Autor Wątek: Baitrunnery Shimano - opisy i serwis ST, DL, XT, OC, D, Thunnus CI4  (Przeczytany 23836 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Ostatnio znalazłem ofertę sprzedaży XT/FA 2500 ZA 400 zł nówek, ale bez podkładek. Muszę przyznać, że troszkę dużo. Czy te podkładki są w jakiś sposób bardzo potrzebne?

Nie są aż tak potrzebne, chodzi o wyregulowanie wysokości szpuli, aby uzyskać jak najlepszy nawój.
W sumie nie wiem czemu nie ma? Może są założone wszystkie pod szpulą? Ja miałem w swoim XT 2 pod szpulą i 2 w woreczku(mam wielkość 4000). W Baitrunerze D były 3 pod szpulą i 6 w woreczku :P
400zł to całkiem niezła kwota, daje rady.
Baitrunner DL kosztuje nieco ponad 300zł, a w XT masz 1 łożysko więcej, lepsze wykończenie, 2-gą szpule alu, i przekładnie spasowaną na "S", co jest wyraźnie wyczuwalne, ja uważam że warto.
Czesiek

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Mam takie pytanie może trochę głupie ale czy jest technicznie możliwe wymienić podwójną rączkę baitrunnera x-aero 4000 na pojedyńczą z któregoś modelu typu dDlub OC ?

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Wiem Darek co masz na myśli ;)
Z Baitrunera D lub OC nie podejdzie, bo są zakończone gwintem i bezpośrednio wkręcane do koła napędowego!
Pojedynczą korbę ma ST w wielkości 2500 i 4000 - czarną. Podejdzie ona pod inne modele.
Można też próbować stosownej wielkości z Exage'a, nawet Catany/ Nexave, lub jeśli ktoś ma, to z droższych modeli, najlepiej przednio- hamulcowych.
Pojawia się pewien problem z taką podmianą w X-Aero, z racji tego że szpula jest spora, a co za tym idzie, także rotor.
Trzeba spróbować czy korbka będzie miała odpowiednio duży dystans od obudowy by nie haczyć o rotor ;)
Czesiek

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 627
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Ostatnio znalazłem ofertę sprzedaży XT/FA 2500 ZA 400 zł nówek, ale bez podkładek. Muszę przyznać, że troszkę dużo. Czy te podkładki są w jakiś sposób bardzo potrzebne?

Nie są aż tak potrzebne, chodzi o wyregulowanie wysokości szpuli, aby uzyskać jak najlepszy nawój.
W sumie nie wiem czemu nie ma? Może są założone wszystkie pod szpulą? Ja miałem w swoim XT 2 pod szpulą i 2 w woreczku(mam wielkość 4000). W Baitrunerze D były 3 pod szpulą i 6 w woreczku :P
400zł to całkiem niezła kwota, daje rady.
Baitrunner DL kosztuje nieco ponad 300zł, a w XT masz 1 łożysko więcej, lepsze wykończenie, 2-gą szpule alu, i przekładnie spasowaną na "S", co jest wyraźnie wyczuwalne, ja uważam że warto.

Nie ukrywam, że ten konkretnie model XT/FA zainteresował mnie i poluję na niego. Bo to naprawdę bardzo udane małe baitrunnery, niestety już zastąpione nowszymi modelami FB - brak łożyska w rolce i szpula zapas z grafitu (porażka), modele DL i ST to już zupełne "frendzle" nie warte uwagi ( bez urazy ). Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor. Oczywiście wolniej zwinie zestaw ale nie wytnie żyłką pierwszej przelotki, zwłaszcza przy pickerze czy krótkim np 3 metrowym feederze, gdzie zwykle montują małe przelotki startowe, po drugie przekładnia napędzająca mniejszy rotor wytrzymuje znacznie dłużej ale to już wiadomo z fizyki ;)

Prawda jest taka, że w sprzęcie wędkarskim jest podobnie jak np. w motoryzacji, nowe jest bardziej finezyjne, ma nieraz większe walory użytkowe, czasem ładniejszy design ale... trwałość i niezawodność jest już całkowicie do dupy, trzeba dużo wiedzieć co jest w środku, żeby nie wtopić kasy w trefny wyrób i broń Boże nie słuchać handlarzy, bo nawet w katalogach kłamią.

O dziwo w Polszkim ;D sklepie znalazłem nowego 4000 ale już za 550 zł :facepalm:
Z poważaniem Marcin

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder

Nie ukrywam, że ten konkretnie model XT/FA zainteresował mnie i poluję na niego. Bo to naprawdę bardzo udane małe baitrunnery, niestety już zastąpione nowszymi modelami FB - brak łożyska w rolce i szpula zapas z grafitu (porażka), modele DL i ST to już zupełne "frendzle" nie warte uwagi ( bez urazy ). Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor. Oczywiście wolniej zwinie zestaw ale nie wytnie żyłką pierwszej przelotki, zwłaszcza przy pickerze czy krótkim np 3 metrowym feederze, gdzie zwykle montują małe przelotki startowe, po drugie przekładnia napędzająca mniejszy rotor wytrzymuje znacznie dłużej ale to już wiadomo z fizyki ;)

Prawda jest taka, że w sprzęcie wędkarskim jest podobnie jak np. w motoryzacji, nowe jest bardziej finezyjne, ma nieraz większe walory użytkowe, czasem ładniejszy design ale... trwałość i niezawodność jest już całkowicie do dupy, trzeba dużo wiedzieć co jest w środku, żeby nie wtopić kasy w trefny wyrób i broń Boże nie słuchać handlarzy, bo nawet w katalogach kłamią.

O dziwo w Polszkim ;D sklepie znalazłem nowego 4000 ale już za 550 zł :facepalm:

Nic mi nie wiadomo o modelu XT FB. Powstała tylko wersja A, odsyłam do mojej listy ;)
Wg mnie XT FA został zastąpiony przez X-Aero. Ma tą samą liczbę łożysk, w tych samych miejscach, podobne, dobre spasowanie przekładni, jedyna różnica to nowa koncepcja szpuli o dużej średnicy.

550zł to sporo za dużo :) 
XT FA opłaca się wziąć za 400-440zł  wielkość 2500, 440-470 za wielkość 4000.
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Ostatnio znalazłem ofertę sprzedaży XT/FA 2500 ZA 400 zł nówek, ale bez podkładek. Muszę przyznać, że troszkę dużo. Czy te podkładki są w jakiś sposób bardzo potrzebne?

Nie są aż tak potrzebne, chodzi o wyregulowanie wysokości szpuli, aby uzyskać jak najlepszy nawój.
W sumie nie wiem czemu nie ma? Może są założone wszystkie pod szpulą? Ja miałem w swoim XT 2 pod szpulą i 2 w woreczku(mam wielkość 4000). W Baitrunerze D były 3 pod szpulą i 6 w woreczku :P
400zł to całkiem niezła kwota, daje rady.
Baitrunner DL kosztuje nieco ponad 300zł, a w XT masz 1 łożysko więcej, lepsze wykończenie, 2-gą szpule alu, i przekładnie spasowaną na "S", co jest wyraźnie wyczuwalne, ja uważam że warto.

Nie ukrywam, że ten konkretnie model XT/FA zainteresował mnie i poluję na niego. Bo to naprawdę bardzo udane małe baitrunnery, niestety już zastąpione nowszymi modelami FB - brak łożyska w rolce i szpula zapas z grafitu (porażka), modele DL i ST to już zupełne "frendzle" nie warte uwagi ( bez urazy ). Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor. Oczywiście wolniej zwinie zestaw ale nie wytnie żyłką pierwszej przelotki, zwłaszcza przy pickerze czy krótkim np 3 metrowym feederze, gdzie zwykle montują małe przelotki startowe, po drugie przekładnia napędzająca mniejszy rotor wytrzymuje znacznie dłużej ale to już wiadomo z fizyki ;)

Prawda jest taka, że w sprzęcie wędkarskim jest podobnie jak np. w motoryzacji, nowe jest bardziej finezyjne, ma nieraz większe walory użytkowe, czasem ładniejszy design ale... trwałość i niezawodność jest już całkowicie do dupy, trzeba dużo wiedzieć co jest w środku, żeby nie wtopić kasy w trefny wyrób i broń Boże nie słuchać handlarzy, bo nawet w katalogach kłamią.

O dziwo w polskim ;D sklepie znalazłem nowego 4000 ale już za 550 zł :facepalm:

"Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor" - jesteś tego pewien? Hm... nigdzie nie mogę znaleźć porównania.

"...trwałość i niezawodność jest już całkowicie do dupy, trzeba dużo wiedzieć co jest w środku, żeby nie wtopić kasy w trefny wyrób..." - Panie, przecież od tego jest internet i setki opinii ludzi, którym ufamy ;)

Idąc Twoim tokiem rozumowania - mam zaglądać pod maskę nowego auta? Co mam wtedy powiedzieć? Jaki ładny odlew? :)


Jacek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Czesiek, a co Ci wiadomo o modelu Shimano Big Blue Baitrunner?? :P

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator


Same się o  ich dowiedziałem jakieś pół roku temu, niestety nie ma ich nigdzie w sprzedaży :'(

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Czesiek, a co Ci wiadomo o modelu Shimano Big Blue Baitrunner?? :P

Obawiam się, że wiadomo mi o nim tyle, co sam już wiesz, czyli niezbyt wiele ;D

Nie wiem czy są jakieś istotne różnice w stosunku do Big Baitrunnera. Czy to model zza oceanu?
Gdzieś w necie widziałem, że jego wielkości są określone w taki sposób jak np. ubrania. Tzn jest wielkość M, L, XL....
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder

"Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor" - jesteś tego pewien? Hm... nigdzie nie mogę znaleźć porównania.


Nie mam 2 wielkości pod ręką, a i w necie nie potrafię na szybko znaleźć :/ , więc mogę jedynie posłużyć się tekstem z amerykańskiego portalu Shimano fishing :
"....2500 DL reel does share the same size body as the 4000, but with a smaller rotor and spool... "
Czesiek

Offline kkza

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Będzin
Jak dobrze pójdzie to jutro potwierdzę ale 'hamerykanie' nie mogą się mylić...
Karol

Method feeder, odległościówka, podlodówka
Tęsknię za przepływanką.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning

"Z tego co zauważyłem model 2500 ma korpus i całe bebechy takie jak w 4000, ma tylko mniejszy rotor" - jesteś tego pewien? Hm... nigdzie nie mogę znaleźć porównania.


Nie mam 2 wielkości pod ręką, a i w necie nie potrafię na szybko znaleźć :/ , więc mogę jedynie posłużyć się tekstem z amerykańskiego portalu Shimano fishing :
"....2500 DL reel does share the same size body as the 4000, but with a smaller rotor and spool... "

Dzięki. Czy dotyczy to wszystkich shimanowskich baitrunnerów o wielkości 2500 i 4000? Nawet modele ST są tak właśnie budowane?

Jak dobrze pójdzie to jutro potwierdzę, ale 'hamerykanie' nie mogą się mylić...

Czekamy ;)
Jacek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Jak dobrze pójdzie to jutro potwierdzę ale 'hamerykanie' nie mogą się mylić...

Chyba, że na polskich drogach...

Offline kkza

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Będzin

Czekamy ;)

Mam nadzieję, że Czesiek się nie obrazi za zaśmiecanie wątku.

Doczekaliście się.
Co prawda porównanie XT do DL-a, ale przypominam, chodziło o porównanie 2500 do 4000.
Mój nowy nabytek, faktycznie wygląda na nówkę sztukę, zero otarć i śladów zaglądania do środka, w komplecie olej do smarowania. Ma faktycznie mniejsze luzy niż DL i profesjonalną ( ;)) śrubę do smarowania bebechów.

Kilka fotek.

Jednak 'hamerykanie' wiedzą co piszą - korpusy tej samej wielkości.


Różnice w wielkości rotorów.


Inny kabłąk i rolka prowadząca.


Druga strona rotora.


Szpule raz.


Szpule dwa. Na fotce nie widać ale 2500 ma trochę niższą szpulę (miejsce na żyłkę).


Jeśli ktoś czuje taką wewnętrzną, nieodpartą, potrzebę może 'se' porównać wnętrze. Gdyby było zapotrzebowanie dajcie znać to
cyknę schematy oddzielnie - może będzie widać numery katalogowe.



Karol

Method feeder, odległościówka, podlodówka
Tęsknię za przepływanką.

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Wonski jesteś "Debeściak" :)
Zbyszek