Autor Wątek: Sandacz - jak go złowić?  (Przeczytany 89220 razy)

Grendziu

  • Gość
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #15 dnia: 05.10.2015, 18:05 »
Luk ale ja nie zabijam ryb podczas holu, opisałem przeszłość, nie łowię na rybkę tylko na gumy, woblery i inne.

Dla mnie nie ma różnicy czy zabiję uklejkę aby złowić sandacza i go wypuścić, czy złowię sandacza aby go zjeść. Dla wędkarza liczy się trofeum, podnieca się dużymi rybami i słusznie, ale albo jestem za tym aby wypuszczać, albo oszukuję się, że jestem etyczny i zabijam małe rybki dla uciechy swojej aby złowić większe. Jaki to ma sens? I tak zabijam i kaleczę i tak...

Moje zestawy nawet te na karpia jak "przysnę" na rybach zacinają ryby za pysk, gdzie po złowieniu 95% wypuszczam. A łowię na haczyki  nr 12/16. Sygnalizator jest po to aby zareagować wcześnie.

To tak jakby twierdzić że człowiek innego koloru jest lepszy, a innego gorszy i jednego mogę poniżać, dyskryminować a drugiego nie. Albo mężczyzna jest ważniejszy od kobiety lub odwrotnie.

Ryba to ryba, każdej należy się szacunek więc nie łowię na żywca, czy martwą rybkę.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #16 dnia: 05.10.2015, 23:06 »
Nie będę rozmawiał na tematy etycznego wędkarstwa, tutaj i tak się nie dogadamy, powiem tylko, że pobieżnie zrozumiałeś to co napisałem. Sprawę wyjaśnimy sobie być może na kolejnym zlocie? :) tak łatwiej się dogadać :)

Wracając do tematu, co zrobić żeby sandacz był zacięty za pysk a nie za jelito grube?
Nie czekać to już wiem, kolejny patent, przynęta na włosie - jaki stoper najlepiej zastosować?
Pozdrawiam
Marcin

elvis77

  • Gość
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #17 dnia: 05.10.2015, 23:40 »
Luk ale ja nie zabijam ryb podczas holu, opisałem przeszłość, nie łowię na rybkę tylko na gumy, woblery i inne.

Dla mnie nie ma różnicy czy zabiję uklejkę aby złowić sandacza i go wypuścić, czy złowię sandacza aby go zjeść. Dla wędkarza liczy się trofeum, podnieca się dużymi rybami i słusznie, ale albo jestem za tym aby wypuszczać, albo oszukuję się, że jestem etyczny i zabijam małe rybki dla uciechy swojej aby złowić większe. Jaki to ma sens? I tak zabijam i kaleczę i tak...

Moje zestawy nawet te na karpia jak "przysnę" na rybach zacinają ryby za pysk, gdzie po złowieniu 95% wypuszczam. A łowię na haczyki  nr 12/16. Sygnalizator jest po to aby zareagować wcześnie.

To tak jakby twierdzić że człowiek innego koloru jest lepszy, a innego gorszy i jednego mogę poniżać, dyskryminować a drugiego nie. Albo mężczyzna jest ważniejszy od kobiety lub odwrotnie.

Ryba to ryba, każdej należy się szacunek więc nie łowię na żywca, czy martwą rybkę.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #18 dnia: 06.10.2015, 02:41 »
Grendziu, karp się zacina na zasadzie odbicia, przynęta nie dociera do zębów gardłowych, gdyż zbyt krótki przypon powoduje nagłe cofnięcie się haka z przynętą, co kończy się penetracją pyska.

Ryby takie jak szczupak lub sandacz ja traktuję inaczej niż płotkę czy uklejkę, dla mnie mają one większe znaczenie w wodzie z racji bycia na końcu łańcucha pokarmowego. Pełnią bardzo ważną rolę (podczas gdy taka ukleja lub krąp może szkodzić wodzie w zbyt dużej ilości), w polskich wodach zazwyczaj brakuje właśnie drapieżnika i wynikają z tego tytułu komplikacje. Dlatego istotną sprawą jest aby w Polsce panowała pewna kultura łowienia ryb drapieżnych, polegająca na myśleniu o tym, że możemy mieć rybę niewymiarową ewentualnie może ona połknąć przynętę zbyt głęboko. Na Bury Hill, komercji - aby łowić szczupaki musisz mieć : podbierak duży, dużą matę karpiową, długie szczypce, chirurgiczne 'łapacze', zacięcia mają być natomiast jak najszybsze. Fanaberią gospodarzy łowiska jest jeszcze nakaz korzystania tylko z haków bezzadziorowych (mogą być dwa). Ale dzięki temu ryba praktycznie zawsze przeżywa. I takie zestawy rzeczy mają łowiący szczupaki i sandacze na martwą rybkę (narzędzi mają zazwyczaj więcej, bo jeszcze cążki do cięcia grubego drutu kotwic).

Nie czepiam się Ciebie tutaj :D Raczej zwracam uwagę, że lepiej zmienić taktykę przy łowieniu na trupka. Angole opanowali do perfekcji tę sztukę, i mimo używania przyponów z dwiema kotwicami, ryba przeżywa. Dlatego tak wiele szczupaków, okoni i sandaczy łowi się w UK. W zeszłym tygodniu na jednej zaporowce na otwarciu, jeden z Polaków trafił mamuśkę 14 kg, inni połowili takich zębaczy do 90cm. Większość z tych ryb była już łowiona. Fajnie jakby w Polsce tak było - brak drapieżnika to problem polskich wód, dlatego tak ważne jest aby chronić go w każdy możliwy sposób :D
Lucjan

Grendziu

  • Gość
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #19 dnia: 06.10.2015, 12:56 »
Luk ale gdzie ja napisałem, że tak aktualnie łowie? Użyłem czas przeszły: łowiłem - nie, że łowię i podkreślę, moja technika  którą się bawiłem z przed dwóch dekad nigdy nie udusiła ryby.

Też rozróżniam ryby szlachetne i mniej, drapieżników nie zabieram z wód, bo to one czyszczą wody, ale też nie uznaję w życiu pół środków - czyli nie łowię aktualnie na rybkę, żywca,  bo każda ryba jest organizmem żywym dla mnie i czuje podobnie.

Jeśli zabieram rybę, bo zdarzyło mi się raz w tym roku zabrać rybę słodkowodną to jest to: leszcz, karp, lin lub płotka. Drapieżnikom daruję życie mimo że uwielbiam rybie mięso sandacza to go wypuszczam.

Co do tego kiedy będzie ryb więcej w naszych wodach, nie chcę się powtarzać, ale uwierz mi, że dzięki mnie jest ich więcej i będzie, bo wypuszczam, a może i zacznę nawet sam działać w tym kierunku, bo pisanie i udowadnianie kto ma rację zaczyna mnie troszeczkę nudzić :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #20 dnia: 06.10.2015, 14:55 »
Grendziu - tu chodzi o forum a nie o to jak Ty łowisz i jakie masz zasady ;D  Wiele osób czyta taki wątek i może myśleć, że tak powinno się robić z sandaczem lub szczupakiem, czekać po braniu.  Nie twierdzę, że ja mam zupełną rację - piszę raczej o pewnej alternatywie którą warto stosować - co chroni drapieżnika. Wtedy ktoś może inaczej podejść do tematu, spróbować chociażby raz zaciąć wcześniej.

Źle to zrozumiałeś, ja wiem, ze ryby traktujesz idealnie :thumbup:
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #21 dnia: 06.10.2015, 15:55 »
Ja też drapieżników nie zabieram dlatego chcę dać im jak największą szansę. Nie łowię też na żywca tylko na trupka, o ile to coś zmienia.
Pozdrawiam
Marcin

Grendziu

  • Gość
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #22 dnia: 06.10.2015, 19:18 »
Lucjan ale ja nie ma też nic do nowości, sam z nich korzystam. Pisałeś coś o atraktorze i dipowaniu ryb? Ale czy on jest w 100% bezpieczny dla wody, a może ma jakieś składniki chemiczne, które nie są przyswajane przez wodę? Taka rozmowa do niczego nie prowadzi...

To mnie zarzucono że duszę ryby, więc stąd moje wyjaśnienia. Ja nie piszę o pustych słowach tylko o doświadczeniu i sposobie jakim łowiłem skutecznie oraz twierdzę, że tą metodą nie zadusiłem nigdy ryby, to co mam zrobić, przeprosić że łowiłem w sposób bardzo skuteczny lecz inni niż w UK, bo  już zwariowałem i nie rozumiem?

Temat sandacz jak łowić, nie ma też nic o zabijaniu i wypuszczaniu... Ok nie będę już się wypowiadał co do technik łowienia, bo jestem z innej epoki widocznie, a nie postępowy jak portal.


Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #23 dnia: 06.10.2015, 20:14 »
Taka rozmowa do niczego nie prowadzi...
Fakt. Wróćmy więc do tematu bez zbędnych wywodów.
Ponowię pytanie, istnieją jakieś specjalne stopery do montowania przynęty na włosie? Bo z quick stopem jakoś tego nie widzę.
Pozdrawiam
Marcin

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #24 dnia: 06.10.2015, 20:19 »
Przypon hak i pętla po co stopery,najlepszy najprostszy sposób stary ale skuteczny
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #25 dnia: 06.10.2015, 20:24 »
Ja używam takich :
http://allegro.pl/stopery-do-pelletu-v-tandem-baits-transparentne-l-i5663497809.html
,do nich wycinam kółeczko  z butelki PET w którym robię dziurkę na stoper ,ładnie to trzyma fileta,jednak rybki jeszcze na to nie złapałem :(
Maciek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #26 dnia: 06.10.2015, 20:33 »
Wracając do tematu sandacza to oczywiście spining , nikomu tego nie trzeba tłumaczyć . Druga opcja to żywiec lub trupek , tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana i trzeba mieć odrobinę doświadczenia . Ja najczęściej łowię sandacza spławikiem ( coraz rzadziej odkąd mam drgające szczytówki :( ) . Od zawsze dzieliłem wodę na trzy części i tam szukałem  tego cwaniaka  . Po pierwsze , w dzień sandacza szukam na dnie i w toni , rzadko bierze przy powierzchni , ewentualnie w pochmurne dni lub na płytszej wodzie . W nocy trzeba okupować wszystkie trzy miary , zwłaszcza pod powierzchnią można przywalić kolosa . Ważną rzeczą jest długość przyponu , według mnie 50 cm to minimum , najlepiej dłuższe do 80cm . Wszystko to z mojego doświadczenia i nie mówię , że coś jest pewnikiem . Tak czy inaczej tej pięknej ryby jest coraz mniej , żeby nie powiedzieć jak na lekarstwo :(

Offline suwi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pionki / Giżycko
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #27 dnia: 03.11.2015, 12:11 »
Pozwolę się wtrącić do tematu :)
Mieszkam nad dużym jeziorem Niegocin powierzchnia około 2600ha . Nie posiadam łódki więc pozostaje mi obrzucanie brzegów znalazłem jedno miejsce przy kanale węglowym gdzie głębokość jest około 2m . Myślicie , że warto tam zarzucić trupka ? Czy raczej szkoda czasu bo Sandacz siedzi gdzieś dalej na głębinach  ?
Suwi

Offline michał1995

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 378
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #28 dnia: 03.11.2015, 18:29 »
Ja teraz łowie je na wodzie,gdzie nie ma nawet 2 metrów ;) Cały szkopuł polega na tym,żeby była tam drobnica,jeśli jest tam drobnica będą i "zęby" !
Pozdrawiam
Michał ;)

Offline suwi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pionki / Giżycko
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sandacz - jak go złowić?
« Odpowiedź #29 dnia: 03.11.2015, 20:07 »
Na bata miałem dużo zabawy z płotkami uklejami i krąpiami więc kręcą się w okolicy :)
Suwi