Autor Wątek: Wędki gruntowe 2 lub 3 składy na małe komercje: karp, jesiotr 2-15 kg  (Przeczytany 4101 razy)

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Witam,

Nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam, w razie co proszę o przeniesienie.

Poszukuję wędek do połowu raczej większych ryb w przedziale od 2 do 15 kg ale na małych komercyjnych zbiornikach - zazwyczaj. Główne założenia to:
- pełna paraboliczna akcja. Lubię czuć nawet małe ryby na kiju, lubię wędki miękkie, jak się wyginają do rękojeści :D
- dla tych wędek metoda raczej rzutowa na krótkim dystansie, choć czasem będą musiały posłużyć do wywózki.
- najlepiej gdyby to były wędki 2 składowe, bo ja nigdy nie odcinam zestawu tylko zwijam w całości, a przy 3 składowych jest to dużo trudniejsze
- metoda połowu - grunt z mechaniczna i elektroniczną sygnalizacją brania.
- długość nawet od 2,7 m do max 3,6 m choć skłaniam się ku 3,0 m lub 3,3 m

Cena za jedną wędkę od 200 do 300 zł. Choć ma być to zestaw "zapasowy" na szybkie wypady to wolałbym niższy pułap cenowy :D
Ogólnie na większe wypady stosuję wędki Delphin Opium Black i do rzutów Delphin Nexis. A tu ma być zestaw na dosłownie kilku godzinne wypady, ale też z "zapasem", kiedy żona lub kolega bez wędek, będą chcieli ze mną pojechać na większą wodę z większą rybą, żeby takie coś też obsłużyły.

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Mam Prologica C1a 10 ft 3 lb. Fajnie ładuje go ESP 70 g z towarem. Ale to nie parabola.
Z tego co kojarzę to wersja C.O.M. 2,75 lb jest parabolą.
To z tych najtańszych.
A tutaj Korum parabola 2,5 lb:
http://www.m6tackle.com/korum-carp-rod-10ft-25lb-p-9497.html
Koledzy pewnie podrzucą jeszcze kilka propozycji :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Prologic C1a miałem i sprzedałm własnie dlatego, że były za sztywne. booohal a z tą wędką Korum miałeś doczynienia? To znaczy, czy trzymałeś to w ręce, lub któryś Twoich znajomych to miał? Z opisu wydaje się spełniać wymagania, ale jak to mówią "papier wszystko przyjmie" :)

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Nie, nie. Tylko tego C.O.M. 2,75 lb miałem.
Niemniej wszystkie karpiówki poniżej 3 lb jakie miałem w ręku to były parabole. Ale nie miałem Koruma.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice

- najlepiej gdyby to były wędki 2 składowe bo ja nigdy nie odcinam zestawu tylko zwijam w całości, a przy 3 składowych jest to dużo trudniejsze


Ja od zawsze łowię wędkami 3-częściowymi i przewożę z uzbrojonymi zestawami.
Wystarczy wyrobić nawyk odpowiedniego składania wędki, i nie ma najmniejszego problemu.
Po prostu nie składasz tak jak spinning, że część szczytową "cofasz po żyłce" do dolinka, tylko jakby "łamiesz" wędkę.
Głupio to brzmi, ale nie wiem jak to wytłumaczyć.
Jeśli chodzi o wędki karpiowe, to te maję dzielony dość długi dolnik, przystosowany do techniki rzutu ciężarkami ponad 100 g. A więc i dużej siły włożonej w rzut (jedna ręka cięgnie, druga ręka pcha). Na łowiskach o jakich piszesz nie jest to niezbędne.
Brał bym coś z pełnym dolnikiem .

Fajnie wygląda Daiwa Tornado
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/daiwa-tornado-z/s/11952
lub Mithel Traxx Predator (choć trochę za duży cw)
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/mitchell-traxx-r-predator/s/19105
lub całkiem po taniości Jaxon Antris
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/jaxon-antris-hti-distance-ground/s/598



PS Co do Koruma Barbel to z tego co kojarzę to chyba kol. Pyza tym łowi, pooglądaj na yt "Pyza na swojskich wodach".

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Ja od zawsze łowię wędkami 3-częściowymi i przewożę z uzbrojonymi zestawami.
Wystarczy wyrobić nawyk odpowiedniego składania wędki, i nie ma najmniejszego problemu.
Po prostu nie składasz tak jak spinning, że część szczytową "cofasz po żyłce" do dolinka, tylko jakby "łamiesz" wędkę.
Głupio to brzmi, ale nie wiem jak to wytłumaczyć.
Jeśli chodzi o wędki karpiowe, to te maję dzielony dość długi dolnik, przystosowany do techniki rzutu ciężarkami ponad 100 g. A więc i dużej siły włożonej w rzut (jedna ręka cięgnie, druga ręka pcha). Na łowiskach o jakich piszesz nie jest to niezbędne.
Brał bym coś z pełnym dolnikiem .

Fajnie wygląda Daiwa Tornado
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/daiwa-tornado-z/s/11952
lub Mithel Traxx Predator (choć trochę za duży cw)
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/mitchell-traxx-r-predator/s/19105
lub całkiem po taniości Jaxon Antris
https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/jaxon-antris-hti-distance-ground/s/598



PS Co do Koruma Barbel to z tego co kojarzę to chyba kol. Pyza tym łowi, pooglądaj na yt "Pyza na swojskich wodach".


Rozumiem, że chodzi o składanie wędki "czubkiem do dołu"? Jeśli tak to powiedzmy, że ułatwia to składanie, ale jest też niebezpieczne dla wędek - straciłem tak jedną ze szczytówek w feederze. Jakby nie patrzeć najdelikatniejsza cześć wędki jest na dole - czyli na tym, gdzie te wędki ustawiamy na podłodze.

Jeśli chodzi o wymienione wędki to Daiwa - półparabolik, Mitchel "specjalnie do łowienia drapieżników w całej Europie" - nie przekonuje mnie to, a z Jaxona już dawno się wyleczyłem :D

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Y no właśnie nie. W wędce 3 cz. szczytówka jest na górze.
Czyli drugą część dajesz "dołem do góry" czyli część szczytowa jest normalnie.

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Y no właśnie nie. W wędce 3 cz. szczytówka jest na górze.
Czyli drugą część dajesz "dołem do góry" czyli część szczytowa jest normalnie.

Z ciekawości poszedłem do garażu sprawdzić i faktycznie jest to prostsze rozwiązanie. Nie tak proste jak w wędkach dwu składowych :D ale nie ma już walki z długością żyłki :) Choć trzeba do tego też nabrać wprawy, to dzięki za poradę!

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Y no właśnie nie. W wędce 3 cz. szczytówka jest na górze.
Czyli drugą część dajesz "dołem do góry" czyli część szczytowa jest normalnie.

Ja od zawsze składam wędki (2 i 3 cz.), tak że każdy skład jest cieńszym końcem ku górze (zgodnie z kierunkiem rozkładania). Jeśli nie demontuję zestawu końcowego, to zaczepiam haczyk o przelotkę na składzie szczytowym i przy lekko odkręconym hamulcu zwijam składy, a następnie owijam je rzepami. Na całej długości dolnika mam otulinę do rurek CO, więc składy nie ocierają o siebie.
Wracając do tematu - mam Anacondy Corky 12 ft 2,75 lb i nie są to typowe parabole. Przechodzą w głębsze ugięcie pod większym obciążeniem. Bardzo smukłe i pięknie zrobione kijki. Są także w wersji 9 ft 2,75 lb.
Wcześniej miałem patyki Prologic C1 12 ft 2,75 lb, ale były dużo bardziej kluskowate.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Oki, dzięki za propozycję. Co do Prologic to już wcześniej wspominałem, że to nie to. Co do Anakondy może uda mi się w jednym z miejscowych sklepów je zobaczyć. Ale już kiedyś chyba się do nich przymierzałem i wiem, że coś było nie tak.

Offline Brutus1988

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Witam, ja posiadam wędkę Daiwa Widow Black Stalker 3 m, 2 lb i dla mnie to świetna wędka, z karpiem 9 kg nie było problemu, jak z większymi to nie wiem.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka


Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Hej! Zgadzam się z kolegą, Daiwa black Widow Stalker 3 m, 2 lbs to idealny kijek dla twoich potrzeb ;) Sprawdzony patyk, co do serii Prologic com to też znajdziesz paraboliki też fajną opcją, jest jeszcze Chub Outkast Smalwater 11 ft, 2,25 lbs, posiadam osobiście - miodzio kijaszek ale cenowo drożej wychodzi :)

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
No właśnie przeglądając filmy internetowe zauważyłem prologica serie com. I Chyba zdecyduję się na serię stalker o długości 2,7 m z możliwością przedłużenia do 3,3m. Generalnie fajna sprawa, będę miał cały "przekrój" wędek od długości 2,7 do 3,6 (te które posiadam obecnie) i będę mógł sobie wypróbować, jakie mi się najlepiej sprawują. Widziałem film włąśnie z pracy prologica com pure stalker i o takie coś właśnie mi chodzi. Jedyne co mnie zastanawia to seria com pure stalker została zamieniona na com raw stalker i teraz dylemat czy nowsza "poprawiona" seria będzie zachowywała się tak samo .... Ale chyba zaryzykuję i kupię to nowszą serię.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Śmiało kolego bierz Prologica i nie bój się - będziesz zadowolony ;) to sprawdzona marka a seria com ma wiele pozytywnych opini :thumbup:

Offline ogi888

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Dzisiaj zamówiłem 3 Prologi Com Raw Stalker i mam nadzieję je jeszcze w środę lub w czwartek przetestować, oby skutecznie :D