Autor Wątek: Kalendarz Brań  (Przeczytany 9931 razy)

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Kalendarz Brań
« dnia: 02.01.2015, 10:15 »
Jestem ciekaw jak wam sprawdzają się takie kalendarze?
Najbardziej pasował mi w zeszłym roku ten kalendarz, http://www.wedkuje.pl/kalendarz-wedkarski-bran-ryb.html?mies=10&rok=2014  kiedy po powrocie z ryb sprawdzałem to jak w nim były Brania b. dobre to ja miałem na odwrót  :)
Robert

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #1 dnia: 02.01.2015, 10:40 »
Kilka lat temu uzywałem kalendarzy na tablecie - wpisywałem czasami polowy - aby zauważyć jakąś zależność. I zauważyłem - że kalendarz brań to jedna wielka ściema. O ile fazy księzyca są istotne ( u mnie jak jest pełnia to ryba słabo żeruje) to już lokalna pogoda, ciśnienie sprawiaja, że pewne prognozy z kalendarza nijak się mają do rzeczywistości. Wyszło mi, że jak kalendarz mówi o dobrych braniach - to jest dokładnie na odwrót... ;)
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 144
  • Reputacja: 891
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #2 dnia: 02.01.2015, 10:50 »
Luk masz racje
Maciek

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #3 dnia: 02.01.2015, 10:56 »
sciema! z tymi kalendarzami.jak mozna pow ze ryba bedzie brala za 5 tyg,przecierz nie wiadomo czy ryba bedzie brala jutro :D :D

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #4 dnia: 02.01.2015, 11:39 »
Kiedys zawsze to sprawdzalem. Nigdy sie nie sprawdzilo. Jak mialy byc slabe to byly dobre i odwrotnie ;D




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #5 dnia: 02.01.2015, 12:25 »
Kalendarz brań,jak to mówią pic na wodę fotomontarz.
Pozdrawiam
Jacek

Offline Arczel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #6 dnia: 23.03.2017, 20:55 »
Owszem nie zawsze kalendarz się sprawdza, ale bez wątpienia fazy księżyca mają istotny wpływ na brania ryb. Na skuteczne połowy składa się wiele czynników gdzie choćby jeden nie korzystny może zaważyć o skuteczności. Co do kalendarza ja korzystam z http://poradnik-wedkarski.pl/kalendarz-bran

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #7 dnia: 23.03.2017, 21:01 »
Też uważam, że to lipa :)
Zbyszek

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 472
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #8 dnia: 23.03.2017, 21:17 »
Kalendarze brań - lepszych bajek nie czytałem.
Czy ryba będzie brać ? Tak - zawsze gdzieś, komuś bierze ;)

Ja tylko śledzę prognozy pogody, gdzie tu też często mijają się z prawdą, a raczej pogoda jest zmienna, często nieprzewidywalna.
W każdym razie warunki stabilne sprzyjają. O ile nie są katastrofalne, to ryba ma czas na adaptacje jako organizm zmiennocieplny.
Po za tym śledzę opady, nie lubię deszczu na rybach a w każdym razie długotrwałego i zimnego.
Pełnia też mi nie służy, a często wędkuje na nockach.
Ale jak chcę jechać, to i pełnia nie zatrzyma mnie w domu. ;)
Nadmiarem czasu nie dysponuję.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #9 dnia: 24.03.2017, 08:40 »
Ja widzę to też z innej trochę strony. O ile fazy księżyca są ważne, to nakładają się one na pogodę. Wschodni i północny, zimny wiatr, wysokie ciśnienie - to coś co ma równie jak nie większy wpływ na ryby. Gdyby więc kalendarz analizował pogodę i fazy księżyca równocześnie, to miałoby to sens. Ale ogólnie - jeżeli jest pełnia ale dobre wiatry i ciśnienie, będzie lepiej niż w dobrej fazie księżyca ale ze złą pogodą.

Tak więc można używać takiego kalendarza jedynie jako małej pomocy.

Ale jeżeli ktoś robi aplikacje na kompa lub komórki, to zapowiadam - połączenie prognozy pogody dla danego miejsca połączone odpowiednio z fazami księżyca - może dać świetny efekt :)
Lucjan

aroo04

  • Gość
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #10 dnia: 24.03.2017, 08:41 »
Ja widzę to też z innej trochę strony. O ile fazy księżyca są ważne, to nakładają się one na pogodę. Wschodni i północny, zimny wiatr, wysokie ciśnienie - to coś co ma równie jak nie większy wpływ na ryby. Gdyby więc kalendarz analizował pogodę i fazy księżyca równocześnie, to miałoby to sens. Ale ogólnie - jeżeli jest pełnia ale dobre wiatry i ciśnienie, będzie lepiej niż w dobrej fazie księżyca ale ze złą pogodą.

Tak więc można używać takiego kalendarza jedynie jako małej pomocy.

Ale jeżeli ktoś robi aplikacje na kompa lub komórki, to zapowiadam - połączenie prognozy pogody dla danego miejsca połączone odpowiednio z fazami księżyca - może dać świetny efekt :)
Luk ma rację. Najważniejsze czynniki to ciśnienie i temperatura wody.

Offline JahJah

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 444
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tilburg
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #11 dnia: 24.03.2017, 08:48 »
Kalendarz to ściema, nie mniej jednak pamiętam jak wspierał mnie duchowo za łebka . Inaczej się szło na ryby jak były " dobre brania" 😉

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam. Łukasz

Offline Marasek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie ma to jak wincklepicker :)
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #12 dnia: 01.04.2017, 21:40 »
Zauważcie każdy kalendarz pokazuje inaczej, to już o czymś świadczy.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 337
  • Reputacja: 606
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #13 dnia: 10.01.2019, 23:59 »
W zeszłym roku łowiłem głownie na niedalekiej komercji w Dąbrowie. Średnio raz w tygodniu od maja do października. Zawsze coś złowiłem. Od 4 do 14 na kilkugodzinną sesję. Raz jednak od rana nie miałem prawie brań. Około południa minął mnie wracający wędkarz, krtóy rozłożył się dalej. I jak? - pytam. Jestem zmęczony, już nie mam siły - odpowiada. Ryba za rybą, już mnie ręce bolą - dodaje. A u mnie prawie plaża. Dopiero jak pojechał to odrobiłem swoją normę. Do dziś się zastanawiam, czy to przypadek, czy zwabił wszystkie ryby do siebie, do stanowiska ponad 100 m ode mnie i dopiero jak pojechał rybki zwróciły się do mnie.
Raz też mijał mnie zniesmaczony wędkarz, który powiedział, że jest tu siódmy raz bez ryby, więcej już tu nie przyjedzie. Na Kiekrzu to zawsze coś złowię - powiedział. A ja złośliwie właśnie holowałem kolejnego karpia.
Dlatego na kalendarze, fazy księżyca, kierunki wiatru itd patrzę ze sceptycyzmem. Jak ryba bierze to nie każdemu a jak nie bierze to też nie każdemu.
I niech takie przekonanie zostanie u mnie. Że zawsze coś trzeba zmienić i pokombinować, jak ryby brać nie chcą a nie zwalać to na kalendarz brań, fazy księżyca, pogodę itp. Howg!
Pozdrawiam,
Tomek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kalendarz Brań
« Odpowiedź #14 dnia: 11.01.2019, 00:04 »
Ja najbardziej biorę pod uwagę ciśnienie, wiatr i fazy księżyca. Wiatr ze wschodu, ryba chodu. Na przykład. :D