Autor Wątek: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?  (Przeczytany 5546 razy)

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #15 dnia: 20.03.2017, 09:37 »
@ Mosteque  i  @k3 - Jak się potwierdzą Wasze rady w praktyce to macie po :thumbup:. Proszę na nie poczekać do I mojego wypadu na rybki :D.
Michale mógłbyś jaśniej z tym krętlikiem ? :-[  Tzn., więcej szczegółów co do tego ściskania :facepalm:

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #16 dnia: 20.03.2017, 09:47 »
Jurku, delikatnie zgnieć krętlik, żeby było samozacięcie, ale potem, żeby wyleciał z podajnika, jak rybka zacznie się szarpać. Inaczej - spinka za spinką.

A jakie stosujesz haczyki? Bezzadziorowe? Ja mam podajniki Drennana zablokowane łącznikiem, który nie wylatuje podczas holu i bardzo rzadko mam spinki przy haczyku z mikrozadziorem.
Marcin

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #17 dnia: 20.03.2017, 09:53 »
@ Mosteque  i  @k3 - Jak się potwierdzą Wasze rady w praktyce to macie po :thumbup:. Proszę na nie poczekać do I mojego wypadu na rybki :D.
Michale mógłbyś jaśniej z tym krętlikiem ? :-[  Tzn., więcej szczegółów co do tego ściskania :facepalm:
Oczko krętlika które wciskasz w gniazdo podajnika, delikatnie ściśnij kombinerkami. Zrób taką jak by elipsę, by z mniejszym oporem wchodziło w podajnik.
Arek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #18 dnia: 20.03.2017, 09:58 »
Jurku, delikatnie zgnieć krętlik, żeby było samozacięcie, ale potem, żeby wyleciał z podajnika, jak rybka zacznie się szarpać. Inaczej - spinka za spinką.

A jakie stosujesz haczyki? Bezzadziorowe? Ja mam podajniki Drennana zablokowane łącznikiem, który nie wylatuje podczas holu i bardzo rzadko mam spinki przy haczyku z mikrozadziorem.

Ja miałem spinek 8 na 10 zaciętych ryb. Stawałem na rzęsach, żeby to wyeliminować. Haczyki, przypony, takie srakie... modlitwy do Sziwy... nic nie pomagało. Zrobiłem tak, by przy każdym zacięciu podajnik się wyczepiał - cud nastąpił - wszystkie ryby praktycznie na brzegu. Być może przyczyna była inna, ja jednak z tej nauki taki wniosek wyciągnąłem i zabij mnie, a go nie zmienię :P

@ Mosteque  i  @k3 - Jak się potwierdzą Wasze rady w praktyce to macie po :thumbup:. Proszę na nie poczekać do I mojego wypadu na rybki :D.
Michale mógłbyś jaśniej z tym krętlikiem ? :-[  Tzn., więcej szczegółów co do tego ściskania :facepalm:
Oczko krętlika które wciskasz w gniazdo podajnika, delikatnie ściśnij kombinerkami. Zrób taką jak by elipsę, by z mniejszym oporem wchodziło w podajnik.
Tak właśnie, Jurku. Tylko delikatnie, bo to ułamki milimetra są. Musi być tak, że krętlik się trzymał, ale jak szarpniesz za przypon, wypadł.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #19 dnia: 20.03.2017, 10:05 »
Ja miałem spinek 8 na 10 zaciętych ryb. Stawałem na rzęsach, żeby to wyeliminować. Haczyki, przypony, takie srakie... modlitwy do Sziwy... nic nie pomagało. Zrobiłem tak, by przy każdym zacięciu podajnik się wyczepiał - cud nastąpił - wszystkie ryby praktycznie na brzegu. Być może przyczyna była inna, ja jednak z tej nauki taki wniosek wyciągnąłem i zabij mnie, a go nie zmienię :P

Strzelać do Ciebie nie będę za posiadanie własnego zdania :P To już jest chyba normą, że ilu wędkarzy, tyle opinii.
Marcin

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #20 dnia: 20.03.2017, 10:11 »


Ja miałem spinek 8 na 10 zaciętych ryb. Stawałem na rzęsach, żeby to wyeliminować. Haczyki, przypony, takie srakie... modlitwy do Sziwy... nic nie pomagało. Zrobiłem tak, by przy każdym zacięciu podajnik się wyczepiał - cud nastąpił - wszystkie ryby praktycznie na brzegu. Być może przyczyna była inna, ja jednak z tej nauki taki wniosek wyciągnąłem i zabij mnie, a go nie zmienię :P


Mam bardzo podobne spostrzeżenia.
Arek

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #21 dnia: 20.03.2017, 10:58 »
Bardzo dziękuję chłopaki za te praktyczne i bezcenne dla mnie uwagi. Zamierzam nie odchodzić od haczyków bezzadziorowych bo wierzę, że rybka mniej cierpi przy holu i jej uwalnianiu. Z tym, że dysponuję raczej pałowatym kijem jaxona za tanie pieniądze / co do tych spinek / ale wasze uwagi pozwolą mi ograniczyć ewentualność spinania się ryb. :D

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #22 dnia: 12.06.2017, 21:45 »
Odświeżę temat bo testowałem Fortisa 55 g, bez foremki nie ma większego problemu ładnie się nabijał i tyle moich spostrzeżeń, bo przy 3 zarzucie wybrał wolność i poleciał...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Tomek

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #23 dnia: 21.05.2020, 23:00 »
Do jakiej charakterystyki łowienia na metodę nadaje się podajnik Mikado Fortis? 
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #24 dnia: 22.05.2020, 09:23 »
Wg mnie do żadnej. Układ żeber jest fatalny, powtarzany jest błąd wielu podajników 'chińskich'. Najlepiej ten podajnik wg mnie sprawdzi się wtedy, kiedy nie wkładamy przynęty do środka. Czyli jest to coś na kształt sprężyny zanętowej.

W chińskich podajnikach można było wyciąć niepotrzebne żebro, tu jest to trudne, z z racji tego, że materiaem nie jest plastik a jakiś stop, podobny trochę do żeliwa ( z tego co pamiętam). Do tego podajnik jest większy niż chińskie i ma wyższe żebra, więc nawet wycięcie jednego sprawia, że ryba ma utrudniony dostęp do przynęty, dodatkowo bardzo łatwo aby zahaczył się nam o nie sam hak. Wg mnie to bardzo nieudany model.

Ogólnie więc najlepiej się skupić na typie podajnika Douglas, który podobny jest do ESP, ma ładnie rozchylone i niskie żebra, występuje dodatkowo w dobrej konfiguracji wagowej. Można też zawiesić oko na Aperio, aczkolwiek nie jestem pewny, czy dobrze się trzyma towar. Wg mnie to wybrzuszenie na przynętę jest zbędne i zaburza całość. Bo całość się łatwo rozwali. Natomiast można montować tu gumę bez żadnego wiercenia czy wycinania żeber, i używać siatek PVA.
Lucjan