Autor Wątek: Kto śmieci nad wodą?  (Przeczytany 24310 razy)

Grendziu

  • Gość
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #30 dnia: 25.08.2015, 08:29 »
Za śmieci karałbym bardziej niż za łamanie przepisu typu łowię na 3 wędki. Minimum 1000zł do 5000zł i do "prostaków" taka kara na pewno by przemówiła.

W sobotę pod wieczór poszedłem nad jezioro Żywieckie nad wodę porzucać spinningiem. A tam impreza, jakiś DJ puszczający muzykę na parę, kilkunastu chłopaków pijących browar, jeden do mnie zagadał czy nie chcę piwa, bo mają kawalerskie, odmówiłem grzecznie, pogratulowałem Panu Młodemu poszedłem łowić.

W zasadzie aż tak bardzo mi nie przeszkadzał ten hałas, mimo, że nie pasował do wody, gór, lasów. A co tam niech się bawią.
 
Wracając około 23ciej nikogo już nie było, za to 4 duże worki śmieci zostawione na brzegu już tak. Niby mieli ze sobą worek na śmieci, "posprzątali"całość w jedno miejsce, ale donieść do auta i wyrzucić gdzieś do kosza 15 chłopa już nie potrafiło. Więc jeśli ktoś się nie zlituję i sam nie weźmie tych śmieci to około 30kg śmieci będzie gnić nad wodą.

Pytałem wędkarzy, bo syf nad zalewem Żywieckim bił mnie po oczach strasznie, jak oczyszczają tak duży akwen. Czy może jest jakaś akcja sprzątania Świata w szkołach i wraz z gminą dzieciaki z 2 razy do roku oczyszczają nadbrzeża wody. Niestety nic z tych rzeczy się nie dzieję. Jeden z wędkujących co spędza całe wakacje nad wodą powiedział, że od kilkunastu lat nie było ekip sprzątających nad samą wodą. Czasami miejscowi sami sprzątają, a większość śmieci woda zabiera jak spływa z gór, pozostałe śmieci gniją latami na brzegach i w wodzie.

Gospodarka odpadami jest słaba w Żywcu na pierwszy rzut oka, ale też i system kar i egzekwowanie mało skuteczne.

Na pytanie "kto śmieci nad woda?" Człowiek - czytaj prostak i cham - a czy to ważne czy turysta czy wędkarz? Surowy system kar pewnie by delikwenta oduczył pozostawienia syfu po sobie.

Offline Krzysztof-Chodzież

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska - Chodzież
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #31 dnia: 25.08.2015, 10:17 »
Zgadzam się w 100% co do kar,ale kto miał by to egzekwować i jak?
Krzysztof

Offline Robert_X

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złów i wypuść, urośnie...
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #32 dnia: 25.08.2015, 10:51 »
Na jednym ze zbiorniczków zarządzanych przez Z.O PZW do którego należę wprowadzono taki oto zapis w regulaminie :
4. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu 5 metrów bez względu na stan jaki zastał, pod rygorem natychmiastowej utraty zezwolenia na wędkowanie, bez odszkodowania.
I powiem wam że jest to egzekwowane , kilka osób już straciło zezwolenie , fama rozniosła się skutecznie i teraz jest tam względnie czysto ,
Przy swojej ulubionej miejscówce na innym zbiorniku postawiłem kosz na śmieci z drutu 12 mm żebrowanego ( taki co mi został z budowy )
i nawet ludziki wrzucają tam śmieci , do tej pory wywiozłem dwa duże worki na śmieci . Mi ten patent się sprawdza bo wiem na co często ktoś łowi tj. jakie zanęty , dodatki itp bo sporo takich odpadków znalazłem już w śmietniku a poza tym kosz jest tak skontruowanyże mogę go wykorzystać jako stojak do rozłożonych wędeczek i podpórkę do sztycy podbieraka ;)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #33 dnia: 25.08.2015, 10:52 »
Ja ze swojej strony nie widzę problemu by zabrać ze sobą dodatkową reklamówkę na śmieci . Starą podstawkę na wędkę wbijam 3 m od swojego stanowiska a na niej wieszam reklamówkę do której wrzucam puszkę po kukurydzy butelkę po wodzie, torbe po zanęcie itp. Na koniec rzucam do plecaka a przed domem leci ona do kontenera na śmieci.  To nie jest az tak bardzo wyczerpujące ponad siły.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Grendziu

  • Gość
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #34 dnia: 25.08.2015, 11:09 »
Krzysztofie z Chodzieży a Straż Miejska co robi w swoich obowiązkach? Przeważnie wlepia mandaty na ulicy, a w czym problem pochodzić wokoło wód i dać mandaty za śmieci?

No taki, że to już by trzeba było się trochę bardziej wysilić i obejść czy objechać cały akwen. Za picie piwa w miejscu publicznym można dostać mandat, no to niech ruszą swoje szanowne 4 litery i zrobią porządek nad wodą, zamiast smalec z ogórkami kiszonymi na sesje rady gminy przywozić z polecenia burmistrza :P

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #35 dnia: 25.08.2015, 11:32 »
Krzysztofie z Chodzieży a Straż Miejska co robi w swoich obowiązkach? Przeważnie wlepia mandaty na ulicy, a w czym problem pochodzić wokoło wód i dać mandaty za śmieci?

Kolego Grendziu z tego co pamiętam i sobie przypominam to Straż Miejska przynajmniej w Warszawie nie ma uprawnień w zakresie kontrolowania wędkarzy. Art. 145 kodeksu wykroczeń mówi  "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Teren nad wodą nie jest to droga, ulica plac ogród ale ostatecznie można to podciągnąć pod jakiś " trawnik lub zieleniec" ale czy ktoś z Panów strażników chciał by się w to bawić i samemu dochodzić do tego przed wypisaniem mandatu komu kto zaśmieca jaki jest status prawny tego miejsca. Wątpię.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #36 dnia: 25.08.2015, 11:37 »
Coś pochrzaniłem z tym cytatem sorki. Być może się coś zmieniło to co napisałem aktualne było w 2014r.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #37 dnia: 25.08.2015, 13:02 »
Witam
Nie jestem mobilnym, często jeżdżę komunikacją miejską, ale z tego co zauważyłem - najczęściej śmiecimy my sami - wędkarze. A najbardziej mnie wkurzają ludzie przyjeżdżający autami, którzy mając możliwość wywiezienia śmieci poza łowisko, zostawiają swoje śmieci nad wodą. Przecież nikt mi nie powie, że nia ma tam specjalnie przystosowanych koszy przy niektórych łowiskach... to i tak widzę, że śmieci leżą obok... Nie raz się trafi tak, że sprzątam po innych, bo uważam, że gdy ktoś po mnie przyjedzie na moją miejscówkę i zasta porządek nie będę czuł wstydu. Rowerem jeżdże na swoje łowisko, aby je zanęcić, mam pusty plecak więc zbieram po drodze śmieci. Zawsze to jakoś się wtedy przyjemniej łowi na czystym łowisku. Ale ja uważam, że to taka nasza kultura - jaki porządek na łowisku taki i w domu...
Pozdrawiam
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Grendziu

  • Gość
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #38 dnia: 25.08.2015, 13:09 »
Nie wiem jakie ma uprawnienie straż miejska, ale co stoi na przeszkodzie aby to zmienić?

Syf czy zrobisz w parku czy nad wodą lub jadąc autem wyrzucając za okno, to dla mnie to samo = boli na maksa.
Chodzi o to aby karać dotkliwie i skutecznie, a nie tylko gadać aby gadać i samemu sprzątać za kogoś...

grzesiek76

  • Gość
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #39 dnia: 25.08.2015, 22:29 »
Nad moją starą odrą, w "złotych" latach 90tych zainstalowano nad wodą śmietniki. Głównie stare metalowe beczki. Dogadali się z pobliskim zakładem komunalnym i raz, może dwa razy w miesiącu przyjeżdżał ciągnik i śmieci zabierał.
Część beczek nadal stoi, ale po tych dwudziestu latach już przegniły, no i od około 15tu nikt ich nie opróżniał...Chociaż tutaj paradoksalnie mały to problem, bo wędkarzy już prawie nie ma...:)

Z dużym problem śmiecenia spotkałem się nad Odrą kilka lat temu.
Ten problem staraliśmy się rozwiązać z kolegą we własnym zakresie. Po prostu zaczęliśmy sprzątać. Butelki, puszki zabieraliśmy ze sobą. Reszta wieczorami na ognisko.
No i też zaczęliśmy zwracać uwagę innym wędkującym. Po prostu gdy widzieliśmy że ktoś się już zwija, a śmieci z daleka są widoczne, to podchodzimy i grzecznie ale i stanowczo prosimy o zabranie ich ze sobą. Dział niemal zawsze, tylko trzeba dojść do pewnej wprawy.
Nie chwaląc, przerabiałem ten sposób wielokrotnie będąc sam nad wodą. Potrzebne jest tylko zdecydowanie, pewność, ale jednak żadnej agresji. Taka grzeczna stanowcza prośba.
Efekty były widoczne. Nad wodą, zapewniam Was że było zdecydowanie czyściej. A rozmawiamy o około 1,5-2 km odcinku rzeki.

Aha, mieliśmy jeszcze inny sposób.
Gdy przyjeżdżaliśmy razem nad wodę, i zastawaliśmy śmietnisko, to między sobą w niewyszukany sposób komentowaliśmy sytuację: "a to świnie cholerne" "co za syfiarze" "ale bydło" itp.
Oczywiście sens ma to jedynie wtedy gdy nad wodą są inni wędkarze :)
Sposób jest dobry. Chyba się nie zdarzyło, aby po takiej akcji, ktoś na sąsiednie główce zostawił śmietnik.

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #40 dnia: 26.08.2015, 11:25 »
Sam zawsze sprzątam najpierw w koło mojego stanowiska i zawsze zabieram wszystkie moje śmieci. W tym roku sporo spędziłem nad jeziorkiem Klucz i łowiłem niedaleko pseudo pola biwakowego... to co tam się działo to aż smutne :(

Grendziu na obrazku o długości rozkładania się rzeczy jest też ogryzek... osobiście wszystkie ogryzki, pestki itp. Jednym słowem naturalne odpadki wyrzucam do lasu. Uważam nawet że dobrze wpływa to na glebę. Jak się mylę to mnie uświadomcie? Na działce takie rzeczy zawsze idą do kompostownika.
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #41 dnia: 20.09.2015, 18:57 »
Zauważyłem, że nad wodą najwięcej śmiecą ludzie młodsi, w przedziale wiekowym 20-40 lat.
Wędkarze starsi, nawet ci, którzy zabierają bez umiaru ryby, zwykle nie śmiecą nad wodą.
Można by smutno podsumować, że młodzi śmiecą, zaś starsi wyławiają rybę.

Ciekawe jest też to, że ci młodsi śmiecący to dzieci tych starszych nieśmiecących. Czyżby zatem zostali źle wychowani?
A może ci starsi nie śmiecą, bo nie zabierają ze sobą takich ilości żarcia, piwa i innego pożywienia opakowanego w nowoczesne opakowania.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #42 dnia: 20.09.2015, 20:12 »
Nie zgodzę się niestety z Mateo! Wg. moich obserwacji ,najwiecej śmiecą wędkarze przyjezdni! Wpadłem, nie połowiłem ,niech zbierają! Spotykałem nad woda młodych łowców! Wolno mi tak mówić bo wędkarze przed 30stką są w wieku moich chłopców! Byli nad wodą 2 dni ! Mimo że wyniki marne ,byli niezmiernie mili! Żadne go ty! Pan wie nie brało, my przez pracę raz w tygodniu w weekend! No przykro bo na łowiskach tłok i brudno! My Zawsze zbieramy! Niech pan spojrzy! I fakt ! Worek śmieci chłopcy mieli z całej miejscówki!Mimo że auto małe upychali do bagażnika! Co dziwne w tym samym czasie łowili z ludźmi co mnie najechali tydzień wcześniej na łowisku jak byłem na fali! Tamci poznali i chwalili!Chłopaki prosili o radę! Popytałem jak łowią i co z rybą! Mówią że siatek nie mają bo jadą Dla przyjemności! Przez chwilę pogadałem ,pokazałem co i jak i gdzie! Spotkałem po miesiącu! Szału nie było ale już kumają i dziękują! Wiedzą co zabrać i jak czytać wodę! Daj nam boże takie pokolenie w nadmiarze!
Arek

Offline Robert

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hrubieszów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #43 dnia: 22.04.2016, 17:31 »
Może takie tabliczki zmobilizują niektórych wędkarzy do sprzątania.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kto śmieci nad wodą?
« Odpowiedź #44 dnia: 22.04.2016, 18:53 »
Hehehe, dobre ! :)
Krzysztof