Autor Wątek: Sposoby konstruowania ciężkiego zestawu dystansowego - podajnik, siatka lub worek PVA, pasta  (Przeczytany 4277 razy)

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Przy plecionce daję 2,5 do trzech długości wędki strzałówkę z żyłki.

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Nie robiłem nigdy strzałówki z plecionki.

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 722
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Mam rozumieć ze strzałówka jest mocniejsza od linki głównej?

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Dokładnie. Po to jest strzałówka, od słowa strzał, moc :)

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Przypon strzałowy jest narażony na bardzo duże obciążenia podczas rzutu.

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Koledzy, ok, bo trochę to wszystko się "rozsypało":
skoro ustaliliśmy że łowimy na dużych dystansach, dużymi podajnikami i plecionka lepiej będzie sygnalizować brania, robimy do plecionki przypon strzałowy z żyłki (oczywiście nie dyskutujemy w tym miejscu o jego długości bo to już wiemy), ale nie sądzę żeby te kilka metrów żyłki "wybaczało nam błędy holowania", od tego mamy feedery, (a nie karpiówki), które przecież a przynajmniej w moim przypadku Team Daiwa 3,9/150 ułatwiają nam hol :fish:, a przede wszystkim operujemy hamulcem. Zgoda? Czy się mylę?
Interesujące mnie pytanie - jakie grubości żyłki zastosować, aby sprostały przeciążeniom przy rzucie.
Kozi wyjaśnił sprawę, że zależy to od warunków na łowisku i podał rozmiary żyłki i plecionki
Ponieważ rozmawialiśmy o żyłce głównej  0,28 - pozostał problem jaki przypon do żyłki? Jeżeli plećka to jaki rozmiar? A jeżeli żyłka to jaka? I tu znowu musimy się zgodzić, że żyłka na takich dystansach będzie mniej pokazywać delikatne brania ze względu na swoją rozciągliwość, wiec z czego przypon strzałowy do żyłki 0,28, z plecionki czy z żyłki? I jakiej?
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Zrób z 0,40 żyłki i po sprawie. Kilka metrów żyłki, ma ci wybaczyć błędy holu, jak ryba jest blisko brzegu. Po to te 3 długości.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Połączenie strzałówki z plecionki 0,21 - 0,23 i żyłki głównej 0,28 do dalekich rzutów daje nam dużo mniejszy węzeł, a co za tym idzie mniejsze hamowanie na przelotkach. Użycie plecionki
na przypon strzałowy powoduje też lepsze ładowanie wędki podczas wyrzutu, ze względu na jej małą rozciągliwość. Zaznaczam, że w moim przypadku to tylko teoria, bo taki zestaw będę dopiero
testował w tym sezonie. Generalnie dopiero przymierzam się do łowienia z rzutu z PVA i zbieram informacje co i jak.
Bartek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
To oczywiste. Fizyka. Ja robię jednak z żyłki jak już muszę.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Jedna ważna rzecz, czyli BHP :P Przy strzałówce z plecionki musowo rękawiczka, bo przy siłowym rzucie może przeciąć palec.
Bartek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Mam ochraniacz na palec, chyba z  firmy Chub, taki mini kondonik :) Daje radę, gumka na zatrzasku, trzyma się na nadgarstku. Raz przeciąłem palec i od razu kupiłem. :)

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
MetiusMate jest jeszcze alternatywa co do łowienia punktowego z pva. Kilka lat do tyłu łowiłem z użyciem koszyków do metody. To były jeszcze stare modele koszyczków Korda. Obecnie są nowsze modele, ale strategia łowienia z ich użyciem jest taka jak z tymi poprzednimi:

 http://www.korda.co.uk/fishingtackle/leads/bait-up-method-feeder-1/

Właśnie w ten sposób łowiłem. Zamiast rurki Rig Tube używałem leadcore. Łowiąc w ten sposób na łowisku komercyjnym fajnie połowiłem. Często ta metoda była lepsza od łowienia na zestawy z pva! Nie wiem czy nadal jest dostępna zanęta - method mix - dedykowany do łowienia właśnie z użyciem tego rodzaju koszyczka. Dla mnie nr 1 był Marine Halibut Method Mix Dynamite Baits. Używałem jeszcze Bait - Tech-a, ale na "moim" łowisku nie sprawdził się. 

Problemem może być waga tych koszyków. Większy ma 50 g. Obklejony metod miksem nie wiem czy jest wstanie dolecieć na 100 m. Starsze, największe koszyki ważyły 84 g, więc zdecydowanie więcej od swoich nowszych braci.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Bartek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Fox ma coś takiego: https://www.rockworld.pl/k,5,ciezarki-karpiowe/pk,76,ciezarki-fox/p,2137,fox-paste-bomb-in-line.html
Chyba do innych celów te ciężarki są przeznaczone, i nie wyobrażam sobie podania na duże odległości grubych frakcji zanęty, do pasty lub specjalnie dopalonych klejem mixów i owszem , ale też mam wątpliwości przy uderzeniu o wodę raczej się rozleci. Na pewno na małych odległościach może i na pewno zdaje egzamin. Na długich dystansach widzę raczej PVA z podajnikiem w środku lub PVA przytwierdzone do podajnika.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Podajnik ESP XXL 70 g, plus siatka pva, plus gumka, np. z dętki rowerowej, albo przewiercony podajnik i guma z amortyzatora do bata :)