Autor Wątek: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski  (Przeczytany 5233 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #15 dnia: 20.10.2018, 23:48 »
Z tym amortyzatorem to też dodatkowo coś tam wykombinował (nie znam się kompletnie na tyczce, więc się nie wypowiem co dokładnie zrobił). Pozostała część zestawu to plecionka 165 lb + martwa rybka (śledź i sardelowate). Sprzęt na polskie wody :P

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #16 dnia: 20.10.2018, 23:51 »
Z tym amortyzatorem to też dodatkowo coś tam wykombinował (nie znam się kompletnie na tyczce, więc się nie wypowiem co dokładnie zrobił). Pozostała część zestawu to plecionka 165 lb + martwa rybka (śledź i sardelowate). Sprzęt na polskie wody :P
To praktycznie założył sumowy zestaw na tyczkę :D  Mają ludzie fantazję . Tak na polskie wody jak znalazł :D :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #17 dnia: 21.10.2018, 08:24 »
Z tym amortyzatorem to też dodatkowo coś tam wykombinował (nie znam się kompletnie na tyczce, więc się nie wypowiem co dokładnie zrobił). Pozostała część zestawu to plecionka 165 lb + martwa rybka (śledź i sardelowate). Sprzęt na polskie wody :P

Gość używa mocnego amortyzatora - ale nie jednego a 4 razem :)

A co do suma za granicą, to rozmawiałem niedawno z Mariuszem (forumowicz maniek), który łowił we Francji w tym roku. Lokalni wędkarze mówili mu, że suma jest coraz więcej natomiast innych ryb coraz mniej. Aby było ciekawiej pokazał mi zdjęcie złowionego suma i to co wypluł. Ptasie kości :) Tak więc sumy tam wcinają wiele rzeczy...

Według mnie zarybienia sumem są idiotyzmem, przykład francuski pokazuje, że może się on namnażać bardzo szybko, przecież nie będzie jeść kamieni. Francuzi mogą mieć nie lada problem z jakiś czas, gdyż sum może opanować ich wody całkowicie. Jakby co to Mariusz z Marcinem złowili tylko jednego karpia, reszta to sumy...

Dlatego nie ma co wypowiadać życzeń aby polskie wody były jak francuskie :) Cholera wie co będzie za jakieś 20 lat, być może będzie nakaz zabijania suma, będą jakieś odłowy? W Polsce jest mało ryb, ale zarybia się sumem. To chyba pokłosie tego, że szczupak się nie utrzymuje długo, więc IRŚ szuka zastępcy. Łatwo sobie jednak strzelić w kolano. Jak napisał kiedyś jeden z forumowiczów, u niego na Odrze łatwiej złowić suma niż żywca :)

A okaz rybnicki piękny, nie ma co!
Lucjan

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #18 dnia: 21.10.2018, 09:18 »
Masz rację Lucjan.  W środkowej Wisle i w Wieprzu  także jest coraz więcej narybku suma.  Przy łowieniu koszyczkiem na dendrobenę lub białe często na haku meldują się małe  20-40cm "kijanki".  Czasem biorą też na pellet.  Za wiele tego jak na naturalne tarło.  Bywało że musiałem zmieniać miejsce aby ich nie łowić. Takiej sytuacji nigdy nie było.  Łowię tam latem od wielu lat  więc mam porównanie.  Pozostaje mieć nadzieję że miejscowi mięsiarze je przetrzebią.
Wiesiek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #19 dnia: 21.10.2018, 09:42 »
Piękny sum robi wrażenie.
Co do dużych ryb są ale tak jak pisze selektor poprostu goście sie nimi nie chwalą. Polecam prześledzic z tego roku poczyniania Józka Pojedynca co prawda tylko momentami łowił w PL ale i te chwile owocowały pytongami.
Co do innych gatunkow ryb łowiących przez łowcow  na fotach brak charakterystycznych odnośnikow , a najlepiej zrobione w nocy. Poprostu szkoda co kolwiek pisać bo rybki wyjada z wody gdzie jeszcze są....
Maciek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #20 dnia: 21.10.2018, 09:48 »
Przy łowieniu koszyczkiem na dendrobenę lub białe często na haku meldują się małe  20-40cm "kijanki". 
W Wiśle warszawskiej to prawdziwa plaga.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #21 dnia: 21.10.2018, 13:21 »
Przy łowieniu koszyczkiem na dendrobenę lub białe często na haku meldują się małe  20-40cm "kijanki". 
W Wiśle warszawskiej to prawdziwa plaga.
Nie wędkuję na Rzece, ale potwierdzają to relacje brata, ojca i znajomych. Jest masa suma, zwykle 30-70cm.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #22 dnia: 21.10.2018, 14:49 »
Z kilkanaście lat temu w Odrze było podobnie, jak związek zarybił rzekę narybkiem suma. Nocki były bez sensu - na branie sumika-dłoniaka czekało się do pół minuty. Teraz cała środkowa Odra jest opleciona resztkami zrywek, bo się chłopakom nie chce wyciągać zestawów. Teraz kilowe karpiki na przynętę to szeroko poszukiwany towar. Teraz co trzecia kompania ma ponton i troluje. Teraz nie ma drobnej ryby. Mówią, że ta ryba zeszła, bo wody mało. Ale ja jestem stary i pamiętam jak 30 lat temu Odra była tak niska, że do sąsiedniej główki przechodziło się klatką, omijając kałuże i bajorka. A ryby były, nie schodziły w dół, tylko się gromadziły w głębszych partiach rzeki. Węgorz też był...

A było to przed Wielką Powodzią   :)

Uważam, że sumem nie powinno się zarybiać. Po tamtych zarybieniach PZW i iluś latach chyba nieplanowanego odchowu narybku sumiarze sami opowiadają, że teraz wg echa nie ma dołu bez suma, a w klatce potrafi być ich kilka. Może też dlatego imć  pan wojewoda zniósł na części wód okres ochronny na połów sumów?

Dla mnie takie zarybienia i efekty w postaci deregulacji ekosystemu to przykład braku równowagi w ludzkiej selekcji naturalnej -  tego, kto klepnął pieczątką zarybienia sumem, powinni teraz czarnoskórzy bracia klepać... Nie napiszę już gdzie i w co  :P

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #23 dnia: 21.10.2018, 14:53 »
Pociesza mnie tylko to, że okoliczna ludność i smakosze rybiego białka poradzą sobie z narastającym problemem.  :facepalm: A jest ich wielu...

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #24 dnia: 21.10.2018, 15:05 »
Pociesza mnie tylko to, że okoliczna ludność i smakosze rybiego białka poradzą sobie z narastającym problemem.  :facepalm: A jest ich wielu...

To chyba jedyny pozytywny aspekt polskiego ruchu mięsiarstwa klasycznego ;)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #25 dnia: 21.10.2018, 15:52 »
Nie rozumiem Kolegów, którzy psioczą na zarybianie sumem.
Nie chcecie mieć drugiego Padu czy Ebro?
Piotr

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #26 dnia: 21.10.2018, 17:03 »
Nie rozumiem Kolegów, którzy psioczą na zarybianie sumem.
Nie chcecie mieć drugiego Padu czy Ebro?

Nie.

Jak rozumiem, Ty chcesz?

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #27 dnia: 21.10.2018, 17:06 »
Nie chcę.
Tylko Was podpuszczam. ;D
Piotr

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #28 dnia: 21.10.2018, 17:19 »
Nie chcę.
Tylko Was podpuszczam. ;D

To Ty taki Peresada jesteś - zza drzewa się skradasz, żeby kartofla pokosztować?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gigantyczny sum z Zalewu Rybnickiego - rekord Polski
« Odpowiedź #29 dnia: 21.10.2018, 20:00 »
Do zbiornika komercyjnego, gdzie zwykle łowię, kiedyś wpuszczono suma.
Kiedyś był tam leszcz i lin. Śladu po nich nie zostało. Teraz jest tylko karp, japoniec, taki 1,5 kg i trochę amura.
Karpiami poniżej 1,5 kg się nie zarybia, bo nie ma sensu, sum błyskawicznie wyjada.
Z drugiej strony ryba jest zdrowa, drobnica nie obgryza przyjęty, jak już coś weźmie to konkret. Ryby poniżej 1 kg praktycznie nie ma. O dziwo uchował się szczupak.
W tym roku złowiłem tam kilkadziesiąt karpi, kilkanaście japońców ok 1,5 kg, kilka amurów i jedną (!!!) płotkę.
Pozdrawiam,
Tomek