Autor Wątek: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g  (Przeczytany 5902 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #30 dnia: 15.02.2019, 10:08 »
Mając X-Aero 4000 i Ultegry 5500 pod kijkami od 3,3 do 4,3 metra, do Spherki 3,6 dałbym X-Aero. Ma już fajnie poszerzoną szpulę, kiedyś porównując z N3su wyszło nam, że właściwie identyczną co Daiwa Match Winner 4012.

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #31 dnia: 15.02.2019, 10:17 »
Mając X-Aero 4000 i Ultegry 5500 pod kijkami od 3,3 do 4,3 metra, do Spherki 3,6 dałbym X-Aero. Ma już fajnie poszerzoną szpulę, kiedyś porównując z N3su wyszło nam, że właściwie identyczną co Daiwa Match Winner 4012.

Mam X-aero i Match Winnera i jest dokładnie jak mówisz , średnica szpul taka sama - a gdy dodasz do Shimano pojedyńczą korbkę to znika problem z tzw. brakiem mocy.

Ryba1987

  • Gość
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #32 dnia: 15.02.2019, 15:15 »
Dużo zależy od średnicy pierwszej przelotki, X-aero 4000 ma 57mm średnicę górnego rantu szpuli, ultegra natomiast 63mm. Jest to spora różnica, aczkolwiek w SLRce średnica wewnętrzna pierwszej przelotki u mnie wyniosła 19,2mm i na prawdę "tunel" z żyłki działa jak należy, z resztą chyba jest ok jeśli tym kijem 90m rzucałem. Możliwe że z x-aero będzie podobnie bo z tego co słyszałem to przez to, że jest ten ścięty rant szpuli to podczas rzutu powstają większej średnicy zwoje i ponoć to zwiększa zasięg rzutu.
Tyle że Ultegra ma tą szpulę long cast i nawet porównywałem dystanse osiągane Ultegra 5500 vs X-aero 6000RA (zanim go wymieniłem na 3500 XSD). Zestawy te same i wychodziło że na Ultegrze około 110-115m byłem w stanie ciężarkiem 40gr rzucić na żyłce 0.25mm bez strzałówki a na X-aero wychodziło około 80-90m, także znaczna różnica. Może nie umiem rzucać nie wiem :) W X-aero 6000 jak dobrze pamiętam to średnica szpuli miała większą średnicę - 66mm z tego co mierzyłem przed wymianą na 3500XSD. Także tutaj Ultegra mogła mieć przewagę w postaci raz, że szpuli long distance, dwa oscylacja i trzy - mniejsza średnica szpuli :)
Co do mocy X-aero 4000, jest ok na podwójnej rączce nawet, przynajmniej ja nie odczuwałem że mu brakuje jak np w aero feederze 4000 :)
Co do Match Winnera - przerabiałem temat w rozmiarze 3012 DH - wszystko poza hamulcem w miarę do przyjęcia.. ponoć można to podkładkami hamulca jakoś w miarę ogarnąć żeby co ząbek nie był przyrost siły hamowania około kilograma, no ale problemy z pinionem mnie skutecznie wyleczyły :) Tak, miałem taki przypadek z wytartym mocno pinionem. Czesiu może potwierdzić bo ją "ratował".
Wybierz co chcesz, ogólnie tak jak chłopaki piszą - x-aero się nada, tak samo MW 4012 i pewnie jeszcze z 5 modeli by się znalazło, tyle że jak na zawody a tam ponoć czas się liczy to i szybkość zwijania jest ważna a to w Ultegrze bije wszytkie modele.
Ogólnie ultegra na "sucho" bez reduktorów (następna zaleta) i żyłki waży

Użytkownik usunął zdjęcia z serwisu zewnętrznego.

Z żyłką i reduktorem

Użytkownik usunął zdjęcia z serwisu zewnętrznego.

Gdzie TDR'ka ze starszej serii bez żyłki waży aż o.. tyle mniej :) Średnica szpuli w tym wypadku 57mm

Użytkownik usunął zdjęcia z serwisu zewnętrznego.

Także Match Winner jeśli patrząc na info od Daiwy powinien ważyć dokładnie tyle samo co TDRka i mieć tą samą średnica co TDR jak i X-aero 4000.

Swoją drogą to można by było zrobić na forum bazę średnic szpuli do młynków, czasem potrzeba i się szuka po całym necie..

Jak coś to post nie ma na celu kogoś obrazić i stwierdzić "ja mam racje" tylko piszę to bo wiem jaki czasem jest pierdolnik w głowie gdy czegoś się szuka..

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #33 dnia: 15.02.2019, 15:24 »
Ryba :thumbup:
Właśnie tak ma być.
 Piszemy o sprzęcie który sami użytkujemy. Każdemu pasuje coś innego ale gdy ma się informacje z pierwszej ręki zawsze można coś dla siebie dobrać.

Offline golad

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 252
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #34 dnia: 15.02.2019, 15:28 »
Ryba dobrze to ujołeś.Pierdolnik mam teraz straszny... :) :D.Zrobie tak.W przyszłym tygodniu zamówie wędke,podepne do kilku kołowrotków,o róznych masach i zobacze jak to wyglada.Jesteście wielcy :bravo: :beer:

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #35 dnia: 15.02.2019, 16:37 »
Michał, nie neguję, że faktycznie, co do zasady Ultegra pozwoli na trochę większe dystanse. Nie wiem tylko, czy jest sens ją ładować do kija 3,6. W moim osobistym odczuciu nie, bo nawet do Matrixów które mam, a które przecież mają spore i fajnie odsunięte od kołowrotka przelotki startowe, dla długości 3,3 i 3,6 zakładam X-Aero 4000. Jak dla mnie Ultegra ma sens dopiero w typowo dystansowym kijku - 3,9 i w górę. Tyle że jeśli ta Sphera ma być do wszystkiego, to może... Kwestia gustu ;) :beer:

Golad - jak masz środki, zamów obydwa młynki, podepnij, i zostaw sobie ten co bardziej pasuje - drugi zwróć :)

Offline golad

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 252
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #36 dnia: 15.02.2019, 17:14 »
Koniu haha no to już nie przejdzie.Dziekuje Panowie za wszystkie propozycje i pomysły :bravo:myśle że wszystko rostrzygnie sie do 3 tyg.Napewno dam znać :beer:

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #37 dnia: 15.02.2019, 17:17 »
Dziwi, że nikt z kolegów nie stosuje do miotania na spore odległości starego, dobrego kołowrotka o nazwie Daiwa Tournament SS Whisker, który przez wiele lat był używany (z powodzeniem!) w zawodach rzutowych. To jest prosty, ale bardzo trwały kołowrotek, którego szpula ma to coś, co sprawia, że zestawy latają i latają. Niestety, maszyna ta nie posiada łożyska oporowego, tylko blokadę obrotów wstecznych opartą na wielopozycyjnej zapadce. Piękny klasyk, który zawstydzi niejednego szpanerskiego cudaka z kosmiczną szpulą.

https://www.raven-fishing.pl/ko%C5%82owrotek-daiwa-tournament-ss1600-whisker/pl/product/24754/ (można kupić taniej).
Jacek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #38 dnia: 15.02.2019, 17:22 »
Nie wiem, ale jakoś Ultegra mi nie pasuje do tego Browninga,za duży gabaryt i w ogóle komicznie wygląda przy tak delikatnym kijku ;)

Ryba1987

  • Gość
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #39 dnia: 15.02.2019, 19:29 »
Jeszcze można coś ultralekkiego do long distance podpiąć.. takie cudeńko :P
Tyle że tu już szpulka 73,5mm więc średnica od szpul z rozmiarówki 14000. Do tego dość niski nawój no ale masa 360gram. Bajera :D Ale to w formie ciekawostki bardziej :)
Daj znać co wybrałeś :)
https://www.pescaracing.com/surf-casting/1964-carrete-shimano-super-aero-kisu-special.html?fbclid=IwAR2LW_X_XHDJlfkkcT83y6Tt6tLo5iYzPOPcTFEiJkoxI_gGYQTs09GChiI

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #40 dnia: 15.02.2019, 20:03 »
Ja zawodowcem nie jestem, ale dla przykładu Mrk do swoich Trabucco waga około 230gr zapinał Ryobi zaubera cf 4000 315gr wyważenia idealnego nie ma tu na pewno a jednak w łowieniu rybek mu to nie przeszkadza ;) dla mnie liczy się finezja również

Ryba1987

  • Gość
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #41 dnia: 15.02.2019, 20:35 »
Ja zawodowcem nie jestem, ale dla przykładu Mrk do swoich Trabucco waga około 230gr zapinał Ryobi zaubera cf 4000 315gr wyważenia idealnego nie ma tu na pewno a jednak w łowieniu rybek mu to nie przeszkadza ;) dla mnie liczy się finezja również
Też nie byłem, nie jestem i nie zamierzam być zawodowcem, mało tego - zawody mnie drażnią bo za krótko trwają. Ja jak jadę nad wodę to od rana do wieczora a nie 6 godzinek.. :P Pozdrawiam FeederFansów :D
Dobra ale weź pod uwagę dolnik, w spherze jest ultra lekki neopren którego i tak nie ma za wiele.
W trabbucco (jaki by to nie był) masz normalnie dolnik z korka i dzięki temu masz wstępne dociążenie kija, co za tym idzie potrzeba mniejszej masy kołowrotka do jakiegokolwiek dociążenia kija.
Jeszcze nie dawno też patrzyłem tylko na masę kija, i co ?
No i sumie to jeden Wój. Czemu ? Ano dla przykładu.

Map parabolix 10ft - masa około 180gram.
Sphere bomb 10ft - masa około 135gram.

Kołowrotek do Map'a - 18TRD (ten nowy) 3012DH (z podwójną rączką, bo takie lubie) - masa 315gram. Wyważenie - około połowy foregripa.
Kołowrotek do Sphere - Aero feeder 4000FA - masa około 340gram. Wyważenie tuż na foregripie.
Tu należy wziąć poprawkę, w spherze foregrip jest krótszy niż w mapie.

Co to daje
Map + 18TDR = 495gram
Sphere + Aero Feeder 4000FA = 475gram

Także 20gram różnicy to dość nie wiele przy podobnych zestawach gdzie jeden kij mimo masy ma już dość dobre wyważenie a drugi leci na pysk i nawet cięższym młynkiem trudno go dobrze wyważyć.

Ja już troszkę mniej optymistycznie patrze na te masy wędzisk.
Bardziej mnie interesować zaczęły dolniki, ich długość, materiał jakim są pokryte, w jakiej odległości jest pierwsza przelotka od foregripa i jakiej jest średnicy, do czego to ma być, jaki ewentualnie młynek podpiąć, jaką ma mniej więcej akcję, w ilu składach no i masa.
Przykładowo - kupując aventusa nie patrzyłem na masę w ogóle.
Dopiero później się dowiedziałem że waży całe 177gram a dociąża go, dość nieźle nawet, stella 4000XG o masie 235gram. (co daje 412gram i tu już widać różnicę do podanych wyżej zestawów - które są i tak świetnymi zestawami).

Tyle że Aventus bez mała ma dolnik jak moja SLR 12ft oraz przelotki bardzo małej średnicy - ale po to jest stella ze zwykłą "spinningową" szpulką o średnicy 51mm - żeby uniknąć splątań przy pierwszej przelotce.
Podobny zabieg zrobiłem z Daiwą Commercial 11,6" - sprzedałem x-aero 4000 a kupiłem thunnusa 4000 (średnica szpul: x-aero 57mm, thunnus 51mm) i splątania zniknęły. Sporo osób miało ten problem.
Wiesio z resztą dał Tomkowi do przezbrojenia kija tak go to irytowało :P
Także nie jest tak prosto wcale złożyć przemyślany zestaw feederowy :)
Aha - sphere dodatkowo ratują przelotki o bardzo niskiej masie.. strach pomyśleć jakby te kije pikowały przy jakiś cięższych ???
Kombinujemy dalej :D :beer:

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #42 dnia: 15.02.2019, 20:53 »
Ja to jednak zazdroszczę Wam wszystkim, że potraficie masą kołowrotka minimalizować opadanie kija na twarz, gdy trzymacie kij najpopularniejszym chyba chwytem. Zakładacie kołowrotek, kij mocno "leci". Zakładacie cięższy kołowrotek, kij "leci" mniej. A wszystko to przy podparciu kija w miejscu stopki kołowrotka (dwa palce przed stopką, dwa za nią)... Nie "leci" mniej, tylko odnosimy takie odczucie, bo musimy się zmagać z większą masą całości. Trzy palce przed stopką, jeden za - w tym wypadku możemy mówić o wpływie masy kołowrotka na to mityczne wyważenie, bo zmieniamy miejsce podparcia, dając ramię masie (w tym wypadku masie kołowrotka).

Dlaczego nikt nie chce wykonać prostego doświadczenia z wagą? Wystarczy podpinać różne kołowrotki i opierać szczytówkę o szalę wagi. Wskazania wagi się zmieniają? Są stałe.
Jacek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #43 dnia: 15.02.2019, 21:03 »
Osobiście jakoś na to aż tak bardzo nie patrzę, żeby wyważenie było idealne ,kwestia gustu ;) lubię finezję, dlatego gdybym miał tego sphera kupiłbym sobie właśnie Daiwe excelera lt 6000 i u mnie by to hulało :beer:

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do Browning Sphere 3,60/80 g
« Odpowiedź #44 dnia: 16.02.2019, 13:08 »
Ja to jednak zazdroszczę Wam wszystkim, że potraficie masą kołowrotka minimalizować opadanie kija na twarz, gdy trzymacie kij najpopularniejszym chyba chwytem. Zakładacie kołowrotek, kij mocno "leci". Zakładacie cięższy kołowrotek, kij "leci" mniej. A wszystko to przy podparciu kija w miejscu stopki kołowrotka (dwa palce przed stopką, dwa za nią)... Nie "leci" mniej, tylko odnosimy takie odczucie, bo musimy się zmagać z większą masą całości. Trzy palce przed stopką, jeden za - w tym wypadku możemy mówić o wpływie masy kołowrotka na to mityczne wyważenie, bo zmieniamy miejsce podparcia, dając ramię masie (w tym wypadku masie kołowrotka).

Dlaczego nikt nie chce wykonać prostego doświadczenia z wagą? Wystarczy podpinać różne kołowrotki i opierać szczytówkę o szalę wagi. Wskazania wagi się zmieniają? Są stałe.

 :thumbup:

Masz racje z tym chwytem, trzymając za środek ciężkości tej dodatkowej masy (kołowrotek) nic lepiej nie wyważymy :)
Z tego powodu osobiście w ogóle nie bawię się w to całe wywarzanie.
Pisałem o tym też tutaj kiedyś ale chyba inni wolą obstawiać przy swoim.

To prosta fizyka, której się nie oszuka.



Tomek