Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 102191 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #30 dnia: 25.07.2019, 02:48 »
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=14036.msg427408#msg427408

Tu odpisałem Ci na temat doboru sprzętu. To samo pisali Ci inni użytkownicy.

Twój kolega gada bzdury że wędka 3,9 z cw 150 gram możesz się udać na leśne jeziorko na plotki. Chyba tylko po to żeby się zniechęcić do wędkarstwa.

Przykro mi ale musisz się zdecydować kogo chcesz słychać, czy swoich kolegów czy rad na forum, bo masz do czynienia z dwoma różnymi światami wędkarskimi. I raczej nie da się tego pogodzić.

Odpowiedzi dostałeś bardzo dużo, samego materialu na forum o sprzęcie i początkach w wędkarstwo jest masa. Warto może na spokojnie usiąść i zastanowić się, niż ciągle prowadzić w głowie wojne, co powiedział ktoś tam, a co napisali na forum...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #31 dnia: 25.07.2019, 03:28 »
To nie kwestia decyzji kogo słuchać bo wnioski w miarę umiem wyciagać :-) Ten kolega też z forum, tylko innego :-)
Po prostu moj brak wiedzy powoduję lawinę myśli i chciałbym w tym wszystkim znaleść ten swój "złoty środek"... wyważyć to wszystko tak by kupić odpowiedni sprzęt i cieszć się nim długo a nie za miesiąc czy dwa biadolić że wywaliłem pieniądze w błoto.
Tak więc postaram się sprecyzować moje planowane łowiska , może wtedy łatwiej będzie wybrać długość i CW.
W chwili obecnej dwie komercję w okolicy gdzie ryba od maleńkich do karpia powiedzmy 5-6kg.
W planach zalew Żyrardowski gdzie nie wiem jakie są ryby i jakiej wagi ale chcę wykorzystać czas na wędkowanie kiedy moje pociechy z żoną będą zażywać kąpieli wodno słonecznych.
W pobliżu (20km) mam też rzeczkę Bzurę o której też nic nie wiem ale że blisko to chciałbym i tam połowić w miarę możliwości.
Wisłą... do Wisły mam kawałek (ok 25-30km) i zapewne jeśli tam bym się pojawił to powiedzmy raz/dwa w roku...ale nie muszę.
Do tego dochodzi kilka prywatnych stawów gdzie są i rybki małe i szczupaki , karpie, płocie oraz nazywane bagnami zbiorniki w Kampinoskim Parku Narodowym gdzie wiem że szczupak się czai a głębokości nie znam ale sporo zaczepów jest co widać gołym okiem z daleka.
Odległościówkę wiem , że kupię 4,20 5-25g tylko nie wiem jeszcze jaką.
Do federka na 99% Jaxon Genesis... tylko teraz właśnie nie wiem czy z dopiskiem Method czy bez i jakie cw.
Te bez dopiska mają większą rozpiętość w cw bo 30-90 / 50-120 / 70-150. Z dopiskiem 15-46 / 20-60 a to już nie taka "uniwersalność"...
Koszyczki widziałem w wagach 30 - 60 - 90g.... więc skoro nie 70-150 to pozostawało by mi wybrać pomiędzy 30-90 lub 50-120...masz babo placek :-)
Dobrze kombinuję? Czy jak koń pod górę?
Im dłuższe wędzisko tym dalej można zarzucić ( naoglądałem się YT :-) ) , dlatego myślałem, że 3,90 będzie wszechstronne.



Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #32 dnia: 25.07.2019, 09:48 »
Ech :D
Dumam i dumam bo sprzęt chcę kupić jutro/pojutrze najdalej.
Powód? Na połowienie zostało mi około tygodnia czasu. Potem 7 tygodni w robocie :( i dopiero powrót do łowienia :fish: ale tylko na dwa tygodnie i abarot to samo.
Dlatego sprzęt do obydwu technik chcę kupić teraz by po powrocie nie jeździć po sklepach tylko oddać się łowieniu i zrobić wtedy kartę wędkarską / licencję.
Jak pisałem odległościówka to będzie 4,20 w okolicy 5-25g. Tylko się waham czy lepiej dołożyć 100zł i kupić np. Trabucco Precision Genesis Carp 4,20 5-20g (lub coś podobnego tylko co?) czy też nie warto bo wystarczy mi spokojnie np. Jaxon Genesis Pro Match 4.20 5-25 który jest ponad 100zł tańszy. Wolałbym wydać mniej ale jeśli to róźnica wielka w jakości i użytkowaniu ?
Feeder to na bank będzie polecany szeroko Genesis Pro Feeder tylko dylemat nad cw 30-90 czy 50-120.
Kręcioł do odległościówki wybrałem Ryobi Ecusima 4000Vi. Do Feedera nie wiem czy nada się to samo. Jeśli tak to na razie będzie jeden przekładany z jednaj na drugą, potem dokupię drugi, a jeśli nie nada się do Feedera to muszę namierzyć kręcioł jeszcze.
Zdaję sobie sprawę ,że się pie%$#% jak matka z łobuzem z decyzją no ale chyba jak każdy "zielony" który się jeszcze nie zna i ma ograniczony fundusz przeznaczony na zakupy chcę by wybór był trafny a ja zadowolony ;D
Na najbliższą komercję jadę jutro/pojutrze jak pogoda pozwoli bo już mi łapanie 10cm ryb w pobliskiej sadzawce 20x20m nie daje takiej satysfakcji jak na początku. Chcę poczuć większą rybkę którą można poholować bo te 10cm na moim sprzęcie to idą jak na wyciągarce...
Co więcej mogę się dowiedzieć o moich potrzebach co do sprzętu na łowisku skoro nie wiem na co zwracać uwagę i nie mam nikogo kto by pojechał ze mną i się znał ? ::)
No typowe "chciałbym a boje się" O:) :P


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #33 dnia: 25.07.2019, 09:55 »
Sprawa jest dość prosta. Jeśli nigdy nie miałeś kontaktu ze sprzętem wędkarskim, to tak samo będziesz zadowolony z kija za 100 zł, jak byłbyś z takiego za 1000. Bo po prostu nie masz porównania. Nie będziesz wiedział, czy pracuje dobrze czy źle, bo niby skąd?
Dlatego najlepiej zawsze brać coś na początek ze średnio-niskiej półki cenowej. Pamiętaj też, że obecne kije węglowe kosztujące 150-200 zł 10 lat temu kosztowały z 1000 zł i były szczytem marzeń polecanym przez zawodowców. A ludzie łowili z zadowoleniem na kije, na które teraz by nie splunęli nawet.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #34 dnia: 25.07.2019, 11:00 »
Mosteque dobrze prawi. Nie masz punktu odniesienia, więc ciężko Ci wybrać kij jaki chcesz. Sam w tamtym roku szukałem wędki idealnej i jak najbardziej uniwersalnej.
Nie ma takiej i nie znajdziesz. Nie mając żadnego doświadczenia w łowieniu feeder-em, nie potrafiłem sam ocenić czego potrzebuję. Biorąc w sklepie kij do ręki nie umiałem tak naprawdę ocenić jego walorów użytkowych i czy to jest patyk dla mnie. Czytając w necie opinie miałem coraz większy mętlik w głowie, bo opinia jest jak d..a i każdy ma swoją.
Różne osoby polecają różne kije, bo każdemu co innego pasuje i na czymś innym mu zależy. Ostatecznie kupiłem wędkę, która po prostu mi się podobała wizualnie i mieściła się w moim budżecie. Kup jedną z polecanych na forum wędek i zacznij łowić. Poznasz łowiska, dystans na którym lubisz lub musisz łowić, zobaczysz jakie ryby głównie udaje Ci się łapać i w tedy będzie łatwiej dobrać odpowiedni sprzęt pod siebie. Już to gdzieś pisałem, ale pamiętaj kupujesz pierwszą wędkę, nie ostatnią.
Życzę, by zakupiona wędka okazała się bardzo łowna i dostarczyła Ci dużo radości z wędkowania :D.
Bartek

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #35 dnia: 25.07.2019, 11:06 »
Weź zimny prysznic kup tego jaxona do 90 g (bez method bo na rzekę może być za miękka ),a ten do 150 to ciężka , sztywna pała będziesz się męczył na stawach . Kołowrotek w porządku, weź jeden jak polapiesz trochę to sobie dobierzesz drugi. Bardziej skup się na technice i nęceniu nie próbuj łowić wszystkimi sposobami.  Ja staram sobie założyć jakiś plan łowienia i staram się go trzymać.  Ważne jest punktowe nęcenie , dobór przynęty znalezienie ryb. 

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #36 dnia: 25.07.2019, 12:15 »
Kurczę , po przeczytaniu tego tematu stwierdzam że jednak nie jestem niezdecydowanym klientem :-D

Kolego po co te kombinacje, też przed zakupami czytałem sporo aż stwierdziłem "fuck it" kupię coś taniego i dopiero wtedy zobaczę co mi bardziej by odpowiadało, czy bardziej miekki kij, krotszy, dłuższy etc.

Moje pierwsze kije to budżetowe konger team feeder 120cw 117 zl sztuka które pomimo że sztywne jak pa .... jak kołek to i tak dały mi mase radości. Pomijam fakt że są chyba lepiej wykonane za taka kase niż polecane mikado uv.

Ale do rzeczy. Do tych wędek podpiąłem jeden kolowrotek spinningowy (sic!) Spro w rozmiarze 40 a do drugiej kupiłem jakaś tanią okume za 150 zl. Dopiero niedawno zmienilem ko ko lowrotki za przyzwoite a spędziłem z tak nieprofesjonalnym i tanim sprzetem ogrom czasu nad wodą.  Mam już sporo sprzetu do metody, planowalem zmiane wędzisk ale jakoś mi się do tego nie spieszy :-D przyzwyczailem sie do nich a na tę chwilę wolał bym kupić przykładowo duży parasol wędkarski niż droższe wędki :-)

A wiesz co jest najlepsze? Że karpie 10 kg+ z pzw (pomimo mojego krótkiego feederowego stażu) nie potrafią czytać i łapią się na moje tanie wedki :-D

Także kolego wyluzuj , kup sprzęt i zamiast zastanawiać sie czy z dopiskiem "method" czy bez CIESZ SIĘ RYBAMI i czasem spędzonym nad wodą.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #37 dnia: 25.07.2019, 14:50 »
To ja namieszam Ci w głowie jeszcze bardziej :D To prawda, że wszyscy polecają tu tego Jaxon Genessis, ale tylko tego z dopiskiem Method Feeder i w długości 3,3 metra. Tych bez tego dopisku już niekoniecznie :D :D Skoro orbitujesz gdzieś w granicach 90-120 cw i długościach bardziej uniwersalnych to ja Ci polecę feederek sprawdzony i bardzo chwalony i na pewno lepszy od tych Genessis feeder i do tego jeszcze tańszy. Na naszej giełdzie widziałem kijek bodajże - Dragon Maxima 360/120, wystawiony przez kolegę Syborga za śmieszne pieniądze. Chyba nawet z czterema szczytówkami w pakiecie. Myślę, że jeśli chcesz mieć sprawdzony feeder za jak najmniejsze pieniądze to jest dla Ciebie wybór idealny. Zaoszczędzisz przy okazji trochę grosza na pozostały sprzęt i akcesoria.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #38 dnia: 25.07.2019, 16:12 »
Stan  z Twoją propozycją sie zapoznam jak dotre do kompa bo na telefonie nie wygodnie.
To mieszamy dalej :D
Co sadzicie o FIUME MASTER METHOD wersja 36C i do tego kręcior SPRO CRESTA SNYPER w wersji 016?
Czy Fiume i Spro to dobre firmy?


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #39 dnia: 25.07.2019, 16:29 »
Dochodzę do wniosku, że takie pytania nie mają sensu, bo jak nowicjusz był zagubiony, tak będzie. Ilość różnorodnych propozycji zawsze jest dużą, bo każdy chwali swoje. Uważam, że jedyną słuszną drogą jest najstarsza metoda na świecie, czyli czytanie i wyciąganie wniosków. Dziś, gdy w internecie wiedzy dostatek, wystarczą chęci (a pasja to chęć do działania). No i nic tak nie uczy jak właśnie samokształcenie.

Zapytania są wskazane, jasne, ale w przypadku jako takiego doprecyzowania tego, co już się wie.
Jacek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #40 dnia: 25.07.2019, 17:32 »
To jest temat rzeka. Moim skromnym zdaniem są dwie drogi: kupujesz raz a dobrze czyli sprzęt z górnej półki lub kupujesz sprzęt budżetowy i powoli z czasem dochodzisz do momentu gdzie kupujesz sprzęt drogi :D ;D :P
Nikt na tym czy innym forum nie da ci jedynego złotego środka bo go nie ma, każdy ma inne preferencję co do wędziska, kołowrotka .
Moja rada : wędzisko 330-360 jeśli czasami będziesz łowił na rzece to 360, ciężar wyrzutu 60-110 g im więcej będziesz łowił na rzecze tym ciężar wyrzutu bliżej 110 g , kołowrotek w rozmiarze 3000-4000 . Na początek wystarczy, co do marki to już kwestia kasy jaką chcesz wydać a naprawdę przy wędziskach nisko budżetowych nie ma takiego znaczenia czy jest to firma X,Y lub Z . 
Co do kołowrotków to moje zdanie jest jedno : Shimano, Daiwa  ale oczywiście np. Okuma ma dobre niskobudżetowe kołowrotki .
Nie kombinuj nie szukaj bo ci życia zabraknie a przecież chcesz jechać na rybki :)
Pozdrawiam   
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #41 dnia: 25.07.2019, 19:48 »
W porządku, trawię informację na bieżąco, czytam całe noce ale wyciągnąć jakieś sedno jest ciężko bo co człowiek to opinia.
W kwestii feedera byłem nastawiony na Jaxon Genesis Pro Feeder bo na tym forum znalazłem wpisy że ta wersja jest lepsza a też nadaje się do metody.
Z kolei dziś kolega Stan piszę  , że jest odwrotnie.
Na innym forum dostałem poradę bym obejrzał sobie FIUME MASTER METHOD bo ponoć Jaxon przy niej słaby i do tego wspomniane SPRO.
Czy moglibyście się do tego ustosunkować? Zależy mi na Waszej opinii...

Kolego Enzo, na rzece będę łowił powiedzmy 30%. Tak więc 360cm. Nastawiałem się na 50-120 w Genesis Pro ale teraz opinia że to nie tę wersję chwalą tylko z dopiskiem Method... a ta już ma 20-60g max :-(

Kolego Stan, co do wspomnianego Dragon Maxima 360/120 , fajny kijek, bardzo fajny zakres CW. Jedyny problem że dwu składowy i długość transportowa w moim wypadku go dyskwalifikuje :-(

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #42 dnia: 25.07.2019, 20:08 »
Kij ma trzy elementy, nie licząc szczytówki ;)
Jacek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #43 dnia: 25.07.2019, 20:14 »
Jakiś czas temu zapoczątkowałem " bój " w temacie właśnie wędziska Jaxona Genesis, który dla wielu zakończył się czasowym " banem " :) To były piękne czasy :P
Śmiało kupuj Genesisa jak dobrze pamiętam ciężar wyrzutu 50-110 g długość 330-360 pamiętaj że krótszym kijem lepiej się operuję nad wodą :)
 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #44 dnia: 25.07.2019, 20:20 »
Kij ma trzy elementy, nie licząc szczytówki ;)
UPS... mój błąd. Spojrzałem na specyfikację wersji 330cm :-)
Musiałbym pomacać gdzieś w sklepie przed zakupem. Troszkę się nastawiłem na korek a tu widzę, że nima i jeszcze zwężane w środku dolnika.
Jutro będę w wędkarskim , może będą mieli to "macnę" jak mi się to trzyma.

Kolego Enzo Genesis to 50-120g :-)
Czekam jeszcze na opinię o Fiume bo ktoś ( nie mogę powiedzieć) poinformował mnie że Fiume to wyższa półka od Jaxon, Mikado, Konger, Dragon...ale chciałbym to skonfrontować :-)