Autor Wątek: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł  (Przeczytany 9618 razy)

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #15 dnia: 02.12.2019, 15:38 »
Bo tam ludzie mega bogaci. Blanki Avid st.croix Stelle za 1,5k zł.... ten Kastking dobry ponoć jak nie lowisz dużo to co za problem. Cast to dla mnie ciężkie przynęty tj powyżej 40-50 gr. Poniżej nie ma sensu. No chyba, że dla funu😀 a miałem okazje być sklepie, gdzie gość się chwalił szpula do multika, co pozwoli mi rzucać 2gr przynęta za jakieś 3-4 stówy to już stwierdziłem ze to największy idiotyzm jaki może byc😀

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #16 dnia: 02.12.2019, 15:55 »
https://pl.aliexpress.com/item/32574359592.html

Ja mam takiego cudaka. Do przynęt tak do 50 gramów, i jest ok. Rzuca, zwija, nie posypał się - kupiłem go z myślą o nauce na nim tej techniki ;)

Mając porównanie z Shimano Curado, który kupiłem sobie pod większe przynęty, chińczyk trochę odstaje. Nie czuć tak dobrego spasowania, jakości materiałów jak w Shimano, praca hamulca rzutu i hamulca walki też lepsza. Trochę łatwiej w chińczyku o powstanie brody.

Ale patrząc na różnicę w cenie, zwłaszcza na początek, bez zawahania powiem - Kastking.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #17 dnia: 02.12.2019, 16:03 »
Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to cudo, tak samo jak przy porównaniu zwykłego kołowrotka za 150 zł i za ponad 500zł.

Potrzebuję sprzętu do większych gum 60-90g. Modeli Kastkinga jest sporo, po krótkich poszukiwaniach na czoło wysunął się model Spartacus Plus, nada się do takiej gramatury przynęt? Nie oczekuję dużej trwałości, biorę pod uwagę to, że jego żywot może być krótki :D Chodzi mi tylko o to, czy radzi sobie z takimi przynętami i kręcenie korbą nie będzię mordęgą.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #18 dnia: 02.12.2019, 16:10 »
Bo tam ludzie mega bogaci. Blanki Avid st.croix Stelle za 1,5k zł....

Gdzie można kupić nową Stellę za 1500 złotych?

Cast to dla mnie ciężkie przynęty tj powyżej 40-50 gr. Poniżej nie ma sensu.

Dlaczego nie ma sensu? Jakie masz multiplikatory i kije castingowe? Pytam z ciekawości.
Jacek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #19 dnia: 02.12.2019, 16:34 »
Bo tam ludzie mega bogaci. Blanki Avid st.croix Stelle za 1,5k zł.... ten Kastking dobry ponoć jak nie lowisz dużo to co za problem. Cast to dla mnie ciężkie przynęty tj powyżej 40-50 gr. Poniżej nie ma sensu. No chyba, że dla funu😀 a miałem okazje być sklepie, gdzie gość się chwalił szpula do multika, co pozwoli mi rzucać 2gr przynęta za jakieś 3-4 stówy to już stwierdziłem ze to największy idiotyzm jaki może byc😀

Tak z ciekawości od kiedy masę przynęt wyrażamy w groszach? :)

Znam pewne osoby, która skutecznie łowi okonie i szczupaki na casting stosując przynęty od 7 do 12,5 gramów. Łowi tak głównie latem przy bardzo niskim stanie Wisły w bardzo płytkich miejscówkach.
Pozdrawiam
Mirek

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #20 dnia: 02.12.2019, 17:51 »
Bo tam ludzie mega bogaci. Blanki Avid st.croix Stelle za 1,5k zł....

Gdzie można kupić nową Stellę za 1500 złotych?

Cast to dla mnie ciężkie przynęty tj powyżej 40-50 gr. Poniżej nie ma sensu.

Dlaczego nie ma sensu? Jakie masz multiplikatory i kije castingowe? Pytam z ciekawości.

Z ta stella to przykład.

Nie miam, korzystałem z paru sztuk, wędziska Dragona (już nawet nie pamiętam), pożyczone. Cast ok, fajnie się rzuca. Nie ma większyc zalet niż zwykły kołowrotek. A przy lekkich przynętach i wietrze problem z brodami, przy tańszych konstrukcjach. Za 300 zł masz niezły kołek do spina (Zabury itp). Za 300 zł nie kupisz dobrego mutlika. Sztuka dla sztuki, aleeeee jeśli ktoś lubi, kto bogatemu zabroni :)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #21 dnia: 02.12.2019, 18:31 »
Pisanie, że w miarę lekki casting jest "sztuką dla sztuki", jest budzeniem demonów sprzed trzydziestu lat, a twierdzenie, że "casting nie ma większych zalet niż zwykły kołowrotek", jest raczej wynikiem nieznajomości tematu i uprzedzeniem. Uwierz mi, też kiedyś tak uważałem, czego dziś żałuję. Przede wszystkim żałuję każdej złotówki wydanej na spinningowy kołowrotek o stałej szpuli. Leżą w szafie i tak już leżeć będą...

Mój zestaw sandaczowy już nie waży 450 gramów, a 280. Czułość całości jest tak fenomenalna, że kiedyś mogłem o takiej marzyć. Ergonomia i wygoda to coś fantastycznego, sama radość. Ceny te same, bo przyzwoity multiplikator kosztuje tyle, ile trzeba zapłacić za Ultegrę czy Stradika (a to bardzo popularne i stosunkowo niedrogie modele spinningowych kołowrotków). Po miesiącu treningu można łowić w nocy, oczywiście po przyjęciu postawy "pasuje mi to".

Cóż, taka dyskusja jest jałowa, bo nikogo nie przekona do zmiany zdania. Jedni lubią tak, inni inaczej. A mnie nic do tego.

Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to cudo, tak samo jak przy porównaniu zwykłego kołowrotka za 150 zł i za ponad 500zł.

Potrzebuję sprzętu do większych gum 60-90g. Modeli Kastkinga jest sporo, po krótkich poszukiwaniach na czoło wysunął się model Spartacus Plus, nada się do takiej gramatury przynęt? Nie oczekuję dużej trwałości, biorę pod uwagę to, że jego żywot może być krótki :D Chodzi mi tylko o to, czy radzi sobie z takimi przynętami i kręcenie korbą nie będzię mordęgą.

Przy odrobinie wprawy będziesz tym multiplikatorem ekspediował przynęty o wadze 10 g, żaden problem. Zwijanie ciężkich przynęt nie będzie problemem, o to się nie martw. Pierwsze wysiądą łożyska, później ich gniazda, ale swoje wytrzyma - w sam raz tyle, ile trzeba na podjęcie decyzji o przyszłości.

Jeśli chcesz porządny sprzęt do ciężkich przynęt, w miarę tani, to proponuję tego shimaniaka: https://www.raven-fishing.pl/shimano-cardif-201a-lh-multiplikator/pl/product/91/.

Za 250 złotych można kupić używanego okrąglaka Abu C3 wielkości 5000, który będzie idealny do Twoich przynęt. Sprzęt pancerny.
Jacek

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #22 dnia: 25.02.2020, 22:38 »
Ze względu na to jedzie do mnie abu revo 4x, no to obudzę trochę temat.

Z tego co sprawdzałem multik obsługuje przynęty do ok 50-60gram, teraz potrzebuje dobrać do tego jakiegoś pazura. W większości będę lowil na gumy, wahadłówki. Gumy 12 i 15 cm. Jerków  nie mam więc problem odpada. Lowiska, to głównie żwirownie o różnej głębokości, ale raczej mniej niż 5m głębokości. Z tego co wyczytałem do gum lepiej mieć coś w przedziale 2.20 do 2.60.
Aha i głównie łowy z brzegu.

Ogólnie jestem zwolennikiem kupowania używek, więc szukam rad odnośnie  jakiego kijka szukać na giełdach. Wolalbym coś sprawdzonego, w razie gdyby casting mnie przerósł i chciałbym odsprzedać.

Mój budżet to 250 PLN, max 300 PLN.

Oczywiście nie wykluczam nawet budżetowych propozycji gdyby chodziło o nowy kij {nie mam uprzedzeń do Jaxona itp) więc jesli coś taniego jest wartego uwagi to rozważę.

Mam spina do 35cw , więc nie chcialbym żeby dublował mi się z castingiem, więc podsumowując długość 2.20 do 2.60, cw do 70, pod gumy.

Póki co widzę dużo wskazań na savage gear mpp2 i dość drogi abu svartzonker.

PS. chętnie przyjmę rady odnośnie filmików z których warto uczyć się castingu

Ps2. Tania plecionka pod ten zestaw?


Sent from my G8341 using Tapatalk
Tomek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #23 dnia: 26.02.2020, 08:23 »
Guma a guma to też różnica. Jeżeli łowisz na swimbaity, wahadła i inne żelazo, kij o akacji szczytowej nie będzie dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku szukałbym czegoś głęboko ładującego się o regularnej akcji, o długości circa 8 stóp. Jeżeli zaś chcesz łowić na gumy typu np.jaskółka czy też klasyczny ripper z większą główką w typowym opadzie (podbijanie przynęty), to tylko kij o akcji fast/Xfast i krótszy - 7 stóp maksymalnie. W tym przypadku im większa długość kija, tym ciężej podbić przynętę.

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #24 dnia: 26.02.2020, 14:39 »
Tutaj raczej rippery, stricte swimbaitów nie mam, blach też raczej nie dużo. Ogólnie 80% rippery, pozostałe 20% to inne przynęty.

Sent from my G8341 using Tapatalk

Tomek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #25 dnia: 26.02.2020, 15:08 »
Czyli coś fast/xfast. Nie wiem jak ciężkie chcesz obsługiwać przynęty, ale biorąc pod uwagę CW jakie sugerujesz, szukałbym czegoś do 2,13 (7stóp) 20-25lb

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #26 dnia: 26.02.2020, 15:57 »
Z tego co widzę na swoich przynętach to cannibale  12 cm i 15 cm czyli 20gr i 33gr.

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Tomek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #27 dnia: 26.02.2020, 16:08 »
Plus główki. Celowałbym w 20lb :thumbup:

Offline muzzy123

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 50
  • Tomek
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #28 dnia: 26.02.2020, 20:19 »
Dzieki


Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Tomek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pierwszy zestaw castingowy - wędka i multiplikator do 500 zł
« Odpowiedź #29 dnia: 29.05.2020, 19:05 »
Odświeżę temat.
Przyszedł chyba na mnie czas. :) Panowie o castingu  mam pojęcie mniej więcej takie jak o balecie. Potrzebuję kijka i multika. Zestaw na Sandacze głównie. Nie chcę wydawać milionów, ale sprzęt ma być w miarę porządny abym się nie wkur.... na początku. Poniższy multiplikator będzie ok?
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/multiplikatory/41201-daiwa-tatula-sv-tw-103xsl.html

Co do wędki to nie mam bladego pojęcia. Łowił będę z łódki.
Wiem, że są "szpece"od casta na forum. :)
Adam