Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 158236 razy)

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Witajcie.
Na początek przepraszam wszystkich o ile zdublowałem temat, aczkolwiek nie znalazłem na całym forum informacji, które zagadnienie łowienia na rzekach rozjaśniły by mi w takim stopniu, aby na tych łowiskach łapać skutecznie. Umieszczam temat w tym dziale, ponieważ większość moich zasiadek to zasiadki gruntowe, czasem spławikowe, a zdecydowanie najrzadziej te wymagające sporej aktywności fizycznej :P Sam temat może mało sprecyzowany, ale ogólnie chciałbym się dowiedzieć od was koledzy wielu rzeczy związanych z łowieniem na tych trudnych (dla mnie na pewno) łowiskach.

Zaznaczając, że posiadam już jakąś wiedzę teoretyczną, zasięgniętą z różnych źródeł (książki, filmy, internety :P) nie potrafię odpowiednio jej wdrożyć i wykorzystać nad rzeką, co skutkuje kiepskimi wynikami i tzw. przyjemną wycieczką i wypoczynkiem nad wodą (szkoda, że bezrybną).

Myślę, że najtrudniejszym dla mnie zagadnieniem, które wymaga na pewno wielu godzin spędzonych nad rzeką, jest czytanie wody. Po czym poznać (np. na odrze uregulowanej ostrogami) gdzie jest dołek, przykosa oraz inne przeszkody, które niewątpliwie są atrakcyjnymi stanowiskami przebywania ryb? Odbiegając oczywiście od teoretycznych stanowisk różnych gatunków ryb, gdzie z waszego doświadczenia najlepiej łapać białą rybę, gdzie drapieżnika?
Kolejne, dla niektórych banalne zapewne pytanie to gdzie i jak najlepiej się ustawić? Na szczycie główki? U podnóża główki (o ile jest możliwość rozłożenia się)? Łowić z nurtem? Czy na stronie napływowej? Zarzucać bardziej w warkocz? A może gdzie indziej?

Jak widzicie pytań mam mnóstwo, a doświadczenie niewielkie (bo kawałek do odry muszę dojeżdżać). Bałagan w tych pytaniach też jest, a i mam świadomość, że nie ma 100% skutecznej odpowiedzi na każde z tych pytań, ale na pewno każda porada przybliży mnie (i myślę, że nie tylko) do skutecznego wędkowania na każdej rzece.
Jeżeli ktoś uważa, że kolejność pytań jest niewłaściwa to proszę o odpowiedzi w kolejności waszym zdaniem, najważniejszych :)
Pozdrawiam ;)   
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 30.09.2016, 11:01 »
A nie napisałeś jaką masz wędkę :-), bo to trochę zawęzi listę odpowiedzi.

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 30.09.2016, 12:57 »
Witaj Mrucin.
Wędziska, jakimi dysponuję to Mikado Da Vinci Feeder 3,60 cm o cw 140 g oraz Trabucco Pro Bomb 3 m o cw jak dobrze pamiętam 100 g (nie pamiętam dokładnie czy to Synthium czy inny-sprawdzę jak wrócę do domu). Jeżeli chodzi o kołowrotki, to w obu przypadkach używam Jaxon Red Carp w rozmiarach 3000 (Trabucco) i 4000 (Mikado). Jeżeli jeszcze precyzyjniejsze dane potrzebujesz to pisz. :)
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 30.09.2016, 13:00 »
Chcesz łowić w Odrze?

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 30.09.2016, 13:14 »
Czasami łowię na Warcie, najczęściej z główek. Wygląda to tak, że rzucam koszyk 70 g w te miejsca gdzie mi go już prąd nie ściągnie. Ściąganie widać wtedy, gdy szczytówka zaczyna pompować.
Rzucam lekko w dół rzeki i w stronę środa, bo tam z reguły jest najgłębiej. Drugą wędkę rzucam z mniejszym koszykiem tak, żeby koszyk był poniżej pierwszego: tzn, żeby zanęta wymywana z pierwszego wpływała w pole drugiej wędki.
Zanęta koniecznie z gliną, bo wtedy lepiej się wymywa. Ja robię taką, żeby całkowicie wymyła się po około 15 minutach.

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 30.09.2016, 13:36 »
Daavid do Odry mi najbliżej i podobnie w sumie do Nysy Kłodzkiej, choć ta ma już inną charakterystykę niż Odra. Z Wałbrzycha to te kierunki. Zdecydowanie częściej Odra, choć nie chciałbym się ograniczać tylko i wyłącznie do tej jednej rzeki i tylko jednego odcinka bo wiadomo, że w różnych miejscach inaczej rzeka wygląda. Stąd tyle pytań, żeby zebrać tyle informacji i podpowiedzi od doświadczonych kolegów, aby móc na każdej rzece się dopasować i mieć frajdę ze skutecznego wędkowania ;)
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 637
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #7 dnia: 30.09.2016, 13:40 »
Mrucin sposób ciekawy i szczerze Ci powiem, że tak nie łowiłem. Jedną wędkę (Mikado) starałem się rzucać na pogranicze nurtu, drugą-lżejszą obławiałem "klatkę" tyle, że bez szału i konkretnych efektów (drobnica itd.).
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #8 dnia: 30.09.2016, 13:44 »
Daavid niestety tyle czasu co kolega z artykułu na zasiadki nie mam :P
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Splot

  • Gość
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #9 dnia: 30.09.2016, 14:04 »
Ja też zaczynam zabawę na Odrze od tego roku. Napiszę to, co mi pomogło.
Po pierwsze, poczytaj posty Stas1 oraz Artura Kraśnickiego, są bardzo pomocne. Jest też temat o czytaniu rzeki  tak mi się wydaje ;-)
Kolejny krok to odpowiednie zestawy. Ja od Stasia zaraziłem się niesymetryczną pętlą. Musisz sam próbować montowania zestawu.
Grubość żyłki głównej i przyponowej, oraz długość tej ostatniej. Koszyki o odpowiedniej gramaturze i dostosowane do miejsca. Ja mam koło siebie takie klatki że można i 15 g użyć.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka


Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #10 dnia: 30.09.2016, 14:30 »
Splot jeżeli się nie pogniewasz, to czy mógłbyś podać dokładniejsze namiary na te tematy? Ewentualnie pod jakim hasłem przeszukać forum? Wybacz mi trochę moje lenistwo, ale piszę z telefonu będąc w pracy i zaraz po pracy mam zamiar wybrać się właśnie nad Odrę, stąd nawet nie będę miał chwili, żeby poszukać informacji na kompie. Po prostu powrót, pakowanie i wyjazd :P A nad wodą będę już mógł spokojnie studiować :P
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #11 dnia: 30.09.2016, 18:50 »
Łowienie w Odrze w pełnym tego słowa znaczeniu to zagadka, najwięcej w tej dziedzinie rad udzielą Ci kolego tacy goście, jak Arunio czy Artur. To fachowcy od tego zagadnienia. Najważniejsze pytaj i pytaj, a odpowiedź na bank znajdziesz.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline tankista34

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 3
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #12 dnia: 30.09.2016, 19:43 »
Zobacz do tematu "odrzańska klasyka " i zacznij od tego ;)

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

Wiadomo bowiem, żeby ukraść milion, trzeba z forsy podatników wydać kilka lub kilkanaście razy więcej na jakiegoś słomianego Misia. A im ten Miś jest droższy, to...

Splot

  • Gość
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #13 dnia: 30.09.2016, 19:44 »
Niestety ja też z telefonu piszę komputer mam w pracy a tam na razie urwanie głowy. Ja robiłem tak że klikałem na np. Stasia i czytałem jego posty. Żmudna praca, ale można przy okazji zapisać się do wątku w którym pisał i cały przestudiować w wolnej chwili. Zaraz popatrzę co mam odznaczone:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2817.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=931.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2764.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=4027.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1551.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2658.0

Edit: Przepraszam modów za wielokrotną edycję ale nie umiem z telefonu przenosić kilku różnych linków

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #14 dnia: 30.09.2016, 19:49 »
Tego się nie spodziewałem. Muszę uważać co piszę ;D
Staś
Klasyczny Feeder