Autor Wątek: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach  (Przeczytany 6750 razy)

Offline Matevix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Witam , czy łowienie neodymem różnych żelastw w jeziorze ( gdzie kąpią się ludzie ) , w rzeczce ( w środku państwowego lasu ) jest legalne? Czy trzeba jakieś karty wędkarskie? Wiem że jak jest prywatne to zgoda od właściciela i tyle ale czy jak jest publiczne to można łowić? Znalazłem jakieś wpisy na innym forum tylko z 2013 i nie wiem czy nadal są aktualne bo tam piszą że można

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #1 dnia: 05.06.2019, 14:44 »
Na wodach na których obowiązuje RAPR - jak nie ma haczyka, to w rozumieniu RAPR nie posługujesz się wędką i nie łowisz ryb.

Ale to co powie kontrola, to ich sprawa. Zwłaszcza, gdy do magnesu przyczepi się haczyk.

"Woda publiczna" nie oznacza, że z automatu tam RAPR obowiązuje. Musisz sprawdzić dla każdej konkretnej wody.

Do tego jeszcze inne przepisy, niż dotyczące połowu ryb, mogą mieć znaczenie na szukanie w wodzie różnych dziwnych rzeczy.

Offline Matevix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #2 dnia: 05.06.2019, 14:47 »
No ja bym po prostu chciał podjechać nad jezioro które raczej jest publiczne ( ale się upewnię ) i przejść gdzieś na drugą stronę gdzie nie ma ludzi i sobie porzucać magnesem neodymowym na lince i coś powyciągać a potem wyrzucić do śmietnika albo zabrać ( zależy co się trafi )

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #3 dnia: 05.06.2019, 14:49 »
To nadal, nikt na forum wędkarskim raczej nie udzieli Ci wiążącej opinii prawnej ;)

Tu masz RAPR: http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/rapr_2018__tekst_jednolity.pdf

Co do pozyskiwania przedmiotów metalowych z wody (mogą przecież się trafić chronione prawem przedmioty o znaczeniu historycznym) pytaj na forum poszukiwaczy takich gratów. My zajmujemy się wyciąganiem ryb, nie żelaza i stali.

A w ogóle, to lepiej rzucać bez wędki. Jak zaczepisz czołg, to najmocniejszy kij nie pomoże go wyciągnąć :)

Offline Matevix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #4 dnia: 05.06.2019, 15:06 »
Czyli zależy od tego co znajdę? Czyli jak wyjmę jakiś karabin czy pocisk to lepiej się nie pokazywać z tym a jak wyjmę szynę czy jakieś haczyki albo pręt to mogę to zabrać?

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #5 dnia: 05.06.2019, 15:10 »
Czyli zależy od tego co znajdę? Czyli jak wyjmę jakiś karabin czy pocisk to lepiej się nie pokazywać z tym a jak wyjmę szynę czy jakieś haczyki albo pręt to mogę to zabrać?

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Oglądałem jakiś filmik na Youtube:
Gościu na lince rzucał magnes w rzece, nagle konsternacja odkłada linkę i mówi do kamery:
"kończymy szukanie, czas dzwonić po saperów"

Wyłowił niewybuch :P
Raczej nieszkodliwy po tylu latach w wodzie, ale ja do domu bym tego nie zabrał 8)
Paweł.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #6 dnia: 05.06.2019, 15:11 »
Kierujesz pytania do ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia ;)

Naprawdę, znajdź forum miłośników wykrywaczy metali/poszukiwaczy skarbów, czy coś takiego. Oni będą wiedzieć, co można. A znając życie, w tej krainie wolności pewnie nawet we własnym ogródku nie możesz kopać w poszukiwaniu złota Piastów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Matevix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #7 dnia: 05.06.2019, 15:14 »
Liczyłem na to że coś tu będziecie wiedzieć bo w swoim hobby o miejscach w których łowicie to musicie wiedzieć prawie wszystko

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Offline Matevix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #8 dnia: 05.06.2019, 15:14 »
Ale dobra , już jakieś forum "złomiarzy" znalazłem więc tam zapytam

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #9 dnia: 05.06.2019, 15:15 »
Czy ja dobrze rozumiem, że jak znajdziesz jakiś artefakt o wartości historycznej, np broń, to chcesz go kulturalnie zajumać, zamiast oddać do muzeum? Wnioskuję to po "lepiej się nie pokazywać z tym". Wobec tego, polecam pójście najpierw do prawnika, zanim zaczniesz taką działalność.

O miejscach w których łowimy ryby, wiemy prawie wszystko. O złomiarstwie i przywłaszczaniu dóbr narodowych niewiele :)

A tymczasem



i wątek zamykam, bo to idzie w dziwną stronę.

Edit:
Poniżej wszystko zostało wyjaśnione.



Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Poszukiwania magnesem w zbiornikach wodnych i rzekach
« Odpowiedź #10 dnia: 05.06.2019, 16:06 »
Ja Ci mogę powiedzieć, bo o to już mnie ktoś pytał :P

Po pierwsze jak woda jest prywatna to musi być zawsze zgoda właściciela, jak publiczna to dostęp do niej ma każdy, a więc np. do wód PZW masz dostęp. O tym stanowi Prawo wodne. Jak wygląda taki dostęp:

https://www.arslege.pl/prawo-do-powszechnego-korzystania-z-wod/k1639/a106117/

Czy "łowienie" na magnes w publicznej wodzie "służy do zaspokajania potrzeb osobistych...bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych" ? Jest to mocno ocenne. Jednak nawet przyjmując, że łowienie na magnes obejmuje powszechne korzystanie z wód, to są jeszcze inne przepisy, które regulują takie "łowienie".

Kłania się art. 32 ust. 1 Prawa wodnego: Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Oczywiście powszechny dostęp nie obejmuje amatorskiego połowu ryb, bo tak postanowił ustawodawca w tym przepisie w ustępie 2 wskazując, że wędkowanie może się odbywać "na zasadach określonych w przepisach odrębnych", czyli aktualnie w ustawie o rybactwie śródlądowym. PZW płaci państwu, więc ma prawo udzielania zezwoleń na wędkowanie.

"Łowienie" magnesem nie spełnia żadnej ustawowej (jak i wewnętrznej - obowiązującej w PZW) definicji, która dotyczyłaby prawnych aspektów wędkowania. Dlatego PZW nie może Ci zakazać używania magnesu, o ile nie są to jakieś obręby ochronne, hodowlane itp. ale.....

Nie oznacza to, że możesz "łowić" magnesem, bo nie możesz. Musisz mieć zezwolenie. Wynika to z ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Wszelkie pozyskane w trakcie poszukiwań zabytki archeologiczne stanowią  własność Skarbu Państwa i muszą zostać niezwłocznie przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków (art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami). 

Oczywiście zaraz napiszesz, że przecież nie szukasz zabytków. Jednak komu sąd da wiarę ? Tobie schwytanego z magnesem w ręku, czy np. Policjantom, skoro przepis jest tak sformułowany, a nie inaczej ? Jak to zwykle bywa w Polsce chce się dobrze, a wychodzi kupa. Tym razem kupa związana z taką, a nie inną regulacją.
Oczywiście możesz się bronić tym, że sprzątasz zbiornik. Jest to jakaś linia obrony jak na brzegu będzie np. masa złomu. Jednak wszystko rozbije się o ocenę Twojego zachowania przez kontrolujące Cię służby, no i ewentualnie sędziego, bo dla służb którzy łapią takich jak Ty liczy się zwykle statystyka :P A przepis jest tak skonstruowany, że bardzo łatwo jest o karę.

Art. 109c. ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.