Autor Wątek: Gdzie ta ryba?  (Przeczytany 62405 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #315 dnia: 18.04.2018, 16:56 »
Owszem. W Warszawie nie dokonuje się połowu, a w obrębach hodowlanych. Czyli wyławiać je można.

Natomiast w zakresie sprzedaży mamy art. 10
1.  Zabrania się:
1) przechowywania, posiadania, przewożenia, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu ikry i ryb złowionych lub pozyskanych z naruszeniem przepisów art. 8 i 9;
2) wprowadzania do obrotu ryb pochodzących z amatorskiego połowu ryb.
2.  Osoba fizyczna lub prawna przetwarzająca lub wprowadzająca ryby do obrotu jest obowiązana posiadać dokument stwierdzający pochodzenie ryb.


Ust. 1 pkt 1 nie ma tu zastosowania ze względu na wyłączenie jego naruszenia na terenie obrębu hodowlanego ze względu na art. 13 i w jego zakresie.

Po polsku. Na terenie obrębu nie obowiązują cię (uprawnionego do rybactwa) zakazy m.in w zakresie wymiarów ochronnych. Pozyskujesz te ryby w takim razie nie naruszając tych zakazów. Czyli możesz takie ryby wprowadzić legalnie do obrotu.

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #316 dnia: 18.04.2018, 17:00 »
Ty rozumiesz - co to znaczy w obrębie? To znaczy tyle, że poza obrębem takie zwolnienie już nie obowiązuje. Z chwilą opuszczenia obrębu zwolnienie się kończy.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #317 dnia: 18.04.2018, 17:02 »
Czy masz dowód na to, że te ryby są z wód PZW? Mogą pochodzić z prywatnych gospodarstw.
Ja bym najpierw na Twoim miejscu to sprawdził.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #318 dnia: 18.04.2018, 18:05 »
Gdy sam natrafiłem na filety ze szczupaka w Lidlu w marcu, zerknąłem, skąd pochodzą. I było jak wół napisane: wody śródlądowe Polski. Gdy ryba jest z hodowli, to jest napisane, że jest z hodowli, "wyhodowano w..." albo "...akwakulturze".

Normalnie walą podczas okresu ochronnego na jeziorach i w dupie mają wszystko.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #319 dnia: 18.04.2018, 19:03 »
Czy masz dowód na to, że te ryby są z wód PZW? Mogą pochodzić z prywatnych gospodarstw.
Ja bym najpierw na Twoim miejscu to sprawdził.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Słuchaj, to jest bez znaczenia, skąd ta ryba pochodzi. To ryba jest chroniona. Jeśli się znalazła poza obszarem gospodarstwa korzystającego ze zwolnienia, to jest chroniona. I żaden marszałek województwa nie ma prawa pozwalać na handel poza obszarem takiego gospodarstwa, bo ustawa takich zwolnień nie przewiduje.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #320 dnia: 18.04.2018, 19:06 »
To w takim razie czekamy na działania organów ścigania :)

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #321 dnia: 18.04.2018, 19:16 »
Jeszcze jedno. Zdaje się, że nie bardzo rozumiecie, jak działa prawo. Na prywatnym łowisku obowiązuje takie samo prawo, jak na wodach PZW. To ryba jest chroniona.

Z tymi organami ścigania, to ja za dużo bym nie oczekiwał. Jak nie pójdziecie w moje ślady, to będzie tylko incydent i nic się nie zmieni. Tutaj jest potrzebna akcja na dużą skalę i mocny nacisk na władzę.
Inaczej nasze wody będą puste i wina będzie wędkarzy ale nie dlatego, że wyłowili wszystko ale dlatego, że nic nie zrobili jak była szansa skończyć z grabieżą ryb na tarliskach.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #322 dnia: 18.04.2018, 19:19 »
Racja, też mi się zdaje że nie za bardzo rozumiem jak działa prawo - ale obiecuję poprawę

I zaraz skoczę po okolicznych sklepach, żeby zobaczyć czy nie sprzedają chronionych ryb.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #323 dnia: 18.04.2018, 19:24 »
Ty rozumiesz - co to znaczy w obrębie? To znaczy tyle, że poza obrębem takie zwolnienie już nie obowiązuje. Z chwilą opuszczenia obrębu zwolnienie się kończy.

Krzysiek błędnie myślisz. Koń Ci dobrze wyjaśnił o co chodzi. Skoro ryby złowione w obrębie hodowlanym ustanowionym NAWET W RAMACH OBWODU RYBACKIEGO nie podlegają wymiarom, okresom ochronnym, limitom to rybak może je łowić kiedy tylko chce i w ilościach jakie tylko sobie będzie chciał. Koniec. Kropka. Ryby z obrębu mają jak najszybciej trafić na stół wygłodniałych rodaków. Nikt się nie przejmuje wymiarami, limitami bo to jest interes. Jak rybak wyłowi wszystko za jednym razem to będzie miał problem, gdy w niedalekim czasie pojawi się chętny nabywca na jego ryby. Jeżeli Lidl chce kupić moje pstrągi, karpie na już, to się nie przejmuje limitami itd. tylko sprzedaje je Lidlowi. Po to są te obręby. Po to aby rodacy mogli zjeść rybę w każdej chwili, kiedy tylko sobie zażyczą.

Obręb hodowlany ustanawia marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek uprawnionego do rybactwa, czyli np. PZW. Taki obręb powinien być zgodnie z rozporządzeniem oznakowany stosownymi tablicami o których mowa w treści tego rozporządzenia.

Art. 10 dotyczy innej sytuacji. Sytuacji w której te ryby zostały złowione  przez rybaka (a nie pozyskiwacza ryb wędką jak  ustawa pięknie określa amatorski połów ryb - tym samym żadne RAPRy itp. rzeczy nie wchodzą tu w grę) POZA obrębem hodowlanym. Wtedy to obowiązuje artykuł 10 o którym piszesz. 

A teraz powiedzcie mi jak udowodnić, że dana ryba została złowiona w ramach obrębu hodowlanego a nie poza nim? 8)

Tak na marginesie to w prawie często jest tak, że jeden przepis "wyłącza" stosowanie drugiego. I z taką właśnie sytuacją mamy tu do czynienia. Skoro rybaka nie obowiązują zakazy w samym obrębie to tym bardziej nie obowiązują go zakazy poza obrębem, bowiem zakaz sprzedaży ryb o którym mowa w art. 10 został ustanowiony po to aby właśnie uniemożliwić handel np. rybami niewymiarowymi - jednak złowionymi POZA obrębem hodowlanym.

Jak widzicie Panowie rybacy tak to sobie ustalili i wprowadzili w życie.

I sądzę, że Koniu rozumie jak działa prawo, bo nie stać by go było na ten cały sprzęt wędkarski i zostałby mu do łowienia kij leszczynowy albo konieczność przekwalifikowania się ;)


 

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #324 dnia: 18.04.2018, 19:58 »
Tyle, że od art 10 nie ma w ustawie żadnych wyłączeń. W art 17 jest możliwość uzyskania pozwolenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Handel rybami chronionymi w Warszawie raczej takim szczególnym przypadkiem nie będzie. Nie chce się Wam dupy ruszyć? Trudno. Jak byście zrobili chociaż tyle co ja, to może za jakiś czas było by inaczej. Widocznie wolicie tylko biadolić.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #325 dnia: 18.04.2018, 20:18 »
Krótko, bo tu nawet nie ma co rozumieć. Art. 10 to katalog ograniczeń obrotu rybami i ikrą o charakterze zamkniętym. Czyli jeśli dany obrót nie jest w nim zakazany wprost, to jest dopuszczalny prawnie, i nie trzeba dodatkowych wyłączeń. Co więcej, od art. 10 mogą być wyłączenia na podstawie przepisów szczególnych, o których i ja, i Selektor pisaliśmy wyżej - czyli pozwalające na obrót rybami pomijając ten zakaz.

U mnie w okolicy w lodówkach niestety same dorsze, łososie atlantyckie i pangi. Jak poprosiłem o metryczkę pochodzenia ryb to dostałem tylko jakiś zagraniczny kwit ;((

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #326 dnia: 18.04.2018, 20:28 »
Nie chce się Wam dupy ruszyć? Trudno. Jak byście zrobili chociaż tyle co ja, to może za jakiś czas było by inaczej. Widocznie wolicie tylko biadolić.

Tu wszyscy biadolą, a Ci co nie biadolą to w końcu rezygnują, bo nie mogą wytrzymać tego biadolenia i nic nie robienia. Takie właśnie jest to forum Smutne i Gównianie, w skrócie SIG :(
Z drugiej jednak strony akcja z atakiem rybnym na potentatów w handlu detalicznym w tym kraju, przyniosłaby ten sam skutek co manifestacja niezadowolonych na Twardej. Nawet Policja Cię nie potraktowała poważnie, bo gdyby zafascynowała ją Twoja historia to znaleźliby kogoś w budynku położonym de facto w stolicy tego kraju, kto umie pisać na komputerze i zapisali to co masz im ciekawego do powiedzenia.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #327 dnia: 18.04.2018, 20:56 »
Nie chce się Wam dupy ruszyć? Trudno. Jak byście zrobili chociaż tyle co ja, to może za jakiś czas było by inaczej. Widocznie wolicie tylko biadolić.
Idź walczyć dzielny Don Kichocie. Tocz boje, będę tylko kibicował.
Dupę bym ruszył, ale nie mam zamiaru wystawiać się na pośmiewisko.
Adam

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #328 dnia: 18.04.2018, 22:17 »
Selektor; Bardzo często wygrywają ci, których lekceważą. Już Wam mówiłem. Macie duszę niewolnika. Wmówili Wam, że się nie da. Słyszeliście pewnie o takiej walce na śmierć i życie między Dawidem i Goliatem. Tam też do walki z Goliatem nikt się nie kwapił. Ja mam dość wiary żeby spróbować. Chcecie siedzieć po piwnicach - Wasza rzecz. Może dostaniecie jakiś ochłap, jak będziecie grzeczni. Na razie żegnam. muszę się zastanowić, czy nie tracę tutaj czasu.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Gdzie ta ryba?
« Odpowiedź #329 dnia: 18.04.2018, 22:41 »
Selektor cóż za odwaga  SiG - Smutne i Gówniane ( gdybym ja to napisał już miałbym kolejne zawieszenie konta )  ale tak masz rację.
Krzysiek próbuj tylko z rozwagą, gdy będziesz pisał jakiekolwiek zawiadomienie np. do Prokuratury to proponuję zawsze zapisek -" Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa " to tak z przezorności :)
A co do niektórych osób z forum, jak pewnie zauważyłeś oni wolą teoretyzować lub nawet fantazjować niż cokolwiek wprowadzić w życie.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz