Autor Wątek: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze  (Przeczytany 10673 razy)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #30 dnia: 30.11.2018, 14:09 »


No dobrze, to porozmawiajmy o tym, jak się parzy kawę.
Ano zalewa się zmielone ziarna wrzątkiem. Można to robić po prostu w kubku, można w kawiarce, można przez filtr, można w ciśnieniowym ekspresie kolbowym lub w takim, który sam mieli kawę i wystarczy nacisnąć guzik, by wszystko zrobiło się samo.
W ekspresie ciśnieniowym można operować różnym ciśnieniem z jakim woda przepływa przez zmieloną kawę.
Weźmy tani i drogi ekspres:
https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/raven-ekspres-kolbowy-eer001w-raven.bhtml?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGJbt2lhnr17O2VYMY2MtGtSNBQqcoNKSYXpueP3OaPLnIAmNyQ6q-4aApnfEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
15 barów i 330 zł

https://www.konesso.pl/product-pol-512-Ekspres-do-kawy-ASCASO-Dream-Yellow-matowy-GRATISY-uniw.html?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGLPwZ2gPpkeWNVeqAu2-QOcugqFOVVW1aq3U4-0Ih-9qe4RCnJm8FsaArGXEALw_wcB
20,2 bara i 2500 zł

https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/ariete-1387-caffe-novecento.bhtml?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGI93L4hsbvGcQVPVUiNL5whOS91EfPzqhZZwm2AxqjeujK89N2W1CgaAiLAEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
15 barów i 1100 zł

Mamy więc rozstrzał cenowy ogromny i różnicę w ciśnieniu. Przeglądałem też teraz ekspresy za jakieś chore kwoty, rzędu 10-20 tysięcy, ale ciśnienia tam nie podają, dziwne.

Do czego zmierzam? Ano do tego, że obierając ekspres ciśnieniowy ze szmerów i bajerów, jedyną różnicą jaka wpływa na parzenie, będzie ciśnienie przepływającej przez kawę wody. W większości ekspresów to ciśnienie to 15 barów.



Michał, bardzo spłaszczasz proces przygotowania kawy. Szkoda :(

Jak się parzy kawę? A no na podobnej zasadzie jak się łowi ryby. Bierzesz wędkę, nabijasz robaka, zarzucasz i gotowe! Kompletnie się z Tobą nie zgadzam, bo sposobów przygotowania kawy jest sporo, a w zależności od sposobu, ta sama kawa będzie smakowała inaczej. Jeżeli przyjrzysz się mojej wypowiedzi, to nigdzie nie wspomniałem o ciśnieniu. Ty, uparłeś się tylko na ten parametr,  który jest bardzo ważny, ale jest to jeden z kilku parametrów wpływających na smak i aromat kawy.

A 10-20k PLN za ekpres to wcale nie są chore kwoty. Powiem więcej - znajdziesz ekspresy za 60 000 PLN. Płacisz za jakość, materiały, trwałość... Weź pod uwagę, że w ekspresie przemysłowym przygotowujesz kilkaset kaw dziennie.


Do czego zmierzam? Ano do tego, że obierając ekspres ciśnieniowy ze szmerów i bajerów, jedyną różnicą jaka wpływa na parzenie, będzie ciśnienie przepływającej przez kawę wody. W większości ekspresów to ciśnienie to 15 barów.

Teraz proszę mi odpowiedzieć, cóż to za magiczne właściwości posiadają ekspresy ciśnieniowe za kilka tysięcy, które sprawiają, że kawa smakuje z nich lepiej niż z tych za kilkaset zł, skoro jedyną różnicą  (jeśli ona w ogóle występuje!!!) jest ciśnienie wody przepływającej przez kawę?

