Autor Wątek: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące  (Przeczytany 48554 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« dnia: 12.03.2015, 21:03 »
Często pojawiają się zapytania dotyczące doboru odpowiedniej szczytówki do połowu różnych gatunków oraz w różnych warunkach.

Jako że na wodach płynących nie wędkuję, ograniczę się w tym krótkim opisie do wód stojących.

Na wstępie warto zaznaczyć, że sama drgająca szczytówka jest jedynie wskaźnikiem (sygnalizatorem) brań i jej krzywa ugięcia nie ma związku z ciężarem wyrzutowym wędziska.
Możemy mieć wędziska o dwóch różnych ciężarach wyrzutowych i zamontować do nich tę samą szczytówkę.

Szczytówki uznanych producentów zwykle posiadają opisy. Podana jest informacja z jakiego materiału wykonana jest szczytówka oraz jaka jest jej krzywa ugięcia.

Parametr krzywej ugięcia podawany jest w uncjach (skrót: oz). 1 uncja = 28 gramów.
Jest to parametr orientacyjny pozwalający zorientować się jak twarda/miękka jest dana szczytówka, co w praktyce interpretowane jest jako czułość.
Im bardziej miękka szczytówka sygnalizacyjna, tym jej czułość jest większa.
Oznacza ciężar, pod wpływem którego szczytówka zostanie wygięta o 90 stopni.
Jeśli więc na blanku naszej szczytówki widnieje oznaczenie 1 oz, oznacza to, że obciążenie o masie 28 gramów wygnie szczytówkę do kąta 90 stopni.

Jak podałem wcześniej, nie ma to związku z ciężarem naszego zestawu (podajnika, koszyczka z zanętą). Parametr krzywej ugięcia szczytówki sygnalizacyjnej wprowadzono po to, by wędkarz mógł zorientować się co do czułości szczytówki. Błędnym byłoby jednak stwierdzenie, że nie powinniśmy brać pod uwagę krzywej ugięcia szczytówki podczas łowienia podajnikiem czy koszyczkiem o danej wadze. Zbyt mała waga pustego karmnika w połączeniu ze zbyt sztywną szczytówką może spowodować sytuację, w której próba napięcia żyłki skutkować będzie przesuwaniem podajnika po dnie. Tak więc zastosowanie szczytówki o krzywej ugięcia 3 oz z podajnikiem o masie 15 gramów nie będzie najszczęśliwszą kombinacją. W podanym przykładzie szczytówka ugnie się do kąta 90 stopni pod ciężarem 85 gramów. Można więc przypuszczać, że 15-gramowy karmnik nie zapewni nam stabilności zestawu przy odpowiednim napięciu żyłki. Oczywiście, należy tu również wziąć pod uwagę odległość zestawu od szczytówki, czyli długość rzutów oraz głębokość wody, bowiem te czynniki również wpływają na przebieg żyłki i sumaryczny opór stawiany przez spoczywający na dnie podajnik.
Można więc zastosować bardzo miękką szczytówkę wraz z ciężkim podajnikiem, ale należy uważać, by nie skojarzyć zbyt twardej szczytówki ze zbyt lekkim zestawem końcowym.

Poniżej kilka przykładów w doborze szczytówek na wody stojące.

Woda spokojna. Łowimy drobny białoryb (płotki, wzdręgi, krąpie, nieduże leszcze).
Tutaj wskazana będzie delikatna szczytówka o krzywej ugięcia 1/2 oz, ew. 3/4 oz. Delikatne szczytówki są zalecane szczególnie, gdy łowimy z koszyczkiem zanętowym, dłuższym przyponem lub gdy łowimy płocie zestawem helikopterowym.
Jeśli pojawi się wiatr i/lub prądy, konieczne może okazać się zastosowanie szczytówki 1 oz.

Nastawiamy się raczej na ryby średnie (małe karpie, średnie leszcze, liny). Nie jesteśmy zainteresowani finezyjnym łowieniem drobnych ryb.
W takiej sytuacji (szczególnie jeśli łowimy na tzw. metodę) możemy sobie pozwolić na szczytówkę o krzywej ugięcia 1,5 oz.
Jeśli pojawią się niesprzyjające warunki, możemy zastosować twardszą szczytówkę 2 oz.

Przy łowieniu ryb większych, przy dalekich rzutach ciężkimi podajnikami do metody, kiedy naszym głównym celem są większe karpie, możemy zacząć od szczytówki 2 oz i w razie trudniejszych warunków zmienić ją na szczytówkę o krzywej ugięcia 2,5 lub 3 oz.

Szczytówki zwykle wykonane są z włókna szklanego lub z węglowego. Dzięki użyciu różnych materiałów możliwe jest - jak w przypadku blanków wędzisk - uzyskanie rożnej akcji szczytówek. Szczytówki szklane mają zazwyczaj akcję wolną, zaś węglowe szybką.
Tutaj wybór zależy od tego, na jaką rybę głównie się nastawiamy, ale także od preferencji samego wędkarza. Szybka szczytówka po wygięciu szybciej powraca do stanu pierwotnego (szybko wygasa) i stąd będzie preferowana przy połowie ryb, które pobierając przynętę, wykonują drobne i szybkie skubnięcia. Szczytówka wolna będzie mniej sprężysta i wyginać się będzie na całej długości co poprawi rejestrację wolniejszych, ale stanowczych brań.

Jeśli macie jakieś inne preferencje związane z doborem szczytówek w zależności od poławianych ryb i panujących warunków, to namawiam do zamieszczenia swojego opisu.
Możemy stworzyć taki mini poradnik dla tych, którzy interesują się łowieniem z użyciem drgającej szczytówki, więc zachęcam - szczególnie doświadczonych kolegów - do dodawania swoich komentarzy :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #1 dnia: 12.03.2015, 21:39 »
Świetny artykuł ! :bravo:

Dodam od siebie taką drobną uwagę, łowię też tylko na wodach stojących jak Mateo
Na skutek własnych doświadczeń przy łowieniu na dalekich dystansach ( 50m+) przekonałem się wielokrotnie że używając najdelikatniejszej  szczytówki o dużym ugięciu brania były bardzo slabo sygnalizowane . Nadmieniam że zawsze używam tablicę  - brania były delikatne i trudne do zacięcia
Sytuacja zmieniła się gdy zrezygnowalem z żyłki na korzyść cienkiej plecionki ( używam 0,08)
Po prostu dlatego że plecionka ma zerową rozciągliwość
Jednak początkowe przyzwyczajenia do dość mocnego zacinania - musialem szybko zmienić gdyż rwałem przypon za przyponem - też ze względu na nierozciągliwość plecionki. Po kilku sesjach nauczyłem się łowić prawidłowo i teraz wszystko jest dobrze
Pozdrawiam - Gienek

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #2 dnia: 12.03.2015, 21:43 »
Świetny artykuł, Mateo! :bravo: :thumbup: Nic dodać, nic ująć ;)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 171
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #3 dnia: 12.03.2015, 22:01 »
Mateusz, dzięki, bardzo fajny artykuł :thumbup:
Maciek

elvis77

  • Gość
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #4 dnia: 12.03.2015, 22:23 »
Świetny materiał.
Dodam tylko,że innym oznaczeniem poza angielskimi oz, lub europejskim g, są kolory szczytówek. Jednak nie chcąc wprowadzać e błąd nie będę opisywał która jest najdelikatniejsza,a która najsztywniejsza. Są dostępne w kolorach:białym,żółtym,zielonym i czerwonym.
No i można opisać jak sprawdzić która jest jaka,jeżeli nie ma na nich opisu.(złapać za sam koniec czyli końcową przelotkę wszystkie szczytówki i zobaczyć która jest najbardziej wygięta l,a która najmniej). Ja piszę z telefonu i trochę mi nie wygodnie. Jeśli by był ktoś tak uprzejmy i rozwinął lub uzupełnił to co napisałem to byłbym wdzięczny.

anonim

  • Gość
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #5 dnia: 12.03.2015, 22:43 »
Takie sprostowania do artykułu Mateo.
Łowienie dużych małych ryb takich jak karpie czy leszcze nie ma znaczenia uncja na szczytówce. Ma niestety jej budowa, która nie jest definiowalna.
Każde brania będzie widoczne na 3/4 uncj jak i na 4 uncjowej szczytówce, może byc wykonana z włókna lub z maty węglowej.
Tak na dobra sprawę zależny od firmy która konstruuje wędkę, a w niej szczytówkę. Dysponuje szczytówkami o średnicy 2,2mm i 3,5mm, i każda z nich doskonale pokazuje brania nawet uklei.

Uncje w szczytówce wskazują na jeden bardzo ważny aspekt w wędkarstwie, mianowicie na odległość rzutów. Gdyż sztywność szczytówki w swoim kręgosłupie pozwala uzyskiwać określone dystansy oraz co wiąże się też z budową wędki skupienie rzutu. Np. rzucanie wędką z szczytówka 3/4 uncji na dystans 40m i więcej nie ma większego sensu gdyż rozrzut rzutu będzie na poziomie 2-5 metrów w lewo lub w prawo od łowiska. Taki zestaw stosuje się do bliskich odległości.

W wielu wypadkach wystarczy używać 1 lub 2 uncjowej szczytówki i takich szczytówek najwięcej jest w angielskim sprzęcie... Znawcy tematu proponuja by uzywać 1 uncj na wody stałe, a 2 uncj na wody płynące. (niestety na Polskim rynku takiej miary nie można przyjąć gdyż sprzęt wielu wypadkach jest nie wędkarski, lecz sztywny i twardy gdzie musi byc szarpnięcie by coś wskazało)
Nie należy tego traktować jako wyznacznika, gdyż każda firma inaczej buduje samo wędzisko.
Tak budowa wpływ na rzuty odległościowe jak i precyzje rzutów i wiele innych jeszcze elementów, które dla jednych są ważne, a dla jeszcze innych kompletnie bez znaczenia.

Wiele wędek będzie się zachowywała jak nadgarstek. Czyli tylko szczytówka się ugnie, a cała reszta będzie sztywna. To nie jest dobre rozwiązania. Z stąd biorą się poglądy iż koszyk do metody musi mieć 30g minimum. Tak musi mieć i nawet więcej by szczytówka zareagowała na opór podczas napinania żyłki.


Z praktycznego punktu widzenia to niestety ten mały test pokazuje jaka powinna być szczytówka oraz wędka.





anonim

  • Gość
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #6 dnia: 12.03.2015, 22:50 »
Świetny materiał.
Dodam tylko,że innym oznaczeniem poza angielskimi oz, lub europejskim g, są kolory szczytówek. Jednak nie chcąc wprowadzać e błąd nie będę opisywał która jest najdelikatniejsza,a która najsztywniejsza. Są dostępne w kolorach:białym,żółtym,zielonym i czerwonym.
No i można opisać jak sprawdzić która jest jaka,jeżeli nie ma na nich opisu.(złapać za sam koniec czyli końcową przelotkę wszystkie szczytówki i zobaczyć która jest najbardziej wygięta l,a która najmniej). Ja piszę z telefonu i trochę mi nie wygodnie. Jeśli by był ktoś tak uprzejmy i rozwinął lub uzupełnił to co napisałem to byłbym wdzięczny.

Kiedyś opowiadałem o tym angielskim wędkarzom, że w Polsce po kolorach rozpatrują szczytówki.....
Mieli z tego niezły ubaw.... pokazywali szczytówki które są takie same i mają rożne kolory, gdyż lepiej rożne kolory widać na wodzie i nie tylko, tak jak antenki w spławikach....
Może czas zaprzestać  głoszenia takich wiadomości....

elvis77

  • Gość
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #7 dnia: 12.03.2015, 22:57 »
Anonim zejdź na Ziemię. Jesteśmy w PL nie w UK,tu wszystko jest inaczej.
Może to Twoje szczytówki są inne?

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #8 dnia: 12.03.2015, 23:01 »
Daniel - cenne uzupełnienie!

Z tymi kolorami bywa bardzo różnie.
Zwykle u europejskich producentów zielone są najbardziej delikatne, później żółte, zaś czerwone mocniejsze.
Czasem najdelikatniejsze w serii są właśnie czerwone, zaś pomarańczowe najsztywniejsze.
Miałem też zestaw, w którym żółta była najmocniejsza.
Mam też białe, ale są one białe tylko dlatego, że są do łowienia o zmierzchu i powleczone jakimś fluorescencyjnym lakierem.
Z Drennana mam 3 różne szczytówki w takim samym kolorze :)

Dzięki anonim! Bardzo cenne uwagi i to warto też dodać do tego mini poradnika.
Dalekie rzuty to jeden z wariantów i jeśli chcemy daleko i celnie zarzucać, to musimy dysponować zarówno blankiem wędki, który odpowiednio się 'naładuje', jak i odpowiednią szczytówką.
Przykład - wędką 1,25 lb o długości 3,6 m wraz ze szczytówką 1,5 oz i pełnym podajnikiem 30 g jestem w stanie zarzucać na 47 metrów z dokładnością do ok. 2 metrów. Użycie wędziska mocniejszego i nieco mocniejszej szczytówki zapewne zwiększyłoby w tym wypadku dokładność.
Często jednak bywa tak, że wędzisko mamy nad wodą jedno, a szukamy ryby w różnych lokalizacjach. I wtedy właśnie zmiana samej szczytówki może wiele pomóc.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 655
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #9 dnia: 13.03.2015, 04:06 »
Dobry artykuł!

Co do kijów ze szczytówkami 1 i 2 oz to producent podaje, że moga tez być na rzeki, ale myślę, że jest to informacja mocno na wyrost. Większość brytyjskich rzek to spory uciąg, i taka szczytówka 2 oz ugina sie zbyt mocno. Ciekawie zrobił wszystko Drennan, gdyz ich szczytówki można kompletować z każdym ich kijem, i jest ich wiele opcji, w tym do kilku oz.

Co do pokazywania brań to nie do końca zgodzę się, że szczytówka 4 oz dobrze je pokaże, do łowienia zimą zdecydowanie lepiej jest mieć czuły zestaw. Samozaciety karp na Metodzie pociągnie, wiadomo, ale przy bomb fishing branie może być innego typu. Z drugiej strony wystarczy nauczyć się je odczytywać, jednak porównałbym to trochę do spławików i  ich wagi, co przenosi się na czułość ( w przypadku wagglerów nie sliderów).

Co do kolorów, to myślę, że firmy nie uzywają żadnego wspólnego systemu oznaczeń, co pewien czas pojawi sie taka co dopasuje kolory do mocy. Często białe są najmocniejsze i sa to końcówki do łowienia brzan, właśnie po to, aby były widoczne po zapadnięciu zmroku, wtedy kiedy brań tej ryby jest najwięcej (brzany to rzeki i agresywne brania - stąd mocna szczytówka). Ale mam tez białą szczytówkę 0.5 oz :D
Lucjan

Offline Suchotnik

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #10 dnia: 13.03.2015, 07:05 »
W poprzednim sezonie łowiłem Shimano BeastMaster CX 3,66m do 100g, który wyposażony był w szczytówki węglowe 1oz, 2oz i 3oz. Jednak nie do końca spełniał on moje wymagania, po krótce moja w tym wina. To znaczy przy koszyczku 30g na szczytówce 1oz nie mogłem napiąć zestawu. Szczytówka prostowała się, a wiadomo że nie tędy droga przy metodzie. Pomijam już fakt że mocniejszych szczytówek nie użyłem ani razu.
Obecnie poszukuje nowego pickera/feedera w długości 3m (ostatecznie 3,30m), którego szczytówki pozwolą na stosowanie podajników o wadze od 15 do 30 gram + miks zanętowy (najczęściej będzie to 30g). Oczywiście wędkował będe w wodach stojących, ewentualnie wolno płynącym kanale.
Wiele dobrego słyszałem o Mikado Black Draft Picker, oglądałem nawet kilka tych wędzisk. Jednak nie odpowiada mi jakość wykonania... W trzech oglądanych wędziskach omotki na szczytówkach były marnie położone. Przelotki potrafiły być zalane, lub lakieru było za mało. Przyzwyczajony jestem do kijów spinningowych z pracowni.Drugim kijem który oglądałem była Daiwa Windcast, niestety ja za tą firmą nie przepadam. Zawiodłem się kiedyś na ich flagowym produkcie i nie mam do nich zaufania. Zastanawiałem się nad Drennanem 7Series Puddle Chucker Carp Feeder 3,0m , posiada on szczytówki 1,5 i 2oz. Obawiam się jednak ze historia będzie wyglądać podobnie jak przy wyżej opisanym Shimano. Najchętniej kupił bym coś z szczytówkami 3/4 i 1/1,5oz. Możecie coś polecić?

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #11 dnia: 13.03.2015, 07:26 »
Posiadam Windcasta. Jak dla mnie to idealny kijek do tak lekkich podajników. No ale skoro Daiwa jest bee to nie wiem co by polecić. Ten Drennan może być o wiele za sztywny. Ale może ktoś posiada i opisze wrażenia.
Arek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #12 dnia: 13.03.2015, 08:12 »
W poprzednim sezonie łowiłem Shimano BeastMaster CX 3,66m do 100g, który wyposażony był w szczytówki węglowe 1oz, 2oz i 3oz. Jednak nie do końca spełniał on moje wymagania, po krótce moja w tym wina. To znaczy przy koszyczku 30g na szczytówce 1oz nie mogłem napiąć zestawu. Szczytówka prostowała się, a wiadomo że nie tędy droga przy metodzie. Pomijam już fakt że mocniejszych szczytówek nie użyłem ani razu.
 

To jestes ewenementem bo moje shimanowskie 1oz napina sie bez problemu przy koszyku 5 gram! (piec gram)!
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #13 dnia: 13.03.2015, 08:31 »
Rozumiem znaczenie szczytówki przy łapaniu na wolny koszyk ale jakie ma znaczenie szczytówka przy łapaniu na metodę to metoda zacina rybę do tego to nawęd niepotrzebny feeder jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie
Jeszcze jedna sprawa kiedyś bardzo dużo zajmowałem wędkarstwem karpiowym gdzie na wodzie pzw łapałem karpie po 12 kg niestety w zbiorniku pękł wał musieli spuścić wodę rozprzedali ryby i skoczyła się moja przygoda z karpiami ale do rzeczy im cięższy ciężarek tym pewniejsze samo zacięcie ryby to tak a propos ciężaru metody         
Krzysztof

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #14 dnia: 13.03.2015, 08:37 »

Uncje w szczytówce wskazują na jeden bardzo ważny aspekt w wędkarstwie, mianowicie na odległość rzutów. Gdyż sztywność szczytówki w swoim kręgosłupie pozwala uzyskiwać określone dystansy oraz co wiąże się też z budową wędki skupienie rzutu. Np. rzucanie wędką z szczytówka 3/4 uncji na dystans 40m i więcej nie ma większego sensu gdyż rozrzut rzutu będzie na poziomie 2-5 metrów w lewo lub w prawo od łowiska. Taki zestaw stosuje się do bliskich odległości.

Jesli blank nie bedzie ladowal zestawu to oz na szczytowkach niewiele bedzie mialo wspolnego z odlegloscia wyrzutu oraz celnoscia. Za odleglosc odpowiada miesistosc blanku oraz jego dlugosc. Szczytowka prawie nie bierze udzialu w fazie wyrzutu. Sluzy ona jedynie do obserwacji bran.
Najwazniejsze to przestrzegac zasad:podajnik nie lzejszy niz oz na szczytowce .
Sprobuj wyrzucic sobie splawik 1g wedka karpiowa i zobaczysz jaka bedziesz mial celnosc.

Pamietamy quiver tip? ;D
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish: