Autor Wątek: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące  (Przeczytany 47515 razy)

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #30 dnia: 14.03.2015, 14:37 »
Ja mam dokupiona szczytówke 0,5oz i napinam ja prawie do 90stopni i widzę na niej nawet muśniecie.
Janusz

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #31 dnia: 14.03.2015, 14:44 »
ciesze sie, ze masz takie bystre oko :)

ale pociesze cie, ze gdybys mial 45* to widzialbys kazde musniecie szczytowki razy 2 8)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #32 dnia: 14.03.2015, 14:45 »
Jasne, tylko, ze skutecznosc jak i obserwacja bran bedzie juz gorsza.
Ukrainczycy tak wlasnie lowia co wydawac by sie moglo dziwne bo 3/4/5oz to szczytowki sygnowane przez producentow na rzeki.
Czyli pewnie skończy się na tym, że będę musiał dokupić czulsze szczytówki nie...?

Jesli nie ma ich w zestawie to widocznie Twoja wedka zostala stworzona do innych zadan.
Zwroc uwage,ze nie przez przypadek do pickerow dodaje sie 0,5/0,75/1oz a do feederow rzecznych 3/4/5oz.

Masz widocznie mocny blank i zeby go w pelni wykorzystac to musisz zaladowac go mocnym podajnikiem.
Kup sobie po prostu "lzejszego" feedera lub pickera.
Powiedziałem sprzedawcy w sklepie, że szukam wędki na wody stojące którą będę mógł daleko rzucić, i wziąłem to co mi polecił, czyli generalnie się nie nada...?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #33 dnia: 14.03.2015, 15:02 »
Ze zna sie na rzeczy i napina je rowniez minimalnie.
Akurat ogladalem wszystkie po pare razy ;)
Cytuj
Widocznie inaczej interpretujesz pojecie "wiekszosc" oraz "90stopni" ;)
No nie nazwał bym takich napięć minimalnymi Ja przy swoim BeastMasterze CX do takiego wygięcji szczytówki 1oz potrzebował bym jakieś 40gr + zanęta.
Maciek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #34 dnia: 14.03.2015, 15:07 »
Woda stojąca ! 18min.15sek. Może to nie typowe 90st. ale na rzeczy! Już kiedyś w jakimś wątku zwracałem uwagę jak bardzo napina szczytówki!  To nie jednorazowy przekaz! U niego to częsty standard!
Arek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #35 dnia: 14.03.2015, 15:09 »
I to jest ta wiekszosc filmow z katem 90 st. ?
Ze wzgledu na warunki atmosferyczne:wiatr, fala wskazane jest wieksze naprezenie zylki zeby uzyskac stabilnosc szczytowki o ile nie chce sie jej wymieniac na sztywniejsza.

Proponuje wiec obejrzec kolejne filmy Mataka i wyciagnac srednia!

tu macie jego klasyke (14'50")
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #36 dnia: 14.03.2015, 15:13 »
Rozumiem że co by nie powiedział i tak twoja racja! Nie było tematu! Sory! 
Arek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #37 dnia: 14.03.2015, 15:16 »
Z ktora oczywiscie nie trzeba sie zgadzac. Wiec wrzuc prosze na looz ;)
Jednak zaakcentowanie, ze w wiekszosci swoich filmow Matin napreza szczytowki do 90st. bylo troche nad wyrost bo jest zupelnie odwrotnie ;)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #38 dnia: 14.03.2015, 15:30 »
Z ktora oczywiscie nie trzeba sie zgadzac. Wiec wrzuc prosze na looz ;)
Jednak zaakcentowanie, ze w wiekszosci swoich filmow Matin napreza szczytowki do 90st. bylo troche nad wyrost bo jest zupelnie odwrotnie ;)
Oglądałem wszystkie filmy Mataka i załważyłem że ugięcje szczytówki dobiera do kija.Łapiąc na miękkie kije (stary BeastMaster)ugina je bardzo mocno, na twardszych kijach (nowy Beast,Trabucco) i plecionkach ugina je mniej .
Maciek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #39 dnia: 14.03.2015, 15:49 »
Przy Bestmastrze uzywal on zawsze 1oz. a lowil nia i w wodzie plynacej oraz stalej jak i w roznych warunkach pogodowych wiec sila rzeczy musial ja "doprezyc" kosztem wygiecia szczytowki.

Tu masz to pokazane (24'38")


Silniejszy wiatr wiec i wieksza fala zatem szczytowka musiala byc bardziej naprezona zeby nie tanczyla jak choragiewka.
W Speedmastrze szczytowka jest mniej ugieta poniewaz uzywal modelu Heavy a w nim najdelikatniejsze to 2oz.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #40 dnia: 14.03.2015, 17:09 »
jak napisalem wczesniej napiecie zylki do 90* jest malo tworcze i nie spotkalem jeszcze nikogo nad woda z takim pomyslem ;)
No właśnie. Więc potwierdzasz mój wywód :)

Jeśli użyjemy podajnika 28 g, a szczytówka będzie miała oznaczenie 1 oz, to (pomijając inne siły działające w środowisku wodnym) podajnik podniesie się do góry dopiero wtedy, gdy napięcie szczytówki wyniesie 90 stopni. Oznacza to, że my znacznie wcześniej zauważymy już branie i zdążymy przyciąć (jeśli mowa o zestawie koszyczkowym bez samozacięcia).
Można więc z grubsza przyjąć, że podajnik 14 gramów zostanie podniesiony przy wygięciu szczytówki o jakieś 45 st, co też już jest sporym przygięciem i też zapewne zostanie ono potraktowane jako pozytywne branie i zacięte.

Stąd moja myśl, że zasada, którą podałeś jest dość surowa.

Może jeszcze koledzy się wypowiedzą i uzgodnimy jak najlepiej ująć to w artykule :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #41 dnia: 14.03.2015, 17:25 »
Ja nie napinam mocno szczytówek, wg mnie to przeszkadza. Oczywiście mozna mieć czułą szczytówkę i naprężać ją do 90 stopni, jednak nie rozumiem po co, brania są mniej widoczne (przy braniu szczytówka jest właśnie ustawiona na 90 stopni). Zbyt mocno napieta szczytówka spowodowac może przesunięcie podajnika jeżeli otrze się o niego ryba. Normalnie musimy widzieć, że żyłka się luzuje lub szczytówka drga. Inaczej może byc przy dłuższych dystansach. Nie wiem jak inni - ale mi najbardziej odpowiada jak najmniejsze napięcie żyłki. Zbyt mocne nie daje żadnych korzyści wg mnie. No, może jeżeli ktoś ma słabszy wzrok, pomaga mu to troszeczkę... :D

Mam miękkie kije o akcji progresywnej, lekkie wygięcie wystarczy aby skutecznie widzieć brania...


Lucjan

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #42 dnia: 14.03.2015, 17:29 »
ja trzymam szczytówke praktycznie przy samej wodzie,nie napinam mocno,tylko delikatnie,brania i tak są bardzo widoczne,mam szczytówki w kolorze białym

Offline Maciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 065
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzień bez wędkowania jest dniem straconym.
  • Lokalizacja: Centralna polska
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #43 dnia: 14.03.2015, 17:39 »
Panowie wędkuje praktycznie tylko na szczytówki 1oz i moje obserwacje są takie że wszystko zależy z czego zbudowana jest szczytówka.Jeżeli szklana podniesie podajnik 14gr przy koncie 45 st ,to węglowa zrobi to już przy 15 st.Ja na przykład na szklanych stosuję koszyki do 10gr + zanęta,a na weglowych 30,35 gr+ zanęta .Takie obciążenia pozwalają  mi na najlepsze obserwację brań i naciągnięcia żyłki bez przesuwania koszyka.
Maciek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #44 dnia: 14.03.2015, 17:55 »
jak napisalem wczesniej napiecie zylki do 90* jest malo tworcze i nie spotkalem jeszcze nikogo nad woda z takim pomyslem ;)
No właśnie. Więc potwierdzasz mój wywód :)

Jeśli użyjemy podajnika 28 g, a szczytówka będzie miała oznaczenie 1 oz, to (pomijając inne siły działające w środowisku wodnym) podajnik podniesie się do góry dopiero wtedy, gdy napięcie szczytówki wyniesie 90 stopni. Oznacza to, że my znacznie wcześniej zauważymy już branie i zdążymy przyciąć (jeśli mowa o zestawie koszyczkowym bez samozacięcia).
Można więc z grubsza przyjąć, że podajnik 14 gramów zostanie podniesiony przy wygięciu szczytówki o jakieś 45 st, co też już jest sporym przygięciem i też zapewne zostanie ono potraktowane jako pozytywne branie i zacięte.

Stąd moja myśl, że zasada, którą podałeś jest dość surowa.

Może jeszcze koledzy się wypowiedzą i uzgodnimy jak najlepiej ująć to w artykule :)

teraz tak :)
twoje 90* odczytalem jako prawidlowa pozycje do ustawienia szczytowki zeby zaobserwowac branie, podczas gdy u mnie jest to parametr okreslajacy faze koncowki brania i rybe na haku.

co do warunkow panujacych w wodzie to mul ma duze wlasciwosci ssace i w dodatku jest ciezki, zatem przy zatopionym w nim koszyku 28 gram szczytowka 1oz moglaby przy energicznym zacieciu wygiac sie nawet o 180* zeby zdolala oderwac koszyk od dna -dlatego pisalem kiedys o koszykach 5 gramowych, ktore swietnie synchronizowaly sie ze szczytowka 1oz.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish: