Autor Wątek: Szczupak na żywca w UK  (Przeczytany 9844 razy)

Offline Adasko92

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Szczupak na żywca w UK
« dnia: 07.07.2016, 09:08 »
Witam wszystkich poławiaczy ;)
Chciałbym sie wybrać na żywca w UK, zastanawiam sie tylko jaki gatunek rybki mogę użyć zeby założyć go na hak i nie odpowiadać potem za to w sądzie. Wiem ze muszę żywczyka złapać na łowisku tylko nie wiem jaki gatunek użyć zeby nie mieć przez to problemów. Z góry dziękuje miłe widziane tez jakies inne wskazówki typu grunt jaki ustawić i jakie zahaczenie żywczyka wam sie najbardziej sprawdza przez wargę i nos czy moze pod płetwa górna ? A może płetwa górna plus jeszcze jeden haczyk przy ogonku? Dzięki i połamania kija panowie i panie.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #1 dnia: 07.07.2016, 09:28 »
Witaj. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę coś na temat żywca, to na pewno cos znajdziesz. Na forum jest kilka tematów o tym jak zakładać żywca, jak skonstruować zestaw itp...
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #2 dnia: 07.07.2016, 19:29 »
Czołem!

Myślę, że tu mogą pomóc koledzy z UK: Lucjan, kop3k, MarcinMarcuss.
Pozostaje mieć nadzieję, że odwiedzą ten wątek i coś poradzą :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #3 dnia: 08.07.2016, 05:38 »
Czołem!

Myślę, że tu mogą pomóc koledzy z UK: Lucjan, kop3k, MarcinMarcuss.
Pozostaje mieć nadzieję, że odwiedzą ten wątek i coś poradzą :)
Myślę, że zapomniany Maniek ma tutaj największą wiedzę 😊

Offline Adasko92

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #4 dnia: 08.07.2016, 08:13 »
Dzięki panowie głownie mi chodzi żebym nie nadział jakiegoś gatunku który przysporzy mi kłopotów bo pan w wędkarskim nie był zbytnio skory mi pomoc ;/ namawiał mnie na trupka " bo jak by każdy używał żywca to by nie było małych rybek " stwierdził :P jak bym miał ja je zjeść :D

Offline Czaderx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #5 dnia: 08.07.2016, 10:06 »
Nie wiem jak jest w UK ale mysle ze podobnie jak w Irlandii, lecz moge sie mylic
Nie mozna lowic w irlandii na zywca tylko na trupa co wiecej na trupa kupionego w sklepie.
Nie ganiam za drapieznikiem jednak mialem jakis czas temu kontrole nad woda i obok mnie siedzieli koledzy zza wschdniej granicy za szczupakiem. Poproszono ich o zwiniecie zestawow i zaprezentowania przynety do tego potem mowili ze ci "straznicy" chcieli paragon ze skepu.
Dziwna troche sprawa gdyz nie dalej jak 2tyg temu bedac na zasiadce podplynela w okolice lodka z wedkarzami i pytali czy nie damy im troche ploci na zywca.
Takie mialem doswiadczenia jednak na 100% jestem pewny ze nawet na tablicach informacyjnych przy lowiskach jest napisane zakaz polowu na zywca.
Mysle ze najlatwiej popytac w sklepie lub bezposrednio na lowisku.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #6 dnia: 08.07.2016, 10:27 »
Aby łowić na żywca w UK, musi na to pozwalać regulamin. W 80% nie pozwala. NIe możesz brać żywca z jednej wody do drugiej, to bardzo ważne! Tak więc w zależności gdzie jesteś, czytaj przepisy!

Ogólnie najczęściej na łowiskach free (czyli te gdzie łowisz z licencją tylko i obowiązuje tam regulamin Environment Agency), możesz używać żywca, złowionego w tej wodzie, do wymiaru 20 cm (nie może to być pstrąg, węgorz, łosoś). Angole często łowią okonie używając małych płotek lub jelców.

Jeżeli nastawiasz się na szczupaka, pamiętaj o podstawowym zestawie narzędzi - szczypce, długie chwytaki, mata, podierak (łowisz na żywca gruntówką rozumiem). Absolutnie nie stosuj chwytaków, bo Angole jak Cię zobaczą ze szczupakiem tak złapanym i trzymanym, to oszaleją i zrobią Ci Brexit :D Są bardzo czuli na tym punkcie (dobre obchodzenie się z rybami).

A jak zahaczają żywca? Różnie różniście. Na mniejsze ryby jednym hakiem za pysk, czasami stosują dwie kotwiczki lub jedną kotwiczkę którą przebijają rybi pyszczek... Z tego co pamiętam co mi mówił Michał, członek PACu (Pike Angling Club), to dwie kotwice są o wiele lepsze niż jedna, lepiej zacinają, ryba nie połyka też bardzo głęboko. Oczywiście od wielkości żywca zależy jak je rozmieścisz...
Lucjan

Offline Adasko92

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #7 dnia: 08.07.2016, 17:19 »
Dzięki wielkie za podpowiedzi. Tak bede miał wszystko ze sobą tak aby jak najmniej ich rozzłościć bo wiem ze są przeczuleni na pkt traktowania ryby ja tez nie chce jej męczyć bo chce aby wróciła do wody w najlepszej kondycji poprostu chce spróbować swoich sił na żywca bo w Polce nie miałem okazji. Dzięki Lucjan za odp. Widziałem kaZdy Twój film zajarales mnie metoda od której teraz nie odstępuje i mam na nią duże efekty. Filmy na propsie czekam na więcej ;) połamania panowie

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #8 dnia: 25.08.2016, 03:51 »
LUK, część Angoli może być zadowolona jak zobaczą dręczonego szczupaka bo uważają, że te drapieżniki wyżerają ich karpie.

Mam pytanie odnośnie wspominanego przenoszenia żywca. Oczywiście żywych nie wolno przenosić z jednej wody do drugiej.  Ale mogę wsiąść np. do domu 15 małych rybek (oprócz wspomnianych przez Ciebie) i je np. zamrozić. Spotkałeś się kiedyś z jakimiś przepisami na ten temat? Te ze strony EA o tym chyba nie wspominają. Wiem, że trupka można kupić np. w sklepie, ale on jest fatalnej jakości (być może wiele razy rozmnażany). Angole potrafią łowić szczupaka np. na makrelę z Tesco, ale jestem do tego dość sceptycznie nastawiony.


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #9 dnia: 25.08.2016, 08:50 »
Daavid, dopuszczone do użycia są ryby, które są w handlu, gdyż są przebadane. Ryby morskie raczej nie przenoszą niczego. Te w sklepach wędkarskich pochodzą z pewnego źródła też, mają 'atest'. Jednak wiem, że sporo Angoli mrozi własne płotki. Kontroli w UK jest tak mało, że prawdopodobieństwo, że ktoś cię skontroluje jest bardzo małe, to jak szansa wygrana w totka (w mojej karierze miałem dwie kontrole z EA). A kto Ci sprawdzi przynęty? :D

Na pewno jednak bailiff na klubowych odcinkach może zapytać skąd jest dana ryba. Jakby zobaczył sadzyk, pewnie nabrałby podejrzeń.

Liczy się jednak tez świadomość. Jest kilka chorób które mają ryby i lepiej nie ryzykować. Jak zamrozisz rybę i używasz jej na szczupłego, to raczej żadne wirusy czy bakterie nie powinny przeżyć. Przy żywych można do zbiornika wprowadzić coś złego. Ale tez chyba takie prawdopodobieństwo jest małe. W Polsce ryby są w o wiele gorszym stanie. Pleśniawki na przykład jest bardzo dużo...
Lucjan

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Szczupak na żywca w UK
« Odpowiedź #10 dnia: 25.08.2016, 10:09 »
Przepis o nieprzenoszeniu ryb obowiązuje też w Polsce. Chodzi nie tylko o choroby, ale również o nieprzenoszenie gatunków niepożądanych.