Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 93845 razy)

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #45 dnia: 27.01.2016, 20:39 »
Nawet lepiej nie piszę bo nikt nie uwierzy w moje szczęście :) Dla rybaka to tak jak wygrać w totka. Szkoda, że nie mam takiego daru prezentera jak Luk, bo myślę że bym zawstydził wody na  UK :D :) :) :) Ale ciekawe zdjęcia ryb będę wrzucał na forum.
Piotr

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #46 dnia: 27.01.2016, 21:02 »
Piotr, ale nie połowisz żyłką na 100 metrach, o to chodzi... Sama plecionka na krótkich dystansach to też musi być coś co się robi z głową, bo brania są jakby odrzutowiec ciągnął, ryby sobie rozrywają pyski (widziałem na jednym łowisku karpie, gdzie przez sezon można było łowić z powierzchni - i geniusze łowili z plećką) - faktycznie żyłka wystarczy.
Ciekawe właśnie jak wyglądają brania na rzece, na krótszym dystansie. Pewnie taka brzana może wyrwać kij z podpórek... ;)
Lucjan

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #47 dnia: 27.01.2016, 21:36 »
@Biały - nie łapałem Daiwą więc nie pomogę (obie imo za drogie - chyba, że pod spina), używam P-Line, ma to czego szukałem i zrobiłem zapas - złego słowa nie mogę powiedzieć. Neźle (jak na pletkę) tonie, okrągła. Używam 2 kg i 6 kg (realnej wytrzymałości).

Przerobiłem tego trochę, wymienię tylko te, które miały jakieś plusy pod feeder: od Shiro i Jaxon NCL (fajne miękkie, lotne ale puszyste i kiepsko tonące), Power Pro (tragiczna w najsłabszych kalibrach, ale od 3 ciej od dołu już dość okrągła i umiarkowanie zatapialna) P-line Spectrex (jedyny minus to sztywność, za to daje się bez większej gimnastyki zatapiać, okrągła i dość śliska).
   
Chaotic, piszesz że ta plecionka jest okrągła i dość sztywna. Podpaliłem się na nią :) Ale zacząłem szperać po necie opinii o niej i znalazłem to:http://www.fishing-test.pl/yki-i-plecionki/25-yki-i-plecionki/261-p-line-spectrex-iv/
Testerzy z pod tego linku twierdzą zaś że ma luźny splot, a więc nie może być okrągła, oraz że jest wiotka.To jaka ona jest? Same sprzeczności :-\

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #48 dnia: 27.01.2016, 22:33 »
Piotr, ale nie połowisz żyłką na 100 metrach, o to chodzi... Sama plecionka na krótkich dystansach to też musi być coś co się robi z głową, bo brania są jakby odrzutowiec ciągnął, ryby sobie rozrywają pyski (widziałem na jednym łowisku karpie, gdzie przez sezon można było łowić z powierzchni - i geniusze łowili z plećką) - faktycznie żyłka wystarczy.
Ciekawe właśnie jak wyglądają brania na rzece, na krótszym dystansie. Pewnie taka brzana może wyrwać kij z podpórek... ;)
Luk wcale nie musi być brzana, klenie robią odjazdy jak torpeda a duże leszcze zabierają kija :)
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #49 dnia: 28.01.2016, 09:03 »
Chaotic, piszesz że ta plecionka jest okrągła i dość sztywna. Podpaliłem się na nią :) Ale zacząłem szperać po necie opinii o niej i znalazłem to:http://www.fishing-test.pl/yki-i-plecionki/25-yki-i-plecionki/261-p-line-spectrex-iv/
Testerzy z pod tego linku twierdzą zaś że ma luźny splot, a więc nie może być okrągła, oraz że jest wiotka.To jaka ona jest? Same sprzeczności :-\

Sprawa względna - jak porównywali do Japończyków za 6x więcej to oczywiście.

PS - gęstość splotu nie wpływa na przekrój, splot wpływa na sztywność (ale tylko pośrednio - bo na ten parametr ma jeszcze wpływ powłoka zabezpieczająca).

Nie wiem którego Spectrexa mam konkretnie (muszę poszukać pudełek o ile jakieś mi zostało na strychu) wydaje mi się ze tak samo 4rkę - ze zdjęć wnioskuję, że tu nawinięty jest jakiś grubas. Szacuję to na linkę porównywalną grubością do żyłki 0.30. Inna sprawa to wiarygodność tych "testerów", choćby to, że fotografowany zestaw wody nie widział, o czym świadczy choćby kolor - fluo szybko traci intensywność; dodatkowo na fotografowanym kiju - przelotką jest jakiś druciak  (zdjęcie nr 11) który po kilku holach by był po prostu przepiłowany przez pletkę.

A o wiarygodności tamtego portalu lepiej się nie wypowiadać :) (100% komercji i sponsorowanych testów bez wody).
Warto zobaczyć i porównać ich ocenę Zaubera do Stelli, Morethana, Twinpowera FA (prawie identyczne)- bez komentarza

Napisz i zapytaj najlepiej do Psulka z Aspius.pl on to sprowadza i zapewniam Cię, że szczerze się wypowie.

Na szybko znaleziony artykuł ze zdjęciami P-line - jak okrągła jest 20 lbP- line - super widać (swoją drogą trzeba przyznać , że to dobry merytoryczny art też) http://extreme-fishing.pl/plecionki-wedkarskie/

Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0
Pozdrawiam
Olo


Offline Majunio

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: 8
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #50 dnia: 03.08.2018, 09:03 »
Odgrzewam trochę kotleta... Łowicie plecionką i jakieś doświadczenia? Ja zamówiłem Matrixa na początek i zobaczę co z tego będzie ;)

Offline Aikidas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 2
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #51 dnia: 06.08.2018, 00:54 »
Odgrzewam trochę kotleta... Łowicie plecionką i jakieś doświadczenia? Ja zamówiłem Matrixa na początek i zobaczę co z tego będzie ;)

Łowię z plecionką Mikado Nihonto Octa Braid 0,10 mm + przypon strzałowy z żyłki 0,22 + opcjonalnie feedergum. Moim zdaniem całkiem niczego sobie produkt. Kolor złazi bardziej niż z tych co miałem wcześniej, ale mam czarną, więc tragedii nie ma jak w przypadku fluo do spina. Trzeba nauczyć się zacinać z finezją, szczególnie na małych dystansach.

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #52 dnia: 06.08.2018, 13:29 »
Też chciałem zastosować plećkę do feedera na długim ok 50-60 m dystansie.
W związku z tym testowałem na spiningu ( lekkim) od ubiegłego roku Octa Braid (fluo seledyn 0,08 mm).
Plecionka gubi kolor, co nie ma wpływu na jej wytrzymałość.
Strzępi się tylko ostatni odcinek do 2 m max.
Teraz jest u mnie na feederze i nie sprawia zawodu.
Zasięg ok, wytrzymałość ok - nie strzela w dziwnych miejscach :)
Gramatura koszyków 40 g + towar.
Pływa, a to że z fluo zrobiła się biała to jeszcze lepiej, bo widzę gdzie mam zestaw.
Kupowałem ją w zestawie z 3 twisterami.
Cena poniżej 50 PLN za 150 m.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #53 dnia: 06.08.2018, 15:18 »
Ja najpierw kupiłem teoretycznie specjalną plecionkę do feedera Prestona. Skończyło się na tym, że dwa razy się postrzępiła w różnych miejscach. Wywaliłem badziew i kupiłem tanią plecionkę Mikado. Przy tym samym zestawie (kołowrotek + wędzisko) wcale się nie strzępi. Tonie gorzej niż żyłka, ale wcale nie gorzej niż specjalna plecionka do feedera Prestona.

Ogólnie z pływalnością / zatapialnością żyłek i fluorocarbonu to mam doświadczenia z wędkarstwa muchowego, gdzie się tym trochę żongluje. Czasem się chce żeby pływała, a czasem wręcz odwrotnie. Żyłka żeby tonęła musi być dobrze odtłuszczona, a wszystkie te cudownie tonące żyłki i plecionki to jedynie marketingowy bajer.

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #54 dnia: 06.08.2018, 16:25 »
Filmik bardzo na czasie... picker z plecionką:

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #55 dnia: 06.08.2018, 16:56 »
Ja stwierdziłem, że nie będę wydawał fortuny na plecionkę i zakupiłem "po taniości" taką plecionkę -> https://allegro.pl/plecionka-micro-dyneema-0-10-150m-mega-wyprzedaz-i6754640724.html. Jak narazie sprawdza się bardzo dobrze, nie traci koloru, nie strzępi się, tonie nie gorzej jak żyłka (warunek - po kilkudziesięciu rzutach przeciągam ją w gąbce nasączonej wodą z płynem do naczyń). No jest trochę głośna. Ogólnie jestem naprawdę zadowolony. Planuję jeszcze sprawdzić tą: http://jmcadventure.com/pl/-zylki-i-plecionki/582-plecionka-wedkarska-010-mm-150m-5902510700959.html.

Offline Majunio

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: 8
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #56 dnia: 07.08.2018, 22:44 »
A jakich używacie wędek, standardowych czy long distance z większymi przelotkami?
Używacie przyponów strzałowych?
Feeder gum?

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #57 dnia: 15.08.2018, 14:54 »
A ja mam takie pytanko, chciałbym spróbować sam powiązać przypony do większych kulek i pelletu (takich 1,5 cm). Znalazłem w czeluściach mojego pudła wędkarskiego plecionkę Sufix Camo Skin 25 lb w otulinie. Czy plecionka w otulinie nadaje się do zawiązania przyponu karpiowego? I czy mógłbym taki krótki przypon wstawić do dużej metody?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 872
  • Reputacja: 392
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #58 dnia: 15.08.2018, 15:40 »
Otulinę możesz zdjąć.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #59 dnia: 15.08.2018, 17:38 »
Wiem, że mogę zdjąć, ale nie o to pytałem :P Chodziło mi o to, czy w otulinie robienie takiego przyponu do metody ma sens, i jaka jest przewaga przyponu "bez" :)