Autor Wątek: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem  (Przeczytany 39967 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Po obejrzeniu filmu wstawionego przez Maćka w tym wątku, nie mogłem się powstrzymać i musiałem jakoś skomentować łowienie na drgającą szczytówkę z ustawionym z przodu sygnalizatorem.



W wielu artykułach i poradnikach określa się to jako profanację drgające szczytówki, a mimo to wciąż nad wodami przybywa zwolenników tej dziwnej metody.

Zawsze, kiedy nad wodą widzę wędkarzy w ten sposób łowiących (ostatnio jest ich wyjątkowo dużo), zastanawiam się skąd przywędrowała do nas ta przedziwna technika.

Moje wytłumaczenie jest takie, że wędkarze, którzy kiedyś łowiki na zwykłą sprężynę i bombkę z sygnalizatorem, zauważyli, że niektórzy nowocześni wędkarze holują sporo ryb na drgającą szczytówkę.
Pomyśleli więc, że warto kupić takie wędki, bo zapewne w tych wędkach tkwi sekret :)
Mieli oni jednak stare nawyki. Nie uśmiechało im się częste przerzucanie zestawów. Nie uśmiechało obserwowanie szczytówki. Tak więc postanowili zaadoptować do tego sygnalizatory.

Na drgającą szczytówkę na wodach stojących możemy łowić na zestawy:

1. Z samozacięciem
Łowimy na metodę, cięższy koszyk lub ciężarek z samozacinką. Wtedy rola drgające szczytówki ogranicza się głównie do pokazania uciekającej ryby, która chce pozbyć się haka.
W takim przypadku sygnalizator postawiony przed drgającą szczytówką w niczym nie zaszkodzi. Ale po co utrudniać sobie życie? Nie można normalnie postawić wędki prostopadle do brzegu i podwiesić bombki, hangera, swingera o odpowiednim dociążeniu? Po co starać się usilnie siadać "w bok" i patrzeć w krzaki lub na siedzącego z boku wędkarza?
A jeśli ktoś odpowie, że woli obserwować szczytówkę, a nie bombkę, to niech obserwuje! Nie potrzebne do tego sygnalizatory, skoro tak lubi obserwować :)

2. Bez samozacięcia
Łowimy z zestawem przelotowym, najczęściej z koszykiem.
Tutaj szczytówka pełni rolę wskaźnika brań. Zależy nam, żeby była ona dość czuła oraz by utrzymać dobre napięcie żyłki.
Stąd też założenie sygnalizatora z przodu to już w tym przypadku rzeczywiście profanacja i niewytłumaczalna czynność. A już tym bardziej, kiedy żyłka przebiega tak, jak na pokazanym powyżej zdjęciu.

Osobiście jestem ciekaw kto wymyślił tę metodę, bo byłoby warto o tym wspomnieć na kartach historii wędkarstwa :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #1 dnia: 30.03.2015, 22:09 »
Może to adaptacja  na sandacza z filetem ,lub drgająca dla leniwych
Staś
Klasyczny Feeder

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #2 dnia: 30.03.2015, 22:10 »
To profanacja tej metody.
Zbyszek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #3 dnia: 30.03.2015, 22:11 »
Może to adaptacja  na sandacza z filetem
No, Stachu, nie  pomyślałem o tym :) Coś w tym jest.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 145
  • Reputacja: 891
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #4 dnia: 30.03.2015, 22:18 »
Ja tak stawiam kij jak lowie na zestaw samozacinajacy na jeden kij a drugi gdy lowie na waglerka
poprostu niemam tak podzielnej uwagi zeby dwa kije obserwowac i jak operuje z waglerkiem a piknie mi na sygnalizatorze to dopiero zajmuje sie feederkiem
oczywiscie tylko na stojacej wodzie
Maciek

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #5 dnia: 30.03.2015, 22:54 »
Ja tez zawsze jeden kij z  zestawu stawiam na sygnalizator ale  raczej "klasycznie" z hangerkiem. Po co tak udziwniać ?
Znów jestem

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #6 dnia: 30.03.2015, 23:06 »
To profanacja tej metody.
Nie sądzę, to alternatywa dla świetlików w nocy, dwa w jednym budzik i sygnalizacja :P
Staś
Klasyczny Feeder

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #7 dnia: 30.03.2015, 23:07 »
....... zastanawiam się skąd przywędrowała do nas ta przedziwna technika..................Osobiście jestem ciekaw kto wymyślił tę metodę, ...........................

Nie wiem kto wymyślił tą metodę , potrzeba jest matką wynalazku, ale z pewnością widziałem ją już 15 lat temu, nad pewną żwirownią wzdłuż Odry poniżej Chałupek. Chłopcy nieźle drinkowali i nie mieli czasu spoglądać na szczytówki feederów, więc mieli przed szczytówkami ustawione sygnalizatory które informowały ich o braniach.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #8 dnia: 30.03.2015, 23:09 »
Bo Polak potrafi znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #9 dnia: 30.03.2015, 23:12 »
Ja tak stawiam kij jak lowie na zestaw samozacinajacy na jeden kij a drugi gdy lowie na waglerka
poprostu niemam tak podzielnej uwagi zeby dwa kije obserwowac i jak operuje z waglerkiem a piknie mi na sygnalizatorze to dopiero zajmuje sie feederkiem
oczywiscie tylko na stojacej wodzie
No tak. Przy jednoczesnym łowieniu na spławik, trzeba sobie jakoś radzić.

Ja zwykle wtedy stawiam wędkę normalnie (prostopadle do brzegu) i wieszam hangera. Choć to wymaga też innego kija, bo łowiąc klasycznie z alarmem i podwieszonym sygnalizatorem mechanicznym (bombka, swinger, hanger) nie byłoby za dobrze łowić wędką z drgającą szczytówką, gdyż podczas brania może najpierw dochodzić do wyginania się szczytówki, a dopiero potem do sygnalizacji na alarmie i bombce. Część brania pochłonie szczytówka poprzez swoją giętkość i małe przelotki.
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #10 dnia: 30.03.2015, 23:13 »
Nie będę ukrywał,że podobnie jak Maciek stosowałem ten sposób przy jednoczesnym łapaniu na spławik szczególnie wtedy jak łapałem w różnych kierunkach. No i w czasie łapania w nocy na drgającą szczytówkę jak nie miałem "siły" patrzeć,bo przysypiałem.
Co do tego kto to wymyślił to nie wiem,ale pierwszy raz widziałem to jak stosowali to Czesi na filmie kilka lat temu.
Ja nie nazwałbym tego profanacją.

Offline Petrosbike

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca nad Bzurą
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #11 dnia: 30.03.2015, 23:29 »
Jak dla mnie feeder dla super leniwych i nadrinkowanych :)

elvis77

  • Gość
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #12 dnia: 30.03.2015, 23:35 »
Jak dla mnie feeder dla super leniwych i nadrinkowanych :)

Ale to samo,można powiedzieć o zwykłych elektronicznych sygnalizatorach. Przecież tam też wystarczy caly czas  patrzeć na bombkę,hangera czy inne ustrojstwo. A jednak nie wystarczy.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #13 dnia: 30.03.2015, 23:47 »
Dla mnie to jakiś przerost formy nad treścią. Drgająca szczytówka jest po to by na nią patrzeć - więc jeśli się stosuje sygnalizator wystarczy zwykła gruntówka z grubą szczytówką , może być karpiówka
Jeszcze trochę a pojawi się ktoś kto wędkę ze spławikiem postawi na sygnalizatorze :P
Może pomysł wynika z tego że ktoś kto tak łowi po prostu ma tylko federa i traktuje go ogólnie do wszystkiego
Pozdrawiam - Gienek

elvis77

  • Gość
Odp: Drgająca szczytówka z elektronicznym sygnalizatorem
« Odpowiedź #14 dnia: 30.03.2015, 23:55 »
Dla mnie to jakiś przerost formy nad treścią. Drgająca szczytówka jest po to by na nią patrzeć - więc jeśli się stosuje sygnalizator wystarczy zwykła gruntówka z grubą szczytówką , może być karpiówka
Jeszcze trochę a pojawi się ktoś kto wędkę ze spławikiem postawi na sygnalizatorze
Może pomysł wynika z tego że ktoś kto tak łowi po prostu ma tylko federa i traktuje go ogólnie do wszystkiego
Np. żywcówka i sygnalizator.
Ale nie o to chodzi,bo to co wg.jednego jest normalne wg. drugiego może być wypaczeniem. Takim wypaczeniem może być np.gruntowy zestaw samozacinający. Przecież chodzi o to żeby zaciąć rybę na czas,a nie żeby sama się zacięła. Rozpatrywanie tej kwestii w wych kategoriach jest bez sensu.