Autor Wątek: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja  (Przeczytany 9337 razy)

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #15 dnia: 14.01.2017, 23:17 »
Tak owijasz spomba 5x klipujesz masz 25m, na wędce do łowienia robisz to samo. Wyznaczasz sobie punkt orientacyjny na przeciwległym brzegu i rzucasz.  Zrywasz np koszyk, wypinasz klipa podczas holu bonusa,  to szybko ponownie 5x i wracasz na porządną odległość.

Jak najbardziej Cię rozumiem i wszystko jest dla mnie klarowne. Biorąc pod uwagę większą zdobycz, zaznaczam markerem żyłkę. Coś takiego właśnie stosuję. Kije mogą mi się przydać przed zawodami. U mnie odbywają się nocne od 18 do 6 rana. Do zmierzchu chciałbym łowić na metodę. A na noc przejść na torebki PVA i kolejną wędkę ze sygnalizatorem. I właśnie tu przydadzą mi się kije. M.in. dlatego pytam, jak ich używacie  8)
proszę http://www.fishingfanatics.pl/pomiar-odleglosci-lowienia/
  Zapomniałem o tym poradniku,  w ktorym zostało to fajne przedstawione. Oczywiście można sobie np jedną wędką wysondować dno np.  czy nie ma zaczepów. Zaklipować przenieść tą odległość na kijki, zapamiętać. Potem przenieść to na inne wędki lub w razie czego wrócić na wcześniej wysondowany dystans.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #16 dnia: 15.01.2017, 00:04 »
Kije to bardzo dobra rzecz. Ja też wchodze w to w tym sezonie, ponieważ chcę być jeszcze bardziej dokładnym.

Użycie ich ma sens głównie na większych łowiskach. Najlepiej jest zrobić tak, aby linka pomiędzy kijami była długości wędki. Wtedy używamy jednostki jaką jest długość wędki, zazwyczaj 3.60 metra. Przeniesienie jednej odległości na kije pozwala nam łatwo w miarę zrobić to z innymi. Wtedy można naprawdę trafiać w punkt. Linka umożliwia usunięcie kijków i ponowne ich rozstawienie wtedy kiedy trzeba.

Z tego co wiem, to dzięki kijom przede wszystkim możemy ustalić dokładna odległość w metrach, co możemy sobie gdzieś zapisać. Obroty korbką to nie to samo. Jeżeli mamy zapamiętany kawałek twardego dna na 65 metrach, to raczej on nie zniknie, i następnym razem spokojnie można nanieść tę odległość jeszcze raz. To przydatne jest zwłaszcza przy mocniejszym nęceniu, spodowaniu.

Jako, że łowię często w tych samych miejscach, te kije dadzą mi wiele. Czasami pomogą nęcić i łowić dokładnie w tych samych punktach, co może się dodatkowo przełożyć na ilość łowionych ryb. Dokładność to klucz do sukcesu  :)
Lucjan

Offline Bazyl

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 3
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #17 dnia: 15.01.2017, 04:48 »
A jaki masz sposób na zmierzenie twardego dna na 65m? :beg:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 687
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #18 dnia: 15.01.2017, 08:18 »
Kij do spoda z plecionką i ciężarkiem. Twarde dno daje charakterystyczne drgania wędki. Klipujesz, zarzucasz ponownie aby się upewnić, tym razem już hamując ciężarek w locie i powodując jego opad po małym łuku. Przenosisz to na kijki i na wędki i po robocie. Mój kij do spoda ma 3.60 metra - więc obliczam ilość tych długości (np. 15 i 1/2).

To co ważne - jak zdejmuję ciężarek i zakładam spomba, wtedy chcę aby moje zestawy gruntowe lądowały  z pół metra, metr lub nawet dwa bliżej niż spomb. Dzięki temu jeżeli mam branie i rybę, o wiele rzadziej płoszę stado. Bardzo często są brania na dwóch wędkach w tym samym czasie lub jedno po drugim. Ale tu wiele zalezy od głębokości. Bo spomb zostaje na powierzchni, zaś zestaw opada po małym łuku. Im głębiej tym łuk większy. Trzeba się więc dopasować.
Lucjan

Offline Bazyl

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 3
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #19 dnia: 15.01.2017, 09:53 »
Teoria wyssana z palca i powielania przez każdego, któremu wydaje się, że zna się na wędkarstwie.

Rozumiem, że odczyt ze szczytówki na spombie na 65m masz bardzo dokładny?

I napisz dlaczego tak mocno zaakcentowałeś w swojej wypowiedzi "twarde dno"?

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #20 dnia: 15.01.2017, 09:56 »
Dlatego pisał, że używa plecionki.
Pozdrawiam
Mirek

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #21 dnia: 15.01.2017, 10:13 »
Fajne rzeczy (tematy) wyszły przy tej prezentacji :)
Dla nowicjuszy w tej dziedzinie kilka dni temu widziałem filmik z tymi 'kijkami' który może wam zobrazować co i jak (oglądaj od 6:45)

Używam te z Avid Carp - to taka budżetowa wersja tych z Preston-a, spełniają zadanie i o blisko połowę tańsze. Plus łatwiejsze w transporcie, bo dużo krótsze i mają fluo topy co może się przydać w nocy ;)
Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #22 dnia: 15.01.2017, 10:25 »
Kijki Prestona ładnie wyglądają,ale mają i minusy.Szpice są uformowane z tego samego kawałka aluminium i przy częstym wbijaniu pokaże się problem.Ja posiadam kijki od Pana Arkadiusza i tam szpice są wykonane z nierdzewki i będą służyć lata.Padło pytanie czy potrzebne czy nie,szkoda kasy,to jest każdego indywidualna sprawa o gustach się nie rozmawia.Ton wypowiedzi niech będzie łagodniejszy nie róbcie g...ju z tego forum.

Offline yarousseau

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #23 dnia: 15.01.2017, 10:29 »
W dzisiejszych czasach to każdy młynek, który kosztuje te 500 pln już powinien mieć wbudowany licznik długości nawijanej żyłki :)
Byłoby znacznie prościej niż pierdzielenie się z jakimiś kijkami :p
yarousseau
Mazovia Fishing Team
https://www.facebook.com/mazoviaft/

Offline Bazyl

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 3
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #24 dnia: 15.01.2017, 10:44 »
Zapalniczkę jeszcze, barometr i kalendarz brań :thumbup:

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #25 dnia: 15.01.2017, 11:08 »
Teoria wyssana z palca i powielania przez każdego, któremu wydaje się, że zna się na wędkarstwie.

Rozumiem, że odczyt ze szczytówki na spombie na 65m masz bardzo dokładny?

I napisz dlaczego tak mocno zaakcentowałeś w swojej wypowiedzi "twarde dno"?
Kolego to nie pierwszy twój wpis tego typu i nie pierwszy w kierunku ojca założyciela, może powinieneś zastosować maść na ból d...? 

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #26 dnia: 15.01.2017, 12:29 »
Tak owijasz spomba 5x klipujesz masz 25m, na wędce do łowienia robisz to samo. Wyznaczasz sobie punkt orientacyjny na przeciwległym brzegu i rzucasz.  Zrywasz np koszyk, wypinasz klipa podczas holu bonusa,  to szybko ponownie 5x i wracasz na porządną odległość.

Jak najbardziej Cię rozumiem i wszystko jest dla mnie klarowne. Biorąc pod uwagę większą zdobycz, zaznaczam markerem żyłkę. Coś takiego właśnie stosuję. Kije mogą mi się przydać przed zawodami. U mnie odbywają się nocne od 18 do 6 rana. Do zmierzchu chciałbym łowić na metodę. A na noc przejść na torebki PVA i kolejną wędkę ze sygnalizatorem. I właśnie tu przydadzą mi się kije. M.in. dlatego pytam, jak ich używacie  8)
proszę http://www.fishingfanatics.pl/pomiar-odleglosci-lowienia/
Świetny artykuł  - leci  :thumbup:
Pozdrawiam Seba

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #27 dnia: 15.01.2017, 13:04 »
Kilka postów wyżej pisałem że za żadne skarby nie dałbym stówy za dwa patyki i sznurek  - z wielkim wstydem i zażenowaniem stwierdzam że dałem.
Widziałem dzisiaj te kijki u znajomego i stwierdziłem że moja prowizorka to jednak nie to :facepalm:

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #28 dnia: 15.01.2017, 13:13 »
Kij do spoda z plecionką i ciężarkiem. Twarde dno daje charakterystyczne drgania wędki. Klipujesz, zarzucasz ponownie aby się upewnić, tym razem już hamując ciężarek w locie i powodując jego opad po małym łuku. Przenosisz to na kijki i na wędki i po robocie. Mój kij do spoda ma 3.60 metra - więc obliczam ilość tych długości (np. 15 i 1/2).

To co ważne - jak zdejmuję ciężarek i zakładam spomba, wtedy chcę aby moje zestawy gruntowe lądowały  z pół metra, metr lub nawet dwa bliżej niż spomb. Dzięki temu jeżeli mam branie i rybę, o wiele rzadziej płoszę stado. Bardzo często są brania na dwóch wędkach w tym samym czasie lub jedno po drugim. Ale tu wiele zalezy od głębokości. Bo spomb zostaje na powierzchni, zaś zestaw opada po małym łuku. Im głębiej tym łuk większy. Trzeba się więc dopasować.
Wszystko jasno i klarownie opisane  :thumbup: Dzięki temu coraz bardziej przekonuję się, że muszę je mieć! Jeszcze cikekawszy okazuje się patent z badaniem dna. Tam gdzie najczęściej łowie znajdują się stawy, w których kiedyś kopano torf, więc jest miękko. Dowiedziałem się jednak od właściciela łowiska, że w pewnej części łowiska jest twardsze dno - tzw. margiel. No i dzięki Twojej podpowiedzi solidnie zbadam sobie ciężarkiem dno. Mimo, że efekty miałem do tej pory naprawdę dobre to liczę, że teraz będą jeszcze lepsze  :thumbup:
Pozdrawiam Seba

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kijki do pomiaru odległości Preston - prezentacja
« Odpowiedź #29 dnia: 15.01.2017, 14:11 »
Kilka postów wyżej pisałem że za żadne skarby nie dałbym stówy za dwa patyki i sznurek  - z wielkim wstydem i zażenowaniem stwierdzam że dałem.
Widziałem dzisiaj te kijki u znajomego i stwierdziłem że moja prowizorka to jednak nie to :facepalm:
Mówiłem 8)