Autor Wątek: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego  (Przeczytany 14435 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński

Nie będę wdawał się w szczegóły powstania LGR Zalew Zegrzyński, bo to nie jest istotne, jeżeli chodzi o PZW. Najistotniejsze z tego wszystkiego jest to, iż dzięki osobistym staraniom Edwarda Trojanowskiego, lokalnego działacza samorządowego, aktualnego Prezesa Zarządu LGD Zalew Zegrzyński - o którym wspominał Logarytm w tym temacie http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10347.0 – w listopadzie 2010 r. zostało zainicjowane powołanie Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, która miała działać w oparciu o program operacyjny pod nazwą „Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nabrzeżnych Obszarów Rybackich na lata 2007-2013”.

Ażeby móc skorzystać ze środków unijnych w ramach tego programu musiał być spełniony podstawowy warunek - istnienia określonego wskaźnika osób trudniących się rybactwem na danym terenie. Był to i jest w aktualnych programach pomocowych warunek sine qua non przyznania środków unijnych na rozwój obszarów zależnych od rybactwa. Wtedy to Panu E. Trojanowskiemu z pomocą przyszedł Okręg Mazowiecki PZW, który ma w Wierzbicy w gminie Serock Ośrodek Rybacki. Dzięki temu możliwe było spełnienie wymaganego współczynnika rybaków na ilość mieszkańców na danym terenie. Tym samym bez aktywnego działania Zarządu OM PZW nie mogłoby dojść do powstania LGR Zalew Zegrzyński.

Pomoc Unii Europejskiej na lata 2014-2020 - Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020)

Wraz z pojawieniem się informacji dotyczących nowego programu ze środków unijnych „Rybactwo i Morze” pojawiła się również wizja możliwości pozyskania kolejnej potężnej transzy pieniędzy z UE. W ramach perspektywy finansowej 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) przyznano Polsce ponad 531 milionów euro, co oznacza, iż nasz kraj jest w czołówce państw unijnych, jeżeli chodzi o otrzymane środki z EMFR. Także istniejąca wówczas LGR Zalew Zegrzyński uznała, iż pojawiła się możliwość pozyskania dużych funduszy na rozwój obszaru działania zależnego od rybactwa. Dawna Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński z dniem 1 września 2015 roku zmieniła nazwę na Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński jednocześnie dokonując zmian w statucie. Było to m.in. konieczne do udziału w nowym konkursie na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (tzw. LSR).

Na marginesie dodać należy, iż w skład władz LGD Zalew Zegrzyński wchodzi 3 prominentnych działaczy Okręgu Mazowieckiego PZW - Pan Z. Bedyński (Prezes Okręgu Mazowieckiego PZW), Janusz Klenczon, czy też Jacek Perkowski.

Analiza funkcjonalna Zalewu Zegrzyńskiego

W 2013 r. Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński zleciła spółce Biuro Konsultacyjne KOBIKO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie opracowanie dokumentu pod nazwą „Analiza funkcjonalna Zalewu Zegrzyńskiego”. Tematem tego zlecenia było opracowanie dokumentu, który miał na celu m.in.:
1) opisanie wszystkich głównych funkcji Zalewu Zegrzyńskiego
2) prognozowanie jak funkcje Zalewu Zegrzyńskiego będą się zmieniać.
3) wskazanie jakie zagrożenia dla Zalewu Zegrzyńskiego tworzą zachodzące procesy
4) zasugerowanie działań dla przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Z wyżej wskazanej analizy płyną jednoznaczne wnioski. Autorzy tej analizy wskazują, iż :

1)  „Struktura gatunkowa odłowów sieciowych jest zdominowana przez gatunki charakterystyczne dla wód zeutrofizowanych (krąp, leszcz, płoć). Świadczy to o silnym zdegradowaniu ekosystemu jeziora.”

2) „Aktualnie brak jest dostępnych precyzyjnych i wiarygodnych danych dotyczących ilości wędkujących na jeziorze i częstotliwości ich połowów. OM PZW szacuje, że masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych. Są to w dużym stopniu gatunki szlachetniejsze, których OM PZW szacuje, że masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych. Dlatego bardzo ważną rolę w modelowaniu populacji ryb w Jeziorze Zegrzyńskim odgrywają sieciowe odłowy rybackie. Usuwają one z ekosystemu małocenne ryby karpiowate, które występując w nadmiernych ilościach przyczyniają się do pogłębiania eutrofizacji zbiornika. Są one przeciwwagą dla połowów amatorskich, w których wędkarz, nastawiony głównie na cenne ryby drapieżne, powoduje ich nadmierny odłów pozostawiając przy tym nisko eksploatowane stada ryb karpiowatych. Te, z kolei, wyżerają nadmiernie organizmy planktonowe, które żywią się jednokomórkowymi glonami powodującymi zakwity wód. Na powyższym przykładzie widać, jak ważne jest zachowanie klasycznego rybactwa śródlądowego w celu ochrony ekosystemów wodnych.”

3) „ Dokładniejszych danych dotyczących wielkości i struktury połowów wędkarskich oraz rybackich może dostarczyć realizowany aktualnie przez OM PZW, we współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie - Zakładem Rybactwa Rzecznego w Żabieńcu, projekt pn. Opracowanie rybackiego modelu zrównoważonego wykorzystania i ochrony zasobów ryb w zbiornikach zaporowych na przykładzie Zbiornika Zegrzyńskiego. Podstawowym celem tego projektu jest wyznaczenie kierunków zrównoważonej gospodarki rybackiej na Jeziorze Zegrzyńskim. Uwzględni on oba rodzaje połowu ryb: rybacki I wędkarski. Zbierane będą dane o wysokości połowów oraz podstawowe materiały biologiczne dominujących gatunków ryb: leszcza, krąpia i płoci. Stanowić one będą niezbędną podstawę do wyznaczenia parametrów eksploatacyjnych i populacyjnych: nakładu połowowego, wielkości połowu w podziale na rodzaj narzędzia połowowego, śmiertelności naturalnej i połowowej, wysokości połowów w sztukach ryb, odtworzenia liczebności i biomasy ryb w populacji, uzupełnienia przez naturalny rozród.”

4) „Utrzymanie, a zwłaszcza rozwój działalności połowowej na Jeziorze Zegrzyńskim wymaga doinwestowania rybaków dla zwiększenia ekonomicznej efektywności sektora oraz dostępności i jakości sprzedaży detalicznej . W tym celu OM PZW planuje remont i zakup łodzi oraz zakup narzędzi połowowych i silników do łodzi, które w chwili obecnej są w nie najlepszym stanie technicznym. Ponadto planuje się budowę i modernizację miejsc sprzedaży bezpośredniej poławianych ryb w taki sposób, by były zgodne z przepisami weterynaryjnymi i spełniały wymogi konsumentów, a także modernizację i budowę smażalni ryb oraz sklepów sprzedających produkty rybołówstwa.”

Konferencja naukowa

W Domu Wędkarza w Warszawie w dniu 26 listopada 2014 r. odbywa się konferencja naukowa pod nazwą „Opracowanie rybackiego modelu zrównoważonego wykorzystania i ochrony zasobów ryb w zbiornikach zaporowych, na przykładzie Zbiornika Zegrzyńskiego".

Konferencja ta zorganizowana została wspólnie przez Okręg Mazowiecki PZW oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i miała ona m.in. na celu ukazanie, iż to dzięki rybakom możliwe będzie zapewnienie ochrony zasobów ryb na Zalewie Zegrzyńskim.

Jednym z uczestników tej konferencji był prof. dr hab. Wiesław Wiśniewolski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego – aktualny członek rady naukowej PZW – który w trakcie konferencji stwierdził, że zbiorniki Zalew Zegrzyński i Włocławski, ze względu na dużą produkcję biomasy wymagają stałej eksploatacji sieciowej, która będzie regulować populację ryb karpiowatych, tak aby inne gatunki ryb mogły prawidłowo się rozwijać.

Oczywiście na konferencji nie mogło również zabraknąć innych przedstawicieli IRŚ współpracujących z OM PZW. Przykładowo znany nam już prof. A. Wołos wystąpił tam z odczytem dotyczącym presji i połowów wędkarskich w wybranych zbiornikach zaporowych opowiadając m.in. o potencjale produkcyjnym, konsekwencjach gospodarczych i ekologicznych działań wędkarzy.

W ramach ciekawostki wskazać należy, iż jednym z prelegentów na tej konferencji naukowej był nasz kolega z forum Tomasz Czerwiński (Rybal), który analizował gospodarkę rybacką w wybranych zbiornikach zaporowych w latach 2002-2013. W kolejnych latach w swoich pracach badawczych skupi się on na stanie gospodarki rybackiej prowadzonej w zbiornikach zaporowych, w tym na Zalewie Zegrzyńskim.

Dlatego też jakbyście mieli jakieś szczegółowe pytania odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego to kolega Rybal ochoczo na nie odpowie, bo dość często w swoich badaniach uwzględnia rybostan Zalewu Zegrzyńskiego.

OM PZW na „Opracowanie rybackiego modelu zrównoważonego wykorzystania i ochrony zasobów ryb w zbiornikach zaporowych na przykładzie Zbiornika Zegrzyńskiego" uzyskało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie na kwotę 462 672 zł.



Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2018, 02:27 »
Teraz chyba jest jasne, dlaczego baron Bedyński jest u sterów okręgu... Jest potężna kasa do wyrwania, więc się ją rwie. Wędkarze nie zyskują tu nic, oczywiście tracą w wyraźny sposób. Jednak ci co wspierają prezesa, na tym nie stracą. Diety, imprezy i zapewne inne cuda wianki sprawiają, że jest stałe poparcie.

Zauważcie jedna bardzo ważną rzecz. Władze okręgu powiedzą - dzięki naszym staraniom jest kasa - na pracę z młodzieżą, na robienie tego i tamtego. Szkoda tylko, że nie ma rzeczy najważniejszej dla wędkarzy - ryb w wodzie! Do czego to doszło? Czy o to chodzi, aby zlać ciepłym mocze cele statutowe i interes szeregowego członka związku w imię takich 'inwestycji'?  Najwyraźniej tak.

Najlepiej w tym wszystkim widać rolę IRŚ. Czy ktoś się dziwi, że pracownicy tej instytucji nie lubią wędkarzy? To znaczy tych prawdziwych, co chcą rybnych łowisk takich jak wszędzie w Europie (nie mówię o działaczach, co uchodzą za przedstawicieli wędkarzy)? Przecież my im wyraźnie stoimy na drodze! Mamy tu do czynienia z transakcją wiązaną, w zamian za pseudonaukowe bredzenie o 'ratowaniu' zbiornika czy też innych 'równowagach' - ludzie z IRŚ dostają kasę, włodarze PZW biorą swoje.  Co dostaną z czysto wędkarskiej wody? My wędkarze w ogóle jesteśmy niepotrzebni, zobaczcie jak im przeszkadzamy!

Mam nadzieję, że to ostatnia już kadencja barona Bedyńskiego i jego świty. Jeżeli ci ludzie nie zostaną usunięci, związek będzie szedł w dalszym ciągu na dno. Nie przeskoczymy takich władz związkowych w triumwiracie z IRŚ i Ministerstwem Rolnictwa. Zauważcie tez fakt, że mniejsza liczba wędkujących na Zalewie Zegrzyńskim, im jest na rękę! Panowie, mamy rok 2018, a tutaj się dzieją takie rzeczy! Jak widać, PZW składa się jakby z dwóch organizacji - związku wędkarskiego i związku rybackiego :facepalm:

Brawo Arek za piękne pokazanie jak się robi na wędkarzach kasę! :thumbup:  Tak właśnie jesteśmy nabijani w butelkę! Chętnie poczytam również,  jak to widzi kolega Rybal. Najlepiej aby podał, gdzie my, wędkarze, tutaj zyskujemy. Przyda się też podanie kwot, jakie pracownicy IRŚ dostali za opracowanie tych jakże ciekawych i cennych dla ludzkości badań. Jak wyglądał podział tej kwoty dotacji, też jest interesująca rzeczą.

Zauważacie dlaczego pomiędzy okręgiem opolskim a mazowieckim jest taka kolosalna różnica? Jeden dostaje potężne dotacje, a drugi nie. Gdzie są rybniejsze wody??? Powinny być w mazowieckim, nieprawdaż? A taka Turawa, zaporówka, na głowę bije Zalew Zegrzyński. Chyba trzeba poprosić IRŚ o jakies badania, aby sytuację naprawić :facepalm:

I jeszcze jedno mnie niepokoi. Na upadku PZW najwięcej zyskają właśnie działacze - pijawki, które się mogą odpowiednio uwłaszczyć - dlatego w ich interesie są głosy o likwidację związku. Naszym podstawowym celem powinno być usunięcie tych ludzi z władz związków, pozbawienie ich wszelkich funkcji. Im dłużej kierują okręgami lub samym związkiem, tym gorzej dla nas.
Lucjan

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2018, 06:00 »
@Luk
"Brawo Arek za piękne pokazanie jak się robi na wędkarzach kasę! :thumbup:  Tak właśnie jesteśmy nabijani w butelkę! Chętnie poczytam również,  jak to widzi kolega Rybal. Najlepiej aby podał, gdzie my, wędkarze, tutaj zyskujemy. Przyda się też podanie kwot, jakie pracownicy IRŚ dostali za opracowanie tych jakże ciekawych i cennych dla ludzkości badań. Jak wyglądał podział tej kwoty dotacji, też jest interesująca rzeczą. "
No jak to gdzie - siedząc na zasiadce karpiowej nie muszę donęcać , nie muszę wywozić no i najważniejsze - nie mam brań więc z całym zapałem mogę się oddać najpiękniejszemu zajęciu na rybach czyli :beer: :hamburger: :pizza:  oj przepraszam miałem napisać podziwianiu przyrody ale jakoś się nie udało.
JKarp

https://www.wp.pl/newsfeed/6210791341951105?src01=df4b2
" "Myśliwi myszą mieć możliwość polowań, bo inaczej rolnictwo nam całkiem zginie" - Henryk Kowalczyk (szef MŚ) w "Fpf""
 :facepalm: :facepalm:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2018, 09:33 »
Ile OM zarabia na na Lokalnej Grupie Działania?
Dlaczego Okręg Mazowiecki planuje zakup silników i łodzi dla rybaków? Czy rybacy nie mogą sami finansować swojej działalności?  Czy potrzeba zgłosić taki numer do Urzędu Skarbowego? Czy zakupione łodzie i silniki należą do OM i PZW, czy są własnością rybaków? Bo jak rozumiem rybacy prowadzą osobną działalność finansową? Choć mnie naszło, że skoro OM stworzył wraz z samorządowcami LGD to jest to udokumentowane.
Czy ktoś, kto jest członkiem OM może podejść do siedziby i wyciągnąć informacje na temat wpływów finansowych z Lokalnej Grupy Działania do OM? Jeśli nie ma tam żadnych wpływów, to jakim prawem OM finansuje takie zakupy?

Czy powołany przez Zarząd Główny po wyborach biegły rewident zakończył już kontrolę?

Jak wygląda struktura powiązań między OM a LGD? Finansowo.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 19.01.2018, 10:04 »
Ja uważam, że kontrole mogą wiele nie wykazać (kontrole państwa). Przede wszystkim działalność rybaków i grupy Bedyńskiego jest niezgodna z celami statutowymi związku, wyraźnie godzi w interes wędkarzy, którzy zrzeszeni są w PZW. Z punktu widzenia 'rozwoju regionu; - działalność jest 'pozytywna'. Nikt nie jest w stanie określić strat związanych z tym, ze wędkarze nie przyjadą wędkować na ZZ, zresztą chyba wyraźnie widać, dlaczego IRŚ chce sprzedać kit o tym, że taka turystyka nie ma sensu. Jeżeli by miała, te działania byłyby niekorzystne.

Najgorsze jest to, że aby coś realnie przynosiło zyski, musi to być dobrze działający mechanizm. Opieranie wszystkiego o dopłaty i granty jest bez sensu, to jest krótkowzroczna polityka. Jeżeli państwo lub UE ma dopłacać do czegoś aby się to 'opłacało' - to gdzie my zmierzamy? To przerażające - ktoś kto jest ekonomista powinien widzieć, że to nie jest żadna strategia, ale piłowanie gałęzi na której się siedzi. Kto z Was się dziwi, że IRŚ nie dostrzega możliwości w turystyce wędkarskiej? Tam gdzie jest turystyka takowa, tam nie ma rybaków. Więc ich opracowania mają za zadanie wykazania nieopłacalności turystyki wędkarskiej, aby szarpać kasę na rybactwo. I to są naukowcy :facepalm: Oczywiście jakiś polityk nie rozumie siły drzemiącej w wędkarstwie i uwierzy w takie bajdurzenia.

Zobaczcie na tę tendencję. U nas się nie robi czegoś z myślą o obudowaniu przyszłości, u nas strategie polegają na 'rwaniu kasy' z dopłat. Budowa rzecznych autostrad na Odrze i Wiśle to to samo. Nie wiadomo co będziemy wozić tymi autostradami, nie ma żadnych planów, ale je będziemy budować. Bo UE daje kasę, trzeba ją więc szarpnąć, środowisko i przyroda są nieważne, 'dadzą radę'. Tu mamy to samo, dodatkowo robią to ludzie mieniący się być pracownikami naukowymi.  Zamiast myśleć o prawdziwym rozwoju regionu i wykorzystaniu jego możliwości, mamy perfidne faworyzowanie pewnych rozwiązań. Szkoda, że pseudonaukowcy nie korzystają z opracowań kolegów zza oceanu, gdzie wędkarstwo to wielki biznes. W USA nikt by nie dopuścił do takich rzeczy, bo tam rachunek ekonomiczny jest podstawą działania.
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 19.01.2018, 10:49 »
Jaki sprzeczny cel że statutem masz na myśli?
Przecież wyraźnie jest napisane, że ochrona i zagospodarowanie wód.
Mają przecież papierek mówiący o tym, że mało drapieżnika, dużo karpiowatych, mało organizmów regulujących zakwity, duża eutrofozacja. Dupochron idealny. Bez badań innej niezależnej od powiązań grupy naukowców nie masz dźwigni, aby to ruszyć. Nawet eksperci powoływani są "nasi".

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 19.01.2018, 11:36 »
Ze statutu:
Celem Związku jest organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody, edukacja
i kształtowanie etyki wędkarskiej oraz upowszechnianie wiedzy o warunkach ochrony i połowu ryb.


Nie znajdziesz nic co by wpisywało się w to co zrobiono na Zalewie. O ochronie przyrody nie ma co mówić, bo ogólnie jest tam  bardzo mało ryby teraz. W myśl tego zapisu nie można uznawać, że celem PZW jest użytkowanie rybackie wód. Skoro jest to związek wędkarski, profil rybacki wyraźnie tutaj przeszkadza. Oczywiście inaczej byłoby, gdyby wody były pełne ryb, i starczałoby i dla rybaków i dla wędkarzy. To może działać i ma sens, jednak wpierw wody trzeba by doprowadzić do takiego stanu. Obecnie ryby wybito, wyniki zawodów spinningowych wyraźnie to pokazują, podobnie jak doniesienia wędkarzy, wyniki badania wody echosondami. Niech więc nie dziwią wpisy Kotwica, który pisał, że 'ryba jest', bo oni 'badali wodę' :facepalm:

Trzeba naciskać na zmianę statutu tak, aby wykluczyć pewne rzeczy z działalności związku. Rybaczenie nie powinno w ogóle wchodzić w grę. Dla mnie dopuszczalną formą zarobkową jest organizowanie płatnych łowisk, ewentualnie odłowy regulujące rybostan (na przykład jak karasia srebrzystego jest zbyt dużo - odławianie go i sprzedaż). Wyobraźmy sobie, ze PZW zajmuje się jeszcze uprawą chmielu i hodowlą kóz. Wiele rzeczy można podpiąć pod działalność na rzecz związku. Jakby nie było - to ma być związek wędkarski. Jestem pewien, że tak sądzi ponad 90% wędkarzy. Jak zacznie się kombinowanie, to może się okazać, że związkiem kieruje fachowiec od hodowli chmielu a jego zastępcą jest specjalista od kóz :)

 
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 19.01.2018, 13:22 »
Nie rozumiesz mnie Lucjan. Rozłożę to na czynniki pierwsze. Proszę przeczytaj ze zrozumieniem.


Punkt drugi:
2) „Aktualnie brak jest dostępnych precyzyjnych i wiarygodnych danych dotyczących ilości wędkujących na jeziorze i częstotliwości ich połowów. OM PZW szacuje, że masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych. Są to w dużym stopniu gatunki szlachetniejsze, których OM PZW szacuje, że masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych. Dlatego bardzo ważną rolę w modelowaniu populacji ryb w Jeziorze Zegrzyńskim odgrywają sieciowe odłowy rybackie. Usuwają one z ekosystemu małocenne ryby karpiowate, które występując w nadmiernych ilościach przyczyniają się do pogłębiania eutrofizacji zbiornika. Są one przeciwwagą dla połowów amatorskich, w których wędkarz, nastawiony głównie na cenne ryby drapieżne, powoduje ich nadmierny odłów pozostawiając przy tym nisko eksploatowane stada ryb karpiowatych. Te, z kolei, wyżerają nadmiernie organizmy planktonowe, które żywią się jednokomórkowymi glonami powodującymi zakwity wód. Na powyższym przykładzie widać, jak ważne jest zachowanie klasycznego rybactwa śródlądowego w celu ochrony ekosystemów wodnych.”... 

Na podstawie danych z dupy:



„Aktualnie brak jest dostępnych precyzyjnych i WIARYGODNYCH danych
dotyczących ilości wędkujących na jeziorze i częstotliwości ich połowów. OM PZW szacuje, że masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych. Są to w dużym stopniu gatunki szlachetniejsze, których


OM PZW SZACUJE, że
masa odławianych przez nich ryb jest kilkakrotnie większa niż w przypadku połowów sieciowych.


Dlatego bardzo ważną rolę w modelowaniu populacji ryb w Jeziorze Zegrzyńskim odgrywają sieciowe odłowy rybackie. Usuwają one z ekosystemu małocenne ryby karpiowate, które występując w nadmiernych ilościach przyczyniają się do pogłębiania eutrofizacji zbiornika.

Usuwają biomasę, aby ratować zbiornik przed znanym i galopującym procesem eutrofozacji powodowanym zakwitem wód.
DUPOCHRON.
To jest punkt pierwszy, a mianowicie drugi procesu, o którym później.


Zbierane będą dane o wysokości połowów oraz podstawowe materiały biologiczne dominujących gatunków ryb: leszcza, krąpia i płoci. Stanowić one będą niezbędną podstawę do wyznaczenia parametrów eksploatacyjnych i populacyjnych: nakładu połowowego, wielkości połowu w podziale na rodzaj narzędzia połowowego, śmiertelności naturalnej i połowowej, wysokości połowów w sztukach ryb, odtworzenia liczebności i biomasy ryb w populacji, uzupełnienia przez naturalny rozród.”[/i]

Warto zauważyć, że odłowy sieciowe KTÓRE MIAŁY OGTANICZYĆ BIOMASĘ w postaci mało cennych ryb karpiowatych (płoć, leszcz, krąp) są skuteczne, ale nie wiadomo jak. W tym celu należy przeprowadzić badania.
Ponieważ są skuteczne należy "ODTWORZYĆ LICZEBNOŚĆ I BIOMASĘ RYB W POPULACJI (ZARYBIENIA), UZUPEŁNIANE PRZEZ NATURALNY ROZRÓD".

Rybal twierdził, że połowy na Zegrzu są ledwo opłacalne. Skoro IRŚ twierdzi, że ubytek spowodowany odłowami należy przeprowadzić zarybieniami, uzupełnianymi przez naturalne tarło, znaczy, że tej ryby jest zbyt mało, aby odłowy sieciowe miały jaką kolwiek rację bytu. Zresztą Instytut nadal stoi na stanowisku, że naturalne tarło ryb ma tak znikomy wpływ, że może być pomijalny.

Przecież to jest idealnie zarysowany sposób działania rybaków, IRŚ do spółki z PZW.

Kto zyskuje? Jak to się dzieje?

Punkt pierwszy.
Po pierwsze samorządowiec wpada na pomysł, jak się dorobić. Zrobimy spółkę rybacką i będziemy ciągnąć szmal z funduszy europejskich. Niestety napotkał przeszkodę w postaci współczynnika narzuconego przez Unię Europejską, ustalającego ilość osób związanych z rybactwem na liczbę mieszkańców.

Punkt drugi
Zwrócił się więc do Bedyńskiego i w zamian za stanowisko i zyski że spółki rybackiej włączyli w to infrastruktórę która była w posiadaniu PZW. To pozwoliło im zrobić skok na fundusze.


Punkt trzeci.
Trzeba zrobić sobie Dupochron, aby nikt w razie czego się nie przyczepił, więc znowu wykorzystują PZW, kosztem wędkarzy, aby wspólnie z naukowcami zrobić sobie podkładkę.
Że te badania, bądź założenia są z dupy, same sobie przeczą i w ogóle nie powinny dopuścić wędkarzy to już chyba było wyżej.
Ale
Po pierwsze INSTYTUT dostaje za nie kasę. Oczywiście OD PZW, ponieważ badano wpływ wędkarzy na ograniczenie pogłowu drapieżnika w Zalewie Zegrzyńskim.
Jak już takie badania, opinia od IRŚ na papierze się pojawiła, była furtka, zielone światło na wprowadzenie wędkarzy.
Oczywiście Bedyński musiał dać zielone światło na wprowadzenie rybaków, ponieważ to okręgi podpisują umowy z robakami.

Kto zarybia zgodnie z zaleceniami IRŚ?
RYBACY I PZW. Z czyich ośrodków zarybieniowych?

Punkt czwarty?
Co z tego ma Instytut?
Kasy za opinięna temat wpływu odłowu drapieżnika nie liczę, bo to błahostka.
Pomijając fakt, że Instytut nie powinien wpuszczać rybaków, którzy są ledwo na progu opłacalności, proszę spojrzeć, co Bogu ducha winni są rybacy, mam na myśli tych biednych ludzi, którzy tylko pracują.
Kasa idzie dla Szych Na Stołkach.

Ale wracając do instytutu.



Konferencja naukowa

W Domu Wędkarza w Warszawie w dniu 26 listopada 2014 r. odbywa się konferencja naukowa pod nazwą „Opracowanie rybackiego modelu zrównoważonego wykorzystania i ochrony zasobów ryb w zbiornikach zaporowych, na przykładzie Zbiornika Zegrzyńskiego".


Po pierwsze konferencje organizowane za pieniądze wędkarzy.

Konferencja ta zorganizowana została wspólnie przez Okręg Mazowiecki PZW oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i miała ona m.in. na celu ukazanie, iż to dzięki rybakom możliwe będzie zapewnienie ochrony zasobów ryb na Zalewie Zegrzyńskim.

Teraz Dupochron. Kasa za delegacje, prelekcje...

Poniżej jego uzasadnienie.

Jednym z uczestników tej konferencji był prof. dr hab. Wiesław Wiśniewolski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego – aktualny członek rady naukowej PZW – który w trakcie konferencji stwierdził, że zbiorniki Zalew Zegrzyński i Włocławski, ze względu na dużą produkcję biomasy wymagają stałej eksploatacji sieciowej, która będzie regulować populację ryb karpiowatych, tak aby inne gatunki ryb mogły prawidłowo się rozwijać.


I teraz wisienka na torcie. Co z tego ma INSTYTUT?
Po pierwsze ma podkładkę (również PZW) pod przyszłe takie numery.
Po drugie ma te cyferki na końcu:


Oczywiście na konferencji nie mogło również zabraknąć innych przedstawicieli IRŚ współpracujących z OM PZW. Przykładowo znany nam już prof. A. Wołos wystąpił tam z odczytem dotyczącym presji i połowów wędkarskich w wybranych zbiornikach zaporowych opowiadając m.in. o potencjale produkcyjnym, konsekwencjach gospodarczych i ekologicznych działań wędkarzy.

