Autor Wątek: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?  (Przeczytany 9300 razy)

Offline kubik4000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: method feeder
Witam mam pytanie

Ponieważ  na stanowisku obok mnie wędkujący wędkarz złowił rybę typu karp 44cm, wpisał do książeczki wymiar itp. a następnie ją uśmiercił grubym kijem i włożył do czarnego worka i łowił dalej.   Moje pytanie brzmi czy miał prawo tak zrobić, czy oby ta ryba nie powinna zostać umieszczona w siatce i dopiero po zakączeniu łowienia uśmiercona ?????????

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.03.2018, 21:30 »
Masz dwie możliwości postępowania z rybami które chcesz zabrać do domu, albo je od razu uśmiercić, albo przechowywać żywe w siatce do czasu zakończenia łowienia.
Tomek

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.03.2018, 21:33 »
W Katowicach tylko siatka...

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.03.2018, 21:38 »
W Katowicach tylko siatka...
A jest jakiś zapis w regulaminie tego okręgu o tym?? Bo czytam i nie widzę, jest tak jak wszędzie.
Cytuj
Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy
przetrzymywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na
sztywnych obręczach.
 
Tomek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.03.2018, 22:34 »
Jeśliby nie można było uśmiercać złowionych ryb w trakcie wędkowania, to co ze spinningistami czy muszkarzami, którzy wędrują wzdłuż brzegów rzek i jezior? Mieliby targać ze sobą siatki? Nonsens.
Jacek

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.03.2018, 23:01 »
Racja... W ogólnym nie nie znajdziesz, to dotyczy tylko niektórych zbiorników :-X

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #6 dnia: 26.03.2018, 00:32 »
Zabicie złowionej ryby, po wpisaniu jej do rejestru, jest jak najbardziej normalną rzeczą. W sumie tak powinno się łowić jeżeli zabiera się ryby, aby ograniczyć ich cierpienie do minimum. Nie ma też żadnej kombinacji, jeżeli jest wpis w rejestr, problem by był, gdyby ryba dostała w łeb, a miałaby zostać wpisana na koniec łowienia.

Wczoraj kupowałem zezwolenie na nową wodę, miało to miejsce w 'fishing lodge' na jednej z zaporówek w UK. To woda gdzie jest tęczak i troć, i głównie łowią tam muszkarze. Czekając na finalizację zakupu rocznego zezwolenia, oglądałem sprzęt muchowy, jaki tam mieli. Zaskoczyła mnie kolekcja pałek do uśmiercania ryb, było ich z 6 czy 7 typów! :o Do tego worki na ryby i tak dalej. Po prostu łowi się rybę (mowa o muszkarzach tylko) i bęc! Wali w łeb i uśmierca na miejscu, pakuje w worek. Szok lekki, ale tutaj nie ma no kill w przypadku łowienia pstrągów, jest za to  określone postępowanie, mające na celu ograniczenie cierpienia ryby do minimum.

Tak na marginesie. Czy danie rybie w łeb kilka razy pałką po złowieniu to mniejsze jej cierpienie niż zabranie na koniec wędkowania jej, aby udusiła się w siatce czy reklamówce? Rzecz mocno dyskusyjna :D
Lucjan

Offline cezarym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 340
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.03.2018, 00:50 »

Tak na marginesie. Czy danie rybie w łeb kilka razy pałką po złowieniu to mniejsze jej cierpienie niż zabranie na koniec wędkowania jej, aby udusiła się w siatce czy reklamówce? Rzecz mocno dyskusyjna :D
Czemu ma się dusić? Równie dobrze na koniec łowienia można jej dać beret i dopiero do reklamówki. ;)
Pozdrawiam
Czarek


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #8 dnia: 26.03.2018, 01:44 »

Tak na marginesie. Czy danie rybie w łeb kilka razy pałką po złowieniu to mniejsze jej cierpienie niż zabranie na koniec wędkowania jej, aby udusiła się w siatce czy reklamówce? Rzecz mocno dyskusyjna :D
Czemu ma się dusić? Równie dobrze na koniec łowienia można jej dać beret i dopiero do reklamówki. ;)

Pytanie czy jej duszenie się jest większym cierpieniem niż wielokrotne walenie po łbie? Tego właśnie nie wiemy. Często ryba jest wciąż żywa po uderzeniu, nam się wydaje, że ma dość, ale wcale tak być nie musi. Wtedy dusi się, mając rozwaloną czaszkę. Brrrrr, co to za rozmyślania? :P
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #9 dnia: 26.03.2018, 07:45 »
Cytuj
Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy
przetrzymywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na
sztywnych obręczach.

Ten przepis mi się bardzo nie podoba. Generalnie zapis jest niejednoznaczny.
Gdyby tak dać przecinek po Ryby,...

Cytuj
Ryby, w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy
przetrzymywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na
sztywnych obręczach.

To już mamy kolejne pole do interpretacji.

Zapis powinien brzmieć jednoznacznie.

Ryby, jeżeli są w stanie żywym...
Albo,
Ryby przechowujemy wyłącznie w stanie żywym
Albo,
Ryby można na łowisku uśmiercić


Przyznam, że te zapisy są dla mnie bardzo niejasne. Ale też wszystko, co z nich wynika. Bo na przykład, ryby żywe muszą być przechowywane w siatce na łowisku, w czasie kontroli można sprawdzić ich ilość, gatunek, wymiar. Zabitych już nie, bo wędkarz może rybę zabić i włożyć do bagażnika lub do torby. Wpisze je, legalnie, ale w trakcie kontroli tych ryb nie widać. Przepis więc jest nie tylko niejednoznaczny ale i dziurawy.

Najlepiej ryby wypuszczać, wtedy nie ma problemu z interpretacją przepisów, zabijaniem i innymi takimi.
Grzegorz

Offline kubik4000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #10 dnia: 26.03.2018, 09:11 »
Wywnioskowałem że chyba lepiej że dał jej w łeb od razu, żeby sie nie męczyła w siatce której i tak nie miał.
Chociaż chciałbym widzieć tego gościa jak wyciąga Karpia i nagle podejdzie rodzina z dziećmi w przedziale 4-12 lat żeby obejrzeć rybkę  i co on teraz by zrobił. Gdyż staw ten jest licznie odwiedzany przez spacerowiczów.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #11 dnia: 26.03.2018, 09:38 »
Wywnioskowałem że chyba lepiej że dał jej w łeb od razu, żeby sie nie męczyła w siatce której i tak nie miał.
Chociaż chciałbym widzieć tego gościa jak wyciąga Karpia i nagle podejdzie rodzina z dziećmi w przedziale 4-12 lat żeby obejrzeć rybkę  i co on teraz by zrobił. Gdyż staw ten jest licznie odwiedzany przez spacerowiczów.

Jak co by zrobił? Dał w łeb. Wędkarskich troglodytów nie brakuje nad wodą, niestety. Wielokrotnie się z tym spotkałem. W końcu, dać w łeb rybie, poderżnąć, spuścić krew to norma, to wędkarski obyczaj prawie taki jak z myśliwskich polowań. Raz mi się zdarzyło być na kontroli, przychodzimy, patrzymy a tam wędki ale bez właściciela... Czekam cierpliwie, bo wędkarze powiedzieli, że poszedł gdzieś, pewnie za potrzebą. Ale wraca właściciel, dumny jak paw. Wiadro niesie, ręce całe we krwi, zadowolony. W końcu w środku trofeum, dwa karpie, leszczy kilka itd. W ogóle jakiś taki zdziwiony, w końcu ryby był oprawiać. Z łaską rzucił nam dokumenty, w końcu rybki wpisane... No tak, ale zestawy wciąż zarzucone, Pan opuścił stanowisko, wraca z rybami w wiadrze z obciętymi głowami. No więc przystępuję do ich mierzenia. No nie da się  :D Przykro, ale wniosek jak znalazł.  :'(
Grzegorz

Offline kubik4000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.03.2018, 09:56 »
No tak ale ten tylko  rybę ogłuszył (dał w łeb >:( >:( :'() i wsadził do worka wpisał i zmierzył to chyba zrobił to zgodnie z reg. PZW  (Katowice)skoro jasno w nim nie pisze co i jak. Generalnie ubolewam nad tym że jej nie wypuścił bo pewnie w czerwcu będę szedł nad wodę tylko pooglądać ptaki i żaby.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #13 dnia: 26.03.2018, 10:03 »
Wolę, żeby ryba przeznaczona do zabrania dostała od razu w łeb, niż męczyła się w siatce, żeby potem dostać w łeb lub dusić się do śmierci w drodze do domu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy można uśmiercić złowioną rybę w trakcie wędkowania?
« Odpowiedź #14 dnia: 26.03.2018, 11:23 »
Wolę, żeby ryba przeznaczona do zabrania dostała od razu w łeb, niż męczyła się w siatce, żeby potem dostać w łeb lub dusić się do śmierci w drodze do domu.
Również jestem tego samego zdania. Czasami widzę w jakich siatkach ryby są przetrzymywane. Zresztą sam od razu uśmiercam ryby które przeznaczam do zabrania jeżeli jestem na kilkugodzinnym wedkowaniu i nie jest gorąco lub łażąc ze spinem. Pewnie też jestem troglodytą, ale cóż jakoś się z tym pogodzę. ;D
Tomek