Autor Wątek: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze  (Przeczytany 10567 razy)

Offline Zola67

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #15 dnia: 29.11.2018, 20:05 »
Pracuje jako Barman, jestem też po kursie baristycznym u Mistrza Świata wtedy to P. Rusnarczyk. Moim zdaniem zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ekspresu kolbowego. Kawę natomiast szukać mieszanej robusty z arabiką (20-80) by miała odpowiednią goryczke ale i creme oraz moc. Nie spotkałem jeszcze ekspresu który robi lepszą kawę.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Głównie feeder, nocki, czasem spining co się da

Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Franki

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #17 dnia: 29.11.2018, 20:53 »
A może ekspres na kapsułki? Nespresso albo tchibo cafissimo, kapsułki tchibo są ok, wyczuwalne różnicę w smakach, od tygodnia stoi u mnie delonghi do kapsułek nespresso, ale jeszcze nie zdążyłem go użyć, więc o kapsułkach nespresso wiem tylko tyle, że droższe od tchibo :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #18 dnia: 29.11.2018, 21:11 »
Kapsułkowy odpada. Chyba będę musiał przekroczyć budżet i wezmę  Siemens'a polecanego przez Mardeada.
Adam

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #19 dnia: 29.11.2018, 21:42 »
Pomyśl o kolbowym, jak kolega wyżej polecał. Te ekspresy z młynkami i cudami są dla wygodnych, co chcą mieć kawę, naciskając guzik (bo nałożenie kawy do kolby to jest mega wysiłek...). Zobacz, że we wszystkich kawiarniach takich się używa.
No i są tańsze.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #20 dnia: 29.11.2018, 21:57 »
Konkretnego modelu Ci nie podam. Powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze jeśli Ci się uda ekspres powinien mieć ceramiczny młynek. Nie wpływa to na smak, oraz reakcje kawy ze stalą. No dobra. Może być młynek stalowy, ponieważ ceramiczne podczas mielenia bardziej się nagrzewają, ale koniecznie żarnowy. Każdy ceramiczny jest żarnowym, lecz w przypadku żarnowych już nie koniecznie.

Po drugie. Jeśli nie robisz kawy dla całego biura nie kupuj ekspresu gdzie mleko ma pojemnik dedykowany na nie. Zanim zużyjesz całe... można wstawić do lodówki, ale świeże z kartonu, lub butelki to jednak co innego.

Po 3. Sprawdź jaką moc ma grzałka. Jeśli pijesz kawę rzadko i to nie będzie problemu jeśli chwilkę poczekasz aż nagrzeje wodę. To samo ze zbiornikiem na wodę. Jeśli kawa to twoje życie, dobrze było by, aby zbiornik na wodę był spory.

4. Filtr. Upewnij się co ile należy wymieniać filtr od wody i ile on kosztuje!!!
Jak co 50 kaw będziesz musiał wydać 80zł na filtr to będzie przegięcie. Czasami niektórzy producenci próbują kogoś w ten sposób zrobić i zarobić na kliencie po sprzedaży.

5. Poszukaj na forach informacji jak z żywotnością ekspresów danego producenta. Model ma 2 lata gwarancji i po tym czasie na pewno nie będzie już w sprzedaży, więc nie powiedzą Ci nic na temat żywotności danego modelu. Za to całokształt producenta spr o Ci powie.
Stosowane są praktyki, że ekspres po zrobieniu zadanych ilości kawy wola serwis mimo iż mógłby działać dalej.





Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #21 dnia: 29.11.2018, 22:11 »
Ja polecę taki:
https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/nivona-caferomatica-520.bhtml

Mam go w pracy więc obciążony jest ponad użytek domowy. Mimo tego od dwóch lat działa bez zająknięcia czego nie mogę powiedzieć o kilku innych ekspresach, które miałem wcześniej.

Mieli kawę, spienia mleko i przyzwoicie kosztuje. Polecam

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #22 dnia: 29.11.2018, 22:19 »
Pomyśl o kolbowym, jak kolega wyżej polecał. Te ekspresy z młynkami i cudami są dla wygodnych, co chcą mieć kawę, naciskając guzik (bo nałożenie kawy do kolby to jest mega wysiłek...). Zobacz, że we wszystkich kawiarniach takich się używa.
No i są tańsze.

