Autor Wątek: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie  (Przeczytany 3572 razy)

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #30 dnia: 21.01.2019, 22:04 »
Generalnie powinienem zacząć od :thumbup: za włożoną pracę, a zacząłem od czepiania się.
Bartek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #31 dnia: 21.01.2019, 22:05 »
Spoko luzik. :)

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #32 dnia: 21.01.2019, 22:07 »
Dobrze zrozumiałem,  że pokarm podany rybom miał pH 7?
Bartek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #33 dnia: 21.01.2019, 22:29 »
Do kubka nalałem wody, która miała 8 ph, wsypałem pokarm i po ok. 20 min. zmierzyłem ph tej wody w której był pokarm i było wtedy 7 ph. Wiadomo, że granulki się rozpuszczają i chłoną część wody, częściowo oddając swoje właściwości, nie mierzyłem ph samych granulek ponieważ musiałbym je zmiksować, a miałem jeszcze nimi rybki nakarmić. Tak samo zrobiłem w przypadku wody zakwaszonej.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #34 dnia: 21.01.2019, 22:34 »
Czy jest na sali jakiś chemik? :P :D
Bartek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #35 dnia: 21.01.2019, 22:46 »
Przykładowe wartości Ph.
sok żołądkowy  1.5-2
sok cytrynowy    2.4
coca-cola            2,5
ocet                  2.9
sok pomarańczowy 3.5
piwo                       4.5
kawa                       5
herbata                  5.5
mleko                    6.5
woda morska        8

Takie przykłady.   

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #36 dnia: 21.01.2019, 22:51 »
Przykładowe wartości Ph.
sok żołądkowy  1.5-2
sok cytrynowy    2.4
coca-cola            2,5
ocet                  2.9
sok pomarańczowy 3.5
piwo                       4.5
kawa                       5
herbata                  5.5
mleko                    6.5
woda morska        8

Takie przykłady.

Ph nie jest wartością stałą (o czym najlepiej widzą akwaryści). By znać faktyczny stan Ph, trzeba je mierzyć dość często. Oczywiście piszę o odczynie wody w jeziorach, rzekach. Wystarczy parę dni opadów lub pełnego słońca, a Ph zmieni się nawet o kilka stopni.
Pozdrawiam - Gienek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #37 dnia: 21.01.2019, 22:58 »
Podałem przykładowe wartości ph które mogą się jednak wahać. Woda z wodociągu ma mieć niby 7 a u mnie przeważnie jest 7,5. Mierzyłem już kilkanaście razy.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #38 dnia: 21.01.2019, 23:10 »
Też kiedyś miałem akwaria ;)

Tu jest ciekawy artykuł odnośnie wędkowania w Parku Yellowstone https://www.flyfishingyellowstonenationalpark.com/phs.html

Jest tam wpis odnośnie miernika pH, ale i również co do wpływu ph na pstrągi. Dla znających angielski, ewentualnie google translatorowców:


"Water below the normal pH scale of 7.0, almost always contains less aquatic insects than water that is average or on the high side such as that found in most spring creeks...Less aquatic insects generally means there is less food for the trout. Less food means the streams will have smaller trout."

"When the unpolluted rain and snow falls from the sky it is pure and free from minerals. It is slightly acidic and has a pH of approximately six. This
does not take into consideration acid rain which is a big factor in the pH level. As the water flows downhill, the pH will usually increase depending upon the type of rocks, sand, gravel, and organic material (such as leaves and vegetation) the water passes through. The pH of the headwater streams varies from region to region depending on the plants and the composition of the soil and rocks. Rain forest type terrain, such as is found in the Appalachian
Mountains, provides the water a different chemical composition than the more barren slopes of the Rocky Mountains. If the water passes through
volcanic rock, it is going to remain acidic much longer than water passing through a forest."

"Facts are where streams have a high pH value above 7.0, such as spring creeks, the trout grow to much larger sizes than they do in water with a low pH value.The different pH values of the water from its origin in the mountains to the larger streams or rivers in the valleys supports different groups of aquatic insects."


Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #39 dnia: 21.01.2019, 23:15 »
Przykładowe wartości Ph.
sok żołądkowy  1.5-2
sok cytrynowy    2.4
coca-cola            2,5
ocet                  2.9
sok pomarańczowy 3.5
piwo                       4.5
kawa                       5
herbata                  5.5
mleko                    6.5
woda morska        8

Takie przykłady.

Ph nie jest wartością stałą (o czym najlepiej widzą akwaryści). By znać faktyczny stan Ph, trzeba je mierzyć dość często. Oczywiście piszę o odczynie wody w jeziorach, rzekach. Wystarczy parę dni opadów lub pełnego słońca, a Ph zmieni się nawet o kilka stopni.
Na pewno to co piszesz to prawda. W przyrodzie nic nie jest stałe i podlega dynamicznym zmianom. Na pH wody w danym zbiorniku ma wpływ wiele czynników a skala tych zmian zależy w dużym stopniu od masy wody jaka się w nim znajduje. Im mniejszy akwen tym większe wahania mogą występować.  Natomiast zmiana pH oceanów jest procesem bardzo powolnym. Przed przeprowadzeniem prób w danej wodzie należałoby za każdym razem sprawdzić jej pH. Pytanie jeszcze, jak duże różnice odczynu pomiędzy różnymi zbiornikami występują i co się z tym wiąże jak dokładne muszą być pomiary.
Bartek

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #40 dnia: 21.01.2019, 23:36 »
Selektor jeśli dobrze wszystko zrozumiałem, to w przytoczonym artykule wpływ odczynu wody na ryby był pośredni a bezpośrednio wpływał na owady.  Dopiero ilość występujących owadów w wodzie, która była zależna od pH, miała wpływ na pstrągi.
Bartek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #41 dnia: 21.01.2019, 23:56 »
Dobrze zrozumiałeś. Zapomniałem dodać cytat Druida do którego odnosiłem swój wpis, że " Ph nie jest wartością stałą (o czym najlepiej widzą akwaryści). By znać faktyczny stan Ph, trzeba je mierzyć dość często. Oczywiście piszę o odczynie wody w jeziorach, rzekach. Wystarczy parę dni opadów lub pełnego słońca, a Ph zmieni się nawet o kilka stopni." I ten artykuł dobrze ukazuje to jak woda spływa z gór i jak zmienną jest wartość ph.


Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #42 dnia: 22.01.2019, 07:37 »
Muszę przyznać, że kiedyś myślałem o problemie PH wody i miałem, w ramach eksperymentu, spróbować rozrabiać zanętę z mlekiem a nie wodą.
Mleko jako neutralizator ph powinno dawać dobre wyniki zarówno w wodzie kwaśnej jak i słodkiej.
Nigdy jednak tego pomysłu nie sprawdziłem.

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #43 dnia: 22.01.2019, 08:17 »

Ph nie jest wartością stałą (o czym najlepiej widzą akwaryści). By znać faktyczny stan Ph, trzeba je mierzyć dość często. Oczywiście piszę o odczynie wody w jeziorach, rzekach. Wystarczy parę dni opadów lub pełnego słońca, a Ph zmieni się nawet o kilka stopni.
Druid mam pytanko w czasie trwających dociekań naukowych. Wspomniano tu już o ptasich odchodach, które podwyższają PH. Czy dodanie serwatki do zanęty może wpłynąć na PH zanęty i wody w jej otoczeniu?
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Foodpairing - zastosowanie w wędkarstwie
« Odpowiedź #44 dnia: 22.01.2019, 11:17 »

Ph nie jest wartością stałą (o czym najlepiej widzą akwaryści). By znać faktyczny stan Ph, trzeba je mierzyć dość często. Oczywiście piszę o odczynie wody w jeziorach, rzekach. Wystarczy parę dni opadów lub pełnego słońca, a Ph zmieni się nawet o kilka stopni.
Druid mam pytanko w czasie trwających dociekań naukowych. Wspomniano tu już o ptasich odchodach, które podwyższają PH. Czy dodanie serwatki do zanęty może wpłynąć na PH zanęty i wody w jej otoczeniu?
Pozdrawiam
Wg mojej teorii że w zasadowej wodzie lepiej działa zanęta ( przynęta) kwaśna tak teoretycznie może być . Należało by to jednak sprawdzić w praktyce - czyli zrobić zanetę z serwatką i zmierzyć jej Ph . W sumie dawniej w rzekach ryby brały bardzo dobrze w miejscu gdzie wpadał ściek z mleczarni ;)
Wszystko jednak wymaga badań i eksperymentów - tu mamy koledzy pole do popisu bo grupowo łatwiej się z tym uporać
Pozdrawiam - Gienek