Autor Wątek: Sposoby na zimowe wędkowanie  (Przeczytany 5542 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #15 dnia: 22.01.2020, 19:14 »
 W tym sęk właśnie,że siadły mi brania na mieszankę 50/50 z ziemią ,a w grudniu,gdzie panowały takie same warunki pogodowe i temp. wody jest identyczna (4*) ,miejsce również to samo,miałem brania i wyniki. Stąd zachodzę w głowę,dla czego teraz tak się dzieje,i czy kluczem nie jest właśnie podanie samej zanęty.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #16 dnia: 22.01.2020, 19:21 »
Kiedyś bardzo kombinowałem z różnymi proporcjami i rodzajami ziem. Od tego sezonu postawiłem na prostotę i łowienie na samą zanętę . W dodatku nie mieszam zanęt między sobą a jedyny atraktor jakiego używam to melasa. Nie zauważyłem żeby moje wyniki się pogorszyły wręcz przeciwnie. I jak pisałeś o tej porze roku podstawa to lokalizacja ryby. Potem prezentacja zestawu i precyzja łowienia. W zimnych porach roku stosuję koszyki window (w cieplejszych nęcę dodatkowo spombem) i martwe pinki które blokuje zanętą (do nęcenia na start). Potem jeśli ryb jest mało redukuję ilość robaka.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #17 dnia: 22.01.2020, 19:28 »
Zbyszku na dużej wodzie sama zanęta może być skuteczna o tej porze roku :beer:, zgadzam się w pełni z tobą ,ale na małych zbiornikach, często efekty dawała mi sama ziemia z robactwem, a mieszanka 50/50 z zanęta już słabiej ;)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #18 dnia: 22.01.2020, 19:39 »
Dzięki Zbyszek za podzielenie się.
Do tej pory,od października ,gdy woda ma poniżej 10*,aż do kwietnia,zawsze robiłem mieszankę z ziemią /gliną 50/50 lub 70/30 na korzyść zanęty.
Zanęta składa się z dwóch rodzai,bazy i zanęty ukierunkowującej,np słodkiej lub korzennej albo rybnej,zależy od pory,ale jesień-zima zazwyczaj korzenna,do tego na chłodne pory kolendra i to w sporej ilości. Dodatkami są białe robaki,pinka i konopie. Jeżeli woda ma 4-5*,odchudzam mieszankę,dodając tylko konopie i delikatnie pinki.
Do tej pory ,takie mieszanki przynosiły rezultat,aż do stycznia tego roku. Pogoda jest dziwna ,bo na podlasiu powinien być już lód. Natomiast tem.wody jest taka sama,jak w grudniu,gdy miałem efekty. Nie sądzę by ryby się przeniosły. Łowię w niemal najgłębszej partii jeziora na 7-8m 70m od brzegu. Mogę przyjąć,że jest to idealne miejsce na zimowisko,bo rzucam jakieś 10m za  koniec spadu i potem jest już blat bez wypłyceń i wgłębień. Strona nawietrzna ,w 90% rzucam pod wiatr.Tylko nie rozumiem,czemu nie mam brań,gdzie 3 tygodnie temu je miałem.
Pokombinuje z czystą zanętą,może da mi to odpowiedź.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #19 dnia: 22.01.2020, 21:08 »
Zgadzam się ,że każda woda może wymagać innej taktyki . Ja świadomie unikam małych łowisk. Od kilku lat najmniejsze z łowisk na które jeżdżę ma 380 ha (jezioro międzybrodzkie). Też zaobserwowałem ,że tegoroczna nietypowa pogoda wpłyneła na zachowania ryb których nie ma w bankowych do tej pory miejscówkach. Gdyby nie deeper i szukanie ryb to moje wyniki wyglądały by dużo gorzej.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #20 dnia: 22.01.2020, 22:02 »
Niestety pogoda w tym roku to już totalna loteria :(,o ile małe łowisko szybciej jestem w stanie ogarnąć łowiąc z marszu ,szukając rybek, zmieniając miejsca, o tyle zbiorniki duże to już jednak cięższy troszkę temat ;)

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #21 dnia: 22.01.2020, 22:57 »
Niestety pogoda w tym roku to już totalna loteria :(,o ile małe łowisko szybciej jestem w stanie ogarnąć łowiąc z marszu ,szukając rybek, zmieniając miejsca, o tyle zbiorniki duże to już jednak cięższy troszkę temat ;)
Bardzo ciężki szczególnie jeśli chodzi o nowe wody. Trochę lepiej sytuacja wygląda jeśli masz kilka łowisk które znasz od kilku sezonów , masz do dyspozycji echosondę, wywiad wśród kumpli i zasięg rzutu 100m. Bez tego łowienie na kilkuset hektaorwej wodzie zimą to loteria z bardzo małą szansą na wygraną.

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #22 dnia: 28.01.2020, 17:27 »
Ja ostatnio do 1.5kg dałem 2kg gliny, trochę pszenicy, płatki fluo i gruby ttx, małe ilości pinki. Jak rybę zlokalizowałem to fajnie połowiłem na drugi dzień.
Jakie smaki powinny działać w tym okresie na leszcza? Pomimo opinii wolałbym cos podsypać grubszego chociaż w mniejszych ilościach :)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #23 dnia: 28.01.2020, 17:53 »
Ja ostatnio do 1.5kg dałem 2kg gliny, trochę pszenicy, płatki fluo i gruby ttx, małe ilości pinki. Jak rybę zlokalizowałem to fajnie połowiłem na drugi dzień.
Jakie smaki powinny działać w tym okresie na leszcza? Pomimo opinii wolałbym cos podsypać grubszego chociaż w mniejszych ilościach :)
W jaki sposób lokalizowałeś rybę i w jakim miejscu ona była?
Marcin

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #24 dnia: 28.01.2020, 18:21 »
Wybrałem głębszy dołek z okolicy na większej rzece, jednak łowiłem pod głównym stokiem. Lepiej reagowały na selektywniejsza przynętę w postaci 4-5 pinek niż na 1-2 sztuk na cieńszym zestawie. Mimo to brania i tak często wyglądały na zassanie i przytrzymanie. Na plecionce to było widać na żyłce słabo albo wcale.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #25 dnia: 20.02.2020, 17:15 »
1. Co ile minut należy przerzucać zestaw podczas zimowego łowienia na wodzie stojącej łowiąc:
- na spławik
- na metodę
- na feedera klasyka
2. Po ilu przerzuceniach jak się nie sprawdzi jedna przynętą zakładacie inną na haczyk podczas łowienia zimą?
Marcin

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #26 dnia: 20.02.2020, 17:32 »
Temat nie jest taki oczywisty.
Kwestia początkowych brań. Sam np.po wstępnym nęceniu ,jesli nie mam brań,czekam do pierwszego przerzucenia 10min. Potem przerzucam co około 5 min. Jeżeli dalej nie mam brań,znów czekam 10 min i kombinuję z dł. przyponu. Jeżeli miejsce nie daje mi ryby przez 1.5 godz  .od zanęcenia,zmieniam miejsce. Zimą trzeba szukać ryby,natomiast polecam wędkować od południa ,do zmierzchu.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #27 dnia: 20.02.2020, 17:40 »
Ogólnie trzeba się dostosować do aktywności ryb. Jeśli w feederze nie necisz wstępnie to w początkowej fazie warto rzucać dość często . Przed wyciągnięciem zestawu podciągnąć go z 10 cm i odczekać chwilę. Jeśli nie ma brań warto poczekać dłużej tak do 10 - 15 min. Jeśli nadal nie ma brań ale są wskazania to kombinacja z przynętami ilość pinki na haku jej kolor a może tylko ochotka. Kolejny krok to odchudzanie zestawu mniejszy hak, cieńszy przypon, dłuższy przypon. Ogólnie trzeba kombinować.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #28 dnia: 26.01.2021, 18:09 »
Podczepię się pod wątek. Obejrzałem ostatnio kilka filmów na YT dotyczących zimowego łowienia na metodę, w których była mowa o poszukiwaniu ryb. W filmach Przemka Solskiego jest mowa o tym, że poszukiwanie ryb polega na coraz dalszym (ku środkowi zbiornika wodnego) zarazucaniu podajnika co jakiś interwał czasowy, az do czasu gdy te ryby się znajdzie. Natomiast na filmach Luka zastosowane jest inne podejście do szukania ryb - zarzucanie w miejsca, w których zdaniem łowiącego ryby mogą przebywać np. okolice aeratora, wysepki na środku jeziorka, środek jeziorka. Jak to w końcu jest z tym zimowym poszukiwaniem ryb? Jak to się powinno realizować takie poszukiwanie ryb? Dzięki z góry :beer:

Chodzi o typowe komercyjne wanny i zbiorniki naturalne (dzikie, głębokie glinianki/żwirownie).

//Edit: Wpis doszczegółowiony.
Marcin

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Sposoby na zimowe wędkowanie
« Odpowiedź #29 dnia: 26.01.2021, 18:15 »
Określ o jakie wody ci chodzi, komercyjne wanny czy zbiorniki naturalne (jeśli tak to jakie).