Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 47420 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #195 dnia: 26.03.2018, 23:37 »
I te muszle jak najszybciej wywal :P To jakbyś do swojego małego stawu w którym trzymasz liny wpierdzielił tonę wapna ;) Uwielbiam bojowniki. Ich przekleństwem jest to, że zwykle kupują je ludzie, którzy nie mają pojęcia o akwarystyce i męczą rybę w kulach itp. Martinus tu są ludzie, którzy Ci pomogą. Mają dużą wiedzę, popytaj, poczytaj w necie, a sprawisz dziecku frajdę z pięknej zdrowej ryby

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #196 dnia: 27.03.2018, 17:09 »
Miałem kiedyś oprócz mojego dużego akwarium małą kosteczkę z Aquaela z serii Shrimp Set w której zrobiłem domek dla bojownika.

Prosty filterek, mała 50W grzałka, naświetlacz LED 10W. Do tego żwirek o granulacji 2-3mm w kolorze brązowym i bodajże 3 gatunki niewymagających roślin. Bez żadnego CO2, bez nawozów itp.

Efekt w załączniku.
Dominik

ProBono

  • Gość
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #197 dnia: 27.03.2018, 17:11 »
Ja również miałem taką kosteczkę i hodowałem w nim krewetki ale nie mogłem wyzbyć się wypławek i zawsze wszystko szlak trafiał.

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #198 dnia: 15.04.2018, 08:59 »
Martinus jak się miewa Wasz bojownik?
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #199 dnia: 23.06.2018, 04:55 »
Hej,

Prawdopodobnie jest to totalnie debilny pomysł, ale...

Chciałbym zainstalować w domu akwarium. Duże. I wpuścić narybek płoci, wzdręgi, lina, karasia, karpia?

Ktoś próbował coś takiego?
Jarek


Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #200 dnia: 23.06.2018, 06:06 »
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #201 dnia: 23.06.2018, 06:21 »
Duże, czyli ile litrów? Trochę się orientuje w tematach akwarium i np. w 250litrach możesz trzymać z 5 skalarów, czyli rybek dorastających do 15cm. Więc dla mnie to jest bardziej męczenie ryb, wkładanie do akwarium karpii, lina, jeszcze płoć spoko, bo to małe. Więc napisz jakie akwarium litrazowo planujesz bo to ważne ;-)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #202 dnia: 23.06.2018, 06:41 »
Faktycznie tylko trochę się orientujesz w sprawach akwarystyki.  Skalary w 240 L? Zapewne chodzi Ci o standardowe 120x40x50cm czyli właśnie 240L? Możesz mi wytłumaczyć gdzie te "skalary " mają w takiej kałuży pływać?  Skalary dorastające do 15 cm? To chyba jakieś skarłowaciałe są bo normalnie rosną dużo większe, no ale jak ludzie pakują je do takich i jeszcze mniejszych zbiorników to nie ma co się dziwić, że większe nie rosną. Widziałem Altumy przekraczające 30 cm, popularne "kundle" sprzedażowe z czasem w dobrych warunkach osiągną 25cm. Następna sprawa, co w przypadku tarła, a skalary bez problemu do niego przystępują? Dobrana para w tak małym zbiorniku z czasem po prostu "zatłucze" pozostałe osobniki swojego gatunku. Nie odbieraj tylko mojego postu jako atak na Ciebie.
Wracając do pytania zasadniczego to wszystko zależy od pojemnośći akwarium. Rodzimy biotop to fajna sprawa, przerabiałem dawno temu z Okoniami.
Adam

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #203 dnia: 23.06.2018, 07:12 »
Akwarystyka - moje klimaty :thumbup: ;) Jak najbardziej możesz założyć akwarium z krajowymi gatunkami. Ja sam kilkukrotnie o tym myślałem, ale ostatecznie do realizacji nie doszło. Od 30lat mam za to akwaria tropikalne. Żeby miało to jakikolwiek sens to 200l to absolutne minimum przy dobraniu sensownej obsady. Zaczynał bym jednak minimum od akwarium 375L 150x50x50cm lub 450L 150x50x60cm. Takie akwarium daje już spore možliwości aranżacyjne i względny komfort dla ryb. Zrezygnowałbym jednak z dużych karpiowatych typu karp czy lin. Nawet jeśli wpuścisz narybek to on szybko wyrośnie i trzeba będzie wymieniać często osobniki. Mamy wiele innych ciekawych rodzimych gatunków, które nie dorastają do dużych rozmiarów. W akwarium w okolicy 450L widziałbym w strefie przydennej stado kiełbi i kilka kóz. Do tego można pomyśleć o 2-3 piskorzach i ślizach. W wyższych partiach zbiornika mogłaby pływać ławica słonecznic lub uklei. Do tego można pomyśleć o kilku różankach, płociach, wzdręgach. Te ostatnie trzeba by wymienić jak przekroczą 10-12cm. Bardzo ciekawe do obserwacji w akwarium są też cierniki i cierniczki. Podstawową jednak sprawą jest czy w letnie upały będziesz w stanie zapewnić rybom temperaturę maksymalnie 23-24 stopnie. Nasze ryby w porównaniu do tropikalnych  są zimnowodne. W pozostałą część roku ryby będą bez problemu żyły w temperaturze 20-22st. Gdybyś miał jakieś pytania np natury technicznej to pisz śmiało.

Część gatunków, które wymieniłem jest chroniona i nie można ich pozyskiwać z naturalnych zbiorników. Musiałbyś je sobie załatwić np ze stawów hodowlanych.

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #204 dnia: 23.06.2018, 07:18 »
Wiem, że to nie atak, ale nietsety ludzie tak robią, a osobiście znam przypadki, że jednak w takim litrażu, dorastało te 5 skalarów. Mimo wszystko, jeżeli miałbym trzymać liny i karpie, zakupilbym zbiornik kilkukrotnie większy, chociażby dla samej prezentacji rybek i dla ich zdrowia. Chyba, że narybek wymieniać co jakiś czas, znowu na narybek, ale nie widzę w tym sensu, bo to tak jakbym za duże ryby wpuścił do swojego akwarium i wymieniał co jakiś czas, bo zaczynają rosnąć. Liczy się tu litraż jak widać :-)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #205 dnia: 23.06.2018, 08:34 »
Połączyłem dwa wątki o akwariach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #206 dnia: 23.06.2018, 09:33 »
Nowa odsłona mojego szkiełka:


Zapraszam ;)
Dominik

Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #207 dnia: 23.06.2018, 09:59 »
Akwarystyka - moje klimaty :thumbup: ;) Jak najbardziej możesz założyć akwarium z krajowymi gatunkami.

Znowu włożyłem kij w mrowisko... Ale ja zawsze pod prąd...

Czyli da się. A to najważniejszy punkt odniesienia...
Jarek


Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #208 dnia: 23.06.2018, 10:00 »
Ok. Zacznijmy od zbiornika 450 litrów.
Jarek


Offline rek974

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #209 dnia: 23.06.2018, 10:06 »
Pytanie #2 -- skąd brać narybek? Właściciel na komercji (mojej) na pewno pozwoli mi bawić się podrywką...

Wiem, że płoć rośnie b długo -- podobno 20 cm osiąga po minimum 10 latach...
Jarek