Autor Wątek: Rozmiar spomba  (Przeczytany 1846 razy)

Offline MateuszR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 2
Rozmiar spomba
« dnia: 21.05.2020, 14:45 »
Mam pytanie,kupiłem wędke do spodowania o krzywej ugięcia 4.5lb i nie wiem czy kupić średniego czy dużego spomba.Od początku byłem zdecydowany na średni rozmiar ale znajomy przekonuje mnie żebym brał większego spomba bo z powodzeniem rzuca takim i daje rade i też ma wędke o krzywej 4.5lb a na średni rozmiar szkoda wydawać pieniądze bo i tak później kupię dużego.Czy to nie jest za duże obciążenie na wędke i czy on ma racje?

Offline Bitas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #1 dnia: 21.05.2020, 15:07 »
Ma rację, taki kij ogarnie wszystko co do niego podepniesz.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2020, 15:26 »
Podaj na jakie odległości chcesz rzucać i jakie ilości towaru.

Offline golad

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 252
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #3 dnia: 21.05.2020, 15:44 »
Witam, ja kupiłem największego spomba i po 8 rzutach zdecydowałem, że jest dla mnie za ciężki, i kupiłem średniego. Jest zdecydowanie lepiej. Wędka napewno obsłuży dużego. Jak będziesz chciał kupić dużego spomb, właśnie tego po kilku rzutach, to mam do sprzedania za 40 zł. Jest jak nowy.

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Reputacja: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #4 dnia: 21.05.2020, 16:28 »
Kolego możesz też kupić Spomba z Ali. W cenie orginału kupisz kilka kopi w różnych wielkościach. Tylko poczekać trzeba około miesiąca ;)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #5 dnia: 21.05.2020, 16:36 »
Średnim to ja suchym towarem rzucam wędką do 90 g.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MateuszR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 2
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #6 dnia: 21.05.2020, 16:57 »
Dzięki, czyli jednak zdecyduję się na dużego spomba.Oczywiście zastanawiałem się nad chińczykami ale jednak na początek kupię orginał bo nie chcę się zniechęcać do spoda jak się będą te zatrzaski sypać niby są na to patenty podklejanie itd. ale to może później jak się ogarne z tym tematem a co odległości nęcenia to najczęściej rzucam do 90m max bo tam gdzie jeżdżę zbiorniki są niewielkie.

Offline MadaBrasem

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #7 dnia: 22.05.2020, 10:44 »
Może inni mają lepszą technikę, ale sam łowię tylko dystansowo i rzucić dużym spombem na 90m to już nie lada wyczyn :o średni lata o niebo lepiej, zwłaszcza w kiepskich warunkach wietrznych - mniej znosi.

Co do chińskich - kupiłem kilka sztuk na próbę i jedynym problemem jaki miałem było notoryczne nieotwieranie się. Po rozebraniu gołym okiem było widać nadlewki plastiku na czerwonych mechaniźmie, w dodatku jeden spomb miał dwie sprężyny :facepalm: po wyjęciu jednej i spiłowaniu nadlewek spomby działają pierwsza klasa. Oczywiście oryginalny spomb nadal wypada lepiej, ale różnica jest już znacznie mniejsza.
Paweł

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #8 dnia: 22.05.2020, 10:46 »
Może trochę nie w temacie :) Macie sprawdzone linki do chińskich spombów?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #9 dnia: 22.05.2020, 11:06 »
Mam pytanie,kupiłem wędke do spodowania o krzywej ugięcia 4.5lb i nie wiem czy kupić średniego czy dużego spomba.Od początku byłem zdecydowany na średni rozmiar ale znajomy przekonuje mnie żebym brał większego spomba bo z powodzeniem rzuca takim i daje rade i też ma wędke o krzywej 4.5lb a na średni rozmiar szkoda wydawać pieniądze bo i tak później kupię dużego.Czy to nie jest za duże obciążenie na wędke i czy on ma racje?

Oczywiście, że ma rację. Duży spomb to znacznie mniej zarzutów, hałasu i ogólnie pracy nad zanęceniem. A więc szybciej zrobisz swoje, mniej płosząc ryby. Do tego polecam spomba od Foxa, bo wchodzi tam więcej towaru i można ładować go bez użycia pojemnika czy łyżki.

Co do zasięgu, to przy dobrej technice i kijowi 4.5 lb powinieneś dać radę dorzucić na taki dystans. Jednak średni spomb to też opcja. I nie tylko ze względu na lepszy zasięg z racji mniejszych oporów. Czasami nie trzeba nęcić tak dużo. Ogólnie wolę wykonać 4-5 zarzutów donęcających średnim spombem z takimi kulkami, niż jeden lub dwa dużym, mowa o takim dystansie. Jeden błąd i spomb ląduje 5-10 metrów poza polem nęcenia.
Lucjan

Offline MateuszR

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 2
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #10 dnia: 25.05.2020, 02:38 »
Dzięki za pomoc :thumbup:, zamówiłem na początek dwa duże spomby.Zakładając ten wątek po prostu bałem się że 4.5lb to za mało na dużego spomba bo wydawało mi się że tutaj raczej 5.5lb byłoby idealnym rozwiązaniem ale rozwialiscie moje wątpliwości

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #11 dnia: 25.05.2020, 09:27 »
Przy okazji zapytam sie jak ma się rakieta nasha rozmiarowo do oryginału spomba ?
 Mam nasha ale coś słabo mi ładuje spodroda 5.5 lb

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #12 dnia: 25.05.2020, 14:03 »
Ja dużym spombem  teleskopem foxa 3 lb , 3,6 m  rzucam do 60 m i nie mam wrażenia że wędka nie da rady...dlaej miotnąć +/- 10 m.
Dalej to większe siły i już chyba bym urwał palca :) i zakupiłem ochronę palca na te okazje.
Żyłka 0,35 mm .

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Rozmiar spomba
« Odpowiedź #13 dnia: 25.05.2020, 14:36 »
A ja w tym roku postawiłem na Spidera i jak narazie wywiązuje się doskonale ze swojej roli ... Zabiera nieco więcej towaru,niż Spomb MIDI i szybciej się go ładuje. W efekcie spodowanie dość znacznie mi się skróciło i to jest wg mnie bardzo duży plus.
Pozdrawiam Seba