Autor Wątek: Sposoby i pomysły na zimowe ryby  (Przeczytany 5343 razy)

Offline miki00

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« dnia: 23.02.2018, 20:21 »
Witam. Wybieram się w niedziele na rybki i szczerze powiem, nie wiem, jak się do tego zabrać. Podpowiecie coś? Np. jaka zanęta (nęcić dużo czy mało), co na haczyk. Będę łowił feederem, rzeka Wisła, okolice Płocka.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2018, 21:20 »
Witam wybieram się w niedziele na rybki i szczerze  powiem nie wiem jak się do tego zabrać .Podpowiecie coś  np.jaka zanęta(nęcić dużo czy mało ) co na haczyk .Będę łowił federem rzeka wisła okolice płocka.

Jak zapewne sam wiesz, zima w tym roku jest bardzo niedokuczliwa, szczególnie w okolicy Płocka, dzięki czemu Wisła szumi radością jak za młodzieńczych, przedpiastowskich lat.

W tym stanie rzeczy mogę tylko zaproponować worek gliny, 7 kilo płatków owsianych, 2 łopaty gnoju i ćwiarę dżoka. Mix należy doprawić syropem klonowym, szczyptą brassema, dwoma tłuczonymi goździkami i kroplą Lavy.

Gdyby jednak po kilkunastostopniowych mrozach okazało się, że Wisła w okolicach Płocka (ach, ten Płock!) cokolwiek stężała, to sądzę, że wchodzenie na lód równa się Nagrodzie Darwina.

Przepraszam za ten żartobliwy ton, ale Twoje pytanie również wydaje się być żartobliwe  :P

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #2 dnia: 24.02.2018, 08:43 »
A ja nie wiem, czemu sobie z kolegi jaja robicie. Normalne pytanie zadał.

Nie pomogę, bo na rzekach się nie znam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline miki00

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #3 dnia: 24.02.2018, 09:34 »
Dzięki KALesiak bardzo pomogłeś :facepalm:

Offline Novac

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #4 dnia: 24.02.2018, 10:05 »
Późną zimą i wczesną wiosną na Warcie i jej dopływach, ostatnio częściej łowię na lekki spinning, ale jak przyjdzie mi ochota i mam sprzyjające warunki to stosuje dwie metody (nie nastawiam się raczej na drobnice):
1. Przystawkę w prostej postaci, bez żadnych ceregieli. Łowię blisko brzegu, w rynnach (szczególnie rynny z trawami), spowolnieniach. Ogólnie klasyka. Łowię tylko na ziarna, kukurydza lub groch. Częściej te pierwsze bo wygodniej. Sypię mało i często z ręki.
1. Przy wysokiej wodzie wygodniej łowi mi się feederem. W zasadzie te same miejsca co przy przystawce. Używam klasycznych, otwartych koszyków (raczej małe). Sypie w nie płatki owsiane lub chlebek fluo, a zaklejam byle jaką zanętą. W tym roku będę również próbował z chlebem tostowym. Oczywiście na hak idą ziarna. Sprawdzają się długie przypony, nawet do 1 m., ale to jest zależne od miejsca i gatunku ryby na jakie się nastawiasz

W każdej z metod łowię w prosty sposób. Krzesełko, jedna wędka, podpórki, podbierak i torba. Przede wszystkim mobilnie, często zmieniam miejsca. Żadnych koszy, tac, pięciu mieszanek zanętowych o różnej konsystencji itd. Z zanętami, glinami bawię się raczej na wodach stojących i to raczej jak chce połowić rybki również te mniejsze
Damian

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #5 dnia: 24.02.2018, 11:16 »
Dzięki KALesiak bardzo pomogłeś :facepalm:

Miki, przy obecnych, ujemnych temperaturach nie widzę sensu podejmowania prób łowienia, szczególnie w dużych rzekach, choćby z powodu oblodzenia przybrzeżnej strefy, zamarzania przelotek i nikłej aktywności ryb.

Nie łowiłem w Wiśle w okolicach Płocka. Trochę znam tę rzekę z okolic Świecia, ale nie z zimowego czasu. Ponieważ łowię w Odrze, napiszę parę słów na tej podstawie.

O tej porze roku i tych temperaturach rybą, którą można łowić w miarę celowo, jest kleń. Szukam go (dosłownie, bo przy tym łowieniu trzeba czasem pospacerować) na zaprądowej stronie główek, przy czym ustawiam się na brzegu pomiędzy główkami i rzucam w górę rzeki. Gdzie podać zestaw? Wszystko zależy od układu nurtu w klatce. Ważne, żeby lekko ciągnęło, a wirki też nie zaszkodzą. Mniej więcej w rogu basenu, pomiędzy zaprądową stroną główki a brzegiem łączącym obie tamki, z reguły znajduje się przegłębienie, w okolicy którego kręcą się klenie. Swego czasu pod koniec grudnia łowiłem je w samym przegłębieniu, na trupka, o 19-20 wieczorem, czyli po ciemku  :) W tym miejscu, ale też w wielu innych, osadza się papu. Jeżeli jeszcze ta część łowiska będzie obłożona kamieniami, to super. Wybieram raczej zewnętrzne strony zakrętu rzeki (nie zawsze się da). W słoneczne dni warto łowić po południu, w płytszych miejscach, gdzie minimalna różnica w temperaturze wody in plus pobudza ryby do żerowania. W taki dzień mój kolega złowił swoją życiówkę - kleń ważył ponad 3 kilo. Przy podniesionym stanie wody ryb należy szukać przy brzegach, w okolicach zalanych traw, w miejscach, gdzie woda podmywa burty.

Sprzęt do łowienia to delikatny feederek, najlepiej ze szczytówką z włókna szklanego. Zestaw jest przeprosty: żyłka główna 0,18 mm, z dowiązanym bocznym trokiem długości ok. 30 cm, na którym mocuje się śruciny SSG. Ich ilość zależy od siły nurtu, a w razie zaczepu najwyżej zsuną z żyłki. Haczyk nr 8 - 12, a na haku groch, kukurydza albo wątróbka (wieprzowa lepiej się trzyma haka).

Po przyjeździe nad rzekę należy przespacerować się po cichutku brzegiem i po wytypowaniu miejscówki zanęcić ją grochem lub kukurydzą z procy. Po zanęceniu trzech miejscówek można wrócić do pierwszej i rozpocząć łowienie. Pół godziny ciszy i można zmienić miejsce. Proste, lekkie, przyjemne łowienie.

Jeżeli chodzi o inne gatunki ryb, jak leszcze, płocie, krąpie, ciężko jest łowić je celowo. Przede wszystkim należy odnaleźć ich zimowiska, a tymi są najczęściej kanały, porty, starorzecza. W samej rzece również zimują, ale w wybranych miejscach. Tu przydaje się doświadczenie z listopadowo-grudniowego szukania sandaczy, z kopytkiem na plecionce. Są takie miejsca, gdzie opadająca główka wyraźnie odbija się od stojących ryb, często piętrowo. Te miejsca to bardzo często (my tak na nie mówimy) śmieciowe główki, czyli baseny między główkami, w których z uwagi na układ nurtu przy podwyższonej wodzie gromadzą się śmieci. Są to z reguły głębokie baseny, w wyraźnym nurtem dookólnym i spokojnym środkiem. Z reguły jest to basen pomiędzy drugą a trzecią główką na zewnętrznej stronie zakrętu rzeki, zarówno na wejściu, jak i wyjściu.

Tak więc jeszcze teraz, przy tej pogodzie poszukałbym ryb w takich miejscach. Łowiłbym przystawką, na przynętę oczywiście ochotka. Zanęty dosłownie garść, za to do niej paczka gliny wiążącej z ćwiartką jokersa. Za dwa tygodnie już bym w takie miejsce nie poszedł, teraz jeszcze tak.

A przede wszystkim nie zapomnij termosu z herbatą i kiełbasy na ognisko. To często, oprócz pięknej scenerii, jedyna atrakcja dnia  :)

Pozdrawiam

Offline Badzar

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 270
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #6 dnia: 24.02.2018, 21:54 »
Dodam od siebie parę zdań. Wybierając się na ryby spokojnie możesz nastawić się na płoć. Jeśli pogoda dopisze i wytypujesz odpowiednią miejscówkę, powinieneś połowić. Ja łowiąc na małej rzece używam drobno mielonej zanęty na płoć, zmieszanej z ziemią w stosunku 1 do 6. Zanętę wzbogacam topioną pinką 3-5 sztuk do koszyczka zanętowego. Przypon 0,08  długości od 50 cm w górę, haczyk 18 dwie pinki. Alternatywnie używam zanęty z mielonego chleba tostowego i krążki chlebowe na haku. Mam nadzieję, że pomogłem.
Połamania kija.
Pozdrawiam
Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #7 dnia: 25.02.2018, 08:38 »
Miki, jest zima, więc nastawiać się trzeba na ryby odpowiednio. Drobna ryba zeszła na zimowiska, czyli tam, gdzie jest spokojniejsza woda, zazwyczaj nie zamarzająca, a więc kanały przy miastach, dopływy rzek i tak dalej. Teraz często takie miejsca poznać po śmieciach jakie zostawiają wędkarze. Polecam jednak Ci pewniaka - poszukać oczyszczalni ścieków na mapie. Proces oczyszczania ścieków odbywa się w odpowiednio wysokiej temperaturze, tak aby osad czynny mógł robić swoje jak najlepiej, więc zrzut ścieków oczyszczonych
 to znacznie cieplejsza woda, i takie miejsce powinno nie zamarzać i trzymać ryby :)

O tej porze roku spokojnie możesz polegać na robakach białych, zakładanych jeden, dwa lub więcej na hak, w zależności jakie ryby wchodzą w grę. Zanęta - ta nie gra takiej roli, powinna jednak być mało sycąca i w kolorze zbliżonym do koloru dna, czyli unikaj czerwonych czy żółtych lub jaskrawych kolorów. Najlepiej jak jest to coś w odcieniu szaro-brązowym po ciemny. Dodatek ziemi ( z kretowiska lub kupnej) pomoże dodać zanęcie pożądanego koloru.

Jeżeli szukasz ryb na samej rzece, to musisz wybierać odpowiednie miejsca. Zimą ryba nie ma energii aby się mocno ruszać i przemieszczać, dlatego znajduje się zazwyczaj na głębokiej i spokojniejszej wodzie. Brania natomiast najlepsze są pod koniec dnia, najsłabsze z rana, jak jest bardzo zimno. Dlatego podstawą jest szukać odpowiednich miejsc. Taka zasada zresztą będzie obowiązywać aż woda się nie ociepli zdrowo, a więc chyba do kwietnia, bo idą na Europę siarczyste mrozy :)

Odpuść sobie kulki, pellety, polegałbym na robactwie oraz na kukurydzy, która czasami może zdać egzamin z racji odróżniania się na dnie. Ogólnie białe świetnie działają,  wg mnie ponieważ są bardzo dobrze widoczne. Ale łowiąc musisz mieć ich więcej niż tylko na hak, trzeba je dodać do zanęty. Możesz tez polegać na ochotce, ale to więcej zabawy.

Lucjan

Offline miki00

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby i pomysły na zimowe ryby
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2018, 16:53 »
Dziękuje panowie za dużą ilość informacji :thumbup: