Autor Wątek: Pomoc w doborze taktyki  (Przeczytany 2498 razy)

Offline Moro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Pomoc w doborze taktyki
« dnia: 24.08.2018, 13:16 »
Witam Was wszystkich bardzo serdecznie !
Słowem wstępu napisze tyko że dopiero zaczynam raczkować w temacie feeder, wcześniejsze kilka lat poświeciłem w 100% spinningowi. Ale że człowiek potrzebuję zmian padło na tę właśnie metodę (tj. klasyczny koszyk oraz method feeder).
Ale do brzegu, do brzegu :)
Łowisko : Jedno z Mazurskich średnia głębokość 4 m , średnio rozwinięta roślinność. Zamierzam łowić na dwie wędki pod metodę picker do 40 g 270 długości a pod koszyk mikado UV 330 do 90 g.
Wędką pod metodę będę łowił max 20 -25 m od pomostu na głębokości max 3m- podajnik  small drennana 15g
Wędką pod koszyk na odległości 30 - 35 m na max 4 m - zestaw ze skrętką koszyczek 20 g
Ryby na które tam chciałbym się nastawić to karaś na metodę i leszcz na koszyk.
Będąc tam na początku sierpnia na wakacjach miałem okazje połowić na metodę i posiadam już trochę przynęt już mam.
Zanętę muszę kupić i tu zaczynają się moje pytania i rozterki:
1. Czy kupić zanętę MMM i rozrobić ją na 2 wędki czyli część do metody a cześć do koszyka, tylko czym je wzbogacić co ew. dodać.
2. Czy kupić 2 zanęty oddzielnie do 2 wędek , myślałem o Epidemii FB do metody a do koszyka MMM choć zupełnie już się gubię bo czym więcej wątku czytam na forum to coraz więcej miesza mi się w głowie.
3. Czy zanętę na leszcza można "skonstruować" na bazie MMM plus cięte czerwone robaki i czerwony na włosie ???
Może możecie mnie jakoś ukierunkować i zasugerować "świeżakowi" jakieś rozsądne rozwiązanie .
Wyjazd ten traktuje szkoleniowo
Pozdrawiam Was

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #1 dnia: 24.08.2018, 14:01 »
Nie wiem jakie szczytówki ma ta wędka UV ale obawiam się że więcej jak 1 oz a więc możesz mieć problemy z poprawnym napięciem zestawu. Ja bym zastosował  koszyki 30g co najmniej.
Co do głębokości łowiska nie wiem czy nie za głęboko i zanim doleci podajnik do dna -zanęta się może rozmyć . Nie znam zanęty Sonu więc nie wiem jaką ma kleistość. Ja raczej użył bym pelletu lub mixu 50/50.Z tego co wiem to epidemia jest jak najbardziej zanętą pod metodę.
A do wędki cw 45 g stosuję podajniki large co prawda mikado ale drennana L mają podobną wielkość.Więc nie wiem czy podajnik Smal nie będzie za mały,takie popierdółki to chyba towaru szczyptę zabierają a więc raczej na zimne okresy.
Tak mi się wydaje.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #2 dnia: 24.08.2018, 15:25 »
O ile dno nie jest wybitnie muliste to też polecałbym cięższe koszyki. Jedno to lepsze samozacięcie a drugie to w przypadku metody trudniej taki koszyk niechcący przesunąć.

Z zanętą to nie trzeba od razu szaleć z MMM. Prawie każda zanęta odpowiednio rozrobiona nada się i do tradycyjnego koszyka oraz do metody. Oczywiście trudniej dobrze przygotować zanętę do metody bo przy tradycyjnym koszyku wiele można wyregulować samym "upychaniem". Jeśli jesteś więc początkujący to radzę popróbować rozrabianie zanęty do metody w domu i sprawdzenie jak się zachowuje w podajniku do metody w zlewie lub czymś podobnym. Podpowiadam żeby raczej zanętę przygotować "po suchej stronie" :).

Do metody nie należy też do zanęty dodawać zbyt wiele robaków, ziaren i tym podobnych grubszych cząstek, które same z siebie się nie kleją. Będzie Ci się podajnik "rozwalał" w locie lub zaraz po wpadnięciu do wody. 

No i tak na koniec to zamiast tradycyjnego podajnika do metody (np takiego jak drennan) to polecam podajnik typu banjo / hybrid no guru. Ja się w nim zakochałem. Mogę lepić go ręką bez żadnych foremek, lepiej trzyma zanętę oraz pozwala dodać odrobinę więcej ziaren i robali.

Offline Moro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #3 dnia: 24.08.2018, 15:49 »
Rzeczywiście te podajniki są małe, kupie teraz te większe w roz. L 25 g. mam nadzieje że wędka do 45 g wytrzyma. I popróbuje z mixem 50/50 i czy jeśli na włosie pojawi się np. kukurydza to dobrze aby pellet w mixie np. 2 mm był jakiś "kukurydziany" czy ma to już drugorzędne znaczenie?

Jeśli chodzi o ten podajnik banjo to przyznam że bardzo fajna opcja, choć jestem świeżo po zakupie sporej paczki z fantami do klasycznego koszyka i aż szkoda mi teraz nie wypróbować :)
Czy próbując nastawić się na leszcza jeśli na włos założę czerwonego robaka bądź jakiś jego kawałek to do zanęty lądują pocięte czerwone i coś jeszcze ?

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #4 dnia: 24.08.2018, 15:59 »
Na kuku jakoś nie łowiłem,ale na kulki kukurydziane owszem a do podajnika pellet 3 mm Coppensa Premium carp z zanętą własnej produkcji na bazie mielonego coppensa i żarcia dla psów, czyli też śmierdząco.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #5 dnia: 24.08.2018, 16:10 »
Rzeczywiście te podajniki są małe, kupie teraz te większe w roz. L 25 g. mam nadzieje że wędka do 45 g wytrzyma. I popróbuje z mixem 50/50 i czy jeśli na włosie pojawi się np. kukurydza to dobrze aby pellet w mixie np. 2 mm był jakiś "kukurydziany" czy ma to już drugorzędne znaczenie?

Jeśli chodzi o ten podajnik banjo to przyznam że bardzo fajna opcja, choć jestem świeżo po zakupie sporej paczki z fantami do klasycznego koszyka i aż szkoda mi teraz nie wypróbować :)
Czy próbując nastawić się na leszcza jeśli na włos założę czerwonego robaka bądź jakiś jego kawałek to do zanęty lądują pocięte czerwone i coś jeszcze ?

Leszcz to o tej porze roku raczej zeżre wszystko więc nie trzeba szaleć i wymyślać z zanętami. Baza może być prawie każda, dorzuć tylko jakichś grubszych frakcji typu pellet, kukurydza lub robale. Istotne jest natomiast żeby donęcać jak ustają brania bo stado leszczy potrafi odkurzyć sporą ilość towaru względnie szybko.

Jeśli łowisz w akwenie gdzie jest sporo drobniejszej ryby to dałbym sobie spokój z czerwonym robakiem a zastosował selektywną przynętę n.p. dużą kukurydzę (nie taką tam z puszki ze sklepu) lub kulki / dumbellsy / pellet.

Offline Moro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #6 dnia: 24.08.2018, 16:16 »

"Jeśli łowisz w akwenie gdzie jest sporo drobniejszej ryby to dałbym sobie spokój z czerwonym robakiem a zastosował selektywną przynętę n.p. dużą kukurydzę (nie taką tam z puszki ze sklepu) lub kulki / dumbellsy / pellet."


Czyli do zanęty dorzucić pellet 2mm i teki sam np. 8 mm na włos ?
Przepraszam Was za te może błahe pytania ale chciałbym się dobrze przygotować. Zanętę jeszcze jakąś sobie wymyślę ale wniosek jest taki że powinna byc raczej wymieszane z pelletem i to raczej z tych śmierdzących.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #7 dnia: 24.08.2018, 16:30 »
Nie musi być taki sam pellet na włos i w zanęcie.

A do zanęty nie dawaj suchego pelletu tylko nawilżonego .
Ja robię to prawie identycznie jak pokazuje Luk na filmie
Tzn zalewam  wodą, czekam ze 20min albo z pół godzinki ale potem nie mieszam z wcześniej rozrobioną zanętą, tylko wsypuje taką suchą .
nie wiem czy robię dobrze czy źle ,ale ten sposób jest wygodny i się sprawdza.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #8 dnia: 24.08.2018, 16:31 »
Przynęta którą masz na haku wcale nie musi być powiązana z tym co masz w zanęcie. Nie musisz się tak spinać - tu nie ma żelaznych reguł.

Zanęta też wcale nie musi być śmierdząca. Co więcej, niektórzy twierdzą, że leszcz to lubi tylko "na słodko" i daliby się zabić za to że na leszcza / lina czy karasia to tylko słodkie smaki i zapachy. Mnogość smaków i zapachów to jest marketingowe hokus-pokus nastawione bardziej na gusta wędkarzy niż ryb :)

Ja ostatnio przyzwoicie połowiłem leszcze stosując śmierdzącą zanętę ze sporym dodatkiem suszonej krwi + kukurydza, białe i konopie. Na włosie miałem jakiegoś słodko pachnącego dumbellsa w kolorze pomarańczowym.

Istotne jest żeby w zanęcie były jakieś grubsze frakcje i kąski oraz żeby na haku mieć przynętę odpowiedniej wielkości. Jak przy pellecie 8 mm będzie Cię męczyć drobnica to załóż po prostu coś większego.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki
« Odpowiedź #9 dnia: 24.08.2018, 16:34 »
Zabierz zapasowe wiertła czy tam igły bo na pomoscie to chwila zapomnienia i coś ładuje w szparze między dechami i plum do wody. Do metody na 4m lepiej będzie używać kiełbasek pva
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP