Autor Wątek: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego  (Przeczytany 23463 razy)

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #30 dnia: 02.06.2015, 20:38 »
Panowie jeśli mnie chcecie zwerbować do zabawy ...

ja tego wcalę nie traktuję w charakterze zabawy

...  podstawą jest własna woda. Jeśli tego nie będzie to sama promocja, organizowanie imprez, proszenie się kół PZW na zrobienie czegokolwiek nie ma większego sensu.

ja jestem przeciwnego zdania, uważam, że nie ma co się ograniczać się do jednego konkretnego akwenu (pewnie - jak się uda objąc jakiś akwen to świetnie) a już w ogóle nie zamierzam korzystać z wód pzw ... tylko zbiorniki prywatne i typowe komercje

..Chaotic sam mam  rodzinę i małego brzdąca oraz innych masę problemów, więc mnie interesują tylko konkrety,  bo jeśli powiem tak to zrobię wszystko aby się udało, a za stary już jestem aby bawić się w ciuciubabkę w stylu albo się uda albo się nie uda.

właśnie dlatego jestem przeciwny akcji "na hurra i do przodu" wolałbym - skoro zamierzamy zainwestować w to czas i energię - wszystko spokojnie ustalić, być zgodnym co do wizji i przyszłości tego projektu. Popracować z tym, i skonfrontować efekty. Same piękne idee oraz 2-3 spotkania nie wystarczą. Istenie tego forum daje nam okazję do stworzenia solidnych podstaw by ruszyć w pełni przygotowanym z kopyta.
Pozdrawiam
Olo


Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #31 dnia: 02.06.2015, 21:33 »
Grendziu sam pisałeś kiedyś, że chciałeś wydzierżawić wodę, pamiętam, że dopisałeś też wtedy, że to graniczy z cudem. Druga sprawa to znalezienie zbiornika, a kolejna to posiadanie na wszystko odpowiedniego funduszu.
Pozdrawiam
Marcin

Offline alphaomega

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #32 dnia: 02.06.2015, 23:22 »
Wybaczcie, ale w tym tygodniu niewiele zadziałam w kwestii stowarzyszenia (no i niewiele będę się na forum udzielał - taka praca), ale obiecuję, że po weekendzie dostarczę wiedzę i wykładnię prawną w kwestii pozyskania ewentualnych funduszy z UE oraz zasad rejestrowania i prowadzenia Organizacji Pożytku Publicznego.

W kwestii własnej wody, jestem bardzo ostrożny i sugeruję cierpliwość. Od dłuższego czasu śledzę BIP władz samorządowych różnego szczebla z terenu Wielkopolski, a także informacje wypływające z RZGW. Liczę, że w końcu okazja się trafi. Mam na oku dwa akweny i zamierzam poznać ich status prawny.
Jednak własna woda nie jest dla mnie warunkiem koniecznym do stworzenia stowarzyszenia. Docelowo mam nadzieję na kilka akwenów, ale pierwsze lata bez własnej wody da się prężnie działać.

Co do spotkania, to można połączyć przyjemne z pożytecznym i debatować na wodą.

Własna woda - wystarczy śledzić przetargi RZGW i przystąpić do wody z tzw. wolnej ręki, gdy się gdzieś w danym obrębie pojawi.

Zanim taka okazja się trafi, to trochę potrwa. Przeglądałem listę dzierżawców wód wraz z terminami i zbyt szybko nic się nie "zwolni". Chyba, że ktoś odstąpi od dzierżawy przed czasem lub straci wodę w inny sposób.

Można też wydzierżawić od Lasów Państwowych.
Z kolegą właśnie się do tego przymierzamy ;)
7 kolegów już sobie taką wodę wydzierżawiło od Lasów.

Mateo, ale mnie natchnąłeś! Popytam w zaprzyjaźnionych nadleśnictwach!

Tak na posumowanie:

Wiem jedno, sporo pracy przed nami, ale damy radę.

Połamania!
-Mateusz-

Grendziu

  • Gość
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #33 dnia: 03.06.2015, 06:59 »
Marcin tak,  miałem taki pomysł 3/4 lata temu i chciałem zaangażować ogromne środki na to, ale nie miałem szans przebicia. Logistycznie samemu tego bym nie ogarnął. Ponadto ja to chciałem robić w celach zarobkowych i to był błąd. W pojedynkę muru nie przebijesz.

Doszło do mnie że, z tego nie da się raczej wyżyć przynajmniej na tą chwilę promując wody i kierunkując je tylko na wędkarstwo. Problemem są ludzie, wędkarze, kłusownicy itd.

Natomiast to co chce zrobić Mateusz to jest coś innego tak mi się wydaje, promocja, hobby, edukacja, zabawa i małymi krokami przejmowanie kolejnych wód... Samemu nic nie zrobisz, ale z ludźmi, fanatykami o podobnym zaangażowaniu już tak.
Akurat przykładem może być jezioro Czarne, gdzie w kilkanaście osób na początku zrobiono stowarzyszenie i odłączono się od PZW. Stworzono swego rodzaj raj dla wędkarzy wśród pustyni kilkunastu a nawet kilkudziesięciu jezior wokoło, gdzie wody gospodaruję spółka Maj (gospodaruję to zbyt duże słowo).

Nie bez przyczyny podałem Akademie Reissa - chodzi o filozofię, jak przez sport można zgromadzić środki na rozwój takie przedsięwzięcia. Z tym, że tam zabawa z dziećmi jest cykliczna, powtarzalna 2/3 razy w tygodniu, a koszt to abonament miesięczny a nie roczny.

Wierzę że biorąc przykład ze Stowarzyszenia Związku Jeziora Czarnego oraz np z Akademii Reissa, dodając swoje pomysły razem można coś fajnego osiągnąć.

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #34 dnia: 03.06.2015, 07:46 »
Panowie, bardzo się cieszę, że temat się rozwija i jest wiele punktów widzenia, krytyka na tym etapie jest bardzo potrzebna. Tak jak Darek napisałeś w pojedynkę, raczej niewiele można, chyba, że ma się odpowiednie nazwisko lub tez górę kasy. Nie bez przyczyny napisałem o organizacji pożytku publicznego, ponieważ właśnie taka organizacja z założenia zakłada, że robi się coś pożytecznego dla ludzi i to mobilizuje i częściowo też krępuje ręce, jeśli ktoś chciałby zrobić z tego biznes. Myślę, że ważna jest misja takiego stowarzyszenia, która powinna być jasna i zrozumiała dla wszystkich, a nie tylko dla członków stowarzyszenia. Mam przyjemność pracować z ludźmi już prawie 15 lat i zawsze największy błąd jaki popełniają ludzie, którzy mają chęci i zapał, aby coś zrobić/zmienić, to brak planu działania i realizacja zadań właśnie wg tego planu. Wiadomo, że każdy chciałby od razu zrealizować swoje plany, np. wysłać kupon za 2 PLN i wygrać e Lotto 20 MLN, ale jeśli się dobrze zastanowić i policzyć, to szansa na wygraną jest tak mała, że wg statystyk jest pięć razy większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy potrąceni na pasach, niż wygramy w totka :D.
Popieram Mateusza i Olka, zacznijmy działać najpierw powoli, małe zawody, spotkania, seminaria itd. Jak chwyci pomysł, to wierzę, że nie będzie potrzeby szukania wody dla naszego stowarzyszenia, bo ta woda sama nas znajdzie :)
Tak więc Panowie trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy
Robert

Offline alphaomega

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #35 dnia: 04.06.2015, 10:23 »
Właśnie zrobiłem mały wywiad i takie stowarzyszenie na mocy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2014.1118) ma możliwość ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego.
Na podstawie Art. 4 ust.1 tejże ustawy, mogę stwierdzić, że możemy prowadzić działalność pożytku publicznego w zakresie:

-działalności charytatywnej;
-ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
-turystyki i krajoznawstwa;

Wymaga to stosownych zapisów w statucie. Część z nich istnieje już w podanym przeze mnie przykładzie (chodzi o wewnętrzny organ kontroli, czyli komisję rewizyjną), jednak trzeba je nieco dopieścić i doprecyzować.

Status OPP daje wiele przywilejów, jednak wymaga faktycznej pracy i regularnej sprawozdawczości do właściwych organów.

Reasumując - jak najbardziej mamy możliwość ubiegania się o taki status po założeniu stowarzyszenia i na pewno to zrobimy :)
Połamania!
-Mateusz-

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #36 dnia: 04.06.2015, 12:29 »
Mateusz najlepiej bedzie sie spotkać i wszystko omówić, podzielić zadania i do dzieła. Zbierz prosze niezbędne informacje kogo/ czego i ile nam potrzeba aby powołać do życia stowarzyszenie i zaproponuj prosze jakiś termin spotkania, najlepiej przy piffku
Robert

Grendziu

  • Gość
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #37 dnia: 04.06.2015, 12:58 »
Gilala ma rację, trzeba się spotkać, porozmawiać, omówić koncepcję określić co dalej,  zanim zapał się wypali.

Pewnie każdy ma inną wizję, może podobną, może zbliżoną - nie trzeba "jutro" zakładać stowarzyszenia, ale coś w tym kierunku można zacząć robić.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #38 dnia: 04.06.2015, 18:26 »
A tak się zastanawiam czy w przypadku rzek też organizowane są jakieś przetargi na dzierżawę? Jak w przypadku zbiorników z wodami stałymi? Tak samo duże zaporówki, też są przetargi?

Można też wydzierżawić od Lasów Państwowych.
Z kolegą właśnie się do tego przymierzamy ;)
7 kolegów już sobie taką wodę wydzierżawiło od Lasów.
A czy mógłbyś zdradzić ile mniej więcej taka dzierżawa kosztuje?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #39 dnia: 04.06.2015, 20:57 »
Grendziu - czyli przystajesz by miast rewolucji była ewolucja ?

Chłopaki - może zgadamy sie w weekend na ciekawej komerze (do przemyślenia jako zbiornik pod zawody) na różanym młynie w weekend i uradzimy jakieś podwaliny pod stoważyszenie?

Pozdrawiam
Olo


Grendziu

  • Gość
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #40 dnia: 04.06.2015, 21:26 »
Chaotic mamy inne zdania, ale cel podobny, rewolty nie chciałem i nie chcę robić.... No może kiedyś, z tym, że z natury jestem O:)

Powoli małymi krokami do celu, tylko jaki jest ten cel końcowy... :P

Co do komercji akurat nie łowię na nich, wyznaczam sobie trudniejsze łowiska, chociaż czasem uciekam na prywaciznę znajomego, gdzie presja wędkarska jest niemal zerowa... Ale dla dobra stowarzyszenia i jego przyszłości przyjmuję zaproszenie.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #41 dnia: 04.06.2015, 21:38 »
Mam nadzieję, że jesteśmy świadkami powstawania na forum czegoś co odmieni oblicze polskiego wędkarstwa ;D
Pozdrawiam
Marcin

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #42 dnia: 04.06.2015, 22:10 »
Grendziu - cell ostateczny ... i to będzie okazja omówic :) a komerę zaproponowaem z uwagi na to, że będize można się skupić na mysleniu i ustalaniu :) ale jestem bardzo otwarty na inny koncept w weekend - byle od rańca

tak na prawdę to myśle, ze mamy bardzo podobne zdania tylko różnimy się w kwestii ich realizacji

wyśle do alphy i gilali pw - bo może im temat weekendowego spotkania umknął
Pozdrawiam
Olo


Kotwic

  • Gość
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #43 dnia: 08.06.2015, 15:31 »
Może i wypadałoby zacząć przywitaniem, ale leniwy jestem i wypaczony swym zawodem :P

Wątek ten się rozwija i nabiera coraz ciekawszych kształtów, stąd skusiłem się by się wypowiedzieć.
Cel i owszem jest szczytny, ale osiągnięcie go wymaga intensywnej pracy, a jednocześnie spojrzenia na to z drugiej strony, tej "rybackiej".
Same chęci i marzenia nie wystarczą, by stworzyć dzieło, które uleczy wszystkie plagi i uszczęśliwi tłumy.
W wolnej chwili podrzucę konkretne uwagi krytyczne.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przykład statutu dla stowarzyszenia wędkarskiego
« Odpowiedź #44 dnia: 08.06.2015, 19:36 »
Czołem Kotwic!
Dzięki za głos w dyskusji. Również z góry dzięki za nowe informacje. Im ich więcej, tym lepiej :)
Pozdrawiam
Mateusz