Nie zgodzę się w 100%. Tu nie chodzi o kwestię wygody :P Tu chodzi o smak kawy, dlatego w kawiarniach się takich używa :)

Według mnie kupując ekspres kolbowy nie ma co iść w zabawki za kilka stówek. Tutaj trzeba myśleć o kwotach 3,5k PLN wzwyż. Skoro chcemy mieć super smaczną kawę, to nie ekspresem Zelmer za 300 PLN ;) Nie obrażając nikogo oczywiście, bo sam taki ekspres mam "na działce", jednak częściej używam włoskiej kawiarki, bo kawa wychodzi znacznie lepsza. W domu mam automat Saeco, który służy już z 10 lat. Robi robotę, ale... kumpel kupił ekspresik kolbowy z prawdziwego zdarzenia i ta sama kawa u niego smakuje bajecznie, u mnie tylko ok :) Espresso doppio u niego... ta pianka, ten smak - po prostu bajka :) Do ekspresu kolbowego należy dokupić młynek z prawdziwego zdarzenia, a to dodatkowe koszty.

W kwocie do 2000 PLN szukałbym sensownego automatu. Jednak nie doradzę Ci jaki konkretnie model wybrać. Gdybym ja kupował, to w grę wchodziłyby firmy Krups, Saeco, Siemens, Bosch, Jura (choć z Jurą może być ciężko w tej kwocie).
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Robdar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wypowiadam się tylko w swoim imieniu.
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #23 dnia: 29.11.2018, 22:22 »
W tym roku padł mi Zelmer kolbowy. Po długich poszukiwaniach postawiłem na Jure za 3000zł. Ale jak to z kasą bywa "że ubywa" skończyło się na DeLonghi Dedica.
Ekspres kolbowy na kawę mieloną i saszetki, z możliwością zaprogramowania ilości kawy w filiżance lub kubku oraz spieniania mleka, bo bez mleka i pianki to dla mnie nie kawa.
Moja rada : należ sobie odpowiedzieć czy chcemy mieć codzienny rytuał parzenia kawy czy wchodzimy do kuchni naciskamy przycisk i po sprawie.
https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/delonghi-dl-dedica-ec685bk.bhtml

Offline bart23

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 164
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #24 dnia: 30.11.2018, 00:00 »
Kolego polecam ci de longhi którego użytkuję juz 3 rok i sprawuję się bez zastrzeżeń a kosztował coś ok 2 tyś , również na firmie gdzie pracuję jest de longhi dość mocno eksploatowany  bo dziennie ok 20-30 kaw musi zrobić i nie ma z nim najmniejszych problemów . Oczywiście najważniejszą sprawą jest jego czyszczenie i odkamienianie kiedy wyświetli się komunikat, natomiast wiele osób troszkę to olewa a potem o problem nie trudno .
Pozdrawiam

Offline Karol M

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żdżarów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #25 dnia: 30.11.2018, 00:36 »
Przyłączam się do pozytywnych opinii dotyczących marki De Longhi.
Od 2012 mam w domu DeLonghi ESAM 5500 i ani razu nie był w serwisie, działa bez zarzutu.
Jedno co mogę Ci doradzić to unikaj nadmiaru elektroniki bo to psuje się najszybciej.
Prosty wyświetlacz, pokrętło do wielkości kawy, 3 przyciski w zupełności wystaczą.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #26 dnia: 30.11.2018, 05:11 »
Pracuje jako Barman, jestem też po kursie baristycznym u Mistrza Świata wtedy to P. Rusnarczyk. Moim zdaniem zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ekspresu kolbowego. Kawę natomiast szukać mieszanej robusty z arabiką (20-80) by miała odpowiednią goryczke ale i creme oraz moc. Nie spotkałem jeszcze ekspresu który robi lepszą kawę.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Przepraszam za pytanie laika, ale czym się różni ekspres kolbowy od zwykłego ekspresu ciśnieniowego?

Offline kubik4000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #27 dnia: 30.11.2018, 09:17 »
Też chce na śwęta kupić żonie i postanowiłem że kupie ten dlatego że na Ceneo.pl ma najwięcej pozytywnych opini chyba z 350 opini

EKSPRES DE'LONGHI MAGNIFICA S ECAM 22.110.B

a tu taka szybka recenzja :



Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #28 dnia: 30.11.2018, 09:48 »
Pracuje jako Barman, jestem też po kursie baristycznym u Mistrza Świata wtedy to P. Rusnarczyk. Moim zdaniem zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ekspresu kolbowego. Kawę natomiast szukać mieszanej robusty z arabiką (20-80) by miała odpowiednią goryczke ale i creme oraz moc. Nie spotkałem jeszcze ekspresu który robi lepszą kawę.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Przepraszam za pytanie laika, ale czym się różni ekspres kolbowy od zwykłego ekspresu ciśnieniowego?
David, to są ekspresy z taką rączką, do której nasypujesz zmieloną kawę i podłączasz do ekspresu. W każdym Coffe Heaven czy Starbucksie w takich robią.

Pomyśl o kolbowym, jak kolega wyżej polecał. Te ekspresy z młynkami i cudami są dla wygodnych, co chcą mieć kawę, naciskając guzik (bo nałożenie kawy do kolby to jest mega wysiłek...). Zobacz, że we wszystkich kawiarniach takich się używa.
No i są tańsze.

Nie zgodzę się w 100%.

No dobrze, to porozmawiajmy o tym, jak się parzy kawę.
Ano zalewa się zmielone ziarna wrzątkiem. Można to robić po prostu w kubku, można w kawiarce, można przez filtr, można w ciśnieniowym ekspresie kolbowym lub w takim, który sam mieli kawę i wystarczy nacisnąć guzik, by wszystko zrobiło się samo.
W ekspresie ciśnieniowym można operować różnym ciśnieniem z jakim woda przepływa przez zmieloną kawę.
Weźmy tani i drogi ekspres:
https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/raven-ekspres-kolbowy-eer001w-raven.bhtml
15 barów i 330 zł

https://www.konesso.pl/product-pol-512-Ekspres-do-kawy-ASCASO-Dream-Yellow-matowy-GRATISY-uniw.html
20,2 bara i 2500 zł

https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/ariete-1387-caffe-novecento.bhtml
15 barów i 1100 zł

Mamy więc rozstrzał cenowy ogromny i różnicę w ciśnieniu. Przeglądałem też teraz ekspresy za jakieś chore kwoty, rzędu 10-20 tysięcy, ale ciśnienia tam nie podają, dziwne.

Do czego zmierzam? Ano do tego, że obierając ekspres ciśnieniowy ze szmerów i bajerów, jedyną różnicą jaka wpływa na parzenie, będzie ciśnienie przepływającej przez kawę wody. W większości ekspresów to ciśnienie to 15 barów.

Teraz proszę mi odpowiedzieć, cóż to za magiczne właściwości posiadają ekspresy ciśnieniowe za kilka tysięcy, które sprawiają, że kawa smakuje z nich lepiej niż z tych za kilkaset zł, skoro jedyną różnicą  (jeśli ona w ogóle występuje!!!) jest ciśnienie wody przepływającej przez kawę?

Albo kupujemy ekspres do parzenia kawy, albo kupujemy automat z milionem funkcji, który sam mieli, sam się czyści i pierdyliard różnych mieszanek tworzy z różnej grubości mielenia i tak dalej. A to te bajery kosztują.
Oczywiście kosztują też materiały. Więc badziewiak za 400 zł szybciej się zużyje niż taki za 1000 zł. A przynajmniej w teorii.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #29 dnia: 30.11.2018, 10:53 »
Dokładnie 2 lata wstecz miałem ten sam problem, zakupiłem Saeco Incante , póki co działa bez zarzutu a latte pyszne , jedyny minus tego i pewnie innych ekspresów to głośność podczas przygotowania kawy. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz