Autor Wątek: Budowa zestawu na niewielkie karpie - plecionka czy żyłka, rozmiar haka  (Przeczytany 1308 razy)

Offline BlueFisherman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Witam!

Mam do kolegów kilka pytań dotyczących wędkarstwa karpiowego.
Otóż mam pewien problem z karpiami w stawie. Wielkością sięgają do 4 kg. Chciałbym się zapytać, czy przypon z plecionki 15 lbs Ultra Soft (UnderCarp) może wystraszyć takie ryby? Gdy wcześniej na przyponie miałem żyłkę 0,14 mm ryby chwytały przynętę, ale zrywały zestaw przy tzw. "pociągu" (był jak wiadomo słaby). Gdy wybrałem za przypon plecionkę, to one już nie chciały brać przynęty. Wina może leżeć po stronie tej plecionki? Ma za dużą średnicę na takie ryby i powinienem użyć innej? W obu przypadkach zastosowałem haczyki nr 4 z UnderCarp, ale też nie wiem czy one nie są za duże na takie ryby. Dalsza część zestawu to tradycyjny zestaw karpiowy z ciężarkiem na klipsie, bądź też zestaw z koszyczkiem zanętowym.

Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Pierwsze co przyszło mi do głowy: pływanie plecionki użytej na przypon.

Paweł.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Na takie karpie weź gotowca z Drennana na przykład. Aby miał solidny hak w rozmiarze 8-10, żyłkę ok 0,25 i ok. 30 cm długości (w razie potrzeby skrócisz). Styknie do przynęt od 10 do 15 mm.

Przy rybach tej wielkości nie ma się co martwić i zbytnio kombinować.

Offline adrian.izdebski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Używaj żyłki, plecionka tylko na długie dystanse, żeby brania były dobre widoczne. Nie wszędzie można łowić na plecionkę. Pozdrawiam
 :)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Najprościej zwiększ średnicę żyłki przyponu do minimum 0,22 mm. Jeśli chcesz łowić na przypony z plecionki to wybierz sobie plecionkę na przypony karpiowe.
Ważne żeby była tonąca , ja używam Quantum radical 15 lb. Nie stosuj cieńszych mimo że żyłka główna będzie słabsza bo cienkie plecionki rozcinają karpiowe pyski. No i przede wszystkim zrób sobie doświadczenie z przyponem: do słoika z wodą wrzuć zestaw z kulką i zobaczysz jak się układa na dnie.
FEEDER KLUB MAZOWSZE