Autor Wątek: Bałwanek trochę inaczej - moja prezentacja na przypon końcowy  (Przeczytany 4421 razy)

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 340
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Witam wszystkich
Chciałem się podzielić, gdy ryba słabo bierze na łowisku i trzeba trochę pokombinować z przynętą nad wodą, aby rybę skusić do brania na zestaw.

Użyję do tego kulek, które mi pozostały po łowieniu na Pop Up, nigdy ich nie wyrzucam. Zostawiam je w pudełeczku do ponownego użycia/zastosowania do innych przynęt.


Weźmy kuleczkę, może być taka jaką ja użyłem - trochę przesuszona, 18mm zanętowa. Robimy w niej dziurkę wiertełkiem 10mm. Wsadzimy w otwór Pop Up o średnicy 11mm, aby nam ciaśniej wchodził.


Robimy to delikatnie. Nic na siłe, po prostu na wyczucie.


Nacinamy to nożykiem, żeby nam ładnie kulki do siebie przylegały na włosie. Jak go zwali tak go zwali - czyli bałwanek lub grzybek.


Do przebicia tego użyjemy zwykłych tanich wyrobów. Można użyć wiertełka. Delikatnie nawiercić, lub przebić to szpikulcem/igłą.


W tym wypadku przewierciliśmy przez Pop Up i kulkę tonącą. Tak, żeby łatwiej nam było przeciągnąć przez włos, w zależności jakiej grubości jest włos i jaką pętelkę zrobilismy. Będzie nam po prostu wygodniej w tym przypadku.


Można wszystko pojedyńczo nawlekać na włos, lub ewentualnie tak jak na zdjęciu wszystko razem poprzebijać i nawlec na włos.


Przewlekamy wszystko, zakładamy, ściskamy. Aby wszystko pięknie się połączyło na końcu mocujemy niewielki stoper, aby nam to wszystko nie spadło.


To samo od dołu, jak zwykle na włosie zamontowaliśmy stoperek gumowy, aby przynęta w czasie pracy, po namoczeniu lub przy skubaniu drobnych ryb nie odsuwała nam się od siebie, włos użyłem ciut dłuższy, kółeczko te nazywane rig rings nasunięte na trzonek.


Zestaw zrobiony. Przed wyjazdem na ryby należy wszystko sprawdzić prowizorycznie, czy się nic nie rozdziela/czy nam przynęta pasuje do naszych oczekiwań. Można w domu nanieść małe poprawki, aby efekt końcowy był zadowalający. W tym przypadku użyłem przyponu nazywany jako Claw Rig i nie kiedy nazywany też Blow Back Rig.


A teraz drugi bałwanek/grzybek.

Wszystko robimy tak jak w 1 przypadku, tylko zamiast Pop Up do zbalansowania przynęty użyjemy tak jak widzicie na zdjęciu korka z wina 6mm, kulka tonąca 18mm, lepszej klasy, bo haczykowa i Pop Up 12mm.


Można taki koreczek wałeczek nawiercić delikatnie wiertełkiem oraz wykorzystać cienką igłę do przewlakania włosa. 


Do zrobienia koreczka użyłem rurki 6mm, takiej "szybko zrobionej" dla prezentacji, aby oszczędzić pieniądze na oryginalne do tego rzeczy. Użyłem także klucza imbusowego, żeby to wszystko przebić/przekręcić. Zamierzony cel - nasz wałeczek. Wszystko ładnie, pięknie jak na razie wygląda.


Ale to tylko w filmach i na zdjęciach ładnie wychodzi :D mnie też zdarzają się pomyłki lub małe wpadki - za szybko chciałem przekręcić i złamałem rureczkę. Trudno zdarza się każdemu, nikt nie jest doskonały. Tak jak na zdjęciach.


Ale cóż, zacząłem, to trzeba prezentacje zakończyć. Mimo nie powodzenia rozciąłem korek, wyjąłem koreczek potrzebny do dalszej prezentacji mojej przynęty.


Drugi zaś zestaw zrobimy na przyponie 360 rig, bardzo skuteczny, szczególnie nadaję się do Pop Up, ale użyjemy go do bałwanka. Bardziej go uniesiemy. Do tego jak zwykle potrzebny będzie gumowy stoper, wszystko robimy tak jak w przypadku 1 przyponu.


Znów sprawdzenie przed wyjazdem nad wodę. Nie wielkie poprawki i myślę, że będzie dobrze.


No i oto zdjęcie moich dwóch zestawów, które wykonałem według opisu. Po prawej stronie wydaje się, że włos może być za długi, ale był zrobiony pod dwie duże kulki tonące. Takiego użyłem do prezentacji, w zależności kto w jakiej długości włosa używa. jedni używają dłuższych inni krótszych. Ale mi się wydaję, że ten też się nada. A i tak przynęta będzie unosiła się nad haczykiem i w razie żerowania ryb koło przynęt, wszystko się będzie elegancko kiwało i poruszało na włosie w wodzie.


Czas jechać nad wodę i sprawdzić jak to pracuje w wodzie. A że nie posiadam profesjonalnego sprzętu do robienia zdjęć bardziej profesjonalnie no i nie posiadam aparatu przystosowanego do robienia zdjęć w wodzie, zrobię te zdjęcia po swojemu.

Pierwsze zdjęcie dwóch kulek na głębokości 70 cm.


A teraz garść zdjęć tych przyponów w akcji. Z wykorzystaniem rozsypanej kukurydzy. Wspójrzcie na pracę kulek z różnych stron i różnych perspektyw.

















































Prezetnacja została zrobiona wczoraj jak spinningowałem sobie. Przy okazji zrobiłem kilka fotek. Miałem też asystentów w postaci kilku kaczek :D wprost nie mogły doczekać się końca prezentacji, aby w końcu móc zjeść tą kukurydzę :) Jeszcze kilka zdjęć na innych łowisku z tymi bałwanko-grzybkami.

Ta sama prezentacja i te same przynęty w innym miejscu łowiska.

























Na tym kończe. Po dwugodzinnym teście gdy wyjąłem przynęty z wody, nadal były na włosie jak widać na zdjęciu, kulka po prawej stronie ( czerwona ) lepszej jakości, pięknie pracowała, zaś ta z lewej ( żółta ) z kulką tonącą zanętową, też ładnie wyglądała, ale zaczęła się rozwarstwiać, ale to nie szkodzi, bo wszak w środku jest Pop Up 11mm i nawet jak się kulka rozsypie to zostaną na bałwanku/grzybku dwie kulki. To jest tylko taki odpwowiedni dobór kulek. Ale to już inny temat.


Dziękuję, proszę o wyrozumiałość. Jeśli widzicie coś do poprawy, piszcie. Pokazałem tylko to czego ja stosuje na przełowionych wodach PZW.

Pozdrawiam :)
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bałwanek trochę inaczej - moja prezentacja na przypon końcowy
« Odpowiedź #1 dnia: 18.09.2015, 15:56 »
Masz zacięcie... :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bałwanek trochę inaczej - moja prezentacja na przypon końcowy
« Odpowiedź #2 dnia: 18.09.2015, 16:13 »
Zacięcie i czas ;)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bałwanek trochę inaczej - moja prezentacja na przypon końcowy
« Odpowiedź #3 dnia: 18.09.2015, 20:54 »
Elegancja prezentacja :) :thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz