Autor Wątek: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)  (Przeczytany 7004 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)
« Odpowiedź #15 dnia: 09.08.2020, 20:06 »
Pomiary ilości skręceń na żyłce, powodowanie powstawania ich określonej ilości, stwierdzanie powstających zmian w wyniku jakiś działań można robić bardzo dokładnie lub mniej dokładnie.
Pomiary są żmudne i czasochłonne, tym bardziej im większą dokładność chcielibyśmy osiągnąć.

Przy praktycznych testach, przeprowadzanych w terenie konieczny jest kompromis pomiędzy dokładnością, czasochłonnością i możliwościami. Pomiary wykonywane są w niezbyt komfortowych warunkach nad wodą oraz na łące lub w lesie. Największym utrudnieniem dla pomiaru jest wiatr. Do naszych wędkarskich celów laboratoryjna  dokładność pomiaru skręceń nie jest potrzebna, bo po co. :)

W testach, które ze skręceniami wykonuję bazowym pomiarem jest gęstość skręceń na przyjętym odcinku splotu ( test z literą U ).
Uzyskana w ten sposób dokładność pomiaru zależy od przyjętej długości odcinka  oraz od ilości skręceń na nim.
Szacuję ogólnie, że uzyskiwane wyniki moich pomiarów mieszczą się w zakresie błędu do 10 % przy ilości skręceń powyżej 7 na jeden metr i myślę, że błędu tego nie przekroczyłem podczas testów SpinDoctora. :)

Biorąc pod uwagę zalecenia producenta SpinDoctora dotyczące ilości potrzebnych rzutów do rozkręcenia żyłki spodziewałem się dla tego narzędzia przynajmniej 5 obrotów na 1 metr przy jego zwijaniu. Pomierzyłem jednak tylko 2 obroty na 1 metr i tym samym 2 rozkręcenia żyłki na 1 metr w moim teście z drugim wędziskiem. Wynik więc mnie rozczarował, ale SpinDoctor w tym teście umiarkowanie obracał się.
 
Przy 4 zarzuceniach i  uzyskaniu 2 obrotów/1 m przy każdym zwijaniu uzyskamy 8 rozkręceń żyłki na 1  m, co niewątpliwie wyraźnie zauważymy łowiąc i mając uprzednio mocno skręconą żyłkę. :)

Czemu nie obracał się w testach z pierwszym wędziskiem nie wiem, a tylko przypuszczam.
Marian

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)
« Odpowiedź #16 dnia: 09.08.2020, 23:52 »
Na początku XIX wieku naukowcy udowodnili, że pociąg nie może poruszać się z prędkością większą niż 40 km/ godz. Gdyż powietrze zostanie wyssane i pasażerowie się poduszą z braku powietrza.
Dlatego eksperymenty koko mało do mnie przemawiają, o ile ich wynik rozmija się z faktycznymi doświadczeniami z życia. Nie powinno działać a działa ??? Nie chce mi się weryfikować wyników testów wykonanych przez koko ani słuszności podejścia do nich, ale jeśli praktyka pokazuje coś innego, niż udowadnia nam koko, to ja tych jego "badaniom" nie wierzę.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)
« Odpowiedź #17 dnia: 17.08.2020, 18:59 »
Niesympatycznie jest zamiast dyskusji w sprawach problemów wędkarskich podważać wiarygodność działalności innych, szczególnie jeśli nie zna się problemiu lub brak jest wiedzy na jego temat oraz brak jest rzeczowych argumentów. :(

Można oczywiście komuś wierzyć w to co napisał lub nie wierzyć.

Wykonałem oraz dość szczegółowo omówiłem w jednym z poprzednich wpisów testy i ich wyniki jakie przeprowadziłem na przypadkowych zestawach aby sprawdzić jak działa SpinDoctor o wadze 40 g.
Wyszło mi to co opisałem. :)
 
Robiąc testy nie miałem żadnych innych intencji oprócz sprawdzenia jak to narzędzie działa. Nie miałem też intencji uogólniania wyników na inne zestawy lub wystawiania globalnej opinii o SpinDoktorze.
 
Nie rozumiem zarzutu dlaczego wyniki moich testów ( nie są to eksperymenty) rozmijają się z faktycznymi doświadczeniami z życia. A jakie to niby rozmijanie? W oparciu o co taki wniosek?  Czy gdyby mi wyszło, że SpinDoctor odkręca w trzech rzutach 7  lub 8 razy/1m skręconą żyłkę, a nie jak pomierzyłem w konkretnym przypadku ok.6 razy, to nie byłoby już rozmijania się wyniku testu z praktyką? :o
 
Wędkarze oceniają stan skręcenia żyłki subiektywnie w oparciu o swoje doświadczenie, bez wykonywania pomiarów ich wartości. Być może jednak, że także ktoś inny takie pomiary jak ja też robi. 
Dla jednego taka sama żyłka może być mocno skręcona, dla drugiego znośnie. Rozkręcenie żyłki SpinDoctorem jak w moim teście o 6 lub 8 skręceń/1m na ogół jest bardzo znaczące i odczuwalne. Może jednak być różnie oceniane. Dla jednego wędkarza jako bardzo dobre, dla drugiego ocena będzie gorsza.  Stąd też biorą się prawdopodobnie niejednoznaczne oceny tego narzędzia przez innych.

Nie wynika też wcale z moich wyników i tekstu generalny wniosek, że SpinDoctor nie działa chociaż powinien.
 
Nie było też moim celem udowadnianie komukolwiek czegokolwiek. Nie traktuję mojej działalności na forum w kategoriach potrzeby udowadniania. Po prostu dzielę się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami , a także wynikami testów.
Generalnie wyniki testów SpinDoctora mnie rozczarowały, bo spodziewałem się większej skuteczności. Dla jednego zestawu działanie było bardzo słabe, dla drugiego lepsze – ok.6 odkręceń/1m w 3 zwinięciach. Nie potrafiłem tej różnicy do końca wyjaśnić i o tym napisałem.

Pytania zadane w powyższym tekście są retoryczne.
:)
Marian

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)
« Odpowiedź #18 dnia: 28.01.2024, 14:50 »
Opinie wędkarzy na temat skuteczności odkręcania żyłki przez SpinDoctora są różne; pozytywne i negatywne. ???
Opinie te bazują na ocenach subiektywnych, a nie na obiektywnych pomiarach.
Aby przekonać się jaka jest rzeczywistość wykonałem tym ciężarkiem 40g testy pomiarowe w jeziorze, a wyniki są w niniejszym wątku we wpisie #9.

Jednak aby ocenić względną efektywność tego produktu w stosunku do innych stosowanych metod odkręcania żyłki wykonałem dodatkowo testy pomiarowe tych metod. Porównawcze wyniki zamieszczone są w innym wątku pod poniższym adresem. Widać tam jaka jest skuteczność SpinDoctora na tle innych sposobów.
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=18495.msg495582#msg495582
 :)
Marian

Online Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Test praktyczny Gardner Spin Doctor 70 g (czerwony)
« Odpowiedź #19 dnia: 28.01.2024, 15:19 »
Ja miałem problem skręconej żyłki jak lowiłem na cienkie żyłki i dużo grał hamulec, bo bałem się zerwać rybę. Problem zminimalizowałem odkąd mam żyłke główną 0,28 i używam wstecznych obrotów kołowrotka. Szczególnie w końcowym etapie holu. Zanim zagra hamulec to popuszczam palcem kabłąk i dzięki temu nie skręca się żyłka. Długo zastanawiałem się po co wsteczne obroty w każdym kołowrotku, dopiero podpatrzyłem do czego ten mechanizm służy na angielskich filmach. Tam wielu wędkarzy wlasnie wstecznymi obrotami popuszcza rybę. W Polsce żadko się spotykam z tą metodą nad moimi wodami a jest rewelacyjna. Polecam spróbować.