Autor Wątek: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie  (Przeczytany 5374 razy)

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« dnia: 25.06.2020, 14:41 »
Jakie są Wasze doświadczenia z młynkami typowo feederowymi, gdzie nawój wynosi grubo ponad 100cm na obrót? Jako stary spiningista , zdaję sobie sprawę , iż wyższe przełożenie oznacza większy opór na korbce w przypadku prowadzenia przynęty sztucznej. Jak to się ma do zwijania pustego koszyka/podajnika powiedzmy 40-50g? Czy faktycznie tego typu młynki są już na wstępie zdyskwalifikowane ze względu na przełożenie? Czy ktoś łowi takowymi?

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2020, 15:35 »
To tylko i wyłącznie kwestia klasy kołowrotka. Dobrze zaprojektowany napęd, wysoka precyzja wykonania i dobrej jakości materiały sprawią, że nie odczujesz żadnego spadku mocy.

W przypadku konstrukcji typowo feederowych niełatwo o takie kolowrotki, prędzej znajdziesz je wśród oferty spiningowej. Do krótkich feederów często stosuję takie właśnie kolowrotki i na myśl mi nawet nie przychodzi, by zamówić coś z niskim przełożeniem. Przełożenia HG czy XG w przypadku kołowrotków Shimano bez najmniejszego problemu radzą sobie z feederem.
Kuba

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2020, 15:51 »
Górnolotna konstrukcja to raczej nie jest - dokładnie chodzi o Tica Mentor Feeder. Chociaż patrząc wstecz, miałem kilka młynków z tej firmy i z żadnym nie było problemów.  Model występuje w dwóch przełożeniach 5,2:1 i 6,3:1 (118cm). Obie wersje sygnowane jako "Feeder"

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2020, 15:55 »
Ogólnie można przyjąć że im mniejsze przełożenie tym kołowrotek ma lżej. Ale zawsze jest jakieś ale. Kołowrotków z dużym nawojem nie można skreślać bo dużo zależy od spasowania przekładni i jej zamocowania w obudowie. Jak kołowrotek jest dobrze spasowany ma dobrą mocną przekładnię i obudowę która wystarczająco mocuje elementy przekładni to nie powinno być problemów. Od początku sezonu katuję browninga mk 850 z nawojem 100 cm i na razie nie ma problemów z koszyczkami 60 gr. Zobaczymy co będzie dalej. Myślę że eksperci od kołowrotków z forum lepiej wyjaśnią tę kwestję.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2020, 18:16 »
Generalnie jest tak, jak już napisał Kuba- jazgarek.
Precyzja wykonania napędu i jego sztywne osadzenie w korpusie, do tego możliwie jak najbardziej stabilna oś główna.
Tak więc twarda i dobrej jakości przekładnia, z dużą powierzchnią cierną zębów, rodzaj użytego na jej budowę materiału(także sposób jego obróbki) i osadzenie jej na dobrych łożyskach w metalowej obudowie, lub też w nowoczesnej- z kompozytów, to recepta na niewielkie minusy z powodu zastosowania wysokiego przełożenia, a co za tym idzie- nawoju.
 
Tica, którą przytoczyłeś jest mi zupełnie nieznana.
To obecnie dość niszowa marka, i bardzo rzadko mam ją w rękach. Jeśli już, to coś ze starszych modeli.
Patrząc na cenę tego kołowrotka zastanawiam się nad jego jakością. Wiem doskonale, że Tica oferowała zazwyczaj dobrą jakość w relatywnie mniejszych pieniądzach niż uznana konkurencja. Jednak w cuda już nie wierzę. Uważam, że model będzie posiadał zbliżone rozwiązania i walory co konkurenci z tej półki cenowej.
 
Widzę, że ów model posiada szpulę a'la long cast i ślimakowy posuw szpuli.
Potrzebujesz takiego sprzętu?
Czy rozmawiamy o "klasycznej" szpuli i większym przełożeniu?
Czesiek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2020, 18:46 »
Szczerze powiedziawszy, po cichu liczyłem na Twoją odpowiedź ;) Faktycznie kiedyś przerobiłem kilka modeli Libry i kupę lat mi posłużyły, co nie zmienia faktu, że w ówczesnych czasach nie były to tanie młynki. Jak ma się jakość Tici do ceny obecnie - tego nie wiem. O ile ślimak nie stanowi dla mnie priorytetu, o tyle szpula long cast miałaby zastosowanie w zestawie. Miał to być budżetowy młynek do feedera 3,6m 120g (Delphin Impala). Zapewne skończy się za zakupie kolejnej Daiwy Evo :facepalm:

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2020, 19:04 »
Powiem Ci tak.
Przytoczony już wcześniej Browning Black Viper, to wręcz ideał do takiego zastosowania i przy niskiej cenie.
Nie, nie jest to ósmy cud świata za 3 stówki. Sam posiadam tego "dziada" :P
2 mocno płytkie szpule, idealne by na jedną dać plecionkę, a na drugą żyłkę 0,26/0,28, o naprawdę znakomitych właściwościach rzutowych!
Łatwo uzyskać QD jeśli ktoś potrzebuje, a młynek sam w sobie nie jest spory gabarytowo, ani ciężki.
Pasuje bardzo dobrze pod wędki 12/13ft z potencjałem dystansowym. Pod dłuższe być może też, ale ja bym już szedł przy 14ft w bardziej rasowe long casty.
Nawet "jakoś tam kręci" i ma niezły nawój :facepalm: ;D
Jak już klęknie napęd.... to można kupić części!
Czego chcieć więcej? ;)
Czesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2020, 19:20 »
Ale ale. Żyłki 0,26-0,28 wchodzi tam ok 100 m. Wystarczy do wędki 3,9m?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2020, 19:37 »
W Polsce Tica nie jest za bardzo rozpowszechniona ,ale Czesi i Włosi dla przykładu jadą na ich młynkach od lat i cenią znajomy ma wersję Tica glat  przy feederach i chwali sobie ,sam przy karpiówce miałem Tice gtb 6000 i byłem mega zadowolony,obecnie kolega z pracy śmiga na niej i też chwali :thumbup:

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2020, 19:39 »
Ale ale. Żyłki 0,26-0,28 wchodzi tam ok 100 m. Wystarczy do wędki 3,9m?

0,28 wejdzie ok 100-110m.
Przy moich rzutach na kiju 13ft 80-90m to maks.
Regularne i komfortowe łowienie to 60-75m.
Starcza, nawet na spore ryby ;)
Czesiek

Offline Michu83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2020, 19:45 »
Ale ale. Żyłki 0,26-0,28 wchodzi tam ok 100 m. Wystarczy do wędki 3,9m?
Chyba trochę więcej?
QUANTUM  SALSA 0,25 - 275m weszła mi na dwa vipery

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2020, 20:07 »
Browning MK850 jest bardzo przyzwoitym kolowrotkiem. Czasami trafia się jakaś fajna promocja z ceną sporo poniżej 400 zł.

Podpiąłem go pod wędkę 12 ft, więc podobnie jak u Ciebie. Mój egzemplarz ma zadziwiająco małe luzy. No, może na knobie mógłby być nieco lepiej spasowany. Poza tym praca i moc na naprawdę dobrym poziomie. Hamulec dość precyzyjny i płynny. I do tego kapitalne, bardzo płytkie szpule. Przy łowieniu na plecionkę fantastyczna sprawa.

Jest to kołowrotek niemal jedyny w swoim rodzaju. Czemu? Chodzi o wysoką szpulę przy stosunkowo niewielkiej średnicy - 58 mm. Nada  się do kijków z mniejszą przelotką startową. I pod tym względem nie ma praktycznie konkurencji. No, jest jeszcze pewien Penn. Niestety za cenę niemal dwukrotnie wyższą otrzymamy konstrukcję obarczoną sporym błędem w postaci kiepskiego podparcia głównej osi.

Jeśli nie Browning to szedłbym w kolowrotki typowo spiningowe. I nie przejmowałbym się klipem - można je wymienić na okrągłe klipy Flagmana lub zastosować gumkę.
Kuba

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #12 dnia: 25.06.2020, 20:10 »
Jaki klip ma ten Viper? Metalowy z amortyzacją?

Offline Michu83

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #13 dnia: 25.06.2020, 20:34 »
Jaki klip ma ten Viper? Metalowy z amortyzacją?
Okrągły, bez amortyzacji, ale czy plastikowy czy metal nie pamiętam teraz.

Offline defox

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek do feedera a wysokie przełożenie
« Odpowiedź #14 dnia: 01.07.2020, 10:51 »
Browning ma metalowy klips