Autor Wątek: Ciasto na haczyk  (Przeczytany 9043 razy)

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #15 dnia: 27.05.2015, 22:59 »
Gotowany ziemniak+miąższ bułki pszennej (proporcje doświadczalnie) Ugniatasz do jednolitej konsystencji można zagęścić mąką ziemniaczaną jak by co . Aromatyzujesz czosnkiem dobarwić jak by co na żółto. Niezbyt trwałe na haku ale skuteczne!! Na tej sprężynce na pewno się sprawdzi!


UHHH ! To stary przepis dziadków z 19-stego wieku , fajnie powspominać rady tych co już odeszli . Ciasto skuteczne ale jak Kolega pisze mało trwałe , można podnieść trwałość tłuszczem . Swojego czasu dodawano do tego ciasta smalec , podobno wieprzowina i gęsina były rewelacyjne .

   Moje pierwsze wędkowanie z wujkiem i właśnie to ciasto... przyznam się,że minęło z 35 lat od tego czasu a ja co najmniej raz w roku wędkuję całą sesję na tym cieście :) polecam jak pisze Andrzej odrobinę tłuszczu.

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #16 dnia: 27.05.2015, 23:21 »
Nigdy nie udało mi się zrobić dobrego, porządnego ciasta z płatków owsianych, o których pisze Daniel.
Jędrzeju, bardzo ciekawe pomysły. Pozwól, że Ci je ukradnę i sprawdzę w najbliższym czasie. A smalec własnej roboty do dzisiaj dodaję do zanęty na leszcza (zanęty grubej, czyli do golącej mieszanki kuku, pszenicy, pęczaku, makaronu, ziemniaka w kostce itp.). Taką mieszankę panieruję nadal na gorąco kiedy tłuszcz jest ciekły albo pyłem bułki tartej, albo mąką kukurydzianą, albo pyłem bazy sklepowej.
Tak, ciasta Marka Malmana są świetne. Jednak to, co się widzi (a nie tylko czyta) jest znacznie pożyteczniejsze i zrozumiałe, a przecież jak we wszystkim w wędkarstwie, liczą się szczegóły.
Jedno z moich ulubionych jest ciasto opisane przez Arka. Ma to do siebie, że na haczyku smuży, a tym samym wabi ryby. Nie należy tylko dodawać za dużo oleju, bo olej oczywiście wstrzymuje rozpuszczanie ciasta. Jedna zmiana, to zamiast bułki, daję chleb. Chleb jest bardziej znany przez ryby, niż bułki (oczywiście moim zdaniem).
Ja to ciasto robię tak:
- jeden gotowany ziemniak w mundurku, jeszcze ciepły rozgniatam widelcem.;
- na boku talerza rozdrabniam miąższ z dwóch, trzech kromek chleba;
- dodaję łyżkę mąki pszennej i łyżkę mąki ziemniaczanej;
- następnie jedno surowe żółtko jaja;
- szczypta soli, barwnika żółtego na leszcza, lub mało czerwonego na klenia (daje pomarańcz), dosłownie łyżeczka wody i wszystko mieszam i ugniatam. Latem dodaję 3-5 kropli oleju słonecznikowego.
W moim łowisku na leszcza daję kroplę olejku czosnkowego, lub anyżowego. Bardzo dobry (jeśli nie wyśmienity) jest napar z ziół prowansalskich (zamiast wody). Zresztą zioła prowansalskie daję do pęczaku.
Ciasto musi być mięciutkie, ale jędrne. „Moje ryby” za nim przepadają. To bardzo wdzięczna przynęta i zanęta, bo po kilka kulek ciasta wrzucam również co jakiś czas na spławik.
Jeśli nęcę makaronem, to często na przynętę mam oczywiście makaron, ale też ciasto z makaronu, czyli makaron rozdrabniam widelcem i dodaję do składników podanych wyżej. Tutaj makaronu musi być 50% wszystkich innych składników. Polecam.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #17 dnia: 27.05.2015, 23:37 »
Jasne Mirek , działaj i zagniataj  ;) Pamiętaj tylko , aby podzielić się relacją ze skuteczności tych zakalców  :)

elvis77

  • Gość
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #18 dnia: 27.05.2015, 23:54 »
Mirku,ja też miałem z tym kluchem problemy. Stąd moje zainteresowanie kulkami i pelletami. Koledzy z tego łowiska robią to bezbłędnie. Ja zaś w tym roku dalem im szkołę krążkami z chleba  tostowego wycinanego "naparstkiem"z Guru (patent Luka ).

Offline rolnik_szatana

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 2
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #19 dnia: 28.05.2015, 20:46 »
Dziękuje :-* za odpowiedzi na następny wypad coś na pewno przetestuje i dam znać jak się udało i jak sprawdziły się haczyki


Jeszcze takie małe pytanko (nie chce zakładać nowego tematu) czy ktoś z was używał tego cuda ?
mają tez rożne mixy itp  co prawda do pav no ale ciekawie to wygląda

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ciasto na haczyk
« Odpowiedź #20 dnia: 28.05.2015, 21:34 »
Wolę kupić tą maskę z początku filmu - wzdręgi zemdleją pierwsze :)
Pozdrawiam - Gienek