Autor Wątek: Zadziorowe czy bezzadziorowe?  (Przeczytany 26629 razy)

Grendziu

  • Gość
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #30 dnia: 14.05.2015, 21:31 »
A ja przez przypadek w ten weekend testowałem  pierwszy raz w życiu haki bezzadziorowe na bata.

No i mam trochę mieszane uczucia.

Gdy mam swoje ulubione Gamakatsu, to tak mam dopracowane zestawy, że gdzieś ponad 90% zacięte jest prawidłowo za dolną lub górną wargę. Czy to karp, płoć czy lin przeważnie są zacięte prawidłowo i bez problemu ryba się wypina z haczyka.

Gdy w sobotę weszła mi płotka na bacik, byłem zdumiony, że nie miałem spadów po zacięciu ryb. No ale pojawiło się małe ale, większość płotek połykało bardzo głęboko haczyk bezzadziorowy więc stwierdziłem, że coś jest nie tak. Porównując haczyki (zauważyłem to wcześniej) bezzadziorowe GURU były jakby bardziej pełne, okrągłe, czy to był główny powód przy połykaniu przez ryby, nie wiem zbyt mało testów jak na tą chwilę.

Ponadto jak łowimy na żywe robale to jest duże prawdopodobieństwo, że ruchliwa przynęta da nogę... :P

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #31 dnia: 14.05.2015, 23:37 »
Mysle ze haczyki bezzadziorowe najlepiej sprawdzaja sie przy tyczce gdzie ryba jest przez caly czas na napietym amortyzatorze i nie wystepuje tu chwilowy zanik napiecia zylki.Oczywiscie trzeba dobrac odpowiedniej srednicy amortyzator do wielkosci haczyka i grubosci drutu z jakiego zostal zrobiony(do jego mocy).Wtedy nie wystepuje efekt rozcinania rybie pyska oraz zaslabe wbicie sie w tkanke.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #32 dnia: 15.05.2015, 00:21 »
Ja nie mam takiego problemu ze spinaniem się ryb na haki bezzadziorowe. Oczywiście, że miękki kij sprawi że spinek bedzie mniej. Matchówka też świetnie amortyzuje i spinek jest mało, ale się zdarzają oczywiście. Kilka razy na rzece myślałem, że hak z zadziorem da mi więcej ryb, ale wcale nie dał. Spinki też były...

Jeżeli ktos z Was ma spinki  na haki bezzadziorowe - przyjrzałbym się zestawom i kijom. Jeżeli łowicie Metodą i je macie- polecam zastąpienie podajnika takim z amortyzatorem, na pewno będzie lepiej. Warto też sprawdzać haki - wiele jest robionych pod tyczkę i są krótkie - Kamasan B911 ma idealny profil do matchówki i dobrze trzyma rybę.

Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #33 dnia: 15.05.2015, 00:33 »
Ja nie mam takiego problemu ze spinaniem się ryb na haki bezzadziorowe. Oczywiście, że miękki kij sprawi że spinek bedzie mniej. Matchówka też świetnie amortyzuje i spinek jest mało, ale się zdarzają oczywiście. Kilka razy na rzece myślałem, że hak z zadziorem da mi więcej ryb, ale wcale nie dał. Spinki też były...

Jeżeli ktos z Was ma spinki  na haki bezzadziorowe - przyjrzałbym się zestawom i kijom. Jeżeli łowicie Metodą i je macie- polecam zastąpienie podajnika takim z amortyzatorem, na pewno będzie lepiej. Warto też sprawdzać haki - wiele jest robionych pod tyczkę i są krótkie - Kamasan B911 ma idealny profil do matchówki i dobrze trzyma rybę.
No Tak ! lepiej zainwestować w podajniki  za kilkadziesiąt pln niz w microzadzior haki! A może skoro mamy kij ciut za sztywny to może żyłeczkę odrobinę  cieńszą i bardziej rozciągliwą??
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #34 dnia: 15.05.2015, 00:48 »
Jakby hak z zadziorem był taki dobry, to Drennan, Preston, Guru, Korum, Matrix - robiłyby gotowe przypony z takimi hakami również. Przy sztywnym kiju ryba spinać się będzie też z haków z zadziorem, dlatego warto szukać lepszych rozwiązań. Jeżeli tracimy ryby przy jakimś kiju - poważnie pomyslałbym o jego zmianie, ewentualnie o dobraniu czulszej szcztówki. Najlepiej walczyć z przyczynami a nie skutkami...
Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #35 dnia: 15.05.2015, 01:30 »
Drennan i Matrix robią mikrozadziorowe gotowce o przeznaczeniu raczej spławikowym niż gruntowym. W niektórych sytuacjach (np. wypuszczankowe łowienie ryb skłonnych do młynkowania) mikrozadzior jest wskazany, bo spady bywają frustrująco częste. Ważne, żeby zadzior był rzeczywiście "mikro" (wzorowy pod tym względem jest np. Kamasan B560 czy Drennan Carbon Match), a nie wielgachny i z gruba ciosany.


Offline adikos

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 11
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #36 dnia: 15.05.2015, 01:37 »
U mnie haki bezzadziorowe się nie sprawdzają lowie głównie metodą haczyki qm1 wędki mikado ultraviolet light bardzo miękki kijek praktycznie na 10 brań 6,7 spinek łowisko sekyjne ryby to głównie karp niewyobrazam sobie holu kijem uniesionym do dołu jak tu koledzy piszą od zawsze przyzwyczajony jestem do holu wędka do góry co zmienia w czasie holu zmiana wędki bliżej lustra wody?

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #37 dnia: 15.05.2015, 01:45 »
U mnie haki bezzadziorowe się nie sprawdzają lowie głównie metodą haczyki qm1 wędki mikado ultraviolet light bardzo miękki kijek praktycznie na 10 brań 6,7 spinek łowisko sekyjne ryby to głównie karp niewyobrazam sobie holu kijem uniesionym do dołu jak tu koledzy piszą od zawsze przyzwyczajony jestem do holu wędka do góry co zmienia w czasie holu zmiana wędki bliżej lustra wody?
Ryba nie walczy wtedy tak agresywnie, co zmniejsza możliwość spinek i skraca czas holu. Zwróć uwagę, że wyczynowcy holują ryby w taki sposób.

Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #38 dnia: 15.05.2015, 02:48 »
Adikos, gdzieś cos jest nie tak w Twoim zestawie, że tracisz tyle ryb. Jak pisze Modus, ryby młynkujące moga się wyczepiać, ale nie takie klocki jak karpie. Co do holu - to ciągnięcie ryby do góry sprawia, że chce ona wbijaą sią w dół, do dna,  przez co walczy mocniej i łatwiej o spinanie. Ustawianie wędki jak na zdjęciu, zamieszczonym przez Marcina, powoduje, że ryba nie jest wyciagana na powierzchnię od razu, i jest 'spokojniejsza'. W przypadku jednak sztywniejszego kija, podprowadzenie ryby blisko stanowiska, sprawia, że amortyzacja jest słabsza (krótki odcinek żyłki), przez co ryba może sie spiąć, zwłaszcza, że może lekko szaleć. Wtedy wolałbym aby główna walka trwała nie tak blisko brzegu.

Dawniej często za spinanie się ryb winiłem hak bezzadziorowy - jednak nauczyłem się, że często wina leży gdziez w zestawie lub w szybkości zacięcia. Na Metodzie mam bardzo wysoką skuteczność, około 90%. Być może rzeczywiście ten Guru jest słabszy? Spróbuj Drennana - gotowca - i zobacz czy jest różnica.

Hak z zadziorem przy Metodzie może byc źródłem problemów, przy słabiej zapiętej rybie hak wbić sie może w siatke podbieraka, wtedy silniejsza ryba kaleczy się, często tracimy przypon.
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #39 dnia: 15.05.2015, 06:54 »
Cytuj
Być może rzeczywiście ten Guru jest słabszy? Spróbuj Drennana - gotowca - i zobacz czy jest różnica.
Drennan jest dobry to fakt, ale czy Guru jest słabszy, no proszę Luk. :o ;)
Robert

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #40 dnia: 15.05.2015, 07:56 »
Przyznam Panowie, że byłem gotowy na lincz, a tutaj proszę jaka fajna dyskusja. Bardzo się cieszę, że mogę się wielu rzeczy dowiedzieć i nauczyć.
Jutro nad wodą potrenuję
Robert

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #41 dnia: 15.05.2015, 10:40 »
Absolutnie nie twierdzę, że Guru jest gorszy od Drennana. Kilka osób stwierdziło, że im spadają ryby z tych haków. Jeżeli spadają i z Drennana - to znaczy, że problem jest gdzie indziej. Ja nie mam spinek prawie w ogóle łowiąc z miękką szczytówką (z alarmem owszem).
To ważne, abyśmy jako wędkarze potrafili znaleźć słabe punkty naszych zestawów. Ryby nie powinny schodzić z bezzadziorowców na Metodzie (skuteczność powinna wynosić 80%) i zwalanie winy na brak zadziora nie jest rozsądne. Trzeba szukać... :D

Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #42 dnia: 15.05.2015, 11:43 »
Absolutnie nie twierdzę, że Guru jest gorszy od Drennana. Kilka osób stwierdziło, że im spadają ryby z tych haków. Jeżeli spadają i z Drennana - to znaczy, że problem jest gdzie indziej. Ja nie mam spinek prawie w ogóle łowiąc z miękką szczytówką (z alarmem owszem).
To ważne, abyśmy jako wędkarze potrafili znaleźć słabe punkty naszych zestawów. Ryby nie powinny schodzić z bezzadziorowców na Metodzie (skuteczność powinna wynosić 80%) i zwalanie winy na brak zadziora nie jest rozsądne. Trzeba szukać... :D
To tak jak ja nie twierdzę, że Drennan jest gorszy :)
Cytuj
Jutro nad wodą potrenuję
Ciekawi mnie, co Gilala powie o naszych radach po sobotniej sesji. :)
Robert

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #43 dnia: 15.05.2015, 13:53 »
A ja się zastanawiam nad tym czy nie spróbować do metody łowiąc na haki bez zadziora użyć koszyków z gumą w środku. Trochę taka guma eliminuje błędy- holowałem nisko trzymanym kijem nie za ostro, miałem cały czas kontakt z ryba a i tak spadła. Haczyki to drennan carp method #14. Trochę się obawiam tych koszyków z gumą bo nie chcę aby ryba pływała z takim kolczykiem w przypadku zleżałej gumy.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zadziorowe czy bezzadziorowe?
« Odpowiedź #44 dnia: 15.05.2015, 14:00 »
Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba Luk coś kiedyś pisał że z tego powodu nie wszędzie u angoli można je stosować!
Arek