Autor Wątek: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe  (Przeczytany 536889 razy)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2745 dnia: 21.01.2018, 18:19 »
U mnie lód ma się dobrze :P
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2746 dnia: 06.02.2018, 14:27 »
Jak tam było dzisiaj z rana u Was. U mnie -10.
Marek

Offline martino

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • C&R
  • Lokalizacja: Jelenia Góra
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2747 dnia: 06.02.2018, 14:55 »
U mnie -15 :(

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2748 dnia: 06.02.2018, 14:59 »
Wygląda na to, że jeszcze będą w tym roku looody... :)
Jak porządnie przymrozi, to w sobotę atak!

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2749 dnia: 06.02.2018, 15:58 »
U mnie -16
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2750 dnia: 06.02.2018, 17:43 »
Porażka, po wcześniejszym ociepleniu człowiek się powoli przygotowywał do rozpoczęcia sezonu z metodą a tu dzisiaj -16 :facepalm: :'(
Dominik

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2751 dnia: 07.02.2018, 08:04 »
Dziś nie było źle :) tylko -7 :)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2752 dnia: 10.02.2018, 21:19 »
Cytuj
Modele prognostyczne sugerują bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia rzadkiego zjawiska pogodowego na biegunie północnym, zwanego Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym (SSW). Ma do niego dojść za kilkanaście dni i przyniesie bardzo chłodną pierwszą połowę wiosny. Po raz ostatni podobne zjawiska miały miejsce w 2010 i 2013 roku, wówczas marce w Polsce w niczym nie przypominały wiosny, częściej padał śnieg, a temperatury zwłaszcza w 2013 roku spadły grubo poniżej normy.


„Widać wyraźne oznaki rychłego rozłamu w wirze polarnym, obecnie zlokalizowanym nad środkowo-zachodnią Grenlandią. Główny ośrodek będzie poruszał się w kierunku Kanadyjskich Równin, podczas gdy nowy obszar powstanie w rejonie północnej Rosji” – powiedział dr Dave Reynolds z TWC. „Ten będzie przemieszczać się w kierunku Morza Kaspijskiego, potem na zachód przez Morze Śródziemne, Iberię i w pobliże Atlantyku w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ulegając dalszemu słabnięciu” – dodaje. Wir polarny już zaczął rozbijać się w czwartek i piątek.


Procesowi rozbijania wiru polarnego towarzyszy zjawisko znane jako Nagłe Ocieplenie Stratosfery, w wyniku czego temperatury w stratosferze gwałtownie rosną. „To ocieplenie może się rozciągnąć dalej przez głębiny atmosfery, powodując zwiększone ryzyko blokad, co w chłodnej porze roku oznacza większe szanse na dużo zimniejszy okres” – powiedział Reynolds.


Proces ten nie odbędzie się z dnia na dzień, ponieważ zwykle trwa od 10 do 25 dni i wciąż nie do końca wiadomo, jak sprawy się rozwiną. Jednak modele zgadzają się w kwestii powstania potężnego wyżu nad Skandynawią i północnym Atlantykiem w ostatnim tygodniu lutego i pierwszej dekadzie marca, wzmocnionym podziałem wiru polarnego i towarzyszącym mu stratosferycznym ociepleniem.


Ostrzeżenie przed zimną wiosną w Europie zostało oficjalnie wydane przez brytyjski serwis pogodowy Met Office, a następnie przekazane szefowi gabinetu, szefom transportu, radom i służbom ratowniczym.


Źródło: http://krolowa-superstar.blog.pl/2018/02/10/przepros-sie-z-cieplymi-kurtkami-na-dluzej-zbliza-sie-nagle-ocieplenie-stratosferyczne/

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2753 dnia: 10.02.2018, 21:41 »
No to teraz dałeś :facepalm: :'(
Pozdrawiam Darek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2754 dnia: 13.02.2018, 19:22 »
Wieszczka Marcina sprawdza się. Tym razem i ja słyszałem o prawdopodobnym -20'C w najbliższym czasie. Tak więc ostrzyć świdry i czekać ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2755 dnia: 13.02.2018, 19:47 »
U mnie lód nadal jest :) mam nadzieję że jeszcze dwa weekendy zaliczę :beg:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2756 dnia: 13.02.2018, 21:59 »
Wieszczka Marcina sprawdza się. Tym razem i ja słyszałem o prawdopodobnym -20'C w najbliższym czasie. Tak więc ostrzyć świdry i czekać ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Noż ku..a, jak nie będzie w tym roku "normalnej" wiosny to chyba ochu..ję >:O. To jedyne okres w roku, gdzie mogę się "wyszaleć" rzeczną przystawką. Później już jest tylko gorzej, a jesienią płynie duża woda. Wiosno :beg:...
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2757 dnia: 13.02.2018, 22:04 »
Pogody nie ma co błagać.


Prognoza na przyszłe 2 tygodnie


Cytuj
Jeszcze tylko przez kilka najbliższych dni zima będzie walczyć z przedwiośniem. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że Nagłe Ocieplenie Stratosfery doprowadzi do niezwykle silnego ochłodzenia w trzeciej dekadzie lutego, przez co miesiąc tak jak pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku zapisze się jako najzimniejszy podczas tegorocznej zimy.


Między plusami a minusami


Przez kilka nadchodzących dni będziemy mieć do czynienia z normalną zimą w południowej, wschodniej i środkowej części kraju, gdzie słupki rtęci będą się kształtować maksymalnie w okolicach zera, a na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich nawet w dzień pokażą -2/0 stopni. Na zachodzie i wybrzeżu nieznacznie cieplej, do 2-4 stopni, ale wszędzie noce i poranku z ujemnymi wartościami na termometrach. Tam, gdzie najchłodniej, czyli zwłaszcza w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie padał śnieg, a słońce najczęściej będzie się pokazywać na zachodzie i Pomorzu, choć również tam, zwłaszcza w okolicach piątku, popada śnieg i lokalnie śnieg z deszczem.


Atak lodowatego powietrza


W weekend od Skandynawii po Wyspy Brytyjskie utworzy się kolejny wał wyżowy, który z północy sprowadzał będzie coraz zimniejsze masy powietrza. Z każdym dniem temperatura ma spadać aż w przyszłym tygodniu już wszędzie zapanują ujemne temperatury. Na wschodzie czy w centrum kraju przez kilka dni słupek rtęci może oscylować maksymalnie na poziomie -6/-4 stopni, a nocami znów obniży się do -15 stopni.
Jednak ze względu na bliską obecność wyżu znów będzie kiepsko ze śniegiem. Co prawda krajobrazy powinny się zabielić w większości Polski, to jednak największa szansa na śnieg jest na Pomorzu z racji konwekcji oraz na południu, gdzie będą zahaczały wilgotne niże śródziemnomorskie.


Do końca miesiąca zimno


Strefowa blokada cyrkulacji będzie zablokowana do końca miesiąca, a kto wie, czy nawet nie dłużej. A to oznacza kontynuację bardzo zimnej, okresami wręcz mroźnej pogody, lokalnie ze śniegiem.
A taka miała być wczesna wiosna, przepowiadali ją głównie Smroda i upośledzeni użytkownicy tacy jak GrzegorzNT. W rzeczywistości może się okazać, że wiosna będzie późna, bo najnowsze prognozy na marzec poza kilkoma dniami wyglądają łagodnie rzecz ujmując fatalnie.


Źródło: http://krolowa-superstar.blog.pl/2018/02/12/prognoza-16-dniowa-zima-nie-odpuszcza-idzie-drugi-atak-mrozow/

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2758 dnia: 13.02.2018, 22:06 »
Marzec. Połowa. Nie wcześniej.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2759 dnia: 13.02.2018, 22:21 »
Oczywiście, że nie liczyłem na wiosnę od zaraz, ale jak przypomnę sobie zeszły rok... >:(. Marzec chu.nia. W kwietniu może ze 2-3 zasiadki zaliczyłem (chwilę było :sun:, ale woda mega zimna), a później z kurtki w koszulkę z rękawkiem wskoczyłem i tyle wiosnę zobaczyłem...a moje piękne płocie, olały taką pogodę :'( >:O. Ostatnimi czasy to jest nie przedwiośnie, a raczej pozimie... :(. Tęsknię za wiosną, taką jaką miałem w podstawówce. Hmm... kiedy to było, przynajmniej z 25 lat temu, jak topiłem tą Szmatę w rzece, jak jej było na imię...Zuzanna, Joanna, nie no ku..wa Marzanna :facepalm: :-\.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