W ramach ciekawostki wskazać należy, iż jednym z prelegentów na tej konferencji naukowej był nasz kolega z forum Tomasz Czerwiński (Rybal), który analizował gospodarkę rybacką w wybranych zbiornikach zaporowych w latach 2002-2013. W kolejnych latach w swoich pracach badawczych skupi się on na stanie gospodarki rybackiej prowadzonej w zbiornikach zaporowych, w tym na Zalewie Zegrzyńskim.

Dlatego też jakbyście mieli jakieś szczegółowe pytania odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego to kolega Rybal ochoczo na nie odpowie, bo dość często w swoich badaniach uwzględnia rybostan Zalewu Zegrzyńskiego.

OM PZW na „Opracowanie rybackiego modelu zrównoważonego wykorzystania i ochrony zasobów ryb w zbiornikach zaporowych na przykładzie Zbiornika Zegrzyńskiego" uzyskało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie na kwotę 462 672 zł.



Ze statutu:
Celem Związku jest organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody, edukacja
i kształtowanie etyki wędkarskiej oraz upowszechnianie wiedzy o warunkach ochrony i połowu ryb.


Nie znajdziesz nic co by wpisywało się w to co zrobiono na Zalewie. O ochronie przyrody nie ma co mówić, bo ogólnie jest tam  bardzo mało ryby teraz. W myśl tego zapisu nie można uznawać, że celem PZW jest użytkowanie rybackie wód. Skoro jest to związek wędkarski, profil rybacki wyraźnie tutaj przeszkadza. Oczywiście inaczej byłoby, gdyby wody były pełne ryb, i starczałoby i dla rybaków i dla wędkarzy.

Ale ryb nie bedzie, ponieważ odłowy rybackie na wodach śródlądowych od lat są nieopłacalne. Służą tylko da nabijania kobzy działaczom i zarzadowi spułek rybackich.

Wszystko podparte badaniami, papierami. Według nich nic co robią nie jest sprzeczne że statutem.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 19.01.2018, 14:48 »
Zgadzam się z Tobą w 100%. Bardziej chodzi mi o to, że celem związku nie jest ochrona i zagospodarowanie wód poprzez działania, które sprawiają, że nie można uprawiać samego wędkarstwa :) Statut niestety podaje dość kontrowersyjne sposoby na realizację celów. Jednak jeżeli wędkarze nie mają co łowić, takie działanie można uznać za niezgodne ze statutem.

To nie tylko to. Nie bez kozery robiono filmy propagandowe o tym jak to nie łowiono na ZZ w zeszłym roku. OM robił co mógł, aby wyjść na dobrego gospodarza. Niestety sami wędkarze w dramatyczny sposób ukazali jak krucho jest z rybą. Sondy nie kłamią, zresztą wędkarze w przeciwieństwie do naukowców, łowią stale na tym akwenie i orientują się co jest grane. Ciekawe jak będzie w tym roku. Nie zdziwiłbym się, gdyby Bedyński i spółka zarybili mocno, tak aby zamknąć wędkarzom usta. Jakby nie było musi mu się robić gorąco :)
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 19.01.2018, 15:41 »
Tutaj link ciekawy - wybory do władz okręgu mazowieckiego w roku 2017
https://ompzw.pl/news/v-zjazd-delegatow-okregu-mazowieckiego-pzw-w-warszawie
Lucjan

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 19.01.2018, 15:42 »
Jaki sprzeczny cel że statutem masz na myśli?
Przecież wyraźnie jest napisane, że ochrona i zagospodarowanie wód.
Mają przecież papierek mówiący o tym, że mało drapieżnika, dużo karpiowatych, mało organizmów regulujących zakwity, duża eutrofozacja. Dupochron idealny. Bez badań innej niezależnej od powiązań grupy naukowców nie masz dźwigni, aby to ruszyć. Nawet eksperci powoływani są "nasi".

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
No tak nie do końca.Taki sam stosunek drapieżników do pozostałych gatunków można osiągnąć poprzez intensywne zarybianie drapieżnikiem ale wtedy sieciowanie niepotrzebne.Jest tylko jeden problem-zarybianie to koszty, sieciowanie to kasa. I wybierają kasę...
Andrzej Lisowski

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #11 dnia: 19.01.2018, 16:01 »
Dzięki Arek :thumbup: Bardzo się cieszę, że jesteś tu z nami :bravo:

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #12 dnia: 19.01.2018, 17:01 »
Przestań :-[ Na to wszystko o czym piszę są dowody, część z nich ma charakter dowodów urzędowych (co samo przez się świadczy o ich mocy dowodowej). Dlatego od razu uprzedzam tych wszystkich "Burków", którzy niedługo wypełzną z czeluści internetu, że istnieją mocne dowody na stan faktyczny opisany wyżej. Jak to kiedyś stwierdził Horacy "Jesteśmy okłamywani pozorami prawdy." Jeszcze to mi się przypomniało (od 1m:45s.) ;D




Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #13 dnia: 19.01.2018, 17:11 »
Przecież to jest idealny temat do "Czarno na białym", albo Uwaga. Nawet "Wyborcza" by nie pogardziła obszernym artykułem.

Oczywistym było by stwierdzenie, przez ichtiologa zajmujacego się zalewem Zegrzyńskim, że braki drapieżnika powinno się uzupełnić zarybieniami. Jeśli zarybienia nie spełniają oczekiwań, należało by wprowadzić limity połowów. Jaki idiota doszedł do wniosku, że jedynym racjonalnym rozwiązaniem na brak ryby w wodzie, w tym przypadku szczupaka, jest wyjęcie z tej wody innej ryby, która jest jego pożywieniem. Jeśli zostanie zachwiana struktura pomiędzy drapieznikiem, a jego pokarmem to nastąpi większy rozród drapieżnika, a tym samym wyrównanie optimum tej struktury w naturze. Jeśli przy takim zachwianiu wyciągnie się że środowiska potencjalny pokarm, którym żywi się drapieżnik, doprowadzając do optimum ilościowego stosunku drapieżnika i jego pokarmu na nowym niższym poziomie, nie dostanie on sygnału do wzmożonego rozrodu.
Zainteresowanych ichtiologów odsyłam do wybranej literatury:

.Stępczak K. – Biologia 4. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej. Wyd. od 1987 r. WSiP.

2.Dziedzicka A. i in. – Biologia 5. Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej. Wyd. od 1982 r. WSiP.

3.Frejlak S. i in. – Biologia 6. Podręcznik dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wyd. od 1983 r. WSiP.

4.Korczak C., Zdunkiewicz L. – Biologia z higieną człowieka. Podręcznik dla klasy siódmej szkoły podstawowej. Wyd. od 1984 r. WSiP.

5.Stępczak K. – Biologia. Podręcznik dla klasy ósmej szkoły podstawowej. Wyd. od 1985 r. WSiP.

Książki pomocnicze dla bardziej zainteresowanych tematem:


5.Fikus M., Golachowski M. – Zeszyt ćwiczeń z biologii, kl. V, sem. II – Bezkręgowce. 1993 r. KORIS. (23/93).

6.Fikus M., Golachowski M. – Zeszyt do ćwiczeń z biologii, kl. VI, sem. II – Rośliny wyższe. 1993 r. KORIS. (24/93).

7.Fikus M., Golachowski M. – Zeszyt do ćwiczeń z biologii, kl. VII, sem. II – Fizjologia człowieka. 1993 r. KORIS. (25/93).

8.Fikus M., Golachowski M. – Zeszyt do ćwiczeń z biologii, kl. VIII, sem. II – Organizm od pradziejów do dziś. 1993 r. KORIS. (26/93).

9.Gulewicz B., Kopp U. – Biocenozy. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy IV. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (258/92).

12.Gulewicz B., Kopp U. – Pierwotniaki. Bezkręgowce. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy V. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (261/92).

13.Gulewicz B., Kopp U. – Kręgowce. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy VI. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (262/92).

14.Gulewicz B., Kopp U. – Organowce – rośliny wyższe. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy VI. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (263/92).


17.Gulewicz B., Kopp U. – Ekologia. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy VIII. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (266/92).

18.Gulewicz B., Kopp U. – Jedność i różnorodność świata organicznego. Zeszyt ćwiczeń do biologii dla klasy VIII. 1992 r. Zaopatrzenie Szkolne. (267/92).

19.Klimuszko B. – Biologia 7. Zeszyt do ćwiczeń. 1993 r. Wydawnictwo Edukacyjne ŻAK. (36/93).

20.Klimuszko B. – Biologia 8. Zeszyt do ćwiczeń. 1993 r. Wydawnictwo Edukacyjne ŻAK. (309/92).

25.VanCleave J. – Biologia dla każdego dziecka. 101 ciekawych doświadczeń. 1993 r. WSiP. (45/93).

26.Wójcik Z. – By Ziemia pozostawała piękna i zasobna. Wyd. od 1986 r. WSiP.

Natomiast najwyższym poziomie będzie chyba to:


1 Biologia W. Lewiński 1997 r.

2 Biologia H. Wiśniewski 2002 r.

3 Biologia z higieną i ochroną środowiska WSiP 1998 r. M. Podbielkowska, Z. Podbielkowski

To już wiedzą licealna.





Tak dla rozładowania napięcia...




Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Strategia działania OM PZW odnośnie Zalewu Zegrzyńskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 19.01.2018, 19:33 »
Jako okropny zwolennik C&R, serdecznie przepraszam wszystkich kolegów łowiących drapieżniki. Ja wypuszczam leszcze i płotki, więc rybacy muszą je odławiać, żeby zapobiec eutrofizacji i zapewne wyjadaniu sandaczy przez mnożący się białoryb :(
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.