Autor Wątek: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg  (Przeczytany 9142 razy)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #30 dnia: 06.01.2018, 15:52 »
Ja kupowałem w Anglii i nie było podkładek, więc wątpię, żeby je dodawali w Europie.
Czyli taką podkładkę daję do środka tego czarnego ślimaka czy jak to się nazywa ? Nie mam lepszego zdjęcia, ale widać tam takie czarne coś i do środka chyba wejdzie taka podkładka.
Czy mogę użyć podkładki do śrubek ? Metalowych ?

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #31 dnia: 06.01.2018, 19:46 »
To dość przykre co piszecie, że nie ma podkładek do regulacji wysokości szpuli...
Zawsze w Okumach były, nawet tych tańszych modelach. Chociaż z drugiej strony nie kupowałem w ciągu ostatnich 2 lat nowej, czy to dla siebie, czy dla kogoś.

Można użyć podkładek metalowych, o ile ich wymiar będzie odpowiedni, a co najważniejsze- grubość. Często jest tak, że powstaje spory stożek na szpuli, a podkładka 0,5mm jest nawet zbyt spora ;)

Korektę nawoju najlepiej robić plecionką i to grubą. Jeśli po nawinięciu takiego sznura nieźle nawój wygląda, to po nawinięciu żyłki będzie wręcz bajka :)


Czyli taką podkładkę daję do środka tego czarnego ślimaka czy jak to się nazywa ? Nie mam lepszego zdjęcia, ale widać tam takie czarne coś i do środka chyba wejdzie taka podkładka.


Poniżej masz schemat.
http://okumafishing.eu/wp-content/uploads/2016/10/AXB-560-PSOKM0660151F01.pdf

Miejsce, w którym jest podkładka/część o numerze 722, jest tym właściwym do dokładania kolejnych. Tudzież można grubszą zdjąć, a zastosować cieńszą, w zależności od potrzeb.
Czesiek

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #32 dnia: 06.01.2018, 19:49 »
Potwierdzam, zarówno w Epixie jak i Ceymarze takowych nie było. Jednak nie zauważyłem, aby nawój wyglądał jak u kolegi, więc są one nie potrzebne. Dobrze myślę?
Tak naprawdę nie spotkałem się nigdy z takim stożkiem na szpuli, a kołowrotków sporo przeszło przez moje ręce, głównie tanich kołowrotków ???
Pozdrawiam Darek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #33 dnia: 06.01.2018, 20:08 »
Hmm...
Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Podkładki do regulacji powinny być w zestawie, wraz z kołowrotkiem. Niestety tendencja jest najwyraźniej spadkowa i takowych nie dają. Chyba, że dotyczy to modeli z nieco wyższych półek? Szkoda. Tak czy inaczej. Nawój może się zmienić z biegiem czasu, więc jest to przydatna rzecz.
Zawsze można zastosować z innego kołowrotka, jeśli oczywiście posiadamy i pasuje średnica na oś główną.

Darek. Jeśli u Ciebie nawój jest ok, to nie potrzebujesz korygować wysokości położenia szpuli. Nie zmienia to faktu, że czasem trzeba to robić i to w naprawdę drogich konstrukcjach. Nie jest to oczywiście wada.
Wg mnie w interesie samego producenta jest bardzo stosowne dołożenie podkładek do nowo zakupionego kołowrotka. Kupuję młynek, nawijam linkę, a tu co? Lipa. Źle układa linkę. Pretensje, skargi, reklamacja i opinia, że dany model źle nawija. I nie oszukujmy się, jaki to koszt? Parę grosików dosłownie.

Wiecie, że w kołowrotkach z tylnym hamulcem też można korygować nawój? Mam nadzieję, że tak :P
Może nie we wszystkich, ale generalnie w 95% tak ;)
Czesiek

Offline benyb

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 3
  • Lokalizacja: Legionowo
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #34 dnia: 07.01.2018, 17:26 »
W tym poście chciałbym pokazać wam trzy kołowrotki od Okumy, nie jest to żaden test tylko zbiór danych i parę fotek, może to komuś się przyda jak będzie szukał kołowrotka.

Przedstawiam kręciołki od lewej Barbarian, Ceymar, Longbow. Wszystkie w rozmiarze 40, wizualnie są identyczne różnią się tylko rączkami i fakturą lakieru na korpusie. Jeśli chodzi o lakier najskromniej wygląda Barbarian ale nadrabia podwójną korbką, Longbow wygląda najlepiej ale też jest najdroższy.


Mam nadzieję że nad wodą je zobaczę u Ciebie w"naturalnym" dla nich środowisku
A za opis :thumbup:

Offline Mateusz96

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #35 dnia: 13.03.2018, 08:33 »
Odkopałem ten temat aby nie tworzyć nowego. Czy jest tu jakiś użytkownik Okumy Barbarian? Jak ten kołowrotek sprawuje się nad wodą?

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #36 dnia: 13.03.2018, 08:42 »
Ciężko będzie kogoś znaleźć kto już używał tego kręciołka to nowość z zimy 2017 wiec nawet jeśli ktoś kupił (tak jak ja) to nie miał szans przetestować.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Mateusz96

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #37 dnia: 13.03.2018, 22:13 »
A ja mam straszny dylemat z tym kołowrotkiem, do wydania 200 zł. Wolnego biegu specjalnie nie potrzebuję ale bardzo lubię kołowrotki z podwójną rączką. Jako alternatywa myślę nad Spro Custom.
A jak z pracą na sucho Barbariana, możesz coś więcej powiedzieć?

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #38 dnia: 14.03.2018, 08:03 »
Na sucho kręci elegancko, ładnie wyważony nic nie bije.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #40 dnia: 14.03.2018, 21:20 »
Nawinąłem żyłkę na Barbarzńce, nawój całkiem OK.



Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Online perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #41 dnia: 14.03.2018, 21:24 »
Jaka żyłka i ile płaciłeś za kołowrotek?

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #42 dnia: 14.03.2018, 21:30 »
0,28 a kołowrotek kupowałem w zeszłym roku i już nie pamiętam ale coś w okolicach Ceymara na pewno tańszy niż Longbow
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Online perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #43 dnia: 14.03.2018, 21:38 »
Żyłka Daiwa Hyper Sensor? Jaki rozmiar kołowrotka?

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trojaczki od Okumy, czyli sposób na tani wolny bieg
« Odpowiedź #44 dnia: 14.03.2018, 21:40 »
Dragon Mach&Feeder, kołowrotek 40 jest opisany w pierwszym poście.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP