Autor Wątek: Jak dobrze wyważyć spławik?  (Przeczytany 22435 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #45 dnia: 26.04.2017, 07:35 »
Dziękuję za pomiar. :) :) :) :thumbup:
Marian

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #46 dnia: 26.04.2017, 07:40 »
Nie ma sprawy. Temat jest bardzo interesujący i miło jest dołożyć coś od siebie.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #47 dnia: 27.04.2017, 19:43 »
Korzystając z pomierzonej przez zwykly_michal  gęstości żyłki sporządziłem tabelkę pokazującą dodatkowe przytopienie antenki o danej średnicy w zależności od średnicy obciążającej zestaw żyłki znajdującej się poniżej spławika :)



Tabelka wyliczona została dla żyłki o długości 1m. Jeśli długość żyłki będzie większa,  to łatwo odpowiadające  temu przytopienie  przeliczyć mnożąc wartość z tabelki przez  nową długość.

Z pewnością inne żyłki będą miały inne gęstości. Przypuszczam, że różnice pomiędzy żyłkami przeznaczonymi do tej samej metody nie są drastyczne .
 
Jak z tabelki widać wpływ ciężaru żyłki na cienkie antenki  jest istotny. Przykładowo dla żyłki 0,12, antenki 0,8 mm i głębokości łowienia 2 m dodatkowe przytopienie antenki wynosi  1,6 cm. :o

Druga tabelka pokazuje o ile trzeba zmniejszyć masę ołowiu w obciążeniu zestawu aby zniwelować wpływ  żyłki o określonej średnicy i długości .



 
Tabelki dają informację o wpływie wagi żyłki na antenkę.  Ewentualne  niezgodności  rzeczywistości z wyliczeniami  będą wynikać głównie z innej gęstości zastosowanej żyłki  oraz z niedotrzymania deklarowanej średnicy żyłki. :)
Marian

Offline Huberto

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #48 dnia: 08.04.2018, 21:52 »
Pozwolę sobie nie pisac następnego wątku i tutaj zamieszczę mój problem. Używam spławików z drennana z antenką insert.
Problem polega na tym że po założeniu spławika na zestaw i po zarzuceniu spławik normalnie stoi i wystaje dość sporo. Gdy założę jedną śrucinę numer 8 wystaje sama czerwona antenką A gdy założę drugą śrucinę numer 8 spławik tonie. Używam takiego samego zestawu jak z filmu Luka tylko u mnie jest dodatkowy malutki krętliki.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #49 dnia: 08.04.2018, 22:08 »
Wygląda na to że śruciny nie mają takiej samej masy. Próbowałeś mniejszego rozmiaru śrucin żeby z dwóch otrzymać masę jednej? Trudno żeby spławik był zrobiony z dokładnością z apteki ale Drennan powinien trzymać jakość. Dobrze by było gdybyś mógł porównać dwie sztuki tego modelu o takiej samej gramaturze.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #50 dnia: 11.04.2018, 20:59 »
Czułość jednostkowa antenki spławika zależy wyłącznie od jej średnicy. Materiał z którego jest wykonana nie ma żadnego wpływu na ten parametr. Przez czułość jednostkową rozumie się masę ołowiu, która przytapia 1 cm długości antenki .
 
Spławik Drennan Insert ma katalogową średnicę antenki  wynoszącą 2,3 mm. Przy tej średnicy czułość jednostkowa wynosi  0,046 g. Masa śruciny nr 8 to 0,06 g.  Czyli śrucina nr 8  przytapia 0,06/0,046 = 1,3 cm  antenki tego spławika. :)

Marian

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #51 dnia: 11.04.2018, 23:14 »
Było wyjaśnione wcześniej a ja kombinuję ze śrucinami.

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #52 dnia: 12.04.2018, 09:10 »
Koko, twoja teoria o braku znaczenia z jakiego materiału jest antenka pozostaje w sprzeczności z tym, co twierdzą producenci spławików i wędkarze wyczynowi.

Offline Huberto

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #53 dnia: 12.04.2018, 09:21 »
Powiedzcie mi jak to jest możliwe że Luk na swoich filmach zakłada kilka śrucin numer 8 i jedną większą. Czy łowi cięższym wagglerem? Ja zakładając jedną śrucinę numer 8 mam spławik dobrze wyważony i z 1-1.5cm antenki wystaje ponad wodę

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #54 dnia: 12.04.2018, 10:52 »
Powiedz nam czy używasz modelu tego samego producenta i gramatury? Tylko takie porównania mają sens.

Koko wyjaśnił w swoim poście jak to wygląda z punktu widzenia fizyki. Poczytaj temat od początku a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Wyważanie spławika już nigdy nie będzie takie same ;)
Wydaję mi się że popełnił też artykuł na ten temat.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak dobrze wyważyć spławik?
« Odpowiedź #55 dnia: 12.04.2018, 11:03 »
Koko, twoja teoria o braku znaczenia z jakiego materiału jest antenka pozostaje w sprzeczności z tym, co twierdzą producenci spławików i wędkarze wyczynowi.

No niestety jest powszechne przeświadczenie o większej czułości antenek  zamontowanych w spławiku z materiałów ciężkich niż z lekkich, co jest nieprawdą. :(

 W przypadku producentów jest to smutne, bo albo robią to świadomie dla maketingu albo osobom  wypowiadającym się w tym temacie brakuje kompetencji. 
W przypadku wędkarzy wyczynowych jest to najczęściej powtarzanie  zakorzenionych stereotypów.
Marian