Autor Wątek: Wędka typu float  (Przeczytany 7061 razy)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #15 dnia: 07.02.2019, 15:31 »
Ja do wypuszczanki z centerpinem mam taka wędkę:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa/24828-daiwa-aqualite-sensor-float-420-10-35g.html?search_query=aqualite+sensor+float&results=11
i jest to mój ulubiony kijek.

Jest też wersja power float o większym ciężarze wyrzutowym. Jest to jednak około 100 zł powyżej Twojego budżetu.

Z drugiej strony skoro chcesz łowić głównie na wodach stojących to czemu nie wybrać wędki typu match?

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #16 dnia: 09.02.2019, 16:49 »
Dużo fajnych propozycji padło z Waszej strony :) Wczoraj byłem w stacjonarnym sklepie wędkarskim aby "pomacać" wędki floatowe co mają. Niestety jak na złość dostawa nowych wędek floatowych na nowy sezon planowana jest dopiero na marzec.

Udało się "pomacać" tylko Cormorana (bo tylko ją mięli na stanie), którego proponował szanowny użytkownik Stan. Wędka jest fajniutka, bardzo lekka. Gdyby ta wędka była w wersji 4,2 m już by była moja, a tak popatrzę jeszcze inne o długości 4,2 m.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za konkretne i wartościowe propozycje.
Marcin

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #17 dnia: 09.02.2019, 22:45 »
Flowgrid, czy ta wędka Cormorana miała w miarę duże przelotki końcowe? Szukam wędki do slidera z dużymi przelotkami, żeby stoper lekko przechodził.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #18 dnia: 09.02.2019, 23:34 »
Tak, ta wędka ma wystarczająco duże przelotki szczytowe, żeby nie bać się żadnego stopera.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #19 dnia: 10.02.2019, 09:45 »
Nie trzeba się chyba stresować  określeniami match i float, jakby to były dwa różne typy wędzisk. W UK na takie kije łowi się i duże ryby, jak liny czy karpie na wodach stojących, zwłaszcza komercjach lub klenie i brzany na rzekach. Nikt więc nie zakłada, że dany kij jest do ryby drobnej, gdzie większa go zniszczy. Tak naprawdę ugięcia są podobne, przez co kij dobrze amortyzuje, to co nie wytrzymuje to zazwyczaj żyłka. Zapewniam, że jak matchówkę uzbroimy w kręcioł z silną żyłką, to holować będzie można znacznie większe ryby i nie będzie to wcale takie trudne. Nie ma chyba definicji kija float i match jako oddzielnej, po prostu firmy sobie różnie nazywają wędki, zwłaszcza jak mają ich sporo modeli ;)

Użycie słowa Power, Pellet Waggler,  Strong, Specimen cz Heavy oznacza, że ugięcie kija jest raczej przystosowane pod większą rybę, więc amortyzacja jest ciut mniejsza, sprawniej się jednak holuje coś większego. Nie przejmowałbym się też zaleceniami producenta zbytnio. Bo niby jak żyłka jest do 0.15 mm, to jak użyje 0.18 to się coś wielkiego zmieni? :) Proponuję zerknąć na walkę z zaczepem. Każdy kij ją wytrzymuje, więc przeżyje i silniejszą rybę. Ważne aby kij nie był zbyt spolegliwy, co przedłuż hol i sprawia czasami, że nie 'czujemy' dobrze ryby. Delikatne kije uginają się zbyt mocno przy silnej rybie, i przy walce z bonusem to jest OK, jednak jak celujemy w takie większe sztuki, to jest to raczej uciążliwe.

Pellet waggler byłby taką mocną matchówką właśnie, jednak produkuje się je w długościach do 3.6 metra (czasami są modele 13 ft). Spowodowane jest to tym, że technika ta wymaga stałego nęcenia procą, a pelletu 8 czy 10 mm nie da się daleko wystrzelić. Zaś sam spławik jest spory aby był widoczny, więc kij 3.60 metra spokojnie zarzuci na daleki dystans, większy niż zasięg z procy :)

Z użyciem matchówek  wielu Angoli łowi brzany na przepływankę (czy wypuszczankę). Trzeba mieć taką rybę na kiju aby zrozumieć z jakimi przeciążeniami mamy do czynienia. Nazewnictwo tu raczej nie ma znaczenia, nie słyszałem o kijach barbel float, trzeba więc szukać czegoś po nazwie właśnie, dobrze to rozszyfrując.

Polscy producenci kij mogą nazwać różnie, więc trzeba się doszukać czegoś w opisie. Tak jest właśnie u Brytyjczyków. Trzeba się wczytac w specyfikacje danego kija aby zrozumieć czy nada się nam do pewnej roboty. Ogólnie jednak wystarczy pogrubić żyłkę, aby się odpowiednio wstrzelić :) Bo nawet na kiju mocniejszym karp 5 kilo bęzie szalał i wygnie go w parabolę.
Lucjan

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #20 dnia: 10.02.2019, 10:58 »
Flowgrid, czy ta wędka Cormorana miała w miarę duże przelotki końcowe? Szukam wędki do slidera z dużymi przelotkami, żeby stoper lekko przechodził.

Dobrze zrobiony stoper z żyłki przejdzie bez problemu nawet przez małe przelotki.


Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #21 dnia: 10.02.2019, 12:53 »
Miałem problemy w tamtym sezonie ze stoperem z żyłki, który często zatrzymywał się na ostatniej, małej przelotce. Używałem właśnie tego węzła z filmiku zamieszczonego powyżej. Żyłka główna 0.18, stoper z żyłki 0,10.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #22 dnia: 10.02.2019, 15:49 »
Miałem problemy w tamtym sezonie ze stoperem z żyłki, który często zatrzymywał się na ostatniej, małej przelotce. Używałem właśnie tego węzła z filmiku zamieszczonego powyżej. Żyłka główna 0.18, stoper z żyłki 0,10.

Hmm. Ja używam stopera z żyłki 0.12 / główna 0.16. Nie miałem takich problemów przy tradycyjnej matchówce. Może pokombinuj z długością "wąsów".

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #23 dnia: 16.02.2019, 23:29 »
Wracam do wątku wyboru wędki float. Byłem ostatnio w okolicznych sklepach "pomacać" w miarę możliwości wędki matchowe z jak największym cw (jako taki substytut wędki float), bo wędek floatowych co mnie interesują po prostu nie ma w sklepach. Co do wędki Jaxon Intensa GTX Distance Float 4,2 m (ta mnie najbardziej interesuje) to na filmie pana Tomasza Horemskiego widać wyraźnie, jak wędka ugina się mocno pod małą płoteczką czy okonikiem. Każda wędka floatowa jest taka miękka? Poprostu miękkie kluskowate wędki jakoś mi nie leżą.




Udało mi się znaleźć fajny kołowrotek już, a co do wędki dalej mam wątpliwości. I bądź tu mądry, ehhhh :facepalm:
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #24 dnia: 16.02.2019, 23:51 »
Nie każda wędka z "float" w nazwie to wędka typu float, czyli coś innego niż wędka typu match - wiele z nich to klasyczne matchówki z dużą liczbą niewielkich przelotek (np. Drennan MatchPro Float, Drennan Acolyte Float, Preston Equis Float, Preston Supera Float, Maver Signature Pro Classic Float etc.). Tak najwyraźniej ma się sprawa również z zapodanym Jaxonem.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #25 dnia: 17.02.2019, 00:20 »
Jest jeszcze Daiwa Aqualitte Power Match. Odległościówka o potężnej mocy. Cw jakieś 40-45 gramów. Trudno ją kupić,bo kosztuje jakieś 250 zł, co jak na Daiwe jest śmiesznie mało, ale jak Ci się uda gdzieś upolować to powinna spełnić Twoje oczekiwania.

Tu wersja 390 cm: https://allegro.pl/oferta/matchowka-daiwa-aqualite-power-match-390-7276070214
A tu 420 cm: https://allegro.pl/oferta/wedka-daiwa-aqualite-power-match-4-20m-11784-425-7596258289


Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #26 dnia: 17.02.2019, 20:51 »
Dziękuję wszystkim za konstruktywne uwagi, propozycje i sugestie.
Marcin

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #27 dnia: 11.08.2019, 14:58 »
Subiektywnie... gdybyście mieli wybrać wędzisko typu float i w perspektywie mieli łowić ryby mniejsze ale z dużym prawdopodobieństwem przyłowu większych (lub w póżniejszym nastawieniu na komercję z większymi rybami lub zbiorniki z dużą ilością zaczepów) to który z kijów byście wybrali? :
- York Exclusive Float 390/40
- Cormoran APM40 Power Float 390/10-40g. (APM28 niestety nie dostępne już w sprzedaży o długości 390)

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #28 dnia: 11.08.2019, 16:58 »
Jesteś najbardziej aktywnym użytkownikiem forum. Podziwiam, za upór i ilość zadawanych pytań.

Offline belkowski28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 283
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Włocławek
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka typu float
« Odpowiedź #29 dnia: 11.08.2019, 17:36 »
Miałem cormorana 10-40 390 wędka do połowu większych ryb 2 kg karp nie stanowił żadnego problemu.