Absolutnie nie masz racji. Ciśnienie jest bardzo ważne, ale na końcowy smak ma wpływ między innymi parzenie wstępne, temperatury wody, ilość przepływającej wody, czas parzenia, stopień zmielenia kawy. Stary. Włosi twierdzą, że kawiarki aluminiowe pozwalają uzyskać lepszy smak kawy niż np. te wykonanej ze stali nierdzewnej.


Albo kupujemy ekspres do parzenia kawy, albo kupujemy automat z milionem funkcji, który sam mieli, sam się czyści i pierdyliard różnych mieszanek tworzy z różnej grubości mielenia i tak dalej. A to te bajery kosztują.
Oczywiście kosztują też materiały. Więc badziewiak za 400 zł szybciej się zużyje niż taki za 1000 zł. A przynajmniej w teorii.


Jedno jest pewne! Jeżeli nie czujesz różnicy w smaku kawy z ekspresu za 400 PLN, a z tego za 3000 PLN, to kup ten tańszy. W zupełności Ci wystarczy, a zaoszczędzone pieniądze wydaj na inne hobby :)




Pozdrawiam,
Maciek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #31 dnia: 30.11.2018, 14:20 »
Moderator moderatorowi baristą... :facepalm:
Jacek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #32 dnia: 30.11.2018, 14:27 »
Fiu, fiu, ale się temat rozwinął. :) Weź tu człowieku bądź mądry.
Adam

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #33 dnia: 30.11.2018, 14:28 »
Moderator moderatorowi baristą... :facepalm:
:D

Nie tylko browar się pija, co nie!? :D
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #34 dnia: 30.11.2018, 14:28 »
Zakładam stowarzyszenie pariasów pijących rozpuszczalną...

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #35 dnia: 30.11.2018, 14:36 »
I rozpucha czasem się napije, z mleczkiem to jak kakao wchodzi.
Maciek, nie do końca za ceną ekspresu idzie jakość zapażonej kawy. Podam przykład gdzie szwagier ma "kombajn" Nespresso za kilka tysięcy PLN i ta sama kawa smakuje dużo lepiej z mojego wysłużonego Krupsa za + - 500pln(kupiony w 2009).

Offline Zola67

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #36 dnia: 30.11.2018, 14:36 »
Na smak kawy wpływa wiele czynników :

- twardość wody (zalecana 4-6°GH) im twardsza tym gorzej

- ciśnienie w ekspresie im wyżej tym szybciej wyciśnie z kawy to co najlepsze czyli aromat i creme (kawa parzona w ekspresie powyżej 30s wydziela substancje toksyczne.

- mieszanka kawy czyli np arabika i robusta

- Stopień palenia ziaren

- temperatura mleka najlepiej koło 60 °C wtedy odpowiednio tłuste daje słodki posmak przegrzane daje goryczkę.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Głównie feeder, nocki, czasem spining co się da

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #37 dnia: 30.11.2018, 14:38 »
Maćku, trochę się nie zrozumieliśmy.
Piszesz o wielu aspektach przygotowania kawy, których w ekspresie ciśnieniowym nie da się regulować. Zaparzenie w nim kawy polega na przepuszczeniu gorącej wody pod ciśnieniem przez zmielone ziarna. Koniec i kropka. Zero filozofii. Można tutaj regulować tylko ciśnienie i temperaturę wody. Chyba nie powiesz mi, że te dwa parametry mogą diametralnie wypłynąć na cenę ekspresu?
Ponadto jasną jest sprawą, że materiał i wykonanie kosztuje. Więc badziewiaki są zrobione z materiałów tańszych i mniej precyzyjnie, ale ja to już napisałem.

Więc nadal nie widzę powodu, dla którego kawa z ekspresu ciśnieniowego za 3k musi smakować lepiej niż ta z ekspresu za 400 zł. Na to pytanie nie odpowiedziałeś. Napisałeś tylko trochę ogólników, co ma wpływ na smak kawy. I ja się oczywiście z tym zgadzam.

Ale największy wpływ ma jej gatunek, sposób wypalenia i zmielenia. A na te zmienne ekspres ciśnieniowy nie ma żadnego wpływu. Tylko te z młynkiem mogą ją zmielić drobniej lub grubiej (oraz przy okazji trochę ziarna przypalić, jeśli młynek jest z nieodpowiedniego materiału i się mocno nagrzeje w trakcie pracy). Ale to nadal nie są kwestie, które mogą podbić cenę razy 10.

Że maszyny do przygotowania kilkuset kaw dziennie kosztują 10 czy 20 razy więcej od tych do przygotowania pięciu dziennie to też jest dla mnie oczywiste.


Edit: trochę się zdubolowałem z Zola67.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #38 dnia: 30.11.2018, 15:07 »
Dlatego każdy musi wypróbować to co mu najbardziej pasuje. Warto wybrać się do sklepu AGD, często tam są prezentacje/degustacje. Niestety tylko dla wybranych modeli i organizowane przez daną markę :(
Mnie nie smakuje kawa rozpuszczalna, tak samo jak np. sok jabłkowy, dlatego nie piję jej/go wcale. Jedni wolą wodę mineralną wysoko zmineralizowaną, drudzy wręcz przeciwnie. Ja nie mam z tym problemu co kto lubi. Nie lubię natomiast gdy ktoś, kto nie widzi różnicy w danej czynności/rzeczy wmawia innym, że tej różnicy nie ma ;) Tylko tyle :)

Michał, Ciebie nie przekonam :) Powiedz mi jedno, bo nie zrozumiałem... da się regulować ciśnienie wody w ekspresie ciśnieniowym, czy nie?
Co ma wpływ na cenę? Zobacz jak wygląda mechanizm zaparzania w automacie, a w ekspresie półprofesjonalnym. Tu nie ma o czym dyskutować. Konstrukcje zupełnie inne, materiały zupełnie inne. Na szczęście ekspresy projektują i wykonują firmy, które mają zupełnie inne zdanie niż Ty, dlatego możemy delektować się świetną kawą, w wielu miejscach :)

Porównując smak kawy zawsze mówię o tych samych gatunkach/mieszankach zaparzanych w różnych ekspresach, bądź różną metodą. Kawa z droższego ekspresu nie musi smakować lepiej. Ona ma smakować przede wszystkim Tobie. Ja podałem mój przykład, gdzie mam ekspres Zelmera za 300 PLN i wychodzi z niego lura, a ta sama kawa zaparzona w kawiarce smakuje bardzo dobrze. Napisałem też, że ta sama kawa z mojego automatu Saeco, a z ekpresu u kumpla (Rocket R58) to nieporozumienie ;) Warto też wspomnieć, że te tańsze ekspresy nie wydobędą z kawy tych smaków i aromatów, co te droższe. Proces parzenia kawy w tych ekspresach jest tylko z założenia taki sam, a w rzeczywistości różni się wieloma parametrami.
4-5 lat temu byłem na szkoleniu organizowanym przez MK Cafe. Nie pamiętam jak się nazywał ten Pan, który to szkolenie prowadził, ale z zapartym tchem słuchałem jego opowieści i porad. Z chęcią wybrałbym się raz jeszcze. Polecam każdemu, bo to niby tylko głupia kawa, przez którą przelewa się wodę pod różnym ciśnieniem 8)
Pozdrawiam,
Maciek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #39 dnia: 30.11.2018, 15:17 »
Maćku, i z tego co napisałeś najważniejsze jest ostatnie zdanie, choć napisałeś je szyderczo: " Polecam każdemu, bo to niby tylko głupia kawa, przez którą przelewa się wodę pod różnym ciśnieniem 8)"

Nie, pod różnym ciśnieniem przelewa tę wodę nasz automat. Cała magia kawy dzieje się wcześniej.
Czy można regulować ciśnienie kawy w automacie? W moim prostym nie można. Może w tych droższych można. I co wtedy? Jesteśmy w stanie ustawić sobie ciśnienie, przy którym dana kawa najlepiej nam smakuje. A jeśli okaże się, że jest ono takie same, jak to w ekspresie 2x tańszym?

Jestem pewien, że wyczułbyś różnicę w tej samej kawie zrobionej w ekspresie za 400 zł i za 4 tysiące. Ale gdybyśmy wzięli kilka ekspresów z zakresu 400-1000 zł  oraz 3000-5000, to jestem przekonany, że już nie potrafiłbyś rozdzielić zaparzonych kaw na dwie grupy - tanie, drogie.

A jeśli dodalibyśmy do tego różne ziarna, to już w ogóle mogłoby się okazać, że najbardziej smakowałaby Ci kawa z tego najtańszego ekspresu.
Bo, jak już tutaj było napisane, na smak kawy wpływa przede wszystkim jej gatunek oraz sposób zmielenia i wypalenia.

Czy jak organizowane są konkursy baristów, to każdy przychodzi ze swoim ekspresem, czy jednak robią wszystko na jednym, a kawa każdego z nich smakuje inaczej?

Edit: A może w ogóle nie używają wtedy automatycznych ekspresów? Pytam poważnie, bo nie wiem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #40 dnia: 30.11.2018, 15:33 »
Nie lubię natomiast gdy ktoś, kto nie widzi różnicy w danej czynności/rzeczy wmawia innym, że tej różnicy nie ma ;) Tylko tyle :)


Maćku, i proszę, nie rób ze mnie jakiegoś kawowego profana. Bo ja wcale tak nie napisałem. Dla mnie nasypanie kawy do kubka i zalanie jej wrzątkiem to jest pomyłka ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline bibosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfino
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #41 dnia: 30.11.2018, 15:40 »
Czy jak organizowane są konkursy baristów, to każdy przychodzi ze swoim ekspresem, czy jednak robią wszystko na jednym, a kawa każdego z nich smakuje inaczej?

Edit: A może w ogóle nie używają wtedy automatycznych ekspresów? Pytam poważnie, bo nie wiem.

Używają ekspresów kolbowych. Ekspresy automatyczne nie są dla baristów ;)
Pozdrawiam - Robert


Feeder Maniak
https://www.facebook.com/FeederManiak/

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #42 dnia: 30.11.2018, 15:43 »
Tak myślałem :)
Ale pozostaje pytanie najważniejsze - czy korzystają z tego samego ekspresu? Bo to by nam kwestię "ważności" ekspresu dla smaku kawy najbardziej rozwiązało ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline bibosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfino
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #43 dnia: 30.11.2018, 16:10 »
Tak myślałem :)
Ale pozostaje pytanie najważniejsze - czy korzystają z tego samego ekspresu? Bo to by nam kwestię "ważności" ekspresu dla smaku kawy najbardziej rozwiązało ;)

Korzystają z tego samego ekspresu, młynka. Trzeba jednak powiedzieć, że jest to sprzęt profesjonalny. Ta sama kawa przygotowana na tanich maszynach z pewnością nie miała by już tak idealnego smaku ;)
Pozdrawiam - Robert


Feeder Maniak
https://www.facebook.com/FeederManiak/

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspres ciśnieniowy do kawy - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #44 dnia: 30.11.2018, 16:14 »
Cena ekspresu ma wpływ na jakość. Mam dwa ekspresy do kawy. Jeden to Saeco pico baristo, a drugi to Jura e8. Różnica w smaku kawy jest spora. Na plus Jury oczywiście. Nie będę wspominał, że kawa która można kupić w markecie jest średniej jakości.
Polecam zrobić mieszanki na meksykańskiej Maragogype palonej na ciemno z Gwatemala Antigua ciemnej w stosunku 70-30%. Jedna z lepszych mieszanek jakie udało mi się zrobić :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin