Autor Wątek: Akcja wędki do metody  (Przeczytany 6911 razy)

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Akcja wędki do metody
« dnia: 20.02.2018, 23:23 »
Koledzy podpowiecie jaką akcję wędki wybrać do metody?  Nie wiem czy lepsza będzie akcja progresywna a czy parabola? Pewnie kupię coś z Mikado, wybór padnie pomiędzy Excellence, UV i Comercial Feeder Big Fish, wszystkie w długości 330.

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #1 dnia: 20.02.2018, 23:31 »
Najlepiej progres, ale parabola też będzie bardzo dobrym wyborem. Jeżeli budżet Ci pozwala to pomyśl nad kijkiem Delphin Opium Black Feeder. Sam go niedawno nabyłem i na sucho jestem mega zadowolony :) Jest opisany jako parabolik, ale czuć zapas mocy :)
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #2 dnia: 20.02.2018, 23:36 »
Niestety budżet mi nie pozwala, jedynie na kij dwuczęściowy bo tylko taki mnie interesuje to coś z Mikado, gdyby mi pozwalał to bym nabył Shimano.

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #3 dnia: 21.02.2018, 00:34 »
Do methody to jak najbardziej paraboliczna, z Mikado to UV chyba ma najlesze opinie.
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #4 dnia: 21.02.2018, 06:21 »
Dla mnie najlepsza jest akcja paraboliczna
Wawrzyn

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #5 dnia: 21.02.2018, 07:03 »
Z tego co czytałem to UV ma dobre opinie ale mnie jakoś intryguje nowa seria Excellend z akcją progresywną, parabola wybacza ewentualne błędy. Nie chcę wędki z akcją szczytową, sztywnej.

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #6 dnia: 21.02.2018, 08:03 »
Z tego co czytałem to UV ma dobre opinie ale mnie jakoś intryguje nowa seria Excellend z akcją progresywną, parabola wybacza ewentualne błędy. Nie chcę wędki z akcją szczytową, sztywnej.

Nie miałem tej serii kijów w ręce to się nie wypowiem. Ale jakby co zwróć też uwagę na Mikado Black Stone Commercial Method Feeder. Ja mam ten kijek w wersji 3m o cw 55gr. Jest to kij dwuczęściowy (2+1) o akcji parabolicznej, smukłym i lekkim blanki, fajnie wykonany, a na zeszłorocznym zlocie dawał radę jesiotrom i karpikom do 5kg :) Największy karp na ten kijek miał 7,5kg. Trochę już brakowało mocy przez co hol się wydłużał, ale na komercji dawało to kupę frajdy (brak zaczepów, więc się nie martwiłem, że stracę rybę - przy dużej rybie, ten dosyć delikatny kijek tracił troszkę kontrolę nad rybą, co nie oznacza, że ryba robiła sobie ze mną co chciała :P ) Myślę, że jak o tym kiju pomyślisz to się nie zawiedziesz :)

Ps. W razie co pozostaje Ci mocniejsza wersja z cw do 75gr ;)
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Stan_Stanowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łask
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #7 dnia: 21.02.2018, 08:30 »
Do tej pory miałem "sztywne" wędki do metody. Najczęściej na ryby jeżdżę ze znajomym, który posiada tylko paraboliki. Obserwując jego hol, jak wędka świetnie pracuje z rybką, widoczność nawety najdelikatniejszych brań, etc. zdecydowałem się w tym roku kupić Shimano Alivio CX L Feeder 3,35 / ≤70g (u Drapieżników za 181 PLN) i na sucho jestem absolutnie zachwycony. Jeżeli sprawdzi się nad wodą to pewnie sam zacznę kupować tylko parabole :)

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #8 dnia: 21.02.2018, 08:39 »
Do 75g mam kijek Trabucco Selektor XS Comercial Feeder 3m, u mnie za zaczepy, drzewa więc kijek musi być trochę mocniejszy. Mogę założyć metodę na karpiówka 3,5lb Robinson Diplomat ale frajdy nie będzie.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #9 dnia: 21.02.2018, 08:44 »
Co do Mikado BS 3m 55g to fajny kijek ale dla mniej wprawnych wędkarzy (takich jak ja) może powodować problemy z celnością rzutów, dużo łatwiej jest operować Daiwa Carp Feeder. Jest tańsza lekko sztywniejsza od Miakado a też bardzo ładnie pracuje. Gdybym miał dziś wybierać do zamiast Miado chyba bym kupiłbym drugą Daiwe.
Choć na plus Mikado trzeba przyznać ze daje niesamowitą radość przy holu ryby, nawet małe leszczyki fajnie czuć na tym kiju.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #10 dnia: 21.02.2018, 10:18 »
Posiadam 2 kije Mikado do metody , oba 2 częściowe długości 330.
UV - sztywniejszy , progresywny , pozwalający na bezproblemowe dalekie rzuty
BS Commercial - parabolik którym można holować bez kłopotu duże ryby ale trudniej o precyzyjne rzuty w punkt
Zastanów się kolego w jakich warunkach będziesz łowił najczęściej i jakie ryby
Jeśli na komercjach z duzą rybą - BS Commercial
Jeśli woda dzika gdzie liczy się dystans rzutu - UV
Pozdrawiam - Gienek

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #11 dnia: 21.02.2018, 10:20 »
Koledzy podpowiecie jaką akcję wędki wybrać do metody?  Nie wiem czy lepsza będzie akcja progresywna a czy parabola? Pewnie kupię coś z Mikado, wybór padnie pomiędzy Excellence, UV i Comercial Feeder Big Fish, wszystkie w długości 330.
Jedno i drugie to ugięcie ;-)
Oczywiście najlepsze rozwiązanie to ugięcie progresywne lecz na próżno go szukać w kijach za 300 zł.
JKarp

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #12 dnia: 21.02.2018, 10:36 »
Czepiając się szczegółów to nie ma parabola to tez progres bo czym bardziej ją uginasz tym bardzie z prostego kija robi się parabola, czyli progresywnie zwiększa się ugięcie aż do paraboli 
Bardziej na miejscu było by określenie akcja paraboliczna lub akcja szczytowa, ewentualnie parabola uzyskiwana przy mniejszej lub większej sile, bo kije z typowo szczytową akcja mogą nie uzyskać wygięcia parabolicznego.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline perkusista30

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Reputacja: 36
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #13 dnia: 21.02.2018, 10:40 »
Nie łowię na komercji tylko wodach PZW, gdzie czasem trzeba śmignąć dość daleko. Każdy kupuje kij i inne rzeczy na co go stać. Filmik z Ebro i UV jest a Excellence jeszcze nie.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Akcja wędki do metody
« Odpowiedź #14 dnia: 21.02.2018, 12:47 »
Czepiając się szczegółów to nie ma parabola to tez progres bo czym bardziej ją uginasz tym bardzie z prostego kija robi się parabola, czyli progresywnie zwiększa się ugięcie aż do paraboli 
Bardziej na miejscu było by określenie akcja paraboliczna lub akcja szczytowa, ewentualnie parabola uzyskiwana przy mniejszej lub większej sile, bo kije z typowo szczytową akcja mogą nie uzyskać wygięcia parabolicznego.
Czepiając się szczegółów ... :facepalm:
Ugiecie progresywne polega na tym, że kij podczas wyrzutu ładuje się jak kij o bardzo szybkiej akcji natomiast podczas holu zgodnie z definicją słowa progres im większa ryba tym bardziej postępuje ugięcie kija. Należy zauważyć, że takie ugięcie jest jakby połączeniem dwóch wędek w jednej. Ugięcie progresywne jest połączeniem rzadko spotykanym ( prawdziwe ) bo opisów wędek z takim rzekomo ugięciem jest dużo.
Akcja wędki to jest tylko szybka, wolna, półwolna i oznacza czas w jakim wędka wróci do zarzuceniu wróci do swojego kształtu. Im szybciej powraca tym szybszy kij. Kijem o akcji wolnej ciężko się zarzuca ale po nabyciu wprawy da się sensownie rzucić. Za to taki kij niweluje błędy holu. Analogicznie kij o akcji szybkiej to kij rzutowy ale potrzebna jest wprawa żeby zapanować nad rybą.
JKarp