Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 214125 razy)

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #390 dnia: 13.02.2018, 15:22 »


W kwestii trottingowych zalet/ograniczeń centrepinów, stałoszpulowców i bezkabłąkowców odsyłam do załącznika :)

Czy to jest cześć jakiejś książki, publikacji czy też twórczość własna?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #391 dnia: 13.02.2018, 16:43 »
Jest to kontynuacja opowieści trottingowej treści z zeszłorocznego "Magazynu Spławik i Grunt" :)

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #392 dnia: 13.02.2018, 17:24 »
Muszę w takim razie za nabyć magazyn :)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #393 dnia: 13.02.2018, 17:43 »
Ja wędkuję z kołowrotkiem DAM :) i nie narzekam, nic nie stuka/puka żyłka swobodnie się wysuwa, nawet latem gdy rzeka mocno zarasta i jest słaby uciąg   :thumbup: łowię na spławiki 5 g jak na foci, lżejszych u mnie w sklepie nie znalazłem, nie łowiłem na inne centrepiny więc nie mogę twierdzić że DAM jest lepszy/gorszy, dla mnie pasuje i spełnia zwoje wymagania, wędka typu match jak w podpisie też jest ok, to moja trzecia maczówka w życiu jest super, ale pewnie są lepsze :P dla porównania zdjęcie przelotki szczytowej w matchu i floacie, float jednak jest  cięższy.
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #394 dnia: 13.02.2018, 22:02 »
Oj, marzy mi się takie wiosenne trottowanie... :-[
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #395 dnia: 13.02.2018, 23:32 »


dla porównania zdjęcie przelotki szczytowej w matchu i floacie, float jednak jest  cięższy.

A możesz powiedzieć co to za float'owy kijek?

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #396 dnia: 14.02.2018, 06:16 »
To jest Konger Arkus Float 4,2m 40g
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Parmezan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #397 dnia: 01.03.2018, 23:51 »
Ze stickiem na brzany:


Jestem zafascynowany tym filmikiem. Są ujęcia z drona i widać jak kotłują się wielkie brzany w tej rynnie. Na mojej Warcie na 100km odcinku sieradzkim nie ma tyle brzan, co w tej jednej miejscówce. Panowie, gdybyśmy mieli tyle ryb w naszych wodach, to dyskusja jakiego spławika użyć byłaby niepotrzebna. Łowiłbym je tam nawet na długopis albo kawałek kory. Jest ich tam tyle, że złowienie ich jest po prostu łatwe. Filmik oceniam jako najlepszy jaki dotąd widziałem, piękna sceneria i świetna dramaturgia holu, świetnie to jest sfilmowane. Angielskie wody to inny świat. To o czym my śnimy po nocach tam jest na wyciągnięcie ręki.

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #398 dnia: 07.03.2018, 12:43 »
Co by nie tworzyć kolejnego wątku pytanie w temacie przepływanki / przystawki ręcznej. Jaką żyłkę możecie polecić w dużej szupli pływającą, średnica 0,20 co by portfela nie zabiła?

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #399 dnia: 07.03.2018, 17:56 »
Panowie bo prześledziłem ten wątek cały ale tu tylko i wyłącznie rozmowa na temat sprzętu :) A co z łowieniem ryb? Podpowiedzcie troszkę jak wczesną wiosną na małych rzeczkach łowicie? generalnie chodzi mi o to czy się przemieszczacie? Szukacie ryby? Jak nęcicie o tej porze roku? Zastanawiam się nad wieloma wariantami. Czy nęcić zanętą? czy nęcić robakami samymi casterem? Może ktoś coś podpowie?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #400 dnia: 07.03.2018, 23:19 »
Panowie bo prześledziłem ten wątek cały ale tu tylko i wyłącznie rozmowa na temat sprzętu :) A co z łowieniem ryb? Podpowiedzcie troszkę jak wczesną wiosną na małych rzeczkach łowicie? generalnie chodzi mi o to czy się przemieszczacie? Szukacie ryby? Jak nęcicie o tej porze roku? Zastanawiam się nad wieloma wariantami. Czy nęcić zanętą? czy nęcić robakami samymi casterem? Może ktoś coś podpowie?
Wczesną wiosną - czyli marzec nastawiam się na płotki, łowię na 3 łowiskach - rzece ok 20m szerokości, na kanale, lub na rzeczce z 8 m szerokości, generalnie się nie przemieszczam ale dość dobrze znam te miejscówki, wiem gdzie "musi" być ryba.
Rzeka - ryby są w wolniejszych miejscach, spowolnieniach, dołkach, miejscach gdzie woda kręci, unikam szybkich "prostek". Najlepsze wg mnie są miejsca, w których da się poprowadzić przynętę w taki sposób, żeby z głównego nurtu wpłynęła w spowolnienie  np idzie w nurcie i wpływa w kręcącą wodę od strony nurtu, idzie głównym nurtem i wpływa w obszar spokojniejszej wody.
Kanał jest równy - siadam gdziekolwiek, nurt jest słaby  na długości 500m jest ryba wszędzie.
Rzeczka - miejsca najgłębsze (tzn. 1,5 m) najlepiej gdy zewnętrzny zakręt - głęboki idzie pod drugim brzegiem - nie płosze ryb.

Jeśli woda jest czysta i nie wylana - nęcę dobrą zanętą, drobną, bez robactwa, jeśli już, to mało pinek. Łowię na pinki lub "mulaki" (larwy ochotki) jeśli mam, jak znudzi mi się drobnica, próbuje z kukurydzą - zazwyczaj brań o wiele mniej ale ryby większe.
Jeśli woda brudna (kawa z mlekiem) to nie łowię - zazwyczaj nie bierze mi ryba w takiej wodzie. Ale jeśli rzeka jest wylana to szukam płotek na "rozlewach" ale blisko koryta - wystarczy 30 - 40 cm wody i 2, 3m wylewu z koryta (też wiem gdzie są takie miejsca).
Mniej więcej od początku/połowy kwietnia nęcę na Jazia - grochem na rzece (jeśli woda jest w miarę czysta) tu tez niby mam zawsze 3, 4 miejscówki zanęcone ale po tygodniu zostaje jedna, dwie na których się skupiam. Od tego okresu praktycznie znikają płotki - chyba idą na tarło ale trafiają się Leszcze - niedużo ale są. 
Takie są "moje" rzeczki i rzeki - na innych być może jest inaczej.

Offline andrew_xc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja: 10
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #401 dnia: 08.03.2018, 10:43 »
Co do kołowrotka,podobno ma bardzo dobre opinie:

https://pl.aliexpress.com/item/CNC-MACHINED-ALUMINUM-CENTER-PIN-CENTREPIN-FLOATING-REEL-108MM-4-1-4-INCH-STEELHEAD-SALMON-TROTTING/32823459490.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a8bctC

Czy ktoś może posiada ten model,bo zastanawiam sie czy nie kupić.
Zacytuję jedna opinię :
Centerpin. Dzisiaj byłem pierwszy raz nad rzeką i jestem bardzo zadowolony z zakupu. Kołowrotek po zakręceniu szpulą kręci się ok. 50 sek. Uważam ten zakup za bardzo udany. Wrzucę później filmik z pracy kołowrotka. Ja dzisiaj łowiłem 3 gr spławikiem i bez problemu kołowrotek oddawał żyłkę.Kołowrotek posiada 2 łożyska na pinie. Polecam.


Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #402 dnia: 08.03.2018, 10:54 »
Do mnie jedzie obecnie z Rosji Nelma. Jak już dotrze to skrobnę coś o niej :)

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #403 dnia: 08.03.2018, 12:57 »
Nelma to klasa sama w sobie. Wczoraj właśnie stałem się jej szczęśliwym posiadaczem.
Podkład zamówiony, jeszcze tylko dobrą żyłkę muszę zanabyć.
Jak Ci się trafi Nelma to bierz bez wahania tylko wpierw sprawdź czy jest prawo/lewo ręczna ;)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #404 dnia: 08.03.2018, 13:10 »
Już kupiłem ;) wziąłem wersję praworęczną (nawijanie zgodnie ze wskazówkami zegara) bo nie byłem w stanie zrozumieć na czym polega różnica ;D