Autor Wątek: Wybór/zmiana feedera  (Przeczytany 1095 razy)

Offline Arek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Wybór/zmiana feedera
« dnia: 26.06.2019, 16:17 »
Witam i proszę kolegów po kiju o fachową poradę. Od bodajże dwóch sezonów używam federów Trabucco Sygnum txl 360 90 gr. W sumie jestem z nich  bardzo zadowolony, ale trafia mi się okazja kupna Tubertini next generation parabolic feeder 360 70 gr. W większości łowię na rzece Warta raczej niezbyt ciężkimi zestawami koszyk / ciężarek 30-40 gram. Plecionki 008-010 mm, przypon 0,14-0,18. Ciekawi mnie czy różnica w łowieniu  będzie adekwatna do różnicy w cenie między tymi kijkami? Może ktoś łowi na ten model Tubertini? Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #1 dnia: 27.06.2019, 18:18 »
Sądząc po katalogowym/sklepowym opisie, optymalne zastosowanie zapodanego modelu to raczej łowienie dużych ryb w wodzie stojącej ("wędka polecana do połowu dużych karpi, amurów i jesiotrów") niż rzecznego białorybu standardowych rozmiarów - dołączone szczytówki mogą okazać się zbyt delikatne do rzecznego łowienia, zaś sam blank zbyt mocarny lub zbyt powolny w reakcji.


Offline Arek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #2 dnia: 28.06.2019, 19:44 »
Dzięki za odpowiedź. Nurtu raczej się nie obawiam łowię raczej w klatkach pomiędzy główkami na pograniczu głównego nurtu więc szczytówki raczej powinny dać sobie radę. Czy nie będzie zbyt mocarny okaże się w praniu :D Nie mogłem się oprzeć okazyjnej cenie ;D Patyk już czeka na testy.

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #3 dnia: 28.06.2019, 20:19 »
A co z Trabucco zrobisz?😁

Offline Arek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #4 dnia: 29.06.2019, 00:15 »
Narazie zostają w razie gdyby TB mi "nie leżały" ;D

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #5 dnia: 29.06.2019, 16:09 »
Szczytówki zawsze dadzą radę o ile nie zapląta się o nie żyłka.
Na rzekę z feederem o cw. 70g to tak jak nastawiać się na karpie i mieć nawiniętą na kołowrotku żyłkę 0,16mm.
Oczywiście można, tylko po co?

Ja bym odpuścił sobie ten zakup, skoro nie znasz kija i nie masz porównania z obecnym. Jednak wybór należy do Ciebie.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 532
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #6 dnia: 29.06.2019, 16:24 »
Ne chodziło o obciążenie wyrzutowe (w granicach maksymalnego cw. wędziska), lecz nadmierne przygięcie finezyjnej szczytówki na skutek oddziaływania nurtu. W mojej ulubionej narwiańskiej rynnie można obecnie skutecznie łowić wyposażonymi w kolce/wąsy koszyczkami 50 - 60 g, więc niekiedy cw. około 70 g wystarcza nawet na całkiem sporej rzece :)

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #7 dnia: 29.06.2019, 16:38 »
Rzeka rzece nierówna. Ja na swoim odcinku Wisły używam feederów c.w 50/60 gr z delikatnymi szczytówkami. Niedaleko mam też odcinek, na którym feeder 150 gr czasami bywa za słaby. Bardziej w przypadku tych feederów co kolega wymienił, bałbym się bardziej o ich charakterystykę blank niż ich wyrzut. Przymierzałem się do wersji 3.9, mimo że wędka ma ogromną moc to sama w sobie byłą dość kluskowata wolna.

Offline Arek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Wybór/zmiana feedera
« Odpowiedź #8 dnia: 29.06.2019, 22:03 »
Dokładnie rzeka rzece nierówna. Jak już wspomniałem łowię raczej w miejscach gdzie uciąg jest niewielki. Kupowanie więc sprzętu o  cw. 100 i więcej gram to coś w stylu polowania z dubeltówką na komary. Co do zakupu to zawsze istnieje jakieś ryzyko, niejeden zna to z własnego doświadczenia że kij który na "sucho" w sklepie wydawał się idealny nad wodą okazał się niewypałem. Tak czy siak kije już kupione :D