Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 158260 razy)

Offline Gombao

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 1
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #255 dnia: 10.08.2020, 15:38 »
Powiem Ci szczerze, że jeżeli chodzi o karasia to bywa róźnie. Jak dla mnie chimeryczna rybka, w sumie jak każda inna :) Gatunek na pewno twardy, długo wytrzymuje w warunkach bezwodnych. Rybka strasznie silna i waleczna, mój PB to około 1,2 kg. Tak naprawdę na zbiorniku wodnym, na którym łowię kiedyś karasie nie występowały. Po przydusze stały się rybkami dominującymi. Co do ich połowu to nie ma reguły, zdarzały mi się duże okazy w godzinach porannych, łowiłem też spore bączki nocą, a czasem trafiło się coś nawet w godzinach południowych. U mnie nad jeziorem większą przewagę robi dobra miejscówka, aniżeli dobre nęcenia. Przynajmniej tak mi się wydaje, aczkolwiek pewności nie mam. Na pewno z brzegu jeziora, który był gęściej porośnięty trzciną wyciągałem ciekawsze egzemplarze. Na co poławiam? Głównie jest to zestaw gruntowy, składający się z rurki antysplątaniowej i koszyka zanętowego o masie 20g. Na przyponie uwieszam haczyk rozmiaru 8 lub 10. Z przynętami bywa różnie, ale dominującym przysmakiem tak naprawde są białe robaki, zdarza mi się również łowić na tzw. kanapkę czyli robaki + kukurydza. Nie sprawdza się u mnie natomiast method feeder, na którego nie złowiłem jeszcze nic treściwego. Z zanętami bywa różnie, ale ostatnio jestem dość wygodnicki i kupuję duże torby zanęt przez internet. Ostatnio wziąłem 7 kg zanętę o smaku truskawkowym ze sklepu internetowego https://fiskeri.com.pl/ . Wyniki w łowieniu podobne jak podczas zakupu zanęt Trapera, ale w portfelu troszkę pieniędzy zaoszczędzone. Także w moim rankingu cena/jakość fiskeri uzyska bardzo dobry wynik, jak nie najlepszy. Póki co dam sobie jeszcze trochę czasu na testy, a potem zdam relację. Może przy okazji uda mi się złowić jakiegoś fajnego karaska :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #256 dnia: 14.09.2020, 09:13 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #257 dnia: 28.09.2020, 10:50 »

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #258 dnia: 01.10.2020, 13:04 »
PB karasia u mnie to 1,7kg, mniejszych po 1-1,2kg też kilka jest, ale w ub. niedzielę zrobiłem pierwszy raz w życiu taki wynik-padał deszcz, 4,5godz łowienia i 14,5kg karasi (musiałem przerzucić do wiadra kolegi bo nie mogłem podwiesić w siatce a byłem ciekaw ile tego towaru) ;D wszystko złowione na metodę, kolega na spławik w tym samym czasie 4szt, także taka mała różnica...
Co ciekawe, na koniec łowienia skończył mi się przygotowany pellet i zanęta, czekając na kolegę z ciekawości rzucałem samym podajnikiem (pustym) z dumbelsem-brały rzadziej, ale 3szt wyłowione w ten sposób w jakieś 15-20 min.







Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #259 dnia: 08.10.2020, 18:34 »

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #260 dnia: 08.10.2020, 18:43 »
PB karasia u mnie to 1,7kg, mniejszych po 1-1,2kg też kilka jest, ale w ub. niedzielę zrobiłem pierwszy raz w życiu taki wynik-padał deszcz, 4,5godz łowienia i 14,5kg karasi (musiałem przerzucić do wiadra kolegi bo nie mogłem podwiesić w siatce a byłem ciekaw ile tego towaru) ;D wszystko złowione na metodę, kolega na spławik w tym samym czasie 4szt, także taka mała różnica...
Co ciekawe, na koniec łowienia skończył mi się przygotowany pellet i zanęta, czekając na kolegę z ciekawości rzucałem samym podajnikiem (pustym) z dumbelsem-brały rzadziej, ale 3szt wyłowione w ten sposób w jakieś 15-20 min.







Jakoś mi ten post umknął.
Rozbiłeś bank! :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #261 dnia: 08.10.2020, 21:37 »
Jakoś mi ten post umknął.
Rozbiłeś bank! :bravo:

W ub. sb i niedzielę powtórzyłem wypad na to łowisko, w sobotę zanim rozwinąłem swoją wędkę mój 8 letni syn wytarmosił 4szt (ja ładowałem i rzucałem, on obserwował i holował po odjeździe). W sobotę typowo rekreacyjnie bez siatki wyszło, że w 3h ponad 50szt i kilka spinek, zatem brania co ok 3 min, w niedzielę do siaty, było deko słabiej bo wiatr urywał głowę, ale i tak w 3h 12,5kg wpadło, wszystkie tak jakby 2 wymiarowe, mniejsze i większe, zatem rok po roku pewnie. Takie fajne dłoniaczki po 300-400gr.
Co ciekawe-gdy po 30 min młody się znudził, wieszałem na jego wędzisko kulkę 16mm w oczekiwaniu na karpia-brania rzadziej, ale wieszały się dalej takie same karasie, jak im to w pysku się mieściło to nie wiem. :facepalm:
Łowienie w sb na dobry towar, a w niedzielę na resztki różnych zanęt co były końcówki w workach, bez dopałki, jeden zsyp, przemieszanie, dowilżenie i wio.
Przemyślenia-spora populacja karasia na tym zbiorniku.
Wnioski-żadne. Spławikowcy w tym samym czasie po max 5szt gdzie u mnie ponad 50szt, kolega co pierwszy raz łowił na metodę złowił z 8szt, tydzień wcześniej na spławik bida u niego. Jedyny wniosek, że łowienie punktowe odpaliło na maxa, bo kolega na gumce i w podajniku w niedzielę miał ten sam miks co ja.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #262 dnia: 11.10.2020, 15:45 »
Dziś byłem połowić na dzikim jeziorku. Na wspomnianym jeziorku byłem kilka razy jak było ciepło w maju, czerwcu, lipcu i za każdym razem był powrót o blanku. Nie było nawet małego wskazania na spławiku w te ciepłe miesiące. Dziś do nęcenia służyła mieszanka MMM, ziemi z brzegu jeziorka, zanęty czarnej Trapera Lin Kraś oraz małej ilości pinek. Cała ilośc mieszanki zanętowej trafiłą do łowiska od razu na początku łowienia. Łowiłem na spławik, a grunt był ustawiony tak aby przynęta leżała na dnie a śrucina sygnalizacyjna była tuż nad dnen. Przez pierwsze 30 min - 1 godz. praktycznie nic się działo, a później praktycznie w kilka minut po zarzuceniu zestawu spławik zaczynał przynurzać się i unosić. Powodowały to małe słonecznice pływające wokół spłąwika, ale też aktywny karaś w wodzie. Udało się złowić karasie na kawałek dendrobeny oraz 4 białe pinki na haczyku. Jak łowiłem jak cyło ciepło to łowiłem ustawiając przynętę w toni albo kładąc ja na dnie jeziorka, ale razem z przynętą na dnie leżała śrucina sygnalizacyjna. Czy umiejscowienie śrucieny sygnalizacyjnej tuż nad dnem w dniu dzisiejszym mogło się przekładać na złowione ryby, a położenie śruciny sygnalizacyjnej na dnie w ciepłe miesiące mogło się przekładać w ogóle brakiem jakichkolwiek brań? Położenie śruciny sygnalizacyjnej tuż nad dnem albo położenie jej na dnie może mieć jakieś znaczenie z punktu widzenia brań ryb?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #263 dnia: 13.10.2020, 13:45 »
Może ktuś cuś wie?
Marcin

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #264 dnia: 14.10.2020, 12:47 »
A czy w miesiącu letnim coś obgryzało przynętę, czy była nieruszona? Jeśli na robakach było widać, że coś je pomemlało, to raczej źle zrobiłeś zestaw, który nie pokazywał brań.
Zwróć uwagę, że w liftcie cały ciężar leży na dnie a ryby biorą.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #265 dnia: 14.10.2020, 13:56 »
A czy w miesiącu letnim cos obgryzało przynęte,  czy była nieruszona?

Wszystkie przynęty, na które było prowadzone łowienie w okresie letnim były nietknięte przez ryby.
Marcin

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #266 dnia: 14.10.2020, 16:30 »
...ciach...
Czy umiejscowienie śruciny sygnalizacyjnej tuż nad dnem w dniu dzisiejszym mogło się przekładać na złowione ryby, a położenie śruciny sygnalizacyjnej na dnie w ciepłe miesiące mogło się przekładać w ogóle brakiem jakichkolwiek brań? Położenie śruciny sygnalizacyjnej tuż nad dnem albo położenie jej na dnie może mieć jakieś znaczenie z punktu widzenia brań ryb?

Mam w okolicy stawik, w którym jest zatrzęsienie karasi srebrzystych. Są wzdręgi i małe liny. Ryb jest (od 2 lat tam nie byłem) tyle, że ich populacja karłowacieje. Karasie max 25 cm. Łowiłem tam na spławik, metodę, zwykły grunt, ale jedynie mierzalny był spławik i haczyk w toni. Opuszczenie haczyka do dna dawało brak lub sporadyczne brania. Podniesienie haczyka blisko powierzchni (1/3 lub mniej głębokości łowiska) powodowało podgryzanie przez drobne wzdręgi i płotki.
Opuszczenie haczyka na 1/2-3/4 głębokości dawało niekończącą się zabawę w wyciąganie karasi. Głównie na kuku z puszki lub białe robaki. Stawik jest totalnie zarośnięty grążelami, moczarką i glonami. Łowić można tylko w oczkach czystej wody, pomiędzy gąszczem grążeli.
Najlepszy był spławik 2 g (drennan crystal) z obciążeniem głównym na żyłce głównej tuż nad przyponem i 1-2 śruciny "sygnalizacyjne" na przyponie w około 2/3 jego długości (licząc od żyłki głównej).

Edit:
Wiosną tego roku próbowałem na innym jeziorku metody helikopterowej: na końcu głównej żyłki podajnik do białych robaków napełniany ciętą dendrobeną. Powyżej podajnika, pomiędzy dwoma stoperami była szybkozłączka z krętlikiem (z zestawów karpiowych) i krótki (z rurką antysplątaniową) przypon z haczykiem z włosem. Na włos z push-stopem większe kawałki ciętej dendrobeny. Wpadły mi wtedy dwa japońce po 40cm/1,4kg i 41cm/1,3kg.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #267 dnia: 09.11.2020, 09:02 »

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #268 dnia: 13.11.2020, 17:08 »
Pany, udało się komuś w ciągu ostatnich kilku dni złowić karasie czy już one raczej się wyłączyły?
Marcin

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #269 dnia: 13.11.2020, 18:32 »
Na początku listopada brały, złowiłem ok 40 szt w 3.5 godz, w październiku było w takim czasie ok 60 szt.Braly delikatniej, więcej niezacietych brań, ale ok jak na tę porę roku.