Autor Wątek: Przypon i zestaw do połowu szczupaków na "martwą rybkę" a'la Greg  (Przeczytany 32443 razy)

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Greg, mógłbyś napisać, jakiego sprzętu używasz (wędki i kołowrotki) oraz na jakich wodach łowisz?

Używa chyba tego http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10.3285

O ja cię pierdziu, jaki volt! To ja chyba za delikatny jestem  :D

Offline Greg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: 27
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: mucha
Greg, dzięki twojej pomocy już złożyłem zamówienie na potrzebne elementy zestawu :thumbup:poleciał. Dzięki
Cieszę się, że mogłem pomóc :)

Greg, mógłbyś napisać, jakiego sprzętu używasz (wędki i kołowrotki) oraz na jakich wodach łowisz?

Używa chyba tego http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10.3285

O ja cię pierdziu, jaki volt! To ja chyba za delikatny jestem  :D

Dokładnie używam takiego sprzętu. Moc kija bierze się stąd, iż na niektórych łowiskach w UK jest wymagane, aby wędka miała min. 2,5 lb. Tak naprawdę to dopiero początki mojej przygody na trupka w UK i powrót do tej metody po latach. W latach 90-tych łowiłem już tak, o ile dobrze pamiętam, chyba 3 sezony, z niezłymi wynikami, przerzucając się z "żywca", po przeczytaniu kilku artykułów w czasopiśmie Esox. W tym roku planujemy z żoną dłuższy, urlopowy wyjazd do Cumbrii i Lake District, oraz Szkocji. Tam w całości poświęcę się wędkowaniu :)
Pozdrawiam
Nic wystarczająco głupiego nie przychodzi mi do głowy

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
A może ktoś podać swój sposób na zestaw na sandacza/szczupaka? Inny od tego na poprzedniej stronie. Może być np ciężarek na troku a na żyłce głównej  plecionka i na niej kotwica?
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Krzysztof, ja myślę, że to jest autorski wątek Grega o jego zestawie.
Tutaj chyba jest taki bardziej ogólny wątek -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=142.0
Ew. może lepiej będzie nowy założyć.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Czy jest ktoś w stanie pokazać mi na foto jak zamontować tą kotwiczkę od strony krętlika? Na fotce Grega tego nie widać, bo jest osłonka :(

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Jožin z bažin

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Przez oczko kotwica przełożony jest drut i naciągnięta koszulka.
Krzysztof

Offline Greg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: 27
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: mucha
Czy jest ktoś w stanie pokazać mi na foto jak zamontować tą kotwiczkę od strony krętlika? Na fotce Grega tego nie widać, bo jest osłonka :(

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Witam. Kotwiczkę montuje dokładnie tak samo, jak wędkarz na załączonym przeze mnie filmie ( od 59 sek.)
Pzdr Grzegorz


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nic wystarczająco głupiego nie przychodzi mi do głowy

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Dyzma domyślam się, że chodziło Ci o ten patent, który wrzuciłeś w innym wątku.

 

Fajnie wyglada, ale dla mnie ta ruchoma kotwiczka może sprawiać  problemy  przy zacinaniu.   Niestety nie sprawdziłem tego jeszcze, więc jak na razie mogę sobie gdybać.

Greg co do Twojego sposobu, to właśnie wczoraj kupiłem drut szczupakowy do robienia przyponów z Jaxona,  ale chyba jest za sztywny i mocno sprężynuje co sprawia, że efekt końcowy jest słaby. Dziękuję Wam za pomoc. Kupię lepsze materiały i powalczę na nowo.

Nie ukrywam moje zdolności manualne są słabe, dlatego wolę kupować sprawdzone gotowce. Jednak w Polsce jest niestety ograniczony dostęp do niech :(

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Jožin z bažin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
:bravo: za poradnik dodam tylko że z powodzeniem można zastosować takie kulki http://www.paperconcept.pl/kule-styropianowe-bombki-ze-styropianu/345-kule-bombki-styropianowe-4-cm-10-sztuk-kula4.html
stosowałem je kilka sezonów wcześniej w tym jakoś nie miałem potrzeby (stosowałem takie rozwiązanie jak na zdjęciu).
O widzę, że korzystałeś z Przewodnika Wędkarskiego wydawanego kiedyś w segregatorach:
https://www.olx.pl/oferta/przewodnik-wedkarski-komplet-segregatorow-CID767-IDg5AvP.html#61c8f4e24a

Swoją drogą świetne kompendium wiedzy bazowane na zachodnich czasopismach (pewnie w większości angielskich), profesjonalne zdjęcia, no i oczywiście "odpowiednie" podejście do wędkarstwa - ten klimat "nie pasujący" do Polskich realiów tamtych czasów. Mam do dziś te segregatory, ale brakuje mi trzech nr-ów :(

Napisałem 9 lat temu artykuł o łowieniu szczupaków na żywca, właśnie na bazie "PW", pewnie musiałbym to dziś lekko zredagować, ale może komuś się przyda:

http://www.fishing.pl/artykuly/o-konkretnej-rybie/szczupaki-na-zywca-dlaczego-jak-i-gdzie
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Mój zestaw do połowu szczupaka na martwą rybkę jest prosty i szybki do wykonania, oraz nie powinien nastręczać żadnych trudności. Do zrobienia przyponu używam:



Kolejno od góry z lewej strony:
1. Tulejki Drennan Drennan slim crimps
2. Drut Esox piker trace wire
3. Kotwice Fox w rozmiarze 6
4. Koszulki Fox treble hook sleeves (do ochrony łączenia kotwicy z drutem)
5. Krętliki Fox
6. Koszulki ochronne Fox( do naciągania na agrafkę)

Sposobów wykonania przyponów jest wiele, oto jeden z nich:

Jak widać na załączonym filmie wędkarz zamiast drugiej kotwicy montuje kulkę Pop-up celem uniesienia z dna martwej rybki. Ja montuję drugą kotwicę, a do kulki jeszczę powrócę :) Dodatkowo przed montażem krętlika przeciągam koszulkę safety sleeve Foxa( przyda się później, aby naciągnąć na krętlik) Oto mój gotowy przypon:


Tą drugą kotwicę montuję identycznie jak krętlik, czyli : przez drut przeciągam tulejkę Drennana, następnie przeciągam drut przez oczko kotwicy, a następnie końcówkę drutu z powrotem przez tulejkę. Zaciskam szczypcami w dwóch, trzech punktach. Przypon powinien mieć min. 45/50 cm. długości.
Do przechowywania gotowych przyponów używam tuby Foxa-polecam:


Montujemy zestaw. Oprócz rzecz jasna żyłki/plecionki używam:


Od lewej:
1. Krętlik z agrafką szybkiej wymiany Fox
2. Ciężarek o wadze dobranej odpowiednio do łowiska
3. Systemik Fox Ledger Steams

Zestaw przygotowuję tak: przeciągam żyłkę kolejno przez duże oczko ledger steam, następnie przez cieńszy koniec dołączonej do niego koszulki, służącej też jako stoper. Na koniec do żyłki przywiązuję krętlik z agrafką szybkiej wymiany Foxa.
Do agrafki przypinam przypon. Naciągam koszulkę z przyponu na agrafkę, a z drugiej strony naciągam koszulkę/stoper od Ledger Steam na krętlik. W ten sposób mamy osłonięte łączenie żyłki głównej z przyponem:


Dzięki systemikowi Ledger Steams żyłka swobodnie przesuwa się przez duże oczko, unosząc się nad dnem:

zamaskowana agrafka z krętlikiem po nasunięciu koszulek:

Mocujemy ciężarek do agrafki Ledger Steam i zestaw gotowy.

Powróćmy teraz do kulek bait poppers Foxa. Kulki służą nam do uniesienia przynęty z dna, jeżeli chcemy łowić z toni, lub na naszym łowisku występują kraby, lub raki, które upodobały sobie nasze przynęty. W przeciwieństwie do wędkarza, który na swoim filmiku montował kulki bezpośrednio na przyponie ja robię to w ten sposób:
Ucinam ok 15,20 cm drutu Pike wire i robię na nim po obu końcach pętęlki za pomocą tulejek drennana. Przeciągam jedną z nich przez kulke za pomocą igły, a następnie drugi koniec drutu z powrotem przez pętlę. Do drugiej pętelki montuję małą agrafkę:


agrafkę z kulką mocuję do kotwiczki przy przyponie:


Możemy teraz szybko dostosować się do łowiska, gdyż zamiast wymieniać cały przypon z kulką , odpinamy, lub przypinamy kulkę 8)
Kulki występują w dwoch rozmiarach: duże i średnie. Stosujemy odpowiednie do wielkości naszych przynęt. W przypadku bardzo dużych można zastosować np. dwie kulki. Można też zamocować kawałki styropianu/pianki jeśli nie dysponujemy kulkami.
To na razie na tyle, mam nadzieję że za bardzo nie pogmatwałem :D
Całość jest naprawdę bardzo prosta i szybka do wykonania.
Pozdrawiam

Edit/ Podczas przygotowywania przyponów proszę wziąć pod uwagę obowiązujące prawo w Polsce dotyczące ilości stosowanych kotwic/haków! W UK dwie kotwice są dozwolone!

To lubię (albo raczej Lubię to :P). Pełna profeska w podejściu do budowy zestawu (jak i akcesoriów do tego użytych), a także samego sposobu łowienia. Musi być :thumbup:
Pozdrawiam!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline marcinm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 4
Cześć! wiem że technik i zestawów na łowienie szczupaków na żywca jest tysiące ale sprawdźcie technikę na łowienie z żywcem zapiętym na pojedynczym haczyku i przyponie z plecionki o długości 40 cm . W moim przypadku po testach wyszło że na pojedynczy haczyk i przypon z plecionki mam około 150 % brań więcej od polecanych i stosowanych zestawów a utraconych w ten sposób ryb ( czego nie da się uniknąć ) jest śladowa ilość . Wszystko zależy od wielkości przynęty , wielości haczyka , użytej plecionki , czasu zacięcia . Efekt przyponu z plecionki i pojedynczego haczyka bez cenny ! :D

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Cześć! wiem że technik i zestawów na łowienie szczupaków na żywca jest tysiące ale sprawdźcie technikę na łowienie z żywcem zapiętym na pojedynczym haczyku i przyponie z plecionki o długości 40 cm . W moim przypadku po testach wyszło że na pojedynczy haczyk i przypon z plecionki mam około 150 % brań więcej od polecanych i stosowanych zestawów a utraconych w ten sposób ryb ( czego nie da się uniknąć ) jest śladowa ilość . Wszystko zależy od wielkości przynęty , wielości haczyka , użytej plecionki , czasu zacięcia . Efekt przyponu z plecionki i pojedynczego haczyka bez cenny ! :D

Mam nieco odmienne zdanie - albo te szczupaki u mnie (które jeszcze zostały :() inaczej biorą, bo albo na pojedynczy hak miałem spinki (lub w ogóle nie zacięte ryby) czy też obcinki plecionki. Kumpel też miał dobre wyniki łowiąc na słonecznice przy pomocy matchówki i z przyponem żyłkowym 0,20mm - brań miał kilka razy więcej niż ja, ale skuteczność doholowania ryby do brzegu pozostawiała wiele do życzenia. Plecionkę stosuję "próbując złowić" sandacza (u mnie ciężko o ta rybę) lub suma, a na szczupa tylko stalka w otulinie i zdecydowany hol bez zastanawiania się czy zaraz nie będzie głośne ku..a na łowisku. Jeśli Tobie się to sprawdza, to nie widzę powodu, żeby to zmieniać i przy okazji gratuluję połowów. :thumbup:
Przy okazji chciałem zamówić ten zestaw:

http://allegro.pl/stalka-20m-zaciski-i-zaciskarka-zrob-to-sam-i5833574170.html

Niestety widzę, że już ich nie ma, no nie wierzę, że już mi wykupiliście :'(

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Wszystko fajnie tylko w Polsce tak łowić nie wolno. Cytując Kolegę z wątku Pyzy:

Można tak w Polsce zbroić??

Tak na szybko z RAPR-u

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości
co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
a/ jednym haczykiem z przynętą, albo
b/ nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub
jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza
rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30
mm albo
c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm.
d/ przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie
może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one
poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
e/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy
haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm
Pozdrawiam
Mirek

Offline Greg

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: 27
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: mucha

O widzę, że korzystałeś z Przewodnika Wędkarskiego wydawanego kiedyś w segregatorach:
https://www.olx.pl/oferta/przewodnik-wedkarski-komplet-segregatorow-CID767-IDg5AvP.html#61c8f4e24a

Swoją drogą świetne kompendium wiedzy bazowane na zachodnich czasopismach (pewnie w większości angielskich), profesjonalne zdjęcia, no i oczywiście "odpowiednie" podejście do wędkarstwa - ten klimat "nie pasujący" do Polskich realiów tamtych czasów. Mam do dziś te segregatory, ale brakuje mi trzech nr-ów :(

Napisałem 9 lat temu artykuł o łowieniu szczupaków na żywca, właśnie na bazie "PW", pewnie musiałbym to dziś lekko zredagować, ale może komuś się przyda:

http://www.fishing.pl/artykuly/o-konkretnej-rybie/szczupaki-na-zywca-dlaczego-jak-i-gdzie

Witam. Dzięki za miłe słowa :) Nie korzystałem z tego poradnika. Wiedzę zaczynałem zdobywać na początku lat 90-tych z czasopism "Esox". Wtedy to był totalny kosmos. W piśmie tym były opisy technik i sprzętu stosowanych przez wędkarzy w Europie... Nad naszymi wodami królowały jeszcze szklaki i bambusówki, a my z kumplami próbowaliśmy łowić na systemiki Drachkowitcha :D :D :D. Wyrastały co prawda wtedy sklepy wędkarskie jak grzyby po deszczu, ale sprzęt np.D.A.M-a, był powiedzmy sobie "średnio" dostępny dla 14-latka...


Wszystko fajnie tylko w Polsce tak łowić nie wolno. Cytując Kolegę z wątku Pyzy:

Można tak w Polsce zbroić??

Tak na szybko z RAPR-u

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości
co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
a/ jednym haczykiem z przynętą, albo
b/ nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub
jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza
rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30
mm albo
c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm.
d/ przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie
może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one
poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
e/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy
haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm

Wygląda na to, że faktycznie w Polsce zakazane. Trzeba zbroić rybkę jednym hakiem. w Przypadku mniejszych można przeszywać hak przez pyszczek, przy większych natomiast w okolice grzbietu.

Jeszcze słow kilka na temat techniki. w "trupkowaniu" najważniejszą rzeczą jest (jak dla mnie) mobilność. W ostatnim czasie łowiłem na trupka przy okazji feederowania- a bo brania z gruntu słabe, to sobie zwinę jeden kij i zarzucę drugi na szczupaka...Efekty jak się domyślacie miałem mizerne. Bo prawdziwe polowanie na drapieżnika to przemieszczanie się- szukanie ryby. Łowimy na jeden kij i po godzinie, dwóch, jak nam miejsce nie pasuje, nie "czujemy ryby", zmieniamy miejscówkę. Łowimy aktywnie- co jakiś czas od zarzucenia podciągamy zestaw trochę do siebie, "wzburzamy wodę". Efekty na pewno będą lepsze, niż moczenie trupka kilka godzin w jednym miejscu. Przydatne też jest "szprycowanie" przynęt specjalnymi atraktorami.
Przyznam Wam się szczerze, że ostatnio cierpię na totalny brak czasu. Zaniedbałem trochę Forum, nie mam czasu na wielogodzinne sesje wędkarskie. Taszczenie wszystkich tych foteli, futerałów, klamotów nad wodę, na godzinę, dwie mija się z celem. Ale w tygodniu przynajmniej raz nad wodą przez te parę chwil jestem :) Feederki poszły na razie w odstawkę, a trupki "zdradzam" z tym:
:D :D :D

Pozdrawiam i życzę połamania kiji :fishonhook:
Nic wystarczająco głupiego nie przychodzi mi do głowy

Offline pietyahouse

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: bat
Ilu wędkarzy tyle sposobów, tylko ryb coraz mniej.