Autor Wątek: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)  (Przeczytany 11086 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Dziś miałem okazję potestować feeder Drennana Acolyte Ultra o długości 12 stóp.

Nie będę tu opisywał i pokazywał na zdjęciach jak wygląda pokrowiec i jak prezentują się napisy na kiju, bo tego akurat jest pod dostatkiem, zarówno na stronie producenta, jak i na stronach sklepów.

Skupiłem się głównie na ugięciu blanku oraz szczytówek wskaźnikowych.

O wykonaniu też nie ma za bardzo co napisać. Koledzy, którzy mnie zdążyli poznać, wiedzą, że jestem wymagający. Nie jest to pierwszy kij Drennana, który trzymałem w rękach. Mam dwie spławikówki oraz wędkę typu avon z Series 7. W żadnej wędce z tej firmy nie znalazłem nigdy jakiegokolwiek defektu. Tym razem nic się nie zmieniło. Żadnych nadlewek lakieru, prześwitujących stopek spod omotki, nierówności, niedopasowań czy ubytków korka, krzywych przelotek, zarysowań, krzywo położonych napisów. Takie defekty zdarzało mi się spotykać np. w drogich amerykańskich wędkach spinningowych np. St. Croix.
Nie wiem, być może ja trafiam na takie wyjątkowe egzemplarze wędzisk Drennana.

Bardzo chciałem ocenić ugięcie blanku tego kija i jego moc. Tego chyba zwykle nam brakuje, kiedy oglądamy kije w internecie. Na filmiku reklamowym Drennana też za wiele nie było widać, choć producent udostępnił parę zdjęć, ukazujących pracę kija przy wyrzucie. Odniosę się do nich później.

Testy przeprowadziłem bez szczytówki sygnalizacyjnej. Jej obecność zwykle zniekształca obraz ugięcia głównego blanku wędki, dlatego zdecydowałem się usunąć szczytówkę.

Chciałem zdjęcia zrobić w lepszych warunkach na dworze, ale cały dzień u mnie padało, więc zmuszony byłem testować w domu, gdzie ciężko było znaleźć dobre tło.


Poniżej zdjęcia pokazujące ugięcie blanku pod obciążeniem równym 125 gramów.
Długość żyłki od końca wędziska do obciążenia taka sama we wszystkich testach = 120 cm.











Poniżej zdjęcia pokazujące ugięcie blanku pod obciążeniem równym 247 gramów.







Poniżej, dla porównania ugięcie przy tym samym obciążeniu (247 g) z założoną szczytówką wskaźnikową o mocy 2 oz.







Poniżej zdjęcia pokazujące ugięcie blanku pod obciążeniem równym 369 gramów.









Przyglądając się uważnie tym zdjęciom, zauważymy, że ugięcie samego blanku jest rzeczywiście dość pełne i paraboliczne - tak jak opisuje to producent.



Poniżej klatki zdjęciowe z zarzutu wędką:







SZCZYTÓWKI

Do wędki dołączone są szczytówki węglowe. W innych feederach Drennana zwykle dołączane były szklane, bądź szklane i węglowe.
Tutaj mamy tylko węglowe.
Są one takiej samej długości jak dotychczasowe szczytówki, ale są znacznie cieńsze.

Chciałem porównać moc i ugięcie nowej węglowej szczytówki 2 oz i szczytówki szklanej o takiej samej mocy.

Szczytówka biała - szklana, zielona - węglowa Acolyte.

Porównanie sposobem zaprezentowanym niżej nie jest możliwe, ponieważ szczytówki w znacznym stopniu różnią się od siebie masą.





Dlatego zrobiłem inny test i przewlekłem przez każdą szczytówkę żyłkę, na końcu której przypiąłem identyczne obciążenie równe 30 gramów.










Jak widać, szczytówki uginają się identycznie, przy czym węglowa (tego już na zdjęciach się nie pokaże) szybciej reaguje i ulega wygaszeniu.
Pewnie dlatego Drennan postanowił, że dla nowej serii feederów dostępne będą tylko szczytówki węglowe.



Inne dane, których raczej nie znajdziemy w opisach katalogowych:

Średnica nowych szczytówek Acolyte: 2,6 mm
Dla porównania - średnica szczytówek do innych modeli feederów Drennana: 3,7 mm

Średnica blanku zaraz powyżej rękojeści: 10,5 mm

Masa wędki wraz ze szczytówką: 173 g.

Niektórych kolegów interesuje też tzw. wyważenie wędki (nawet w przypadku wędek gruntowych i spławikowych).
Tak więc założyłem kołowrotek, który wcześniej zważyłem (342 g) i punkt środka ciężkości znalazł się 11,5 cm od środka stopki kołowrotka.


