Autor Wątek: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z  (Przeczytany 10423 razy)

Offline marqius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Drodzy forumowicze. Do tej pory byłem biernym "czytaczem" tego forum w wielu działach.
Wędkuję już od paru lat. Zawsze spinning i trochę spławik. W zeszłym roku wybrałem się na zaproszenie kolegi , połowić gruntowo. Bez zakupów, bez sprzętu- wszystko tym co dostałem od kolegi :) no ale zaczynam tęsknić . Postanowiłem ,że przygotuję się do łowienia MF. Problem polega na tym ,że stan mojego posiadania to tego stylu jest zerowy.

Wątków było sporo, przejrzałem mnóstwo. Zrobiłem sobie listę zakupów itd. I z każdym kolejnym wątkiem mam więcej skreśleń a tym bardzie zaburzeń w odróżnieniu do tego co trzeba a co nie.

Jeżeli ktoś z bardziej doświadczonych kolegów, byłby tak uprzejmy, i napisał - jak dla laika, krótką listę co musi być typu "MustHave" byłbym zobowiązany. Nie mam nic , poza chęciami.

Jeden z szanowanych kolegów po kiju kilka lat temu poczynił wpis, z krótkim wypunktowaniem tego co powinno być na początek.: kolega LUK:

Cytuję"..
Koszyki:

Preston Large 30 gram - 2 szt
Preston Large 45 gram 2 szt
Preston XL 30 gram 2 szt
Preston XL 45 gram 2 szt
Foremki Preston L i XL
Preston Method Change Bead - opakowanie (6 szt.)

Przypony:

Drennan Pushtop nr 12 - 1 szt
Drennan Pushstop nr 10 - 1 szt
Guru bayonet nr 12 - 1 szt
 
Zanęta:

Match Method Mix jasna - 1 szt
Lorpio Halibut & Betaine - 2 szt
Lorpio Krill - 1 szt
Zanęta rzeczna - 2 kg (do mieszania jako wypełniacz, jednocześnie klejąca na głębsze łowiska - np. Zbyszka Milewskiego)

Przynęta:

Drennan dumbells 8 i 10 mm ananas - 1 szt
Drennan dumbells 8 i10 mm tutti frutti - 1 szt
Ringers wafters chocolate orange - 1 szt
Sonubaits pellet pikantna kiełbasa 8 mm - 1 szt
Sonubaits pellet pikantna kiełbasa 12 mm - 1 szt
Methodmania pellet Green Ghost - 8 mm

Dodatki:

atraktor Yum Yum Drennan - do wyboru - 1 szt
Methodmania gel tutti frutti - 1 szt

Narzędzia:

Wiertło 1.5 mm Drennan
Igła -(jak kupisz jakiś pellet z Sonu to masz ją w komplecie)

Akcesoria przydatne:

zestaw do robienia przyponów

Drennan pushtop - opakowanie
Drennan Fluorocarbon 6.4 lub 8 lb - szpula
hak Drennan carp Feeder z oczkiem nr 12 - opakowanie
hak Drennan Wide Gape z mikrozadziorem, z oczkiem nr 10

pudełka do namaczania pelletów, trzymania zanęty

Drennan maggibox 1.5 ltr  - 2 szt
.....".

Czy któryś  z Was popełniłby jakąś korektę ? Czy te wskazania z przed 2-3 lat są OK? Może ilości za duże.?

Brakuje mi jeszcze jednego. Kwestia wędziska (jakie CW etc) , kręciołka, odpowiednich żyłek i ewentualnie polecane podpórki.

Łowić zamierzam (na razie na początek) na łowiskach do 3-4 metrów. Raczej niewielkie jeziorka. + ewentualnie komercja z rybami 4-6kg.
Nigdy nie lubiłem długich wędzisk, więc wystrzegałbym się tych 3,90.

Na początek, przyznam ,że nie chciałbym wydać więcej niż 600 na pierwsze zakupy, żeby zacząć. Wiem ,że dla wielu z Was to niewiele ale lubię zaczynać na spokojnie a nie od razu na rympał :)

Z góry dziękuję tym, którym będzie się chciało.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #1 dnia: 18.02.2020, 15:31 »
Sprzęt najlepiej będzie wybrać z tego wątku:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=15491.0

Przynęty z któregoś wątku typu "Top 5", "Top 10". A tak naprawdę na początek wystarczy Ci kukurydza i pellet jasny (Coppens/Skretting/Aller Aqua) 8 mm

Z koszykami nie musisz wcale iść w drogie Prestony. Są tańsze zamienniki. Też, o ile pamiętam, są opisane w zalinkowanym wątku.

Najbardziej uniwersalna zanęta to oczywiście MMM, ale również możesz zmielić sobie pellet 2 mm Coppens/Skretting/Aller i zmieszać 50:50 z np. Lorpio Magnetic (lub zmielonym chlebem tostowym).

Tak naprawdę Twoje zakupy mogą nigdy nie mieć końca, a jednocześnie możesz spokojnie łowić, wykorzystując minimum, które opisałem (pisząc co mi do głowy przyszło na szybko) powyżej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 432
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #2 dnia: 18.02.2020, 15:42 »
-Jaxon Genesis Feeder Pro 3.3 20-60g lub Robinson Stinger w rozmiarze 3.30 (wędziska 120-160zł)
- Kołowrotek Okuma Dynadrag XP Baitfeeder DAXP 4000-kolejne 160zł
-Zanęty "Od Luka" czyli Match Method Mix 1 op, 1 op na mieszankę może być np. Lorpio Magnetic
-pellety scretting lub coppens-2mm 2kg (ok 15zł/kg)
-koszyki Mikado Douglas w rozmiarze L weź sobie kilka szt różnych wagowo i foremkę do nich (całość ok 50zł)
-przypony kup sobie na początek gotowce z push stopem, z gumkę, z igłą (ceny 10-15zł/opakowanie kilka sztuk), żyłki 0,18-0,20 powinny spokojnie wystarczyć i haczyki 10-14 rozm
-igła, wiertło, rozwieracz do gumek
-przynęty podane od Luka są ok, natomiast możesz pójść inną drogą, powymieniać się z wędkarzami, generalnie nie idź w ilość, Orange Chocolate od Ringersa, Ananas od Drenana (ok, choć na moich wodach jeszcze ryby mi nie dał), skisłe masło od Marosa (N-butyric), ewentualnie wejdź do wędkarskiego i popatrz co Ci tam podpasuje, mi np. w tamtym sezonie sporo karasi i karpików dała Guma balonowa od Meusa (zapach i kolor mocny).
-pudełka, miseczki plastikowe-coś tam znajdziesz w domu, jak nie-możesz na początek kupić w sklepie po 5zł 2-3 szt do mieszania zanęt
-wiadro, nie musi być sygnowane, może być z marketu budowlanego czarne "no name"
-pomyśl nad jakimś siedzeniem, na początek lekkie składane krzesło wędkarskie, jak się wkręcisz, kupisz fotel.
Miłej zabawy.

Offline marqius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #3 dnia: 18.02.2020, 15:42 »
Sprzęt najlepiej będzie wybrać z tego wątku:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=15491.0

Przynęty z któregoś wątku typu "Top 5", "Top 10". A tak naprawdę na początek wystarczy Ci kukurydza i pellet jasny (Coppens/Skretting/Aller Aqua) 8 mm

Z koszykami nie musisz wcale iść w drogie Prestony. Są tańsze zamienniki. Też, o ile pamiętam, są opisane w zalinkowanym wątku.

Najbardziej uniwersalna zanęta to oczywiście MMM, ale również możesz zmielić sobie pellet 2 mm Coppens/Skretting/Aller i zmieszać 50:50 z np. Lorpio Magnetic (lub zmielonym chlebem tostowym).

Tak naprawdę Twoje zakupy mogą nigdy nie mieć końca, a jednocześnie możesz spokojnie łowić, wykorzystując minimum, które opisałem (pisząc co mi do głowy przyszło na szybko) powyżej.

Wielkie dzięki za sugestie.
Co do puenty- wędkarstwo takie jest- nigdy nie ma końca :) ale od czegoś trzeba zacząć. Jako ,że lubię uczyć się na błędach wolę nie obkupić się we wszystko co mogę. 
Do miłego !

Offline pitry1987

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 043
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #4 dnia: 18.02.2020, 15:45 »
Co do przynęt to raczej w stronę waftersów idzie metoda. Smak mniej ważny niż kolor, a dobrze mieć czerwony, żółty, różowy, biały. Pelletów 12 mm Sonubaits SS nie ma już jakiś czas w sprzedaży.
Zanęta - ewentualnie Lorpio możesz zastąpić inną od Sonu Supercrush np. słodką Chocolate Orange czy F1. Lorpio ma więcej spożywki tam i mniej mączek, tym samym dużo mniej wody potrzebuje. Teraz z polskich firm Feeder Bait wydał serię Prestige i ponoć to konkurencja pod względem jakościowym do Sonu, Dynamite, Ringers etc. najtaniej wyjdzie Sonu bo zwiększa znacznie objętość i mocno mączkowa jest.
Co do podajników to wersja large wg mnie jest ok (jak więcej towaru chcesz podać to foremka Large od Guru), ale lepiej ICS brać, bo daje większe możliwości,a kosztuje chyba to samo (niestety Preston najdroższy na rynku jest 16 pln plus łącznik oddzielnie i foremka - trotka ma nieoryginalne tańśze sporo od oryginału).
Przypon z igłą od Guru nie nada się do przynęt Drennana. Te przypony tylko z miękkim towarem typu Ringers, Czinkers FB, Mainline itp. wpółpracują. Jak zdecydujesz się na zastąpienie Drennanów ww. to bayonet będzie ok. Ja stosuję te z gumką, ale wtedy trzeba mieć przyrząd do nakładania przynęt.
Ogólnie marka Method Mania chyba wypadła z rynku i delistują ją, więc żele i pellety mogą być trudno dostępne, choć u mnie były skuteczne.
Co do wędek, to wybór jest ogromny. za niecałe 300 PLN i Diplomaty są i Nevisy i Mikado i parę innych kijów, zależy co kto lubi. Nevisy do większych ryb, ja mam diplomata od robinsona 3.6 90 g i daje radę spokojnie.
Kołowrotek z ACS od MAPa  MAP CARPTEK ACS 4000FS polecam. Można też wersję z wolnym biegiem lub model bez - przydatna jak odchodzę od wędek, ale zwykły hamulec można rozkręcić i efekt ten sam. Dzięki ACS rzucasz z klipsem i nie boisz się o zerwanie haczyka jak nie zdążysz zdjąć.
Żyłka 0.22 starczy w zupełności, ale tu nie pomogę bo sam testuję nadal. Miałem Trabucco XPS Feeder ale skręca się i przegrubiona. Ostatnio Winner był na live w trotce i twierdzi, że mają realne parametry u siebie. Ja teraz Dragona będę testować.
 
https://sklep-wedkarski.waw.pl/category/producenci-winner-zylki

W przypadku przekroczenia budżetu, można znaleźć tańszy kijek, ale kołowrotek jest istotny, bo cały czas rzucamy i hole bonusów. Takie jest moje zdanie przynajmniej. Dostaniesz jakiś rabat przy tej kwocie, to trochę taniej wyjdzie, ale na początku trochę to kosztuje.
Bo rybka lubi pływać i to nie w patelnianym oleju 😃

Offline marqius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #5 dnia: 18.02.2020, 15:45 »
-Jaxon Genesis Feeder Pro 3.3 20-60g lub Robinson Stinger w rozmiarze 3.30 (wędziska 120-160zł)
- Kołowrotek Okuma Dynadrag XP Baitfeeder DAXP 4000-kolejne 160zł
-Zanęty "Od Luka" czyli Match Method Mix 1 op, 1 op na mieszankę może być np. Lorpio Magnetic
-pellety scretting lub coppens-2mm 2kg (ok 15zł/kg)
-koszyki Mikado Douglas w rozmiarze L weź sobie kilka szt różnych wagowo i foremkę do nich (całość ok 50zł)
-przypony kup sobie na początek gotowce z push stopem, z gumkę, z igłą (ceny 10-15zł/opakowanie kilka sztuk), żyłki 0,18-0,20 powinny spokojnie wystarczyć i haczyki 10-14 rozm
-igła, wiertło, rozwieracz do gumek
-przynęty podane od Luka są ok, natomiast możesz pójść inną drogą, powymieniać się z wędkarzami, generalnie nie idź w ilość, Orange Chocolate od Ringersa, Ananas od Drenana (ok, choć na moich wodach jeszcze ryby mi nie dał), skisłe masło od Marosa (N-butyric), ewentualnie wejdź do wędkarskiego i popatrz co Ci tam podpasuje, mi np. w tamtym sezonie sporo karasi i karpików dała Guma balonowa od Meusa (zapach i kolor mocny).
-pudełka, miseczki plastikowe-coś tam znajdziesz w domu, jak nie-możesz na początek kupić w sklepie po 5zł 2-3 szt do mieszania zanęt
-wiadro, nie musi być sygnowane, może być z marketu budowlanego czarne "no name"
-pomyśl nad jakimś siedzeniem, na początek lekkie składane krzesło wędkarskie, jak się wkręcisz, kupisz fotel.
Miłej zabawy.

Dzięki- extra streszczenie.  Łapka w górę.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #6 dnia: 18.02.2020, 15:46 »
Trochę mały budżet sobie wyznaczyłeś, zakładając, że zaczynasz od zera. Chyba, że zamierzasz łowić na jedną wędkę.

Atraktory możesz sobie na razie odpuścić. Jeżeli chodzi o sprawy zanętowe, to skretting lub coppens 2 mm + MMM od Sonu wystarczy na początek, do tego możesz dobrać jakąś spożywkę, jeśli nie chcesz łowić na czysty MMM. Przynęty są ok, można coś dorzucić z Lorpio, np waftersy shrimp & krill.
Marcin

Offline marqius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #7 dnia: 18.02.2020, 15:50 »
Trochę mały budżet sobie wyznaczyłeś, zakładając, że zaczynasz od zera. Chyba, że zamierzasz łowić na jedną wędkę.

Atraktory możesz sobie na razie odpuścić. Jeżeli chodzi o sprawy zanętowe, to skretting lub coppens 2 mm + MMM od Sonu wystarczy na początek, do tego możesz dobrać jakąś spożywkę, jeśli nie chcesz łowić na czysty MMM. Przynęty są ok, można coś dorzucić z Lorpio, np waftersy shrimp & krill.

Tak, na pierwsze wypady chcę z 1 wędką skoczyć. Zobaczyć, pobadać, pomieszać , poplątać : ) , zerwać :) itd. Wiecie jak jest...

Offline marqius

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #8 dnia: 18.02.2020, 16:05 »
Panowie , a co myślicie o Shimano Alivio CX L Feeder 3,35 / ≤70g ?
Niezła cena (ok 169 pln)

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #9 dnia: 18.02.2020, 16:26 »
Cze warto też zainwestować w mini spomb.  Parę rzutów na początek i parę w trakcie łowienia z jakimś ziarnem lub pelletem i twoje szanse na udane połowy rosną.

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #10 dnia: 18.02.2020, 16:41 »
Z mojego punktu widzenia przerzedził bym tą listę.
Zrezygnował bym z koszyków prestona kupił zamienniki są dużo tańsze ,a dobre jakościowo 30 gr. Na razie został bym przy tej gramaturze jest bardzo uniwersalna. Pojemność koszyka regulujesz ilością jaką go nabijasz.  Przypony Drennana 10 i 12 zostawiam nie ma co skakać po haczykach. Ewentualnie jak piszesz zestaw do zrobienia samemu tylko jeden rodzaj haczyków w dwóch rozmiarach. Z przynęt Ringers waftersy chocolate 8 mm i tyle. Do tego masz kukurydze z puszki białe robaki znakomite przynęty. zanęty np f1 sonu compensa 2mm. Tak samo z kijem co ci leży w ręce na cię stać to bym brał tylko dobrać długość do odległości na jakich masz zamiar łowić.
Istotą sprawy jest nie ilość przynęt jaką kupisz tylko czas spędzony nad wodą obłowienie taktyka dopasowanie do warunków nauczenie robienia zanęty do potrzeb. Krótko mówić dużo łowić.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #11 dnia: 18.02.2020, 16:46 »
Ja mogę polecić taki oto zestaw przynęt za niewielkie pieniądze https://leszcz.eu/pl/searchquery/50ml/1/default/5/f_producer_72/1 pakowane są w plastikowe pojemniki i starczy na cały sezon
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #12 dnia: 18.02.2020, 16:58 »
Zgadzam się z kolegą Grzegorzem :beer:,na początek przygody nie ma co inwestować za bardzo ,im bardziej będziesz się wciągał w metodę , wtedy możesz pomyśleć o lepszym sprzęcie,różnych podajnikach oraz przyponach ,a także rozmaitych przynętach i zanętach ;),co do wędziska ten Alivio wydaje mi się  dobrym wyborem, do tego młynek np.Spro passion 720fd i masz fajny zestaw,parę podajników np z mikado po taniości ,paczka tych Orange wafters, kilka gotowych przyponów ,co do zanęt na początek zmiksowany chleb tostowy może być jak najbardziej i nad wodę, ;) kukurydza z puszki czy robaki to groszowe sprawy i  zawsze warto mieć je ze sobą :thumbup:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #13 dnia: 18.02.2020, 17:04 »
Zapomniałem o podbieraku, też się przyda powodzenia nad wodą ;)

poldek3254

  • Gość
Odp: Method Feeder dla początkującego - zakupy od A do Z
« Odpowiedź #14 dnia: 18.02.2020, 17:40 »
Zgadzam się z kolegą Grzegorzem :beer:,na początek przygody nie ma co inwestować za bardzo ,im bardziej będziesz się wciągał w metodę , wtedy możesz pomyśleć o lepszym sprzęcie,różnych podajnikach oraz przyponach ,a także rozmaitych przynętach i zanętach ;),co do wędziska ten Alivio wydaje mi się  dobrym wyborem, do tego młynek np.Spro passion 720fd i masz fajny zestaw,parę podajników np z mikado po taniości ,paczka tych Orange wafters, kilka gotowych przyponów ,co do zanęt na początek zmiksowany chleb tostowy może być jak najbardziej i nad wodę, ;) kukurydza z puszki czy robaki to groszowe sprawy i  zawsze warto mieć je ze sobą :thumbup:

A ja bym zaryzykował i kupił (jak już po taniości) ten młynek :

https://narzedziagdansk.pl/pl/p/KOLOWROTEK-GENLOG-FEEDER-EXTREME-4000FFD-10-LOZYSK/7845

Wygląda solidnie i ma zapasową szpulę.
Czy to nie jest kopia jakiegoś markowego kołowrotka? (Map?)