Autor Wątek: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40  (Przeczytany 2197 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« dnia: 07.06.2020, 22:28 »
Dostałem tytułowy kołowrotek i choć ma już trochę latek to jedyne co mu dolega to hałasujące łożysko prawdopodobnie to w którym jest osadzony mechanizm posuwu szpuli.
Postanowiłem, że kręciołek dostanie nowe łożysko/ka tylko nie wiem gdzie skierować swoje kroki celem nabycia pasujących. Nie chodzi mi o jakieś drogie i wyszukane. Po prostu nowe i w miarę dobrej jakości by kręciołek który ma bardzo fajny hamulec i nawój zyskał cichą pracę na kolejny czas.
Podpowiecie? Może gdzieś da się kupić wysyłkowo?
Nie mam suwmiarki więc zrobiłem zdjęcia. Może coś to pomoże.





Offline kkza

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Będzin
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #1 dnia: 07.06.2020, 23:04 »
Np. tutaj https://www.albeco.com.pl/PL-H12/e-sklep.html
Aby zobaczyć ceny trzeba się zalogować.
Karol

Method feeder, odległościówka, podlodówka
Tęsknię za przepływanką.

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #2 dnia: 07.06.2020, 23:31 »
Kupiłem ten kołowrotek kilka lat temu...
Od dobrych kilku lat go nie używam... to jedna z lepszych decyzji jakie podjąłem :)
Polecam Tobie zrobić to samo :D
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #3 dnia: 07.06.2020, 23:53 »
Z jakich powodów go "odstawiłeś"?
Linkę nawija bardzo ładnie a design... no cóż, ma już swoje lata.
Mam równie nie nowy teleskop robinsona 4,20m 7-20g którego wożę w samochodzie na takie szybkie wypady bez klamotów i to do tego teleskopu chcę podpiąć tego drennana. Ma to być taki zestaw w którym nie bede się przejmował zbyt częstą kąserwacją, czyszczeniem itd. Ot...dwie godzinki wolnego to po robale do lodówki, kuku do spiżarki i nad wodę i tyle :-)  Zapewne szybko przejmie go wraz z teleskopem moja starsza córka której łowienie na 3m. bacik przestało wystarczać i już mi kije z ręki wyrywa hehe.
U Ciebie też występuje problem z łożyskami czy cisza? A może jest Ci zbędny i chciałbyś sprzedać ? :-)

Co do wskazanego sklepu dzięki. Raczej bez suwmiarki się więc nie obędzie... tylko nigdy nie można znaleźć jak jest potrzebna a moja się wybitnie zapadła pod ziemię po tym jak wylały w niej baterie.
 

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #4 dnia: 08.06.2020, 06:30 »
Z pomiarów da się odczytać, ze potrzebujesz standardowo używanych w wielu młynkach łożysk: 7x11x3 i 7x13x4.
Suwmiarką na baterie, ale bez baterii, też można dokonać pomiarów, powinna mieć stosowny znacznik.

Podkładki filcowe w hamulcu można wymieniać. Najczęściej używana w tym celu tkanina ma 0,85mm, czasem spotyka się 0,7 lub 1. Jeśli filc robi się sztywny, lub widać wyraźne ślady zużycia (na obrzeżu lub wewnętrznej krawędzi, ale także na całej powierzchni) w postaci brązowych, czarnych lub szarych smug, to czas na wymianę.
Standardowo stosuje się do hamulca olej z duża zawartością teflonu. Jednakże specjalistyczne smary hamulcowe jak Shimano DG 01 lub 12 też działają wyjątkowo dobrze na filcu, chociaż przeznaczone są na inne materiały okładzin ;)
Filc daje szeroki zakres regulacji i najlepszą płynność działania, stąd jego obecność nawet w śródlądowych Stellach.
Hamulce na węglowych podkładkach czy teflonie są o wiele szybsze co niekoniecznie jest zaletą, jednakże nie grzeją się podczas kolosalnych odjazdów, co już jest plusem, zwłaszcza na otwartych wodach morskich.

Konstrukcja owego kołowrotka Drennana jest niezwykle niewyszukana :P
Nie ma w nim ani dobrych rozwiązań, ani materiałów. Za to wykonanie i precyzja stoi na dobrym poziomie. Nie użytkowałem go na rybach, więc niestety nie wiem jak się sprawuje w warunkach bojowych.
Czesiek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #5 dnia: 08.06.2020, 11:54 »
Ta moja suwmiarka to temat rzeka, a finalnie śmietnik bo tylko tam się nadawała :-)
Dziś będę miał drugą to zweryfikuję wymiary dla pewności.

Co do podkładek filcowych to te u mnie są ewidentnie nie ruszane od nowości, szare od brudu i pomechacone na brzegach.
Gdzie kolego dostanę takie podkładki lub odpowiedni do ich wycięcia filc?
Dziś jeśli czas pozwoli zrobię i wrzucę fotkę tego "zestawu hamulcowego" to może sam ocenisz co tam w trawie piszczy.
Po prostu jak dokręcę mocniej hamulec i kręcę ręką szpulą to czuć opór plus taki pisk/wycie jakby guma tarła o metal.

Czy masz jakiś "ulubiony" sklep gdzie wysyłkowo zakupię te łożyska? Podany wyżej link jest ok czy zaopatrujesz się gdzie indziej?
Są tam jeszcze dwa czy trzy których nie mierzyłem ale zmierzę i zapewne wymienię komplet jeśli nie będą to jakieś duże sumy bo chcę dać kręciołkowi drugie życie. Starsza córka już okrzyknęła go "MÓJ".... i teraz młodsza ma focha bo też chce hehe.
Co też fajne w komplecie są trzy szpule więc wygodne rozwiązanie którego aktualnie w sklepach już raczej nie uświadczymy bo dziwny tręd się zrobił że do kręciołów rzadko dodają choćby jedną.

Co do wykonania faktycznie przyczepić się nie można. Jedynie rozkładana rączka ma już swoje luzy ale tego pewnie już nie przeskoczę. Ciekawe czy system składania jak w Ryobi został od niego zapożyczony czy to może było w drugą stronę :-)

PS. Tak jak pisałem do Ciebie kolego pw że nie mogę kręcioła rozkręcić , okazało się , że przeoczyłem jedną małą śrubkę w stopce i po jej odkręceniu wszystko poszło gładko. Mam nauczkę że teraz za rozkręcania nie biore się pomiędzy godziną 1 w nocy a 6 rano bo człowiek wtedy ciut zakręcony i mało spostrzegawczy bywa :-)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #6 dnia: 08.06.2020, 12:15 »
Niech stracę: idę o zakład, że łożyska są w dobrym stanie i nie trzeba ich wymieniać.
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #7 dnia: 08.06.2020, 12:21 »
Stracisz :-)
 Reszta może i jest ok bo pracują cicho. To największe od strony szpuli w którym pracuje mechanizm posuwu ( mam nadzieję , że wiecie o co mi chodzi ) już przy kręceniu w ręku daje odgłosy i miało na sobie trochę rdzy po wyjęciu z kręcioła.
Kręciłem nim "na ołówku" więc obroty były niewiekie i krótkie ale szum był już słyszalny. Podczas pracy na swoim miejscu szum słychać wyraźnie a i jego "akustyka" zmienia się w zależności od położenia szpuli góra dół płynnie dlatego ono pierwsze wzbudziło moje podejrzenia.
Przegrałeś :-P
Co wygrałem?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #8 dnia: 08.06.2020, 13:56 »
No to przegrałem. Trafił Ci się unikat, dbaj o niego ;)
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #9 dnia: 08.06.2020, 21:52 »
Unikat w jakim sensie?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #10 dnia: 08.06.2020, 22:01 »
Mam jakieś złomki, które latami leżą w nieogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym, ale żadnemu z nich nie zardzewiało ani jedno łożysko, jak temu Twojemu. Ktoś musiał dbać o niego. Albo zabrał go na wycieczkę nad morze ;)
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #11 dnia: 08.06.2020, 22:07 »
No, możliwe. Nie znam jego dziejów. Dziś pierwszy raz na niego łowiłem i prócz szumu sprawieał się bardzo dobrze wyciągając kilka leszczy, płoci, krąpi słusznych rozmiarów na końcu posiedzenia spisał się również pracą hamulca na jesiotrze który walczył dzielnie ale wylądował na brzegu w kilka minut. Rybki wróciły do wody a my z drennanem polubiliśmy się 😁

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #12 dnia: 09.06.2020, 12:23 »
Łożyska pomierzone.
To które hałasuje 14x7x4. Reszta 14x8x4 /  8x5x2,48 / 11x7x3.
Nie wiem czy to standard bo kolega Wonski81 podał ciut inne jako uzywane często w kołowrotkach. Suwmiarka raczej dobrej firmy...
Teraz poszukiwanie czy takowe występują....
No i w podanym sklepie... 7x14x3,5mm  , będzie pasowało?  Tolerancja ustawiona na 0,9mm na stronie sklepu i innych nie wyszukuje.
Cena od 8,90 do 60zł :facepalm:

Po wybraniu kompletu najtańszych łożysk ( proste bez kołnierza) cena 40zł.... dużo? mało? szukać gdzie indziej?

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #13 dnia: 10.06.2020, 19:21 »
Łożyska pomierzone.
To które hałasuje 14x7x4. Reszta 14x8x4 /  8x5x2,48 / 11x7x3.
Nie wiem czy to standard bo kolega Wonski81 podał ciut inne jako uzywane często w kołowrotkach. Suwmiarka raczej dobrej firmy...
Teraz poszukiwanie czy takowe występują....
No i w podanym sklepie... 7x14x3,5mm  , będzie pasowało?  Tolerancja ustawiona na 0,9mm na stronie sklepu i innych nie wyszukuje.
Cena od 8,90 do 60zł :facepalm:

Po wybraniu kompletu najtańszych łożysk ( proste bez kołnierza) cena 40zł.... dużo? mało? szukać gdzie indziej?

Jeśli w łożysku była rdza, minimalna ilość, to nawet po dokładnym myciu, odrdzewianiu i aplikacji kosmicznych smarów lub oleju z Ios'a będzie szumieć, bo powstały na powierzchni kulek lub bieżni mikro- wżery.

5x8x2,5; 7x11x3, 8x14x4 to wymiary, które dostaniesz i raczej da się wybrać coś w dobrej cenie i przyzwoitej jakości (np Ezo).
 
7x13x4 występuje w wielu kołowrotkach i można dostać, ale u Ciebie taki wymiar się nie pojawia?
7x14x4 będzie ciężko dostać, jeśli już to jakieś wątpliwej jakości. Jest to wymiar, który można nadal spotkać w niektórych "chińczykach", albo też w bardziej markowych sprzętach z lat 90-tych. 
Prędzej dostaniesz 7x14x3,5 (raczej nie będzie to łożysko z krytymi bieżniami) i trzeba wówczas posiłkować się podkładkami żeby uzyskać zakładany wymiar, co nie zawsze jest takie proste (np na pinionach).

Łożyska, które mogą mieć styczność z wodą i brudem, zwłaszcza w młynkach nieuszczelnionych (np rolka, podparcie koła napędowego, łożysko kosza) lepiej wybierz w wersji nierdzewnej.

Podkładki filcowe do hamulca najlepsze z młynka typu "dawca" :P
Niektórzy bawią się w wycinanie z filcu technicznego, białego, ale to nie ten splot i gęstość wg mnie, najlepiej zamówić np z Shimano i ewentualnie dociąć pod potrzebne wymiary.
Czesiek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Łożyska do Drennan Series 7 Feeder 9-40
« Odpowiedź #14 dnia: 10.06.2020, 22:17 »
No właśnie byłem zdziwiony ale sprawdziłem kilka razy i u mnie to szumiące łożysko to 7x14x4.
Reszta jest ok więc nie mam konieczności ich wymieniać ale mam właśnie problem ze znalezieniem tego wymiaru...resztę od EZO już znalazłem.