Póki co, są to tzw. suche testy. Nie wiem czy będzie mi dane przeprowadzić testy mokre, nad wodą. Jeśli tak, to z pewnością napiszę o tym na forum.
Na moje oko jest to wędka, którą komfortowo można zarzucać na odległości do 55-60 metrów. Mam porównanie, bo posiadam feedera z Series 7 o tej samej długości i mocy 1,25 lb. Spokojnie będzie można miotać podwójnie nabitym podajnikiem do 45 gramów.
Z pewnością nie jest to wędka, która pozwoli nam delektować się holem 25-centymetrowej płotki, czy 30-centymetrowego leszczyka. Ale pod linem czy karpiem 40 cm powinna już dość fajnie się uginać. Będzie ona w swoim żywiole przy karpikach 2-3 kg, ale już karp 5 kg może wymagać pewnej ostrożności przy holu.
Tak mi się wydaje :)


Przy okazji, zachęcam kolegów do testowania i opisywania swoich wędzisk. Widzę, że wielu z Was nabyło fajne wędki.
Dobrze będzie zbudować taką bazę, gdzie może niekoniecznie chodzi stricte o recenzję i ocenę w punktach, ale o podanie pewnych opisów, których nie znajdziemy na stronach producenta, w katalogach i sklepach.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline alexart

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 615
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #1 dnia: 20.02.2016, 07:05 »
Mateusz opis jak zwykle pełen profesjonalizm. :bravo: :thumbup:
Artur

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #2 dnia: 20.02.2016, 07:07 »
No super wędka i recenzja. :thumbup:

Parabola wygięcia płynnie się pogłębia przy zwiększaniu obciążenia.

Bardzo ładnie i obiecująco to wygląda ale zgodnie z tradycją - połamania ;D
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #3 dnia: 20.02.2016, 07:21 »
Mateo, dziękuję za konkretny test. :thumbup:
Grzegorz

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 691
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #4 dnia: 20.02.2016, 10:06 »
Wow, konkretnie podszedłeś do tematu! :bravo: :bravo: :bravo:
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #5 dnia: 20.02.2016, 11:08 »
Super opis. Niestety już trochę poza.moim zasięgiem.
Jeszcze tylko jedna rzecz mnie zastanawia. Czy ty Mateo kiedykolwiek śpisz?
Marcin

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #6 dnia: 20.02.2016, 11:11 »
Producent chyba takich testów nie przeprowadził. :) Mateo :bravo:
Zbyszek

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #7 dnia: 20.02.2016, 11:18 »
Mateo
Jeśli z takim pietyzmem jak opisujesz sprzęt, dbasz o pacjentów, to chylę czoła. Wędka wygląda zacnie i niechaj Ci służy.  :thumbup:
Robert

Offline Major

  • SklepTrabucco.pl
  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Żadna technika nie jest mi obca
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #8 dnia: 20.02.2016, 11:39 »
Kije z tej serii to poezja moje feedery też na dniach powinny dojechać , szkoda że ceny nie są na polskie wypłaty tylko angielskie.
I patrzac na matchówki które posiadam z tej serii martwi mnie tylko jedno - serwis  ,którego brak w Polsce. Mam nadzieje że kije które ode mnie wyjadą nie będą wracać połamane bo blanki są mega cienkie i dość krucho to widzę w łapkach bogatego amatora.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #9 dnia: 21.02.2016, 02:13 »
Początkowo wędka miała mi posłużyć jedynie do testów. Po przetestowaniu miałem odesłać ją do sprzedawcy.
Wczoraj w nocy podjąłem jednak decyzję, że ją zakupię. Planowałem zakup drugiego feedera, bo do tej pory miałem tylko jedną wędkę do połowu tą metodą (wędka avon). Teraz będę miał dwa feedery, które - mam nadzieję - długo mi posłużą. Nie jestem zbyt łakomy na nowości sprzętowe i jeśli coś jest dobrej jakości i dobrze się sprawuje, to może mi służyć przez wiele lat.
Myślę jedynie o dokupieniu do tego kija szczytówki o mocy 1,5 oz.


Jeszcze tylko jedna rzecz mnie zastanawia. Czy ty Mateo kiedykolwiek śpisz?
Zdarza mi się :) Muszę jeszcze jednak nad sobą popracować, żeby w tej kwestii się poprawić ;)


Mateo
Jeśli z takim pietyzmem jak opisujesz sprzęt, dbasz o pacjentów, to chylę czoła. Wędka wygląda zacnie i niechaj Ci służy.  :thumbup:
Dzięki! Mam nadzieję, że uda się złowić jakieś ryby w tym sezonie.
Pacjenci są z pewnością dopieszczeni, jak mało którzy, tylko doktór trochę słaby i czasem zastanawia się jak długo jeszcze pociągnie :-\
Ostatnio postanowiłem sam się zbadać :) Nie spodziewałem się rewelacyjnych wyników, ale nie sądziłem, że będą aż tak tragiczne :o


I patrzac na matchówki które posiadam z tej serii martwi mnie tylko jedno - serwis  ,którego brak w Polsce. Mam nadzieje że kije które ode mnie wyjadą nie będą wracać połamane bo blanki są mega cienkie i dość krucho to widzę w łapkach bogatego amatora.
Faktycznie, to może być problem z punktu widzenia sprzedawcy.
Ja w jednym z moich kijów uszkodziłem wodzik prowadzący tuleję foregripu, zbyt mocno dokręcając kołowrotek. Kij kupiłem w UK, więc pozostało mi jedynie liczyć na pomoc jednej z pracowni rodbuildingowych. Na szczęście pan Krzysztof Zieliński z pracowni FishingArt wykonał naprawdę świetną robotę.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #10 dnia: 21.02.2016, 06:19 »
Świetny opis Mateusz :thumbup: Może powinieneś zostać testerem na sucho Drennana :D

Offline maciej1970

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Iława
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #11 dnia: 21.02.2016, 06:34 »
Mateusz fajnie i konkretnie sprecyzowany temat. Mając taki sprzęt na pewno ciągnie wilka do lasu :P

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 691
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #12 dnia: 21.02.2016, 08:23 »
Co do serwisu... W UK jest prawo które dość mocno precyzuje zasady reklamacji, sklepy wędkarskie zazwyczaj wymieniają towar od ręki. Wymieniają, bez psioczenia, wydziwiania i wymyślania, że to wina klienta i takie tam. Same firmy biorą wiele rzeczy na klatę. Myślę, że Drennan działałby w ten sam sposób, poprzez polskiego hurtownika. Wątpię aby rzucał kłody pod nogi. To samo z Prestonem, Korumem czy innymi Matrixami. Klient może wziąć poprawkę na czas załatwienia reklamacji, ale nie powinno być problemu :)

Bo jeżeli można w UK, to można i w Polsce :)
Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #13 dnia: 21.02.2016, 08:31 »
Bo jeżeli można w UK, to można i w Polsce :)
Luk chyba Cię jeszcze trzyma urodzinowa ;D
Staś
Klasyczny Feeder

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 691
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drennan Acolyte Ultra Feeder 12ft (testy na sucho)
« Odpowiedź #14 dnia: 21.02.2016, 09:16 »
Staszek, w ciagu kilku lat zobaczymy w Polsce upadek słabych sklepów, wypłyną te najlepsze, oferujące obsługę klienta na wysokim poziomie. Ja się cieszę, że na takim forum  my jako klienci na taką obsługę mamy wpływ :)

To o co mi chodziło, to fakt, że skoro firma w UK uznaje reklamację i wymienia wędkę (tutaj nie ma bzdur w stylu: muszę trzymać karton po produkcie X, bo bez niego nie uznają mi reklamacji), to dlaczego nie mieliby uznać reklamacji z Polski? Mi się wydaje, że na przeszkodzie stanie polski sprzedawca, który powie:  nie! Wymyśli kilka historyjek i takie tam... Jeżeli przedstawiciel takiego Drennana bierze co mieisąc od niego towar, to nie widzę problemu aby ci dosłali uszkodzoną część lub wymienili kij. Trzeba tylko poczekać.

Ja nie rozumiem w ogóle jak jakaś firma może liczyć na dobrą sprzedaż mając fatalny serwis? Panowie, kończmy z tymi peerelowskimi tradycjami, takie zachowania trzeba tępić. Teraz klient jest najważniejszy, sprzedawcy zaś mają robić wszystko pod niego, skończyły się czasy gdzie trzeba się prosić. Nie kupię w sklepie X, to pójdę do sklepu Y, co gorsza już nie wrócę.

Pamiętajmy, że w handlu podstawą jest posiadanie stałych klientów, niech kupią takiego Acolyte co 5 lat, już będzie fajnie. Polecą, pojawią się inni klienci. Jeżeli zaś dana firma - producent nie chce uznawać reklamacji i staje na przeszkodzie - to znaczy, że pracują tam niedoświadczeni ludzie lub właściciel jest skąpy, może więc czas na zmianę marki? :D

Nie dajmy się ładować w butelkę, prawo unijne jest po naszej stronie, w UK jakoś firmy wędkarskie się do tego świetnie dopasowały (sklepy i producenci), w Polsce też można!

Dodam jeszcze, że problemem moga być polskie marki handlujące badziewiem z Chin. Mogą one stawać 'okoniem', bo ja taki podbierak z Jaxona powinienem reklamować podwójnie - sztyca się złamała na 'niczym', siatka zaś się zdemontowała i utonęła z brzaną w środku (bez ryby było spoko). Ale czy fakt, że mają takie tandetne produkty sprawia, że jako klienci mamy mieć mniej praw? 
Lucjan