Autor Wątek: Sposoby na zimowe wędkowanie  (Przeczytany 5535 razy)

Offline HameR87

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: 10
Sposoby na zimowe wędkowanie
« dnia: 05.01.2020, 17:34 »
Witajcie. Panowie w najbliższym czasie chce się wybrać nad staw trochę posiedzieć z wędka. Moja ulubiona metoda to grunt. Może podpowiecie  jakich zanet i przynęt stosować w styczniowym wedkowaniu. Chcę właśnie kupić trochę zanet ale sam do końca nie wiem jakich smaków wybrać. W oko co mi wpadło to kulki z Serii "punkt G". Oczywiście necic też będę na słodko Donald, czarna porzeczka, truskawka i jakiś słodki dopalacz ale wszystko w rozsądnych ilościach. Może cos podpowiecie czy mój plan będzie wogole dobry?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2020, 18:53 »
O tej porze zanęta musi być bardzo słaba, najlepiej ją rozrzedzić. I żadnych dopalaczy nie potrzeba raczej, wystarczy rozsądna taktyka (tak na marginesie to co to za dziwaczne smaki, od Lucia?), porzeczki, truskawki i inne czereśnie niewiele dadzą :) Ryba nie przyjdzie do zapachu, bo ten się w wodzie zimnej słabo rozchodzi. Podstawa to białe robaki, pinka lub ochotka, dobry może być też chleb tostowy pod płoć, do nęcenia konopie.

Wiele zależy od tego co chcesz łowić, kulki jednak raczej są kiepskie zimą. Nawet duże karpie lepiej łowić na pęczki białych lub kombinacje ich z popkiem. Musisz też szukać ryb dużych, bo te nie szukają pokarmu jak jest zimno.
Lucjan

Offline Rielan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2020, 19:04 »
(tak na marginesie to co to za dziwaczne smaki, od Lucia?)

Są to produkty firmy Warmuz Baits.
Robert

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 392
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2020, 19:08 »
Nie wiem kolego czy zaczynasz dopiero przygodę z wędkarstwem, ale według mnie wybrałeś jednego z najgorszych "producentów". A co do do tej to o takiej porze roku nęci się drobno, więc mała pvka + jakaś drobna przynęta i możesz próbować, ale wielkich sukcesów bym nie wróżył.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2020, 19:21 »
Jeśli chcesz teraz łowić karpie to raczej chyba musisz próbować z drobnymi przynętami. Białe robaki to chyba podstawowa przynęta. Krążki z chleba tostowego też mogą się sprawdzić. Z kulek to tylko mi się sprawdziła biały halibut z lorpio . Ale nie wiem czy chodziło o kolor czy smak. No i oczywiście teraz najważniejsze to zlokalizowanie ryb.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2020, 21:10 »
Napisz jak chcesz łowić. Bo po zakupach od Warmuza wnioskuje, że interesują cię okazy.
Przy feederze dobrze mi się sprawdza mielony pellet z chlebem tostowym, martwe robaki na haczyk i tyle żadnych kombinacji. Istotna jest głębokość trzeba łowić w najgłębszych miejscach.

Offline Badzar

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 270
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2020, 21:45 »
Ja od siebie mogę Ci poleci zestaw helikopterowy z koszykiem do robaków. Na hak 2-3 pinki. Moim zdaniem nr. 1 na zimowe miesiące
Pozdrawiam
Michał

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 22.01.2020, 16:08 »
Wielokroć spotykam się z opinią,że w lodowatej wodzie,warto jednak postawić na ubogą,ale czystą zanętę, nie zubażaną ziemią,czy gliną.
Czy miał ktoś takie doświadczenia zimą lub późną jesienią,gdy woda ma 4-5 * ?
Wędkuję dopóki nie ma lodu,ale jeszcze nie odważyłem się ,w takich porach,łowić bez ziemi i zastanawiam się ,czy to nie błąd.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 22.01.2020, 16:35 »
Powiem ci tak, ja łowię bez użycia gliny i ziemii od dłuższego czasu. Teraz cały okres od pazdziernika do teraz nie użyłem grama ziemii lub gliny. Myślę że przy feederze i zastosowaniu małych koszyczków jest to zbędne. No chyba że chcemy tylko podawać same robaki to wtedy wiadomo , trzeba użyć nośnika. Masz całą gamę zanęt dedykowanych na zimowe pory. Są to zanęty zazwyczaj o drobnej granulacji.Nie bójmy się obalać mitów, jeśli ci coś działa i masz efekty to po co kombinować
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 22.01.2020, 16:57 »
No chyba że chcemy tylko podawać same robaki to wtedy wiadomo , trzeba użyć nośnika.

To zależy, jakiego koszyka używasz i jakich (żywych czy nie) robaków. Np w małych prestonowskich koszyczkach na białe glina, zanęty itp są zbędne, zupełnie inna konstrukcja od standardowego koszyczka.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 22.01.2020, 17:08 »
Łowię w tej chwili dystansowo,i za bardzo mniejszych podajników jak bullety 25/45 nie użyję,bo nie dorzucę do 70m,a nie mam mniejszych objętościowo bulletów,za to nie nęcę dużo i rzadziej przerzucam.

Mam swoją gamę zanęt,dobraną na pory roku i spisują mi się,natomiast chodzi mi głównie o zagadnienie używania czystej zanęty,bez ziem.
Jest opcja,że ryba będzie lepiej żerowała na czystej zanęcie zimą ?

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 22.01.2020, 17:40 »
Ciężko zawyrokować jednoznacznie. Na kanale żerańskim ostatnio sprawdza się podawanie malutkim koszyczkiem czystej zanęty. Broń Boże nie można przesadzić z pinką i jokersem bo wchodzą jazgarze i okonki. Nawet na wstępie w ziemi może być tylko odrobina robactwa bo się zlatuje ta szarańcza. Zanęta + ziemia przy łowieniu również zwabia raczej okonie.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #12 dnia: 22.01.2020, 17:57 »
Michał ja proponuje zrobić dwa te same zestawy, tylko jeden z czystą zanętą a drugi z ziemią  i sprawdzić jakie będą wyniki ,to ci da najlepszą odp. :thumbup:

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #13 dnia: 22.01.2020, 18:30 »
Nie mamy najlepszej pory roku do testów,bo w tej chwili,liczy się najbardziej samo namierzenie ławic,natomiast na pewno spróbuję  czystej zanęty,bo wiele razy się natknąłem na taką opinię,choć sama idea jest sprzeczna z założeniami zimowego nęcenia. Inna sprawa,że chleb tostowy sie sprawdza,a też jest sycący i do tego jasny.
Po próbie,napiszę wnioski.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #14 dnia: 22.01.2020, 18:43 »
Ciężko jest określić czy zanęta będzie lepsza czy nie ,każda woda jest inna według mnie,generalnie jest też  faktem że zima to przeważnie ziemia i robactwo ,ale jak nie spróbujesz nie poznasz odp. :beer: